خطبه‏ى اول‏

بسم اللَّه الرّحمن الرّحیم‏

الحمدللَّه الّذى خلق السّموات و الارض و جعل الظّلمات و النّور ثمّ الّذین كفروا بربّهم یعدلون. نحمده و نستعینه و نستغفره و نؤمن به و نتوكل علیه و نصلّى و نسلّم على حبیبه و نجیبه و خیرته فى خلقه حافظ سرّه و مبلّغ رسالاته بشیر رحمته و نذیر نقمته سیدنا و نبینا ابى‏القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطیبین الأطهرین سیما بقیة اللَّه فى الأرضین و على صحبه المنتجبین.

عباد الله، اوصیکم بتقوی الله، فإنها حق الله علیکم،

بندگان خدا، خودم و شما را به تقوای الهی دعوت می‌كنم. از خدا بترسیم و اوامر او را اطاعت كنیم و آنچه را كه نهی فرموده است، مرتكب نشویم.

بندگان خدا، ای كسانی كه در خارج از مسجد جامع اسدآباد سخنان خطیب جمعه، برایتان قابل شنیدن است و هم اكنون در اطراف و اكناف این مسجد چندصد ساله مشغول خرید و فروش هستید، بدانید كه باید اهل تقوا باشید. اهل تقوا در ظهر نماز جمعه و درست در وقت نماز مشغول بیع و شراء نمی‌شود، مطمئن باشید كه خرید و فروش در چنین موقعیتی، خلاف تقوا خواهد شد.

اكثر علما، فقها، مراجع و مفسرین، خرید و فروش در ظهر جمعه را ممنوع اعلام كرده‌اند، حتی تا آنجا گفته‌اند كه اگر مشتری پول را به طرف فروشنده دراز كرده است و او كارد را در وسط پنیر گذاشته است، مؤذن بانگ اذان ظهر جمعه را در فضا طنین‌انداز بسازد، هر دو باید كار را رها كرده و به‌سوی جایگاه نماز جمعه بشتابند.

در تاریخ آمده است كه علی علیه‌السلام با پای برهنه به سوی مكان اقامه نماز جمعه با حالت دویدن، شتاب می‌كردند.

ای مردم مسلمان، نماز جمعه بسیار مهم است، مهم است. از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در نماز جمعه شركت كنید و به آنان كه در وقت نماز جمعه هم، كسب و كار را رها نمی‌كنند، بگویید كه روزی دست خداست. همه چیز در دست اوست. بیده ناصیه كل شیء. والله خیرالرازقین.

خداوند در سوره‌ی جمعه آیه‌ی 9 فرموده است :

«َیا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِی لِلصَّلَاةِ مِن یوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیعَ ذَلِكُمْ خَیرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ». اى مؤمنان ! چون براى نماز روز جمعه ندا دهند ، به سوى ذكر خدا بشتابید ، و خرید و فروش را رها كنید . كه این [ اقامه نماز جمعه و ترك خرید و فروش ] براى شما بهتر است اگر [ به پاداشش ] معرفت و آگاهى داشتید. فرموده است بشتابید، یعنی با حالت دویدن خود را به نماز جمعه برسانید.

و اما در ادامه‌ی بحث هفته‌های گذشته:

مبحثی را كه شروع كردیم با عنوان حقوق متقابل والدین و فرزندان، و عرض كردیم كه به اعتقاد ما این مبحث خاص در این شرایط زمانی، بسیار مهم است، زیرا با توجه با وضعیت موجود و ابزارهای پیشرفته و كم‌حجم و گسترده‌ای كه باعث تشییع فساد و فحشاء می‌گردد، از یك سو و از طرفی دیگر هم نه والدین با حق و حقوق فرزندان در مقاطع مختلف سنی آشنایی دارند و نه فرزندان جایگاه رفیع پدر و موقعیت بلند مادری را می‌شناسند.

 پدرها و مادرها مستحضر باشند كه اینك فرزندان ما در دبستان‌ها حتی در راهنمایی‌ها، در دبیرستان‌ها و در دانشگاه‌ها، در خطر هستند. انواع دام‌ها بر سر راه آنان قرار دارد. آگاهی اجمالی از وظایف خودمان را در برابر فرزندانمان، در سرنوشت حال و آینده‌ی هر دوی ما تأثیرگذار است.

خوب راجع به برخی از سنت‌های اسلامی بعد از تولد نوزاد به تفصیل گفتیم و آیات و احادیث مربوط به آن‌ها را نیز متذكر شدیم. گفتیم كه والدین باید اذان در گوش راست نوزاد بگویند و اقامه در گوش چپ او. گفتیم مستحب است روز هفتم سرش را بتراشند و به اندازه وزن موهای سرش نقره و یا طلا صدقه بدهند. گفتیم كه چگونه كام نوزاد را با تربت امام حسین علیه‌السلام و یا آب فرات و یا خرما و یا آب باران بر می‌دارند.

- گفتن اذان و اقامه در گوش فرزند

- برداشتن كام نوزاد(31)

- ختنه كردن پسران

- تراشیدن سر نوزاد

- ولیمه یا اطعام مردم

– عقیقه كردن فرزند در سنت های اسلامی

بیمه سلامتى :

سمره از پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) روایت كند كه فرمود: «كل غلام رهینه بعقیقته»

(كنزالعمال ، ج 16، ص 431؛ كتاب العیال ، ج 1، ص 216 و 433.).

