قرآن چه نقشی میتواند در زندگی بشری و دهکده جهانی ایفا کند؟

 

خطبه‏ى اول‏

 

السلام و عليكم ورحمة‌الله

 

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحیم‏

 

            و الحمدللَّه ربّ العالمین نحمده و نستعینه و نتوکّل علیه و نستغفره و نصلّى و نسلّم على حبیبه و نجیبه و خیرته فى خلقه حافظ سرّه و مبلّغ رسالاته بشیر رحمته و نذیر نقمته سیّدنا و نبیّنا ابى‏القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین المعصومین سیّما بقیّةاللَّه فى العالمین و السّلام على ائمّة المسلمین و حماة المستضعفین و هداة المؤمنین.

 

            اوصيكم عبادالله و نفسی بتقو‌ی‌الله و نظم امركم

 

            شما را ای بندگان خوب خدا، ای مؤمنين، ای مؤمنات، و خودم را به تقوی، كه عبارت از انجام دستورات خدا و اجتناب از منهيات پروردگار است دعوت می‌كنم.

 

            قال‌السجاد عليه‌السلام : «ويل لمن غلبت احداته عشراته»، وای برآن كس كه يكان او بر دهگان او غالب شود. معنی اين فرمايش اين است كه وای برآن كسی كه گناهانش كه برای هركدام از آن‌ها، يك مجازات آن‌هم بعد از چندساعت مهلت، می‌نويسند، بيشتر بشود از اعمال خوب او كه برای هزكدام از آن‌ها ده برابر پاداش می‌نويسند و عطا می‌كنند.

 

            قال‌الله‌الحكيم : «وننزل من‌القرآن ماهو شفاء ورحمة للمؤمنين ، و لا يزيدالظالمين الا خساراً     

 

            قرآن، مانند خورشيد نور است، نور مطلق است، خاصيت نور توليد حرارت و روشنی بخشيدن است. حورشيد وقتی كه به گلستان بتابد، عطر رياحينش در فضا منتشر می‌شود و مشام آزادگان عالم را نوازش می‌دهد. اما وای بر آن لحظه‌ای كه همان خورشيد با همان كيفيت بر چاه بالوعه و كثافات انباشته شده بتابد. بلافاصله بوی گند آن، هر رهگدری را به فغان واداشته و مشئز می‌سازد. آيا تقصير خورشيد است؟، ابداً.

 

            قرآن در هنگام تابيدن به قلب مؤمن ، نور، اخلاص و فضيلت به ارمغان می‌آورد، اما در غير آن، می‌شود مثل صدام و شاه و ديگر ستمكاران عالم.

 

            برای مثال، كلام امام خمينی قدس‌سره، مانند آيات قرآن از جنس نور بود زيرا قلبش نيز نورانی بود، در وقت تابيدن به قلب عزيزانی چون شهيد رجايی ، رائحه‌ی معطر، اخلاص و شرف را به نمايش می‌گذاشت، و آن هنگام كه به قلب متعفن خودهان مستكبری چون آن ملعون فراری، می‌تابيد ، آن چاه كثافت، شامه‌ی معنوی همه‌ی دوستداران ولايت را مشمئز می‌كرد، و لاينقطع فرياد می‌زد "من" "من" ، كه حضرت امام براو نهيب زد كه اينقدر نگوييد "من"، بگوييد «مكتب من».

 

            خداوند می‌فرمايد : «إن هذا القرآن يهدي للتي هي أقوم»، اين قرآن هدايت می كند اما نه هر كس را ، اهل ايمان و قوام را هادی و راهنما می‌باشد.

 

            در خصوص قرآن كه بهار ماه مبارك رمضان است مطالب بسيار آماده كرده‌ام، وليكن به دليل ضيق وقت فقط فهرست آن‌ها را ذكر می‌كنم و از دوستان می‌خواهم كه اصل اين مطالب تهيه شده را، در نشانی : http://imamatjome.com و يا.www.zadsr.ir ملاحظه بفرمايند

 

            قرآن چه نقشی میتواند در زندگی بشری و دهکده جهانی ایفا کند؟

 

            یکم. انسان نیازمند ارتباط مستقیم با آفریننده و هستی بخش خود است.

 

            دوم. انسان در تکاپو و جست و جوی آگاهیهای صحیح و معارف بلند و پرمعنا است.

 

            تعریفی که قرآن از انسان دارد : «انِّی جاعِلٌ فِی الْأَرْضِ خَلِیفَةً »، بقره (2)، آیه 30.

