خطبه‌ی اول(1388/05/29)

 

السلام عليكم و رحمة‌الله

 

بسم الله‌الرحمن‌الرحيم

 

         و الحمدلله‌ القاصم‌الجبارين، مبير‌الظالمين، مدرك‌‌الحاربين، نكال‌الظالمين، صريخ‌المستصرخين، موضع حاجات‌الطالبين و معتمدالمؤمنين.  و الصلاة و السلام على حبيبه و نجيبه و خيرته فى خلقه، حافظ سره و مبلغ رسالاته، بشير رحمته و نذير نقمته، سيدنا و نبينا و حبيب قلوبنا ابى القاسم المصطفى محمد و على آله الاطيبين الاطهرين المنتجبين، الهداة المهديين المعصومين، سيما بقية الله فى الارضين. والسلام علی ائمة‌المسلمين، حماة‌المستضعفين، هداة المؤمنين.

 

          اُوصيكُم عِبادَ اللهِ و نفسی بِتَقوَي اللهِ و نظم امركم

 

          ای بندگان خوب خدا و ای مؤمنين و مؤمنات، خودم و شما را به تقوای الهی سفارش می‌كنم. مختصرترين و ساده‌ترين تعريف تقوا، يعنی هرآنچه كه خداوند سبحان امر فرموده است انجام بدهيم و از هرآنچه كه ذات اقدس احديت نهی كرده است اجتناب بورزيم. تقوا پيشه كردن كار سختی نيست، خدا فرموده است اين كار را انجام بده، بايد بگوييم چشم. پروردگار دستور داده است اين اعمال را مرتكب نشويد، بايد بگوييم چشم. اين می‌شود تقوا.

 

          قال الله الحكيم فى كتابه : «... وَ تَزَوَّدُوا فَاِنَّ خَيرَ الزَّادِ اَلتَّقوي... .»1 . زاد و توشه برگيريد، زيرا بهترين زاد و توشه سالك، تقوا است. سورة بقرة،آية 197

 

          ان‌شاءالله در فرصت مقتضی راجع به تقوا و مراتب آن به صورت مستوفی سخن خواهيم گفت، اجمالاً بدانيم كه بهترين توشه‌ی آخرتی كه می‌توان فراهم كرد تقوا می‌باشد.

 

          مردم مسلمان و متعهد اسدآباد، در آستانه‌ی فرا رسيدن ماه مبارك رمضان و ميهمانی بزرگ الهی قرار گرفته‌ايم. از سحر فردا همه‌ی اهل ايمان و اسلام در سراسر جهان، ايران و اسدآباد، در ضيافتی شركت می‌كنند كه مضيف آن خداست. شما ضيوف‌الرحمن هستيد و ميزبان هم خداوند است، و چه سعادت بزرگ و چه ميهمانی باشكوهی.

 

          ما با دعوت‌نامه‌ی كتبی پروردگار كه قرآن است و همچنين فرمايشات رسول معظم اسلام صلی‌الله عليه و آله و سلم در اين ميهمانی شركت می‌كنيم و اين يك فرصت الهی و طلايی است كه برايمان رقم خورده است، و مطمئناً مورد توجه و مغفرت پروردگار قرار خواهيم گرفت، چون‌كه خدا خودش دعوت كرده است، پس لاجرم بخشش او هم غير قابل خدشه است.

 

          يا أيها الذين آمنوا كتب عليكم الصيام كما كُتِبَ عَلَى الذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ: البقرة - 183

 

          خداوند فرموده است كه روزه را بر شما واجب گردانيده‌ايم، همان گونه كه بر پيشينيان از شما واجب بود، باشد كه اهل تقوا بشويد.      

 

          و پيامبر مكرمش صلی‌الله عليه و آله و سلم نيز در خطبه‌ی معروفش كه به خطبه‌ی شعبانيه مشهور شده است خيلی قاطع و قوی فرموده است كه :

 

          أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَيْكُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَكَةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الْمَغْفِرَةِ شَهْرٌ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ أَفْضَلُ الشُّهُورِ وَ أَيَّامُهُ أَفْضَلُ الْأَيَّامِ وَ لَيَالِيهِ أَفْضَلُ اللَّيَالِي وَ سَاعَاتُهُ أَفْضَلُ السَّاعَاتِ.