امام صادق (علیه السلام ) به نقل از پدرانش از رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) مى فرماید: «كل مولود مرتهن بعقیقته فكه والده او تركاه» . سلامتى هر نوزادى در گرو عقیقه اوست خواه والدین  عهده نوزاد را از عقیقه آزد كنند یا نكنند. ( مستدرك الوسائل ، ج 15، ص 140)

-          عقیقه در روز هفتم :

امام صادق (علیه السلام ) فرمود: «الغلام رهن بسابعه بكبش یسمى فیه یعق عنه» سلامتى هر نوزادى در گرو قربانى كردن گوسفندى است كه براى او معین شود و از طرفش عقیقه گردد.  (بحارالاءنوار، ج 43، ص 256)

- عقیقه كردن گوسفند:

پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) مى فرماید: «اذا كان یوم سابعه فاذبح فیه كبشا...»( مستدرك الوسائل ، ج 15، ص 143) در روز هفتم براى نوزاد گوسفندى (قوچى ) ذبح كن .

- عقیقه پیامبر از طرف حسنین (علیهم السلام ) :امام صادق (علیه السلام ) فرمود: سمى رسول الله  حسنا و حسینا (علیهم السلام ) یوم سابعهما و شق من اسم الحسن الحسین و عق عنهما شاة شاة ...(بحارالاءنوار، ج 43، ص 257) پیامبر حسن و حسین (علیهم السلام ) را در روز هفتم نامگذارى كرد و نام حسین را از نام حسن بر گرفت و از طرف هر یك گوسفندى عقیقه كرد.

عقیقه فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از طرف حسنین (علیهم السلام )همچنین فرمود: عقت فاطمه عن ابنیها  صلوات الله علیهم و حلقت رؤ وسهما فى الیوم السابع .(50) فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در روز هفتم از طرف دو فرزند خود عقیقه كرده و سر آنها را تراشید.

- عقیقه كردن امام باقر (علیه السلام ) براى دو فرزندش .

- عقیقه امام عسكرى (علیه السلام ) از طرف امام زمان (علیه السلام ).

- عقیقه پسر و دختر یكى است :

از پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) روایت شده كه فرمود: العقیقه شاة من الغلام و الجاریه سواءعقیقه یك گوسفند است و پسر و دختر هم در این جهت مساویند. (مستدرك الوسائل ، ج 15، ص 142).

- عقیقه یا صدقه دادن بهاى آن ؟:

- محروم نكردن قابله از گوشت عقیقه :

- دعاى عقیقه از زبان پیامبر:

امام صادق (علیه السلام ) فرمود: رسول خدا به هنگام عقیقه این دعا را مى خواند: بسم الله عقیقه عن الحسن وقال : اللهم عظمهابعظمه ، ولحمها بلحمه و دمها بدمه و شعرها بشعره ، اللهم اجعلها و قاءا لمحمد و آله .یعنى : به نام خداوند، این عقیقه اى است از سوى حسن خدایا به سبب استخوان و گوشت و خون و موى قربانى ، استخوان و گوشت و خون و موى حسن را سالم نگهدار، خدایا این قربانى را مایه حفظ محمد و آل محمد قرار ده . (بحارالاءنوار، ج 43، ص 257)

- مبارزه با سنتهاى غلط جاهلى :

از جمله سنتهایى كه با برخى تغییرات پذیرفته شد ((عقیقه )) بود این سنت در عهد جاهلیت نیز جارى بود، اما با خرافات مخلوط شده بود، در جاهلیت تنها براى نوزادان پسر عقیقه مى‌دادند آن هم بدین صورت كه پنبه اى را به خون عقیقه مى‌آغشته و پس از تراشیدن موى نوزاد بر سر او مى‌مالیدند.

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحیم‏

وَالتِّینِ وَالزَّیتُونِ ، وَطُورِ سِینِینَ ، وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِینِ ، لَقَدْ خَلَقْنَا ، الْإِنسَانَ فِی أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ ، ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِینَ ، إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ ، أَجْرٌ غَیرُ مَمْنُونٍ ، فَمَا یكَذِّبُكَ بَعْدُ بِالدِّینِ، أَلَیسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِینَ

خطبه‏ى دوم‏

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحیم‏

الحمدللَّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیدنا و نبینا أبى‏القاسم محمّد و على اله الأطیبین الأطهرین سیما علىّ أمیرالمؤمنین و الصّدیقة الطّاهرة و الحسن و الحسین سیدى شباب أهل الجنّة و علىّ‏بن‏الحسین زین‏العابدین و محمّدبن‏علىّ باقر علم النبیین و جعغربن‏محمد الصّادق و موسى‏بن‏جعفر الكاظم و علىّ‏بن‏موسى الرّضا و محمّدبن‏على الجواد و على‏بن‏محمّد الهادى و الحسن‏بن‏علىّ الزّكىّ العسكرىّ و الخلف القائم المهدى حججك على عبادك و امنائك فى بلادك و صلّ على أئمّة المسلمین و حماة المستضعفین و هداة المؤمنین. أوصیكم عباداللَّه بتقوى اللَّه.

اوصیكم عبادالله و نفسی بتقوی‌الله و نظم امركم

من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب.

هر كس تقوا پیشه كند، خداوند سبحان روزی او را به بهترین وجه و نحو ممكن تأمین می‌كند آن هم از جایی كه هرگز گمان نمی‌برد و فكر نمی‌كند. ای همه‌ی كسانی كه به خاطر پول و نان، حتی در ظهر جمعه هم كسب و كاری را كه در حقیقت نامشروع است، رها نمی‌كنید، بدانید كه روزی هر كسی مشخص شده است این حرص‌زدن‌ها و به هر طریق و هر وسیله و هر وقتی پول درآوردن، خیری در آن نیست و به جایی نخواهید رسید.

مناسبت‌های این هفته عبارتند از:

مناسبت‌ها :

روز جهانى پست‏

روز ملى كاهش اثرات بلایاى طبیعى

            روز اسكان معلولان و سالمندان‏

 روز بزرگداشت حافظ

شهادت امام جعفر صادق (ع) (148 ه.ق)

            روز جهانى استاندارد

شهادت آیت‏الله اشرفى اصفهانى، نماینده حضرت امام(ره) و امام جمعه كرمانشاه - پنجمین شهید محراب - توسط منافقین (1361 ه .ش)

            روز جهانى نابینایان (عصاى سفید)

راجع به شهادت امام صادق علیه‌السلام، بنابراین داریم كه دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه مجالس عزا برگزار كنیم.