 

            تعریفی که قرآن از خداوند ارائه کرده است: «لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَیْ‏ءٌ » شوری (43)، آیه 11.

 

            تعریفی که از نظام هستی و حیات و شعور همگانی موجودات ارائه داده «وَ إِنْ مِنْ شَیْ‏ءٍ إِلاَّ یُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ» رعد (13)، آیه 13.

 

            تعریفی که از پیوستگی و هماهنگی منظم همه کرات و افلاک و زمین و آسمان دارد: «وَ الشَّمْسِ وَ ضُحاها وَ الْقَمَرِ إِذا تَلاها وَ النَّهارِ إِذا جَلاَّها وَ اللَّیْلِ إِذا یَغْشاها...» شمس (91). و...

 

            نیازمندی همه جامعه بشری و پویندگان راه حق و حقیقت را به این کتاب آسمانی : «...وَ یُعَلِّمُکُمْ ما لَمْ تَکُونُوا تَعْلَمُونَ» و آنچه را نمیدانستید به شما یاد میدهد...».بقره (2)، آیه 151.

 

            سوم. نقش برجسته دیگر قرآن این است که از سابقه تاریخ بشر،

 

            خبرهای درست و مطابق واقع را نقل کرده و سرگذشت پیامبران و محتوای پیام آنان را - بدون هرگونه تحریف و دسیسه بشری - به جامعه بشریت رسانده است.. قرآن مجید در این باره میفرماید: «وَ إِذْ قالَ اللَّهُ یا عِیسَی ابْنَ مَرْیَمَ أَ أَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِی وَ أُمِّی إِلهَیْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ قالَ سُبْحانَکَ ما یَکُونُ لِی أَنْ أَقُولَ ما لَیْسَ لِی بِحَقٍّ» .مائده (5)، آیه 116.«ای عیسی پسر مریم! آیا تو گفتی به مردم که من و مادرم را همچون دو خدا به جای خداوند بپرستید؟! گفت: منزهی تو! مرا نشاید که چیزی را که حق نیست بگویم»

 

            چهارم. نقش برجسته دیگر قرآن برای جامعه بشریت این است که ظرفیت جهان شمولی دارد و پیام‏های آن برای تمام مصلحان جهان و حافظان حقوق بشر قابل اعتنا و کاربردی است.

 

            «قُلْ یا أَهْلَ الْکِتابِ تَعالَوْا إِلی کَلِمَةٍ سَواءٍ بَیْنَنا وَ بَیْنَکُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللَّهَ وَ لا نُشْرِکَ بِهِ شَیْئاً وَ لا یَتَّخِذَ بَعْضُنا بَعْضاً أَرْباباً مِنْ دُونِ اللَّهِ» «بگو: ای اهل کتاب: بیایید بر سر سخنی که میان ما و شما یکسان است بایستیم که: جز خدا را نپرستیم و چیزی را شریک او نگردانیم و برخی از ما بعضی دیگر را به جای خدا به خدایی نگیرد»آل عمران (3)، آیه 64.

 

            براي بهرهمندي و اُنس با قرآن بايد مراحلي را طي كرد از جمله:

 

            1-يادگيري قرآن؛ پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ ميفرمايد: «خياركم من تعلم القرآن وعلّمه؛[8] بهترين شما كسي است كه قرآن را بياموزد و آن را به ديگران نيز ياد دهد».

 

            2- قرائت قرآن؛ حضرت امام صادق ـ عليه السّلام ـ ميفرمايد: «من قرأ القرآن و هو شاب مؤمن اختلط القرآن بلحمه ودمه و جعله الله مع السفرة الكرام البررة...؛[ محمد بن يعقوب كليني، الكافي، تهران، دار الكتب الاسلامية، ج 2، ص 603.] كسي كه قرآن بخواند، درحالي كه جوان مؤمن است، قرآن با گوشت و خون او مخلوط شده و با فرشتگان بزرگوار و نيكو صفت همنشين ميشود».

 

            تلاوت قرآن نيز خود داراي آدابي است از جمله:

 

             الف. مسواك زدن، پيامبر گرامي ميفرمايد:

 

            «نظفوا طريق القرآن قيل يا رسول الله و ما طريق القرآن قال افواهكم قيل بماذا قال بالسواك»؛[ بحارالانوار، همان، ص 213.] راه قرآن را پاكيزه نگه داريد. عرض شد يا رسول الله! راه قرآن چيست؟ فرمود: دهانهايتان. عرض شد: چگونه؟! فرمود: بوسيله مسواك كردن».

