با خط خودش نوشته بين النهرين، آغاز تمدن جهان جيرفت استادامه . . .

تاریخ : 1386/9/27 . زمان : 10:29:53  استان :      

گفت و گو با علي زادسر نماينده مردم جيرفت و عنبر‌آباد در مجلس شوراي اسلامي 

   کشاورزي در هند ايران مقرون به صرفه نيست

منطقه جيرفت معروف به هند ايران همواره به عنوان يک قطب بسيار مهم کشاورزي کشور مطرح بوده است، به گونه‌اي که در سطحي بيش از 230 هزار هکتار، سالانه در حدود 85 گونه محصول زراعي به وزن چهار ميليون تن توليد مي‌شود که چهار درصد از کل توليد کشور است.

خبرگزاری کشاورزی ایران - گروه مجلس 

          اين منطقه از نظر توليد خيار گلخانه‌اي، سيب‌زميني و پياز طرح استمرار در رتبه اول، هندوانه در رتبه دوم، گوجه‌فرنگي در رتبه سوم، مرکبات در رتبه چهارم، خرما در رتبه پنجم و ذرت دانه‌اي در رتبه ششم قرار دارد.

باتوجه به اهميت بالاي منطقه جيرفت از نظر توليدات کشاورزي، گفت و گويي با علي زادسر جيرفتي نماينده مردم جيرفت و عنبرآباد در مجلس شوراي اسلامي انجام داده¬ایم که در ادامه می¬آید.

زادسر که در دوره‌هاي چهارم و پنجم نيز در مجلس حضور داشته است، ديدگاه متفاوتي از وضعيت کشاورزي در شهرستان جيرفت ارائه مي‌دهد.

ð        در منطقه جيرفت سالانه چهار ميليون تن محصول کشاورزي به عمل مي‌آيد. آيا اين مقدار تولید، حداکثر ظرفیت منطقه است؟

v      توليد اين منطقه در شديدترين دوران خشکسالي که تاکنون در تاريخ ثبت نشده است و زلزله خاموش ناميده مي‌شود، چهار ميليون تن است و به عقيده کارشناسان در فصل ترسالی و روزگار عادي بارندگي، منطقه جيرفت استعداد توليد 12 ميليون تن محصولات کشاورزي را اعم از مرکبات، نخيلات، محصولات صيفي و جاليزي و هر نوع محصول سردسيري و گرمسيري دارد. منطقه جيرفت در حقيقت از نظر کشاورزی سرزمين تسخير ناشده¬ای است و پيش از پيدا شدن گنجهاي زيرزميني آن نيز به گنج ايران معروف بوده است.

ð        با اين اوصاف لازم است دولت و بخصوص وزارت جهاد کشاورزي توجه ويژه‌اي به اين منطقه داشته باشند؟

v   متاسفانه نه تنها به اين منطقه چنان که شايسته آن است توجه نشده، بلکه ظلم مديريتي، سياسي و اقتصادي نيز به اين منطقه شده است. نماينده مردم جیرفت و عنبر آباد در سفر رئيس جمهور به جيرفت، در حضور مردم خواستار هماهنگي سه وزارتخانه کشاورزي، بازرگاني و راه و ترابري برای ساماندهي به مساله کاشت، داشت و برداشت و حمل و نقل محصولات کشاورزي جيرفت شد تا به کشاورزان اطمينان دهد که بدون نگراني از عرضه محصول، به توليد آن بپردازند که در صورت وقوع اين امر، علاوه بر کاهش تعداد بيکاران منطقه (نزدیک به 40 هزار نفر از کل جمعيت 300 هزار نفري جيرفت و عنبرآباد بيکارند که بالاي ميزان معمول بيکاري در کشور است)، توان جذب بيکاران مناطق ديگر نيز فراهم مي‌شد.

در حقيقت همه کشاورزان جيرفت هنوز امکان توليد محصولات کشاورزي به شيوه مکانيزه را ندارند و به دليل افزايش روزافزون قیمتها، هزينه برداشت و حمل و نقل بسياري از محصولات توليدي همچون گوجه‌فرنگي،‌ هندوانه، سيب‌زميني و خيار سبزه به اندازه‌اي بالاست که کشاورز از برداشت آن صرف نظر مي‌کند. در واقع بسياري از کشاورزان از فعاليت دراين منطقه سودي نمي‌برند و نمايندگان آنها در مجلس شوراي اسلامي از دولت فعلي و دولتهاي گذشته به دليل بي‌توجهي به اين منطقه گله¬مند هستند.

ð        علت اين بي‌توجهي را در چه چيزي مي‌دانيد؟

v     علت اين مساله فقر نيروي انساني در مديريت استان و کشور است. يعني يک نيروي انساني قوي، به ويژه در جهاد کشاورزي منطقه جيرفت، براي دفاع از حقوق کشاورزان وجود ندارد. به همين دليل کشاورزي در جيرفت مقرون به صرفه نيست و با توجه به بي‌نظمي در کاشت و برداشت، معمولاً محصولات جیرفت که بیشتر نوبرانه است و بزرگترين سرمايه براي مردم به شمار مي‌رود، روي دستشان مي‌ماند.