مردم بدانید كه شهادت امام صادق كمتر از عاشورا و 21 رمضان نیست، در ابعاد نظری، علمی، آموزشی و تربیتی. هر چه داریم از امام صادق و امام باقر علیهماالسلام  است. قال الصادق‌ها و قال الباقرها بوده‌اند كه اسلام را نگه داشته‌اند و فقیهان برجسته پرورش داده‌اند.

انشاءالله تعالی در مراسم‌های شهادت امام صادق علیه‌السلام با شور و عشق و حزن و عزا شركت بفرمایید و راجع به آن حضرت به صورت مستوفا سخن خواهیم گفت.

در خصوص حضرت حافظ علیه‌الرحمه باید گفت كه افتخاری است برای اسلام و ایران اسلامی. غزلیات حافظ در بین غزل‌های دیگر غزل‌سرایان نامدار تاریخ ایران و اسلام، همانند كلام نورانی نهج‌البلاغه در میان دیگر متون عربی، تلؤلؤ و درخشش خاص خود را دارد. از باب ادای احترام به حضرتش و گرامی‌داشت یاد و نامش یكی از غزل‌های نابش را در این ظهر جمعه انتخاب كرده‌ام كه تقدیم می‌دارم.

یا رب سببی ساز که یارم به سلامت

بازآید و برهاندم از بند ملامت

خاک ره آن یار سفرکرده بیارید

تا چشم جهان بین کنمش جای اقامت

فریاد که از شش جهتم راه ببستند

آن خال و خط و زلف و رخ و عارض و قامت

امروز که در دست توام مرحمتی کن

فردا که شوم خاک چه سود اشک ندامت

درویش مکن ناله ز شمشیر احبا

کاین طایفه از کشته ستانند غرامت

در خرقه زن آتش که خم ابروی ساقی

بر می‌شکند گوشه محراب امامت

حاشا که من از جور و جفای تو بنالم

بیداد لطیفان همه لطف است و کرامت

کوته نکند بحث سر زلف تو حافظ

پیوسته شد این سلسله تا روز قیامت

به مناسبت هفته نیروى انتظامى‏ كه وعده‌ی آن را داده بودیم؛

مرور حوادث پس از انتخابات دهم و بررسی نقش برجسته‌ی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران؛

در خصوص هفته نیروی انتظامی سخن بسیار دارم و مطالب فراوانی آماده كرده‌ام كه متأسفانه وقت اجازه نمی‌دهد. دوستانی كه مایل هستند تا مستحضر بشوند كه چه مطالبی آماده ارائه شده بود، لطفا به پایگاه اطلاع‌رسانی امام‌جمعه‌ی اسدآباد مراجعه بفرمایند.

در این قسمت خوب است به بهانه‌ی هفته‌ی نیروی انتظامی و عملكرد ناجا نظری بیفكنیم به فرمایشات گهربار بنیان‌گذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی قدس‌سره كأنه در رابطه با همین قضایای بعد از انتخابات سخن می‌گوید :

امام خمینی قدس سره‌الشریف در مقاطع مختلف سخنانی را به مقتضای هر دوره‌ای مطرح كرده‌اند كه شبهات بسیار به این روزگار و سخنان حكیمانه و مدبرانه جانشین به‌حقش رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای كبیر مدظله‌، پس از انتخابات، دارند، برای نمونه تیتر چند مطلب را از فرمایشات آن امام همام را یادآور گردیده و به تعدادی از آن‌ها اشاره نیز می‌گردد:

-          ما در مقابل توطئه تغییر ماهیت نظام از «جمهورى اسلامى» به «جمهورى»ساكت نمى‏نشینیم‏

-          سال آزمایش قدرتها

-            یك جریان انحرافى، خزنده و خطرناك‏

-          گاهى به دلسوزى در قضیه ولایت فقیه!!!

-          دوباره از سَر!!!

-          مردم دیگر شماها را شناختند

-          ملت نفهمیده یا...؟!

-          اگر...، بدانید توطئه‏اى در كار است

-          مسلمان نیستید و دشمن مایید

-          ملاك شناسایى افراد و احزاب منحرف‏

-          تكلیف همگانى؛ حفظ حیثیت اسلام‏

-            صدور انقلاب در گرو حفظ حیثیت اسلام‏

-          اتحاد و لزوم حفظ نظام اسلامى‏

-          ما ساكت نمى‏نشینیم‏

حضرت امام خمینی فرموده‌اند:

1-         «امسال سال آزمایش قدرت‌هاست». به راستی كه امسال چنین بود. تمام كشورهای استكباری با تمام توان و انرژی خود، از آشوبگران داخلی حمایت كردند و الحمدلله نتوانستند. یك روز به بهانه‌ی «جمهوری»، روز دیگر به اسم «جمهوری دموكراتیك»، روز سوم با عنوان جمهوری دموكراتیك اسلامی. از همه این‌ها طرفی نیستند و در مقطعی لباس دوست پوشیدند و به بهانه پشتیبانی از ولایت فقیه، فتنه‌ها كردند. در گذشته و اكنون هم دقیقا همان فتنه در حال تكرار است با اسم‌ها و ادبیات دیگری كه ان‌شاءالله ره به جایی نبرده و نخواهند برد.

2-         امام فرمود مردم شماها را شناخته‌اند. ای برخی بزرگان گذشته‌ی انقلاب اسلامی، بدانید كه مردم شما را شناسایی كرده‌اند. می‌دانند خودتان مشغول چه كاری شده‌اید. می‌فهمند فرزندانتان چه می‌كنند. متوجه هستند كه رفیقان شما در داخل كشور و در خارج چه می‌كنند. اگر این راه را ادامه بدهید به سرنوشت پیشینیان، كه خودتان آنان را نااهل و ناخلف می‌خواندید، گرفتار خواهید آمد.