 

            ب.وضو و طهارت داشتن هنگام تلاوت قرآن؛ «لا يسمه الا المطهرون» واقعه، 79.، جز پاكان بر آن دست نزنند».

 

            ج. پناه بردن به خداوند متعال پيش از قرائت قرآن؛ «فاذا قرأت القرآن فاستغذ بالله من الشيطان الرجيم؛ وقتي كه قرآن ميخواني از (شرّ) شيطان رانده شده به خداوند پناه ببر».

 

            د.قرائت قرآن با صداي خوش و دلنشين؛ پيامبر گرامي ـ صلّي الله عليه و آله ـ ميفرمايد: «لكل شيء حلية و حلية القرآن الصوت الحسن؛[ نحل، آية 98. ] براي چيزي زيبايي و زينتي است و زينت قرآن صوت نيكو ميباشد».

 

            ه. قرائت قرآن همراه با خشوع؛ «الم يأن للذين ءامنوا ان تخشع قلوبهم لذكر الله و ما نزل من الحق...؛[، حديد، آية 16. ] آيا وقت آن نرسيده است كه دلهاي مؤمنان در برابر ذكر خدا و آن چه از حق نازل شده خاشع گردد...»

 

            و. قرائت همراه با حزن و اندوه؛ پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ ميفرمايد: «ان القرآن نزل بالحزن فاذا قرأ نموه فابكوا فان لم تبكوا فتباكوا»[ شعيري، تاج الدين، جامع الاخبار، قم، انتشارات رضي، چاپ دوّم، ص 49.] براستي قرآن همراه با حزن نازل شده است، بنابراين، هنگامي كه قرآن ميخوانيد گريه كنيد و اگر گريه نكرديد حالت گريه را به خود بگيريد».

 

            ز.تلاوت قرآن با ترتيل و شمرده؛ «ورتل القرآن ترتيلا»؛[ مزمل، آية 4.] قرآن را با دقت و تأني بخوان».

 

            3. تدبر در قرآن؛ چنان كه حضرت علي ـ عليه السّلام ـ ميفرمايد: «(پرهيزكاران) در شب به پا خواسته و قرآن را شمرده و با تدبر تلاوت ميكنند، جان خويش را با آن محزون ميسازند و دواي درد خود را از آن ميگيرند هرگاه به آيهاي برسند كه در آن تشويق باشد، با علاقه و اميد به آن روي ميآورند و روح و جانشان با شوق بسيار در آن ذخيره ميشود و آن را همواره الگوي خود ميسازند و هرگاه به آيهاي برسند كه در آن بيم باشد، گوشهاي دل خود را براي شنيدن آن باز ميكنند و صداهاي ناله و برخورد زبانههاي آتش در گوششان طنين انداز است. نهج البلاغه، معجم المفهرس، نشر مؤسسه امير المؤمنين ـ عليه السّلام ـ قم، خطبة 193، ص 12.

 

            4. عمل به قرآن؛ «ربّ تال للقرآن و القرآن يلعنه؛ چه بسيار كساني كه قرآن را تلاوت ميكنند، در حالي كه قرآن بر آنها لعن و نفرين ميفرستد». محمدي ري شهري، محمد، ميزان الحكمه، قم، مكتب الاعلام الاسلامي، ج 8، ص 90.

 

            5. حفظ قرآن؛ پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ ميفرمايد: «لا يعذب الله قلبا وعي القرآن؛[19] خداوند قلبي را كه ظرف قرآن باشد، عذاب نميكند».

 

            ب. چرا قرآن كريم در بين ما مهجور است؟

 

             1. تلاش و توطئه شياطين جني و انسي باعث شده كه :

 

            - مردم از مفاهيم و معارف بلند قرآن مجيد فاصله بگيرند.

 

            - در دام شيطانهاي وسوسهگر گرفتار آيند.

 

            -  با آموزههاي قرآن كريم بيگانه شوند.

 

             قرآن در ميان آنها به خصوص مسلمانان مهجور بماند.

 

            قرآن كريم ميفرمايد: «و قال الرسول يارب ان قومي اتخذوا هذا القرآن مهجورا؛ و پيامبر (خدا) گفت: «پروردگارا! قوم من اين قرآن را رها كردند (و از آن دوري جستند) فرقان، آية 30.».

 

            2. فراموش كردن مفاهيم و معارف قرآن كريم وغفلت از آنها،  «... و انزلنا اليك الذكر لتبين للناس ما نزل اليهم و لعلهم يتفكرون؛ نحل، آية 44. ... و ما اين ذكر (قرآن) را بر تو نازل كرديم تا آن چه به سوي مردم نازل شده است براي آنها تبيين كني، شايد انديشه كنند».