ذکر اين نکته نیز لازم است که خود کشاورزان منطقه در مقداري از اين بي‌نظميهاي کاشت و برداشت مقصرند، زيرا به رغم بي‌توجهي مقامات، به نظرات کارشناسان درباره فعاليتهاي کشاورزي طي سالهاي گذشته اهميتي نداده‌اند و به گفته¬های نماینده خود در مجلس نیز توجه نکرده‌اند.بر اساس تحقیقات انجام شده، کشاورزان جيرفت بايد اين حقيقت را بپذيرند که کشاورزي سنتي، غيرمکانيزه و به صورت خرده‌پا و فردي در اين منطقه ديگر مقرون به صرفه نيست و وقت آن رسيده است که کشاورزي يکپارچه و مکانيزه را جايگزين کنند.

ð    با توجه به این که ترويج فرهنگ کشاورزي پیشرفته از وظايف جهاد کشاورزي به شمار می¬رود، سازمان جهاد کشاورزي منطقه جيرفت چه فعاليتي در اين زمينه براي کشاورزان انجام داده است؟

v   تاکنون نه کارشناسان جهاد کشاورزي جيرفت براي راهنمايي کشاورزان فعاليت موثري انجام داده‌اند و نه کشاورزان سنتي خود را ملزم به تبعيت از نظرات کارشناسان سازمان کرده‌اند.

در نتيجه همين مساله، به عنوان مثال توليد سيب‌زميني در يک سال کاهش و قيمت آن افزايش مي‌يابد و در یک سال دیگر آنقدر سيب‌زميني کاشته مي‌شود که عرضه محصولاتي همچون گوجه‌فرنگي يا پياز در بازار کم می¬شود و دولت را ناگزير به واردات آنها مي‌کند.

ð        جهاد کشاورزي از چه روشي مي‌تواند کشاورزان را در کاشت يک يا چند محصول هماهنگ کند؟

v   يک روش در هماهنگ کردن کشاورزان اعطاي تسهيلات کشاورزي در صورت تبعيت از دستورات کارشناسان است، اما به دليل اين که در مسائل کشاورزي کشور، سياست بيش از هر چيز ديگري موثر است، جمهوری اسلامی ایران که مي‌توانست انواع محصولات کشاورزي را به کشورهاي ديگر صادر کند، تبديل به يک واردکننده عمده در محصولاتي همچون برنج، چاي، سیب¬زمینی و پیاز شده است. اين مساله باعث مي‌شود که در اوج توليد پياز در جيرفت، برخي از افراد ذي‌نفع هزاران تن  پياز از پاکستان وارد کشور کنند و به اقتصاد جامعه لطمه بزنند.

ð    به عقيده بسياري از کارشناسان، اکثر محصولات کشاورزي جيرفت به کشورهاي ديگر صادر مي‌شود و کشاورزان محصولات توليدي را به قيمتهاي بالايي مي‌فروشند. گفته مي‌شود هر کيلوگرم از مرکبات جيرفت در سر زمين 600 تومان قيمت دارد. نظر شما در اين باره چيست؟

v   قيمت 600 تومان براي پرتقال والنسيا تعيين شده است که کمتر از پنج هزار تن در جيرفت توليد مي‌شود و ساير ارقام پرتقال 200 تا 300 تومان قيمت دارد. توليد همه محصولات در جيرفت مقرون به صرفه نيست و ارقام ياد شده تنها مربوط به نوع خاصي از محصولات کشاورزي است که به صورت محدود در جيرفت به عمل مي‌آيد.

ð        میراث فرهنگی منطقه چه نقشی در ارتقای وضعیت اقتصادی مردم منطقه می-تواند بگذارد؟

v   با توجه به این که جیرفت دارای گنجهای زیرزمینی فراوانی است، در صورت شناسايي و بازسازي ميراث فرهنگي جيرفت در ناحيه‌اي به شعاع 200 کيلومتر، به عقيده کارشناسان ميراث فرهنگي بيش از 10 هزار شغل جانبي ايجاد خواهد شد و در کنار توليدات کشاورزي جيرفت می¬تواند اقتصاد منطقه را شکوفا کند.

در پايان رباعي شاعر جيرفتي عليجان سليماني را که رتبه سوم کشوري را در جشنواره رضوي دريافت کرده است، به عنوان حسن ختام درباره جیرفت باستان عرضه می¬کنم:

الحق که بهشت باستان جيرفت است

تصوير بهار بي‌خزان جيرفت است

با خط خودش نوشته بين النهرين

آغاز تمدن جهان جيرفت است./

خبرنگار: آمنه حکمت

بازديد قبلی ؛ 2590 نفر

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...