3-         ملاك‌شناسی شما اسلام و تبعیت از ولایت فقیه است. اگر بر سر جای خود ننشینید و همچنان به كجراهه بروید و ما بدانیم كه ولی‌امر مسلمین جهان راضی هستند و لازم هم باشد اگر حتی مجبور شویم كه پیاده بیاییم تهران و شما را بر سر جای خود بنشانیم چنین خواهیم كرد. ما توقع داریم از بعضی از شما بزرگان چون برایتان احترام قائل بودیم، چون به شما ارادت داشتیم و هنوز هم البته داریم و لیكن به شرط آن كه شما را در كنار مقام معظم رهبری و مطیع ولایت ببینیم.

از استاندار محترم و ولایتمدار همدان جناب آقای دكتر بهروز مرادیصمیمانه و خالصانه تشكر می‌كنم و بزرگی كار بزرگ او را در سفر به اسدآباد می‌ستایم و اذعان دارم. در این رابطه مقاله‌ای را به رشته تحریر درآورده‌ام كه به زودی بر روی خروجی پایگاه اطلاع‌رسانی امام‌جمعه‌ی اسدآباد قرار خواهد گرفت.

اما اجمالا بدانید كه كاری كرد كارستان به جهت اهمیت دادن به نماز اول وقت و قولی كه به متدینین مسجد جامع اسدآباد داده بود. در كمال تعجب برخی از مقامات و مردم، مراسم رسمی و تشریفات قانونی افتتاح بخش سلمان‌پیر به مركزیت آجین را نیمه‌كاره رها كرد و به معاون محترم سیاسی‌اش سپرد و روانه مسجد جامع اسدآباد شد، و بنده تا زنده هستم شیرینی این كار استاندار محترم همدان را از ذهن خود دور نكرده، و اثر الهی آن از روان من پاك نخواهد شد.

انصافا كار بزرگی كرد زیرا نماز را بر هر چیز دیگر مقدم دانست. آقایان دولتی یاد بگیرند، از استاندار محترم بیاموزند، ای فرمانداری‌ها، ای شهرداری‌ها، ای نیروی انتظامی‌ها، ای سپاهیان، ای همه دست‌اندركاران جمهوری اسلامی، در اسدآباد به نماز اهمیت بدهید. نماز اول وقت را اهمیت بدهید. زیرا رهبر معظم چنین می‌كنند، به مجرد این كه بانگ اذان در فضا طنین‌ می‌افكند، بلادرنگ جلسه را ختم می‌كنند و مشغول نماز می‌شوند. ديده‌ام كه رئيس جمهور و بعضی از وزيران هم از حضرت آقا آموخته‌اند و چنين می‌كنند.

راجع به مصلا و لطف اختصاصی استاندار هم كه به دستور صریح ایشان حل و فصل شد، نامه‌ای را خطاب به معاون محترم عمرانی استانداری همدان كه از طرف استاندار محترم مأموریت یافته بود، نگاشته‌ام كه بهتر است آن را قرائت كنم و ادعا دارد كه تاكنون كسی اینچنین حق اسدآبادی‌های عزیز را در نامه‌نگاری اداری ادا نكرده است. اگرچه این نامه هم ادا نمی‌كند.

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم

برادر ارجمند جناب آقای مهندس موسوی زيدعزه

 معاونت محترم امور عمرانی استانداری همدان

سلام عليكم

با احترام بسيار، بدين وسيله تشكر عميق مردم شاكر شهرستان اسدآباد، و سپاس فراوان نمازگزاران متعهد و قدرشناسِ ديار تاريخی سيدحمال‌الدين نامدار را، از توجه خاص، عنايت ويژه و دستورات مشكل‌گشای استاندار محترم و متدين همدان، شخص شخيص جناب‌عالی و جناب آقای مهندس ريحان سروش‌مقدم رياست محترم مسكن و شهرسازی همدان، نسبت به احداث مصلای بزرگ شهرستان اسدآباد، تقديم می‌دارد و نهايت شور و اوج شعف آنان را، ابراز داشته و به تصوير می‌كشاند.

بدون شك، شما خدمتگزاران كسانی بوده و هستيد كه بزرگواری آن عزيزان با شرف و متشخص را، هر منصفِ با منطق و مطلعی، اذعان دارد و به رخ می‌كشاند، زيرا كه اسدآبادی‌های قهرمان و فرهيخته، فقط در بيش از بيست‌سال قبل، برای شرف ايران اسلامی و عزت بيشتر جمهوری مقدس اسلامی، افزون بر چهارصد شهيد والامقام، از بهترين فرزندان برومند خود را، قربانی كرده‌ و در راه خدا هديه فرموده‌اند.

مطمئن باشيد، البته كه هستيد، دستور قاطع و اقدام خداپسندانه‌ی آقايان دكتر بهروز مردادی و مهندس سيدحسن موسوی و مهندس ريحان سروش‌مقدم، مبنی بر واگذاری يكصدهزار مترمربع زمين (ده هكتار) از تپه‌های مشرف به شهر اسدآباد موسوم به تپه‌ی مصلا، برای ساخت مصلايی بزرگ، زيبا، تاريخی و منطبق با جغرافيا و فرهنگ اصيل و اسلامی اسدآبادی‌ها اصيل و شخيص، كه به فضل الهی پس از احداث، نگينی ديدنی از ديدنی‌های همدان و غرب كشور خواهد شد، يكی از بهترين، عبادی‌ترين و شاخص‌ترين اقدامات مؤثر ضروری، ماندنی و تاريخی دوران مديريت و صدارتتان در استان همدان خواهد بود.   