 

            3. حضرت علي ـ عليه السّلام ـ درباره مهجوريت قرآن كريم ميفرمايد:

 

            - «... حاملان قرآن، قرآن را واگذاشته‌اند.

 

             - حافظان قرآن، قرآن را فراموش كرده‌اند.

 

            -  قرآن و پيروانش از ميان مردم رانده و مهجور شده‌اند.

 

             -  غريبانه در يك راه ناشناخته سرگردانند.

 

             - پناهگاهي ميان مردم ندارند.

 

            - قرآن و پيروانش در ميان مردمند، ولي گويا حضور ندارند.

 

            - با مردمند ولي از آنها بريدهاند.

 

             زيرا گمراهي و هدايت هرگز هماهنگ نشوند، گر چه كنار يكديگر قرار گيرند، مردم در آن روز، درجدايي و تفرقه هم داستان، و در اتحاد و يگانگي پراكندهاند، گويي آنان پيشواي قرآن بوده و قرآن پيشواي آنان نيست، پس از قرآن جز نامي نزدشان باقي نماند و آنان جز خطي را از قرآن نشناسند...». محمد دشتي، ترجمه نهج البلاغه، تهران، انتشارات زهد، چ 3، 1380، خطبه 147، ص 271.

 

            مفهوم مهجوریت : «وقال الرسول یرب ان قومی اتخذوا هذا القرءان مهجورا» (فرقان/30)

 

            «هجر یهجر» با مصدر «هجر» یا «هجران» در مفردات راغب چنین معنا شده است: «مفارقه الانسان غیره اما بالبدن او باللسان او بالقلب»؛ راغب اصفهانی، المفردات فی غریب القرآن، ص 514، بیروت، دارالمعرفه .

 

            مهجوریت قرآن در تلاوت:

 

            مهجوریت قرآن در تلاوت را در دو بخش می توان بررسی نمود.

 

            1-تلاوت نكردن .

 

             2- رعایت نكردن آداب تلاوت

 

امام صادق(ع) می فرماید: «قاری قرآن به سه چیز نیاز دارد: دلی خاشع، بدنی فارغ، جایی خالی، و چون دل او برای خدا خاشع گردید شیطان رجیم از او گریزان خواهد شد.»( تفسیر نورالثقلین، ج3، ص.85

 

             برای تلاوت قرآن آداب فراوانی ذكر شده است كه به مهم ترین آن ها اشاره می شود.

 

            1-تعظیم: قرآن كتاب خدا، كلام خدا و هدیه محبوب است كه برای بشر فرستاده شده است، همانگونه كه محبوب را باید محترم و بزرگ شمرد، هدیه او را نیز باید ارزشمند و عزیز دانست؛ پیامبر اكرم(ص) می فرماید: «قرآن پس از خدای متعادل از هر چیزی برتر است، هر كه قرآن را محترم و بزرگ شمرد، خدا را بزرگ شمرده، و هر كس قرآن را محترم و بزرگ نشمارد، حرمت خداوند را سبك شمرده است.»( بحارالانوار، ج92، ص.19

 

            2- استعاذه: تلاوت قرآن، باید با پناه بردن از شر شیطان آغاز شود. قرآن كریم می فرماید: «فاذا قرات القرءان ان فاستعد بالله من الشیطن الرجیم» (نحل/98)

 

3- پاكیزگی: بهره مندی از قرآن مستلزم پاكیزگی ظاهری و باطنی شامل تطهیر دهان و زبان، استغفار از گناهان و تطهیر جسم و جان است چرا كه قرآن پاك و پاكیزه است و فقط پاكیزگان می توانند از آن توشه بردارند: «لایمسه الا المطهرون» (واقعه/79)

 

            4- ترتیل: قرآن را باید شمرده همراه و توأم با تأمل تلاوت كرد: «و رتل القرءان ترتیلاً» (مزمل/4) تلاوت كننده قرآن نباید در اندیشه ختم سریع آیات و سوره ها باشد. رسول اكرم(ص) می فرماید: «همتتان این نباشد كه زودتر به آخر سوره برسید.»(11) امام صادق(ع) می فرماید: «ترتیل آن است كه در قرائت تأمل و دقت كنی و آن را با صوت نیكو بخوانی».(12)

 

