بعضی از مدیران متدین كه مانع حیف و ميل بیت‌المال می‌شوند، توسط بعضی از فرصت‌طلبان، به لئامت متهم می‌كنند و آنان را لئیم می‌دانند و می‌گویند فلان مدیر نه خودش می‌خورد و نه می‌گذارد كه دیگران بخورند.نه این لئیم نیست، این امین است كه خداوند امثال اینچنین مدیرانی را زیاد بگرداند . . .از خدا پروا كنید با نفس اماره مخالفت كنید، باور كنید كه بسیاری از این كارهایی را كه بعد از انتخابات كردید تبعیت از هوای نفس بوده است، نفس خود را كنترل كنید، قربانی كنید هوای نفستان را،.

http://mastaba.persiangig.com/image/freedom.jpgادامه . . .

 

=====

قربان آن كس كه قربانی كند نفس را

   

ناگهان دستور می‌رسد كه باید اسماعيلت را ذبح بكنی، یعنی سرش را خودت ببری، یعنی كارد را به گلویش بگذاری و ذبحش بكنی( برای شتر می‌گویند نحر، برای گوسفند می‌گویند ذبح (یعنی سر بریدن با كارد))، ابراهیم شك نكرد، نگفت خدایا چرا، نگفت خدایا صد سال انتظار كشیدم، حالاكه دادی چرا؟ ، نگفت خدایا جگر گوشه‌ام است، خدایا دلم نمی‌آید، خدایا مگر می‌توانم سر بچه‌ایم را ببرم، خدایا جواب مردم را چه بدهم، هیچ كدام از این‌ها نبود

 http://www.avapress.com/images/docs/000014/n00014205-b.jpgادامه . . .

 

=====

خطبه‌ی اول

السلام عليكم و رحمته الله و بركاته

بسم‌الله‌الرحيم‌الرحيم

الحمدللَّه ربّ العالمين نحمده و نستعينه و نؤمن به و نتوكّل عليه و نصلّى و نسلّم على حبيبه و نجيبه و خيرته فى خلقه سيّدنا و نبيّنا ابى‏القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطيبين الأطهرين المنتجبين و السّلام على ائمّة المسلمين و حماة المستضعفين و هداة المؤمنين.

اوصیكم و نفسی بتقوی الله و نظم امركم

بندگان خوب خدا، شما و خودم را به تقوای الهی دعوت می‌كنم، فرموده‌اند كه غایت و هدف قربانی كردن، با تقوی شدن است، قربانی كردن یعنی كشتن نفس، كشتن هوا، پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم فرمود:« اشجع النّاس من غلب هواه» شجاع‌ترین يا قوی‌ترین مردم كسانی هستند كه بر هوای نفس خویش، بر آن خودخواهی خود، چیره بشوند، آن نفسی كه بین دو پهلوی ما قرار گرفته است.

عید قربان یعنی كشتن نفس اماره‌ای كه به بدی فرمان می‌دهد.همان نفسی كه حضرت یوسف علی‌نبینا وآله‌ وعلیه‌السلام، فرمود:« . . . انّ النّفس لَاماره بالسّوء الّا ما رحم ربّی . . . ». حضرت یوسف هنگامی كه با شیطنت زلیخا مواجه شد، نگفت خدايا پناه می‌برم به تو از شر زلیخا، از شر نقشه‌های او، فرمود پناه می‌برم به خدا از شر خودم «نفسی» پناه می‌برم به خدا از شرارت نفس اماره و شرير خودم. همان نفسی كه وقتی از حضرت مقدس اردبیلی بزرگ، پرسیدند كه اگر در یك اتاق خلوت و دور از چشم همه با یك دختر جوان روبرو بشوید، چه خواهید كرد؟ نفرمود كه خطا نمی‌كنم، نگفت كه گناه نمی‌كنم، فرمود پناه می‌برم به خدا از شر آن لحظه. «الا ما رحم رَبی» مگر این كه خدا رحم بكند.

آری عید قربان مغلوب شدن نفس اماره و پیروز شدن نفس لوامه و مطمئنه كه خواهیم گفت.

عید قربان را «عید اضحی» نیز نامیده‌اند، «و الشمس و الضحها» یعنی قسم به خورشید آن هنگام كه بالا می‌آید (سوگند به خورشيد و گسترش روشنى‌اش) كه به آن زمان، چاشتگاه نيز می‌گویند. از آنجائیكه حجاج می‌بایست بعد از بالا آمدن خورشید قربانی خود را ذبح كنند و بعد از آن حاجی می‌شوند و عید آنان فرا می‌رسد، عید قربان را «عید اضحی» هم گفته‌اند.