 

          می‌فرمايد ای مردم، نمی‌فرمايد ای مؤمنين، در حالی كه روزه مخصوص مسلمانان مؤمن و مؤمنه است، ولی پيامبر تصريح فرموده است كه، اي مردم،  ماه خدا كه بسيار با بركت است و بسی پر رحمت و سرشار از آمرزش است، به سوي شما روی آورده است. خود اين ماه برترين ماه است، روزها و شبها و ساعت‌هايش همه و همه برتر از روزها و ساعات و شب‌های ديگر ماه‌ها است. بنابراين فرمايش، دقيقه‌ها و ثانيه‌هايش نيز چنين است.

 

          هُوَ شَهْرٌ دُعِيتُمْ فِيهِ إِلَى ضِيَافَةِ اللَّهِ وَ جُعِلْتُمْ فِيهِ مِنْ أَهْلِ كَرَامَةِ اللَّهِ أَنْفَاسُكُمْ فِيهِ تَسْبِيحٌ وَ نَوْمُكُمْ فِيهِ عِبَادَةٌ وَ عَمَلُكُمْ فِيهِ مَقْبُولٌ وَ دُعَاؤُكُمْ فِيهِ مُسْتَجَابٌ فَاسْأَلُوا اللَّهَ رَبَّكُمْ بِنِيَّاتٍ صَادِقَةٍ وَ قُلُوبٍ طَاهِرَةٍ أَنْ يُوَفِّقَكُمْ لِصِيَامِهِ وَ تِلَاوَةِ كِتَابِهِ.

 

          ماهي كه در آن، شما را به مهماني خدا دعوت كرده‌اند و شما در آن، از اهل كرامت خدا شده‌ايد. خداوند شما را مورد اكرام قرار داده است، روزه‌داران مكرم خدا هستند، خدا شما را تكريم می‌كند، مگر قابل درك و وصف هست، نفس‌هاي شما در آن ثواب تسبيح و ذكر خدا دارد، وقتی نفس شما پايين می‌رود و هنگامی كه بالا می‌آيد، مثل آن است كه تسبيح در دست داريد و الله اكبر، الحمدلله و سبحان‌الله می‌گوييد. و خواب شما ثواب عبادت دارد، الله اكبر، روزه‌دار خواب است، همين خواب معمولی روزمره، ولی انگار در حال عبادت است و خوابش حقيقتاً عبادت است. اعمال شما در آن پذيرفته است و دعاهاي شما مستجاب است، پس، از پروردگار خويش با نيت‌هاي راستين و دل‌هاي پاك، بخواهيد كه توفيق روزه اين ماه، و تلاوت قرآن در آن را، به شما عنايت فرمايد.

 

          البته اين خطبه مفصل است كه بايد مستقلاً مورد توجه قرار بگيرد.

 

          اين‌كه به ما فرموده‌اند در ماه مبارك رمضان بعد از هر نماز، اين دعای مهم و مبارك را بخوانيم كه عبارت است از :

 

          یا علیُّ یاعظیم ، یا غفور یا رحیم، انت الربُّ العظیم، الذی لیس کمثله شی، و هو سّمیع البصیر، و هذا شهر عظّمته و کرَّمته و شرّفته و فضّلته علی الشهور، و هو الشّهر الذی فرضت صیامه علیّ، و هو شهر رمضان الّذی انزلت فیه القرآن، هدی للنّاس و بیّنات من الهدی و الفرقان

 

          بدون دليل و بی حساب كه نيست، اين ماه مهم است، اين ماه بزرگ است، اين ماه يك استثاء است. روزی در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی بوديم كه بدين مضمون می‌فرمود :

 

          ما بايد خودمان را با ماه مبارك رمضان وفق بدهيم، زيرا ماه مبارك رمضان خودش را با ما تطبيق نخواهد داد، چه بسيارند عزيزانی كه در سال 1429 قمری، در چنين ساعاتی آماده‌ی حضور در ضيافت الهی می‌شدند و اينك در سنه 1430 قمری در زير خروارها خاك خفته‌اند. عمر شما دراز باد، اما اجل مهلت نمی‌دهد، وقتی برسد لا يستقدمون الساعة  و لا يستأخرون، لحظه‌ای پس و پيش نخواهد شد.

 

          دعا كنيم كه خداوند توفيق شناخت اين ماه و تجليل از آن را روزيمان فرمايد تا از جمع معصيت كاران رهايی يابيم.

 

          اللهم ألهمنا فضل معرفته و إجلال حرمته و التحفظ مما حظرت فيه و أعنا على صيامه بكف الجوارح عن معاصيك و ...

 

          اول ماه رمضان، رحمت خدا شامل حال صائمين به معنی صحيح كلمه می‌شود و در وسط آن بخشش پرودگار اعطايشان می‌گردد و در انتهای آن، آزادی از آتش را خداوند برايشان تضمين فرموده است.