            5- تدبر: بدون تدبر در آیات قرآن، درك حقیقت كلام خدا دست یافتنی نیست. كتاب خدا باید با تدبیر و اندیشه قرائت شود: «كتب انزلنه الیك مبرك لیدبروا ءایته» (ص/29)؛ «افلا یتدبرون القرءان» (محمد/24)

 

            در روایت آمده است اصحاب پیامبر اكرم(ص) ده آیه از قرآن را از پیامبر(ص) می آموختند و پس از فهمیدن آیات و عمل كردن به آن ها ده آیه دیگر را فرا می گرفتند.(13)

 

            6- حق تلاوت: تلاوت كننده هر آیه ای باید حق تلاوت آن را به جا آورد: «الذین ءاتینهم الكتب یتلونه حق تلاوته اولئك یؤمنون» (بقره/121)

 

            مهجوریت قرآن در استماع:

 

            مهجوریت قرآن در حفظ :

 

            مهجوریت قرآن در تدبر:

 

            مهجوریت قرآن در تفسیر:

 

            تفسیر به رأی:

 

            نقش اهل بیت(ع) در تفسیر قرآن:

 

            روش صحیح تفسیر قرآن:

 

            به قول علامه اقبال لاهوری:

 

            نقش قرآن چون كه در عالم نشست

 

            نقشه های پاپ و كاهن را شكست

 

            فاش گویم آنچه در دل مضمر است

 

            این كتابی نیست چیز دیگر است

 

            چون كه در جان رفت، جان دیگر شود

 

            جان چو دیگر شد، جهان دیگر شود

 

            علل مهجوریت قرآن

 

            مهجوریت قرآن

 

            قرآن، کلام حق، اعجاز حضرت محمد مصطفی صلی‏الله‏علیه‏و‏آله و سرمایه معنوی مسلمانان است و همان‏گونه که امام خمینی؛ فرمود: «اگر قرآن نبود، باب معرفة اللّه‏ بسته بود الی الابد.» آری! قرآن، بهترین وسیله شناخت خداوند است. قرآن، سخن آرامش بخش الهی در گستره هستی است. قرآن، منبع تمام دانش‏های بشری است. کتابی است که انسان را از خاک به افلاک می‏رساند و روح آدمی را به عالم قدس و ملکوت می‏برد؛ ولی ما از این ودیعه الهی، به شایستگی استفاده نمی‏کنیم.

 

            شیخ عبدالکریم حائری یزدی؛، موسسه حوزه علمیه قم، می‏فرمود: رسول خدا صلی‏الله‏علیه‏و‏آله برای ما دو چیز را به ودیعه گذاشت: قرآن و اهل‏بیت:؛ اما اهل تسنن، قرآن را گرفتند و اهل بیت: را رها کردند ما نیز اهل‏بیت: را گرفتیم و قرآن را رها کردیم.

 

            آری، قرآن در میان ما مهجور گشته است، چنان که در قرآن کریم نیز از زبان رسول اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله می‏خوانیم: یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا.

 

            پروردگارا! قوم من قرآن را کنار گذاشتند و از آن دوری جستند.

 

                  روزها، ماه‏ها و سال‏ها می‏گذرد و عده‏ای حتی آیه‏ای از قرآن را قرائت نمی‏کنند

 

 - کاربرد قرآن برای آنها منحصر است در:

 

         زینت بخشی سفره عقد،

 

          2- بدرقه مسافر

 

          3- ورود به خانه جدید

 

         ، 4- بوسیدن

 

          -5  استخاره کردن

 

         -6- سوگند خوردن

 

          -7  به سر گرفتن قرآن در شب‏های احیاء.

 

            - بعضی افراد مقید به قرائت قرآن هستند ولی هیچ‏گاه در صدد درک مفاهیم آیات قرآن برنمی‏آیند.

 

             - عده‏ای نیز قر ان را می‏خوانند و در فهم معانی آن می‏کوشند، ولی در عمل به آیات قرآن، سست و بی‏توفیقند.

 

             - تنها اندکی از انسان‏ها هستند که مفاهیم و معانی قرآن را درک و همواره آن را تلاوت می‏کنند و با عمل به آیه‏های آن، سرنوشت سعادت باری را برای دنیا و آخرت خود رقم می‏زنند.

 

            1. قرآن کریم با همه عظمتی که دارد، میان پیروانش مهجور است.

 

            2. هدف اصلی نزول قرآن، سعادت انسان‏هاست که این امر، تنها در سایه عمل به آیات آن به دست می‏آید.