با تشكر، ابراز ارادت و ادای احترام مجدد،

علی زادسرجيرفتی

امام جمعه‌ی اسدآباد

در پایان یادآور می‌گردد كه بعد از نماز عصر، مردم عزیز نمازگزار با یك راهپیمایی باشكوه و خداپسند، پشتیبانی خود را از كودكان عزیز و مظلوم فلسطین و بیزاری و نفرت خود را از صهیونیست‌های جنایتكار، ابراز داشته و به تصویر می‌كشند.

بسم‏اللَّه‏الرّحمن‏الرّحیم‏

أَلَمْ تَرَ كَیفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِأَصْحَابِ الْفِیلِ ،أَلَمْ یجْعَلْ كَیدَهُمْ فِی تَضْلِیلٍ ، وَأَرْسَلَ عَلَیهِمْ طَیرًا أَبَابِیلَ ، َترْمِیهِم بِحِجَارَةٍ مِّن سِجِّیلٍ ، فَجَعَلَهُمْ كَعَصْفٍ مَّأْكُولٍ ،

والسلام‌عليكم و رحمة‌الله و بركاته

= = = = =

    
          

به مناسبت هفته نيروى انتظامى‏(برگرفته از پايگاه اطلاع‌رسانی شورای‌سياست‌گذاری ائمه‌ی جمعه)

امنيت و آرامش كشور در گرو نيروى انتظامى مقتدر

چكيده: آرزوى هميشگى انسان‏ها، دنيايى سراسر صلح و آرامش بوده است، ولى بشر با همه تلاش‏ها، هنوز نتوانسته بر اين آرزو جامه عمل بپوشاند. هميشه عده‏اى با زير پا گذاشتن ارزش‏ها، هنجارها و رسوم اجتماعى، حريم جامعه را نقض و چهره آن را آلوده‏اند. وجود اين افراد با توجه به زيان‏هايى كه از لحاظ فرهنگى، اقتصادى و اجتماعى بر پيكر اجتماع وارد مى‏كنند، نياز به يك نيروى مقابله‏گر را بيش‏تر روشن مى‏سازد. «نيروى انتظامى» نياز يك جامعه آرمانى است و همه انديشمندان اجتماعى بر ضرورت وجود چنين نيرويى در تمام جوامع تأكيد دارند؛ نيرويى كه با اقتدار در برابر اخلال‏گران نظم و امنيت ايستاده و تيشه بر ريشه‏هاى ظلم و فساد مى‏كوبد تا ارمغان‏آور آرامش و عدالت باشد. امنيت، اعتماد، سلامت، پويايى و نشاط، ثمره حضور نيروى انتظامى در جامعه است.

نيروى انتظامى جمهورى اسلامى ايران، سازمانى است مسلّح در اطاعت فرماندهى كل قوا و وابسته به وزارت كشور كه فرمانده آن از طرف مقام معظم رهبرى منصوب مى‏شود. بنابر ماده 3 ادغام نيروهاى‏انتظامى، هدف از تشكيل اين نيرو، استقرار نظم و امنيت، تأمين آسايش عمومى و فردى، نگهبانى و پاسدارى از دستاوردهاى انقلاب اسلامى در چارچوب اين قانون در قلمرو كشور جمهورى‏اسلامى ايران است. مأموريت‏ها و وظايف نيروى انتظامى، بر اساس ماده 4 قانون ياد شده، مشتمل بر 25 بند است.

 پس از قبول قطع‏نامه 598 در سال 1367، مسأله ادغام نيروهاى انتظامى شامل شهربانى، ژاندارمرى، كميته‏هاى انقلاب و پليس قضايى، از سوى وزارت كشور و نمايندگان مجلس مطرح و به طور جدّى دنبال شد. هدف آن‏ها برقرارى هرچه بهتر امنيت در داخل كشور و مرزهاى جمهورى اسلامى، جلوگيرى از صرف هزينه‏هاى اضافى و هم‏چنين تداخل وظايف، مسؤوليت‏ها و مأموريت‏هاى مشابه بود. سرانجام پس از بحث و بررسى‏هاى فراوان، قانون ادغام نيروهاى انتظامى شامل 11 ماده و 10 تبصره، در 27 تيرماه سال 1369 از تصويب مجلس گذشت و به تصويب شوراى نگهبان رسيد. پس از گذشت شش ماه از تصويب اين قانون، نيروى انتظامى جمهورى اسلامى ايران در 12 فروردين سال 1370 با تأييد مقام معظم رهبرى به منصه ظهور رسيد.

  امنيت، ره‏آورد فعاليت‏هاى نيروى انتظامى‏

 قرآن كريم «امنيت» را از اهداف بلند استقرار حاكميت اللّه و ثمره حكومت صالحان مى‏داند. در طول تاريخ حيات بشر، امنيت و آرامشْ از نيازهاى اصلى زندگى انسانى بوده است تا جايى كه بعضى آن را بعد از ارضاى خواسته‏هاى اوليه بدن، مهم‏ترين نياز بشر دانسته‏اند. استقرار نظم و امنيت و تأمين آسايش عمومى، از وظايف مهمى است كه قانون اساسى آن را بر عهده نيروى انتظامى نهاده است. اين نيرو وظيفه دارد با اقتدار كامل در ايجاد امنيت جامعه بكوشد و عوامل اخلال‏گر را شناسايى و سركوب نمايد تا در سايه اين حركت، فعاليت‏هاى فرهنگى، اجتماعى و اقتصادى شكل گرفته و رشد كند.