 

          من الأحاديث المنتشرة المشتهرة (( شهر رمضان أوله رحمة و وسطه مغفرة وآخره عتق من النار،

 

          ماه مبارك رمضان و روزه خيرات و بركات بسيار دارد كه به پاره‌ای از آن‌ها اشاره می‌گردد :

 

1-     پيوند روزه‌دار با ولايت كه اصل آن خداست و امامی كه ولايت را در زمين متجلی می كند، زيرا صائم تبعيت خود را با روزه گرفتن به نمايش می‌گذارد و ولايت‌مداری . ولايت‌پذيریش را به اثبات می رساند.

 

2-     روزه‌دار اراده‌ی خوب خود را قوی و قوی‌‌تر می‌گرداند، و به همان ميزان از گناه فاصله می‌گيرد، چو‌ن‌كه معمولاً گناه‌كاران، يا اراده ندارند و يا دارای اراده‌ای ضعيف هستند.

 

3-     نظم و برنامه ريزی را در زندگی روزه‌مره نهادينه می‌كند، برای اين‌كه روزه دار بايد در يك وقت معين از انجام مبطلات روزه خوداری كند و تا وقت مشخصی اين مهم را ادامه بدهد.

 

4-      فرصت سازی الهی است برای آشتی با خدا و دوست شدن با حضرت دوست.

 

5-      - قانع بودن و قناعت پيشه ساختن را عملاً می‌آموزد.

ضمناً روزه از نظر جسم و سلامت تن نيز اينقدر سرنوشت‌ساز و تأثير‌گذار است كه برخی از پزشكان فوق تخصص گوارش، برای خود رسماً نسخه‌ی روزه گرفتن را می‌پيچند كه شرح آن برای بعد.

 

          روزه داران چند دسته هستند :

 

          اول: «روزه‌ی عوام‏» ، و آن يعنی: در روزهای ماه مبارك رمضان، شكم را از خوردن و آشاميدن باز داشتن، و اميال جنسی را مهار كردن است. البته حاصل آن عقوبت نشدن است.

 

          دوم: «روزه‌ی خواص‏» ، و آن علاوه برآنچه كه عرض شد، محافظت‏ چشم و گوش و زبان و دست و پا و ساير جوارح و اعضا از معاصى و گناهان، نيز می‌باشد. و بر اين ‏روزه، ثواب‌هاى بى‏پايان مترتب مى‏گردد از آنچه از براى روزه‏دار وعده داده شده است. روزه‌دار نمی‌تواند دروغ بگويد، عيبت بكند، تهمت بزند، در اداره از كار و امكانات بدزد و يا حجابش را مراعات ننمايد.

 

          سوم: «روزه‌ی خواصِ خواص‏» ، و آن عبارت است از انقطاع كامل روزه‌دار از غير خداست. يعنی هيچ چيز ديگر به جز ياد و محبت خدا در روح و روان، جسم و جان، ذهن و زبان و نيت و دل صائم، وجود ندارد كه ندارد، و اين روزه‌ی انبيا و صديقين و مقربين است. اين طايفه اصلاً گرسنگی و تشنگی را نمی‌فهمند، همه‌ی عشقشان دراين است كه دستور محبوب و معبود را اجرا می‌كنند.

 

          روزه چهار گروه هم، مقبول نيست

 

          حضرت صادق(عليه السلام) فرمود: لا صيام لمن عصى الامام، و لا صيام لعبد آبق حتى يرجع، و لا صيام لامراة ناشزة حتى تتوب، و لا صيام لولد عاق حتى يبر، (وقايع الايام خيابانى، ص 432.)

 

          امام صادق فرمود است روزه‌ی چهار گروه مقبول درگاه پروردگار نمی‌شود :

 

          -1- ‏كسى كه امام و پيشواى خود را نافرمانى كند و از او اطاعت ننمايد.

 

           2-  روزه‌ی عبد فرارى، تا هنگامی كه به محل خدمت خود مراجعت كند. البته ای بسا اين عبد و مولا معنی ديگری نيز داشته باشد كه مثلاً عبدی فراری چون من كه از مولايی بزرگ، مهربان و بخشنده مانند خدا، فرار  می‌كند، اگر چه لايمكن‌الفرار من حكمتك.

 

          3 - روزه زن ناشزه‌ای كه بدون عذر موجه از همسرش تمكين نكند درست نمى‏باشد تا توبه كند و در اختيار همسرش قرار گيرد.