 

            عوامل مهجوریت قرآن

 

            1. پیروی از هوای نفس

 

            در برخی از آیات قرآن کریم، پیروی از هوای نفس، در تعارض با هدایت در راه خدا معرفی می‏شود، از جمله این آیه که خداوند خود می‏فرماید: «وَلا تَتَّبِعِ الهَوی فَیُضِلَّکَ عَنْ سَبیلِ اللّه»‏ِ. و از هوای نفس پیروی نکن که تو را از راه خدا گمراه می‏کند.

 

            آن گاه که نفس پیروی می‏شود، قرآن مهجور می‏ماند.

 

            2. جاذبه‏های مادی و دنیوی

 

            جاذبه‏های مادی، همواره سرگرم کننده و مانعی بر سر راه سعادت و تعالی است. بدین ترتیب، شیرینی ذکر و یاد خدا از نظر پنهان می‏ماند و آدمی از امور معنوی روی گردان می‏شود و جاذبه‏های مادی، عاملی جدی برای مهجوریت قرآن به شمار می‏آیند. خداوند متعال در کلام وحی خویش، بارها با هشدار به انسان، می‏فرماید: نَلا تَغُرَّنَّکم الحیوةُ الدُّنیا؛ پس زندگی دنیا شما را فریب ندهد».

 

            البته بسیاری مجذوب جلوه‏های دلفریب، ولی ناپایدار دنیا و ظواهر مادی آن می‏شوند و کتاب و سخن خدا را از یادها می‏برند. همان گونه که در قرآن کریم نیز بدان اشاره می‏شود که: «نَبَذَ فَریقٌ مِنَ الَّذینَ أُوتُوا الْکِتابَ کِتابَ اللّهِ وَراءَ ظُهُورِهِمْ...» . گروهی از کسانی که به آنها کتاب (آسمانی) داده شد، کتاب خدا را پشتشان افکندند.

 

کسی که مسحور جاذبه‏های مادی است، نمی‏تواند با قرآن ارتباط درستی برقرار سازد.

 

            3. شیطان

 

            خداوند متعال در قرآن کریم می‏فرماید: «فَإِذا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللّهِ مِنَ الشَّیْطانِ الرَّجیمِ». هنگامی که قرآن می‏خوانی پس، از شیطان رانده شده به خداوند پناه ببر.

 

            4. ناشناخته ماندن جایگاه قرآن در زندگی

 

            از عواملی که مردم را به قرآن بی‏رغبت می‏سازد، این است که ارزش و جایگاه قرآن نزد آنان ناشناخته است و از آثار شگرف آن بی‏خبرند.

 

            5. نقش قرآن در نظام آموزشی

 

            بی‏تردید آموزش و پرورش، نقش اساسی در ایجاد شناخت‏ها، باورها و گرایش‏ها در افراد دارد. چه بسا اشخاصی با تعلیم علوم در محیط آموزشی، نگرشی بر خلاف محیط خانوادگی خود می‏یابند که این امر، گویای تأثیر فراوان مواد درسی و معلمان بر دانش‏آموزان است.

 

            اگر در نظام آموزشی ما، از دبستان گرفته تا حوزه و دانشگاه، به آموزش قرآن پیش از بعضی دروس مانند ریاضی، زبان انگلیسی و فقه و اصول بها داه می‏شد، مهجوریت نمی‏ماند و در اجتماع، حضور و نفوذ چشم‏گیری می‏یافت.

 

            6. کمبود ترجمه و تفسیرهای روان و همه‏فهم

 

            بیشتر ترجمه‏های قرآن به گونه‏ای است که مخاطب به فهم روشنی از معانی آیات نمی‏رسد .

 

            ترجمه درست و روان قرآن و تفسیر همه فهم آن، در معرفی جایگاه حقیقی قرآن، نقش تأثیرگذار و ارزنده‏ای دارد.

 

            7. کم‏توجهی به مسابقات و برگزیدگان قرآنی

 

            مقام معظم رهبری؛ در رهنمودی فرمود: «اگر بخواهیم قرآن در خانه‏ها، بین بچه‏ها، بین بزرگ‏ها، بین زن و مردها رواج پیدا کند، بایستی قهرمانان قرآنی را احترام کنید».

 

            بزرگداشت قهرمانان قرآنی، احترام به قرآن و افزایش رغبت مردم به قرآن را سبب می‏شود.

 

            پيوند قرآن و عترت

 

            «انّي تارك فيكم الثّقلين: كتاب الله عزّوجلّ و عترتي اهل بيتي، ألا و هما الخليفتان من بعدي، و لن يفترقا حتّي يردا عليّ الحوض. امالي، شيخ صدوق، ص 162؛ اكمال الدين، ص 140.