 در جوامع امروزى كه جمعيت بشرى بى‏شمار، ارتباطات انسانى نامحدود و بهره‏گيرى از ابزار و فن‏آورى در اين قلمروْ بى‏انتها شده است، موضوعات مهمى چون امنيت را نمى‏توان به دست قضا و قدر سپرد؛ چرا كه امنيتْ مبناى تصميم‏گيرى و برنامه‏ريزى براى آينده است و اميد به تحقق اهداف در سايه برنامه‏ريزى، زمانى مفهوم مى‏يابد كه وجود امنيت در جامعه حتمى شده باشد. در جمهورى اسلامى‏ايرانْ نيروى انتظامى، سازمان مسؤول تأمين امنيت بوده و در كنار ديگر سازمان‏هايى كه در قلمرو اطلاعات به عنوان يكى از شاخص‏هاى تأمين امنيت كار مى‏كنند، مسؤول و پذيراى اين مهم گشته است. مسؤوليت‏پذيرى، قانون‏مدارى و احساس توان‏مندى در اجراى وظايف محوله از سوى ملت و فرماندهى‏معظم كل قوا، شاخصه اصلى اين نيرو است.

 نام پليس در هر جامعه، همان قدر كه براى تبه‏كاران و قانون‏شكنان وحشت‏آفرين و دلهره‏آور است، براى مردمْ آرامش‏زا و ارمغان‏آورِ اطمينان است؛ از اين رو در جوامع، ميان ترس مجرمان از پليس و دل‏گرمى مردم به آنْ رابطه‏اى معكوس وجود دارد.

 اين امر درباره كشور ما و نيروى انتظامى جمهورى اسلامى ايران نيز صدق مى‏كند؛ چرا كه نيروى انتظامى با تلاش در راستاى ايجاد نظم، برقرارى قانون و امنيت و برخورد با متخلفان و مجرمان از يك سو، و دادن ضمانت معنوى به جامعه از سوى ديگر، باعث اتكاى مردم گرديده است. اگرچه اين نيرو تا رسيدن به ايده‏آل‏هاى مطلوب خود راهى بس طولانى دارد، ولى نگاهى به عملكرد نيروى انتظامى، هر ناظر منصفى را به اين باور مى‏رساند كه اين نيرو در مسيرى صحيح گام برمى‏دارد و جهت كلى حركت آن به سوى اهدافى است كه وصول آن از اين نيرو انتظار مى‏رود. براى ايجاد امنيتى مقتدرانه كه آفريننده آرامش و آسايشى استوار خواهد بود، تقويت و پشتيبانى نيروى انتظامى از سوى آحاد ملت انتظار مى‏رود. تقويت اين نيرو، تقويت اقتدار نظام دربرخورد با موارد خلاف قانون است و به كاهش انگيزه‏هاى مجرمانه منجر خواهد شد. اگر در جامعه‏اى ميان دولت و ملت اعتمادى متقابل پديد آيد، مردم مهم‏ترين عامل برقرارى امنيت در جامعه خواهند بود و آن‏گاه نيروى انتظامى، راحت‏تر و كم هزينه‏تر مى‏تواند از امنيت و آرامش جامعه پاسدارى كند.

 نيروى انتظامى، مسؤول قانونى مواجهه با جرم و شناسايى و دستگيرى مجرمان است، ولى اين به معناى سلب مسؤوليت مردم در قبال فريضه امر به معروف و نهى از منكر نيست؛ چرا كه در نظام الهى «مسؤول» يعنى كسى كه در برابر فكر، تصميم و عملش مورد مؤاخذه و سؤال قرار گيرد؛ از اين رو، دامنه مسؤوليت از فرد تا سراسر جامعه گسترده است. در حكومت اسلامىْ انتقاد، اعتراض و هرآن چيزى كه به حق باشد و خيرخواهانه؛ نه مخرّب، فتنه‏انگيز و كينه‏جويانه، وظيفه دينى همه مسلمانان است. تفكر غلط «تو آن سوى جويى، من اين سوى جوى» و بى‏اعتنايى مردم نسبت به اعمال هم‏ديگر، همانند كرم ساقه‏خوارى است كه به سمت ريشه پيش خواهد رفت و به تدريج، جامعه را به گرداب تباهى مى‏كشاند. اگر همه مردم، خود را در مقابل تخلّفات ديگر افراد، مسؤول دانسته و آن را تنها وظيفه نيروى انتظامى ندانند، جامعه از بسيارى از آفت‏ها وپليدى‏ها زدوده مى‏شود.

  وظايف نيروى انتظامى جمهورى اسلامى ايران‏

 ماموريت و وظايف نيروى انتظامى جمهورى اسلامى ايران عبارت است از:

 1- استقرار نظم و امنيت و تأمين آسايش عمومى و فردى.

 2- مقابله و مبارزه قاطع و مستمر با هر گونه خرابكارى، تروريسم، شورش و عوامل و حركتهايى كه مخل امنيت كشور باشد، با همكارى وزارت اطلاعات.

 3- تأمين امنيت براى برگزارى اجتماعات، تشكلها، راهپيماييها، و فعاليتهاى قانونى و مجاز و ممانعت و جلوگيرى از هر گونه تشكل و راهپيمايى و اجتماع غير مجاز و مقابله با اغتشاش، بى‏نظمى و فعاليتهاى‏غير مجاز.

 4- اقدام لازم در زمينه كسب اخبار و اطلاعات در محدوده وظايف محوله و همكارى با ساير سازمانها و يگانهاى اطلاعاتى كشور در حدود وظايف آن‏ها.

 5- حراست از اماكن، تاسيسات، تجهيزات و تسهيلات طبقه‏بندى شده غير نظامى و حفظ حريم آن‏ها به استثناى موارد حساس و حياتى به تشخيص شوراى عالى امنيت ملى، كه به عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامى خواهد بود.

 6- حفاظت از مسؤولين و شخصيتهاى داخلى و خارجى در سراسر كشور به استثناى داخل پادگانها و تاسيسات نظامى، مگر در مواردى كه بنا به تشخيص شوراى عالى امنيت ملى اصل انقلاب و يا دستاوردهاى آن در معرض خطر باشد كه به عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامى خواهد بود.