 

          4 -  روزه‌ی فرزند عاق شده پدر و مادر تا خوب نشود و اصلاح نگردد، مورد قبول قرار نمى‏گيرد، عاق والدين يك چيز خاص و عجيب نيست، هر كاری كه آنان را برنجاند موجبات عاق شدن را فراهم می‌گرداند. خدا می‌فرمايد ولا تقل لهما اف، يعنی همين اوه مادر و يا آه پدر نبايد گفت. قولوا لهما قولاً كريماً.

 

          خداوندا توفيق ترك گناه و درك ماه مبارك رمضان را روزی همه‌ی ما بگردان.

 

          بار پروردگارا در اول ماه مبارك، رحمتت را بر ما نازل بفرما، خداوندا در وسط اين ماه اختصاصی و استثنايی غفران بی‌انتهايت را نصيبمان بگردان و در پايان آن خلاصی از آتش جهنم را برايمان امضا بفرما.

 

          خداوندا ما را عاقبت به خير بفرما

 

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم

 

          اذا جاءنصرالله والفتح و رأيت الناس يدخلون في دين الله افواجاً، فسبح بحمد ربك، واستغفره انه كان تواباً

 

خطبه‌ی دوم :

 

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم

 

          اَللهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ عَبْدِكَ وَرَسُولِكَ وَاَمينِكَ وَصَفِيِّكَ وَحَبيبِكَ وَخِيَرَتِكَ مَنْ خَلْقِكَ وَحافِظِ سِرِّكَ وَمُبَلِّغِ رِسالاتِكَ اَللّهُمَّ وَصَلِّ عَلى عَلي اَميرِ الْمُؤْمِنينَ وَوَصِىِّ رَسوُلِ رَبِّالْعالَمينَ عَبْدِكَ وَوَليِّكَ وَاَخى رَسُولِكَ وَحُجَّتِكَ عَلى خَلْقِكَ وَآيَتِكَ الْكُبْرى وَالنَّباءِ الْعَظيمِ وَصَلِّ عَلَى الصِّدّيقَةِ الطّاهِرَةِ فاطِمَةَ سَيِّدَةِ نِسآءِ الْعالَمينَ وَصَلِّ عَلى سِبْطَىِ الرَّحْمَةِ وَاِمامَىِ الْهُدى الْحَسَنِ وَالْحُسَيْنِ سَيِّدَىْ شَبابِ اَهْلِ الْجَّنَةِ وَصَلِّ عَلى اَئِمَّةِ الْمُسْلِمينَ عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَمُحَمَّدِ بْنِ عَلِي وَجَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ  وَمُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَعَلِىِّ بْنِ مُوسى وَمُحَمَّدِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَالْحَسَنِ بْنِ عَلِي وَالْخَلَفِ الْهادى الْمَهْدِىِّ . . . 

 

          اوصيكم عبادالله و نفسي بتقوي الله . شما بندگان خوب خدا، و خودم را به تقوای الهی و منظم بودن در كارهايمان سفارش می‌كنم.

 

مناسبت‌ها:

 

-         هفته‌ی جهانی مساجد. (مفصل توضيح داده شد).

 

-         روز پزشك و سالروز تولد ابوعلی سينا.

 

-         آغاز هفته‌ی دولت

 

-         سالروز اشغال ايران بزرگ و علوی به دست پليد متفقين در دوران سياه رضاخان پليد.

 

-         روز كارمند و لطف دولت به كارمندان در خصوص ماه مبارك رمضان.

 

-         روز داروسازی

 

-         تغيير قوه‌ی قضائيه

 

-         كابينه‌‌ی دهم

 

-         انتخابات افغانستان

 

مناسبت‌هايی بودند كه در خصوص آن‌ها به صورت خيلی فشرده و تلگرافی بحث شد، كه شرح آن‌ها را در اين موقعيت ضروری نمی‌داند.

 

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم

 

          قل اعوذ برب الناس (1). ملک الناس (2). اله الناس (3). من شر الوسواس الخناس (4). الذي يوسوس في صدور الناس (5). من الجنة و الناس (6) ...

 

والسلام عليكم و رحمة‌الله و بركاته

دومين خطبه‌ی نماز جمعه‌ی اسدآباد ادامه . . .

دیدگاه‌ها   

#1 هم محلی 1388-05-31 19:13

با سلام خدمت شما
حاجاقا جاتون در محلاتی خالیه،ان شاء الله در خدمت جدیدتون موفق باشید

التماس دعا
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...