 

            اينك به مهم ترين اقداماتي كه بر اساس سياست جداسازي قرآن و اهل بيت و نيز مهجوريت اهل بيت عليهم السلام صورت گرفته است، اشاره مي كنيم:

 

            1. جلوگيري از انتقال حكومت به ائمّه عليهم السلام

 

            2. جلوگيري از نشر احاديث

 

            3. تحريف معنوي آيات قرآن

 

            چيزهايى که در قيامت از انسان شکايت مى کند:

 

            امام صادق(ع) مى فرمايد:« ثلاثهٌْْ يشکون الى الله عزّ و جلّ:مسجدٌ خراب لا يصلّى فيه اهله و عالم بين جهّال ، و مصحف معلّق قد وقع عليه غبار لا يقرا فيه»؛ (3) سه چيز در فرداى قيامت به خداوند عزّو جلّ شکايت مى کنند:

 

            1ـ مسجد خرابى که در آن نماز نمى خوانند.

 

            2ـ عالمى که بين نادانان باشد که از او استفاده نکنند.

 

            3ـ قرآنى که قرائت نمى شود و بر آن غبار گرفته شده باشد».

 

            خدايا مارا قرانی بگردان

 

            دل‌های اهل ايمان و اسلام را با انوار خدسيه‌‌ی قرآنيه منورتر بگردان

 

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ

 

            قُلْ هُوَ اللهُ أَحَدٌ (1) اللَّهُ الصَّمَدُ (2) لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ (3) وَلَمْ يَكُن لَّهُ     

 

خطبه‏ى دوم‏

 

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحیم‏

 

والحمدللَّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و نبیّنا ابى‏القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین المعصومین سیّما علىّ امیرالمؤمنین و حبیبته فاطمة الزّهراء و الحسن و الحسین سیّدى شباب اهل الجنّة و علىّ‏بن‏الحسین و محمّدبن‏علىّ و جعفربن‏محمّد و موسى‏بن‏جعفر و علىّ‏بن‏موسى و محمّدبن‏علىّ و علىّ‏بن‏محمّد و الحسن‏بن‏علىّ و الخلف القائم المهدىّ صلواتک علیهم اجمعین و صلّ على ائمّة المسلمین و حماة المستضعفین و هداة المؤمنین.

 

اوصیکم عباد اللَّه بتقوى اللَّه.

 

            قال‌الصادق عليه‌السلام : التقاء، رئيس‌الاخلاق، تقوا در رأس مسايل يك انسان مؤمن و متخلق به اخلاق الهی است، پيامبر بزرگ اسلام صلی‌الله علبه و آله و سلم فرمودند : "انی بعثت لاتمم مكارم الاخلق، تقوی اينقدر مهم است كه موضوع و هدف بعثت شده است.

 

            مناسبت‌های هفته :

 

            شنبه ‏‏ 7شهریور،8 رمضان‏ : انفجار تروريستى در حرم حضرت امير(ع) و شهادت حضرت آيةالله سيدمحمدباقر حكيم(ره) و جمع زيادى از شيعيان (1382 ه. ش). رحلت حضرت آيةاللَّه‏العظمى سيدشهاب‏الدين مرعشى نجفى(ره)(1369 ه. ش) و همچنين رحلت مرحوم حجة‌الاسلام سيدعبدالعزيز حكيم كه اخيراً در تهران رحلت كردند كه خداوند او را غريق غفذان بی‌كران خودش بگرداند.

 

            يكشنبه ‏8شهریور9 رمضان‏ انفجار دفتر نخست‏وزيرى توسط منافقين و شهادت مظلومانه رئيس‏جمهور، محمدعلى رجايى و نخست‏وزير، حجةالاسلام والمسلمين دكتر محمدجواد باهنر(1360 ه. ش).

 

            مقام معظم رهبری شاخص‏هاى ارزيابى عملكرد دولت و اعضاء دولت را بر اساس ميزان توجه و موفقيت آنان در 20محور بدين ترتيب فهرست فرموده‏اند:

 

            تشخيص و اقدام بر اساس اولويت‏ها 2- توجه به سند چشم‏انداز 3- همراه كردن سرعت با دقت 4- عمل كردن به وعده‏هاى استانى 5- توجه به مطالبات گذشته 6- تنظيم كردن تعهدات با مقدورات 7- تصميم‏گيرى مبتنى بر كار كارشناسى 8- تلاش در ايجاد تعامل بين قواى سه‏گانه 9- تعامل با نخبگان همفكر و با اخلاص 10- تحول و سالم‏سازى دستگاه دولت 11- كاهش تصدى‏گرى دولت 12- تمركززدايى و تفويض اختيارات 13- توجه به رشد اقتصادى 14- قاطعيت در مبارزه با فساد 15- حفظ و صيانت از سرمايه‏هاى ملى كشور 16- توجه به اهداف فرهنگى 17- توجه به تحقيق و پژوهش 18- تقويت سياست‏هاى خارجى 19- توجه به اهميت و ضرورت ارزيابى عملكرد 20- ارزيابى از ارزيابى عملكرد دولت.