 7- جمع‏آورى سلاح و مهمات و تجهيزات غير مجاز و صدور پروانه نگهدارى و حمل سلاح شخصى و نظارت بر نگهدارى و مصرف مجاز مواد ناريه با هماهنگى وزارت اطلاعات برابر طرح‏هاى مصوب شوراى امنيت كشور.

 8- انجام وظايفى كه بر طبق قانون به عنوان ضابط قوه قضائيه به عهده نيروى انتظامى محول است از قبيل:

 الف - مبارزه با مواد مخدر.

 ب - مبارزه با قاچاق.

 ج - مبارزه با منكرات و فساد.

 د - پيشگيرى از وقوع جرم.

 ه - كشف جرايم.

 و - بازرسى و تحقيق.

 ز - حفظ آثار و دلايل جرم.

 ح - دستگيرى متهمين و مجرمين و جلوگيرى از فرار و اختفا آن‏ها.

 ط - اجرا و ابلاغ احكام قضايى.

 9- انجام امور مربوط به تشخيص هويت و كشف علمى جرايم.

 10- مراقبت و كنترل از مرزهاى جمهورى اسلامى ايران، اجراى معاهدات و پروتكلهاى مصوبه مرزى و استيفاى حقوق دولت و اتباع مرزنشين جمهورى اسلامى ايران در مرزها و محدوده انحصارى اقتصادى درياها.

 11- اجراى قوانين و مقررات مربوط به گذرنامه (بجز گذرنامه سياسى و خدمت) و ورود و اقامت اتباع خارجى (با هماهنگى وزارت امور خارجه در مورد اتباع خارجى تحت پوشش ديپلماتيك) با هماهنگى وزارت اطلاعات (در مورد ورود و خروج و اقامت اتباع خارجى و صدور گذرنامه).

 12- اجراى قوانين و مقررات راهنمايى و رانندگى و امور توزيع و حفظ حريم راههاى كشور.

 13- اجراى قوانين و مقررات وظيفه عمومى.

 14- نظارت بر اماكن عمومى و انجام ساير امور مربوط به اماكن مذكور برابر مقررات مصوب.

 15- همكارى با ساير نيروهاى مسلح جمهورى اسلامى ايران در مواقع لزوم و بنا به دستور.

 16- همكارى با دبيرخانه پليس بين‏الملل (اينترپل).

 17- همكارى با وزارتخانه‏ها، سازمانها، موسسات و شركتهاى دولتى و وابسته به دولت، بانكها و شهرداريها در حدود قوانين و مقررات مربوط.

 18- همكارى با سازمانهاى ذيربط در جهت ايجاد و توسعه زمينه‏هاى فرهنگى لازم به منظور كاهش جرائم و تخلفات و تسهيل وظايف محوله.

 19- انجام امور امدادى و مردم‏يارى در مواقع ضرورى ضمن هماهنگى با مراجع ذيربط.

 20- سازماندهى، تجهيز، آموزش يگانهاى انتظامى و آماده كردن آن‏ها جهت اجراى ماموريتهاى محوله.

 21- تأمين و حفاظت تاسيسات، سربازخانه‏ها و قرارگاه‏هاى مربوط.

 22- تأمين دفاع هوايى تاسيسات و نقاط حساس مربوط، در حد برد سلاح ضد هوايى سازمانى، با هماهنگى و كنترل عملياتى نيروى هوايى جمهورى اسلامى ايران.

 23- تأمين نيازهاى پزشكى پرسنل و اداره بيمارستانها و درمانگاههاى مربوط.

 24- تهيه طرح نيازمنديهاى لجستيكى و اقدام در جهت تهيه و خريد اقلام و خدماتى كه از سوى فرماندهى كل نيروهاى مسلح به عهده نيروى انتظامى واگذار مى‏گردد. همچنين اقدام جهت خريد املاك و احداث تاسيسات مورد نياز برابر طرحهاى مصوب.

 25- تلاش مداوم و مستمر در جهت حفظ و صيانت سازمان در زمينه‏هاى امنيتى.

 26- تلاش مداوم و مستمر در جهت حاكميت كامل فرهنگ و ضوابط اسلامى در نيروى انتظامى.

 تأمين امنيت، تحكيم نظم و اجراى قانون و عدالت، از مهم‏ترين اركان ثبات و سلامت نظام اجتماعى و سياسى است. در كشور ما، بخش عمده اين وظيفه، بر عهده نيروى انتظامى است. با نگرش كلى بر وظايف نيروى انتظامى، مى‏توان از گستردگى فعاليت‏هاى آن آگاه شد. اين تنوع و تعدد وظايف، در هيچ‏يك از نيروهاى نظامى و سازمان‏هاى غيرنظامى جمهورى اسلامى ايران ديده نمى‏شود. در اين مقاله، به برخى از فعاليت‏هاى گوناگون نيروى انتظامى مى‏پردازيم.

  نيروى انتظامى در كلام رهبر انقلاب‏

 بر تارك «نشان نيروى انتظامى» آيه هشت سوره مائده مى‏درخشد: «اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، همواره براى خداوند قيام كنيد و به عدالت گواهى دهيد». پيام بلند اين آيه آن است كه عدالت اجتماعى، تنها يك توصيه اخلاقى نيست، بلكه فرمان حتميِ خداوند است. كاركنان غيور اين نيرو نيز، خود را سربازان حكومت اسلامى دانسته و اين آيه را سرفصل همه فعاليت‏هاى خويش مى‏شمرند. نيروى انتظامى در تلاش براى استقرار عدالت اسلامى كه آن را مهم‏ترين وظيفه خود مى‏داند مى‏كوشد كه در مبارزه با ظلم و جنايت، ريشه پليدى‏ها را از رخسار جامعه بزدايد و با اجراى قانون كه ريشه در احكام اسلام دارد، پرچم‏دار راستين حكومت اسلامى باشد.