            آنچه را كه رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند در حقيقت نقد هم هست، يعنی هم اجمالاً تأييد می‌كند كه دولت اين كارها را كرده است و هم اثبات می‌كند كه دولت بايد اين كارها را بكند. نقد به معنی صحيح كلمه را حضرت ايشان انجام می‌دهند كه خوبی‌های كار دولتمردان و كارهای خوب آنان را خوب به رخ می كشاند، و ظريف، لطيف و مليح هم نواقص را متذكر شده و پيشنهادات اصلاحی خود را نيز مطرح می‌كند.

          در اينجا لازم می دانم كه نكته‌ای را خدمت مقامات عزيز دولتی در شهرستان اسدآباد عرض بكنم و آن، اين است كه بنده در مطالعات خويش، يكی از دلايل ادا نشدن حق مطلب اسدآباد و اسدآبادی‌ها را به دست آورده‌ام و آن مسأله‌ای بسيار مهم اسد كه نام آن را عدم سكونت برخی از مقامات و يا اسدآباد گريزان، می‌ناميم.

          البته كه برخی از دوستان مسؤول از اين سخنان رنجيده خاطر می‌شوند ولی بنده با خدا عهد بسته‌ام كه آنچه را كه به خير و صلاح اين مردم بدانم متذكر شده و مطرح نمايم. آقايان مسؤول، ما نمی‌گوييم كه حتماً بايد اسدآبادی باشيد، اما به جد معتقديم كه بايد ساكن اسدآباد باشيد. زيرا شما پذيرفته‌ايد كه در اسدآباد خدمت كنيد و رئيس باشيد. بايد مواظب "حق‌الناس" باشيد.

دوشنبه ‏9شهریور10 رمضان‏ ، وفات حضرت خديجه(س) (3 سال قبل از هجرت). ربوده‏شدن امام موسى صدر، رهبر شيعيان لبنان در ليبى توسط عوامل استكبار جهانى (1357 ه. ش). آغاز هفته تعاون‏

          سه‏شنبه‏ 10شهریور 11رمضان‏ . روز بانكدارى اسلامى (سالروز تصويب قانون عمليات بانكى بدون ربا - 1362 ه. ش)، كه يك دنيا حرف و حديث را بايد گفت

          چهارشنبه ‏ 11شهریور 12 رمضان‏ .  روز جهانى صلح (تسليم ژاپن و پايان جنگ جهانى دوم (1945 م) كه بنده يك سينه سخن دارم و مطالب بسيار است كه بماند برای يك وقت مقتضی ديگر.

          چندتا دعا بكنيم و خطبه را به پايان برسانم :

........................................

..............................................

خدايا چنان كن سرانجام كار

تو خشنود باشی و ما رستگار

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحیم‏

            والعصر. ان الانسان لفی خسر. الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر

والسلام عليكم و رحمة‌الله و بركاته

 

 

 

دیدگاه‌ها   

#3 محمودي 1388-06-07 19:52

سلام

يكي از بهترين كارهايي كه انجام شده همين انتشار خطبه‌ها در وب بوده.

موفق باشيد.
نقل قول کردن

#2 alimoradi 1388-06-07 19:11

سلام برزادسر عزیز :
نماز وروزه جنابعالی مقبول درگاه حضرت حق باد .
از اینکه می بینم یک امام جمعه با همه مشغله فکری /اجتماعی/سیاسی و... خطبه های ارزشمند ،به روز واثربخش جمعه را برای استفاده دیگران در دنیای مجازی پیاده سازی میکند ،خداراشاکرم .
ایکاش وایکاش در این کشور پهناور اسلامی از این افراد فقط وفقط!!!! به اندازه انگشتان دست می داشتیم !1
نقل قول کردن

#1 مرادی مخلص 1388-06-07 01:06

سپاس فراوان از قلم توانای حضرتعالی که بار دیگر باعث شناساندن دیار سیدجمال الدین اسدآبادی به ایرانیان گردیده است.
مخلص شما
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...