 رهبر فرزانه انقلاب، در بيانى بلند به ضرورت وجود نيروى انتظامى اشاره كرده و مى‏فرمايند: «مسأله نيروى انتظامى، البته يك مسأله اساسى و مهم است. اگر ما بخواهيم ضروريات زندگى بشر را در فصول عمده خلاصه كنيم، يك فصل از اين چند فصل، فصل امنيت است. بدون امنيت، نه خوراك لذتى مى‏بخشد، نه خانواده انسى ايجاد مى‏كند و نه شغل و درآمد فايده‏اى مى‏بخشد. امنيت كه نبود، هيچ چيز نيست... نيروى انتظامى بايد پناه دل‏هاى خائف و ترسان و جان‏هايى كه احساس مى‏كنند از سوى‏يك انسان يا جمع و مجموعه‏اى تهديد مى‏شوند، باشند. وجود نيروى انتظامى، بايد اساس امنيت را در بيننده به وجود بياورد. اين شأن نيروى انتظامى در جمهورى اسلامى است».

 همچنين حضرت آيت اللّه خامنه‏اى فرماندهى كل قوا، در سخنانى درباره نيروى انتظامى فرموده‏اند: «نيروى انتظامى، آن سازمان رشيد، آن بازوان توانا، آن شانه‏هاى پرتحمّلى است كه مى‏تواند و مى‏خواهد اين بار سنگين را بر دوش بگيرد و اين خدمت بزرگ را براى مردم انجام دهد.... نيروى انتظامى،... بايد با عزت،... امانت،... و كارايى خود در محيط زندگى مردم برود. آن ملتى كه نيروى انتظامى خود را عزيز مى‏داند و آن را با خود بيگانه مى‏شمارد و به او اعتماد مى‏كند، ملتى خوشبخت است. مردم نيروى‏انتظامى‏را بايد از خود بدانند... مردم احساس آرامش مى‏كنندكه ببينند جوانان، مردان و زنان در اين سازمان بزرگ و كارآمد، با انجام صحيح وظايف خود، مى‏توانند آن چه از آنان متوقع است، آن را محقق كنند».

  نيروى انتظامى و مبارزه با تهاجم فرهنگى‏

 دشمنان، در ستيز نظامى به مرزها مى‏تازند و در تهاجم فرهنگى به مغزها، باورها و فرهنگ‏ها. سال‏هاست كه آنان با نيرنگ‏هاى بى‏شمار به ستيز ارزش‏ها و باورهاى راستين انقلاب و اسلام آمده‏اند. در اين راستا، وظيفه همه اقشار و ارگان‏ها است كه توطئه بيگانگان را بشناسند و با انديشه‏هاى فاسدِ وارداتى كه در قالب‏هاى مختلف رخ مى‏نمايد، به مبارزه برخيزند. در اين ميان، نيروى انتظامى كوشيده است تا در راستاى وظايف خويش و با هوشيارى كامل و به شيوه‏اى منطقى، با مظاهر تهاجم فرهنگى برخوردى قاطع كند. در شرايط كنونى، سركوب عوامل اشاعه فحشا و بى‏بند و بارى و مبارزه با مواد مخدر، نمونه روشنى از مقابله با تهاجم فرهنگى است كه نيروى انتظامى عهده‏دار انجام آن است.

 در مبارزه با جرم و جنايتْ نيروى انتظامى، تنها مجرىِ اجراى قانون و مأمور برخورد با متخلفان است و طبيعى است كه اين امر، تنها راه‏كار مبارزه با جرم شناخته نمى‏شود؛ از اين‏رو، شايسته است فرهيختگان و پژوهشگران، اين مسائل را بسترى مناسب براى انديشيدن خويش قراردهند و نقش بازدارندگى خود را درباره تخلفات اجتماعى ايفا كنند. اينان مى‏توانند با ارائه راه‏كارهاى اساسى و عملى، جامعه را از انديشه‏هاى انتظامى آگاه و زمينه ارتباط بيش‏تر مردم را با پليس فراهم سازند. در اين صورت است كه مى‏توان به نقش بهتر و تأثيرگذارتر نيروهاى انتظامى اميدوار بود.

  پيش‏گيرى از وقوع جرم‏

 مهم‏ترين فعاليت‏هاى نيروى انتظامى، بر سه اصل «آگاهى»، «پيش‏گيرى» و «پى‏گيرى» استوار است. آگاهى، اولين گام جلوگيرى از جرم است. لازم است كه مردم با قوانين و مقررات آشنا شوند تا از راه‏هاى خطكشى شده قانونى قدم بردارند. هم چنين از تهديدات اخلال‏گران و فرصت‏طلبان و روش‏هاى آنان آگاهى يابند تا در دام‏هاى بى‏شمارشان گرفتار نگردند. نيروى انتظامى بر اساس اين حكمت كه «علاج واقعه قبل از وقوع مى‏بايد» تلاش كرده تا با شيوه‏هاى مختلف اطلاع‏رسانى، مردم را از تخلفات و راه‏هاى جلوگيرى از آن آگاه سازد.

 همان‏گونه كه پيش‏گيرى از وقوع بيمارىْ بهتر، ارزان‏تر و آسان‏تر از درمان شناخت شده، پيش‏گيرى از وقوع جرم نيز، بهترين راه مقابله با آن است. نيروى انتظامى در پرتو اين انديشه و در راستاى تحقق اهداف خود، كوشيده تا با همكارى فرهيختگان جامعه و نهادهاى مسؤول، زمينه‏هاى وقوع جرم را از ميان برداشته و در سالم‏سازى محيط تلاش كند.

 برنامه‏ريزى گسترده، افزايش نيروى انسانى و استفاده از نيروهاى كاردان و متخصص، كنترل شديد مرزها، بهره‏گيرى از تجهيزات پيشرفته، بالا بردن فن‏آورى كشف جرائم و فراهم كردن زمينه‏هاى همكارى بيش‏تر مردم با پليس، از تدابير اتخاذ شده در اين راستا است.

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...