الف - سابقه‌ی تاریخی قربانی كردن برمی‌گردد به قصه‌ی پر غصه‌ی قابیل و مالامال از عبرت هابیل «إِذ قُربا قرباناً» هر دو فرزند آدم قربانی كردند ولیكن از هابیل قبول شد، قابیل عصبانی شد و برادرش را تهدید به قتل كرد وهابیل فرمود:«انما یتقبل الله من المتقین» هابیل قربانی كرده بود نفس را، و بهترين چيزی كه داشت را فدا و قربانی كرد، و قابیل خودش قربانی گرديده بود، زيرا در خدمت نفس اماره قرار گرفته بود و بدترين چيزی را كه داشت جهت قربانی برگزيده بود.

 ب - حضرت نوح علی نبینا وآله وعلیه‌السلام هم بعد از آن طوفان سهمگین و آرامش كشتی او كه می‌گویند بركوه جودی در سرزمین مقدس نجف فرود آمده بود، قربانی كرد.

ج - حضرت ابراهیم كه آماده شده بود تا اسماعیل دلبندش را قربانی كند كه خداوند قبول كرد و آن قوچ را فرستاد تا سر آن حيوان را ببرد و ذبحش نمايد.

د - یهودیان در عصر حضرت موسی علی‌نبینا وآله‌ وعلیه‌السلام، نیز چند نوع قربانی داشتند كه بعضی از آن‌ها كشتن حیوان قربانی و سوزاندن آن بود، كه قربانی « دموی » نام داشت و نمونه‌ی دیگری هم قربانی می‌كردند كه چنین بود كه حیوان قربانی را به صحرا و بیابان می‌بردند و گرسنه و تشنه رها می‌كردند.

  قربانی‌های« دموی» یهودیان عبارت بود از :

1.         لاشه‌ی قربانی را پس از كشته شدن به طور كامل در آتش می‌سوزاندند. 

2.         بخشی از لاشه‌ی قربانی را می‌سوزانیدند و قسمتی از آن را بین كاهنان معابد توزیع می‌كردند تا آنان بخورند.

3.         یك نوع قربانی هم كه فقط می‌كشتند، برای سلامتی خودشان بود كه در خوردن گوشت آن مختار بودند.

«غیر دموی» كه رها كردن حیوان قربانی در صحرا بود.

ه - مسیحیان هم كه می‌گویند چون حضرت مسیح علی‌بیناوآله وعلیه‌السلام، خودش را قربانی پیروانش ساخته‌ است، دیگر نیازی به قربانی كردن ما نیست.

و - سران عرب‌های جاهل روزگار جاهلیت هم می‌آمدند در مكه و در پای انواع بت‌های خودشان، حیوانات را اعم از گوسفند و شتر ذبح و نحر می‌كردند.

همان‌گونه می‌دانید خانه‌ی خدا قبل از ظهور اسلام مركز بت خانه شده بود، 365 بت بشر ساخته را به یاد تعداد روزهای سال، در مسجد الحرام و كعبه قرار داده بودند و می‌پرستیدند. البته يك كار خوبی هم می‌كردند كه گوشت‌های قربانی‌ها را بعد از سيرشدن و اضافه آمدن، در بین فقیران تقسیم می‌كردند.

حالا اشاره‌ای هم داشته باشیم به راز و رمز و یا اسرار قربانی كردن، سر قربانی كردن می‌تواند مانند موارد ذیل باشد:

1.         فدا كردن مال و اموال در راه خدا و انفاق برای خدا.

2.         كشتن نفس اماره با شمشیر عقل  و سلاح ایمان، تا خانه‌ی دل از لوث زشتی‌های آن پاك گردد.

3.         رونق اقتصاد سرزمین وحی، زیرا بعد از فرمان خدا به پیامبر مبنی بر برائت جستن از مشركان و قطعنامه‌ای كه علی(ع) خواند كه مشركان دیگر نباید به مسجد الحرام داخل شوند. ساكنان حرم امن الهی گفتند: پس اقتصاد ما چه می‌شود؟ خدا قربانی را قرار داد تا تأمین كنند معیشت آبرومندانه‌ی اهل مكه بشود‌.

4.         شكوه و عظمت اجرای فرامین الهی در همه‌ی دستورات، موسم حج مانند طواف، سعی بین صفا و مروه، رمی جمرات و خصوصاً شكوه و عظمت چند میلیون قربانی كردن را، یعنی ذبح و نحر میلیون‌ها گوسفند و شتر را ظرف یكی دو ساعت، چه جلوه و ابهتی دارد، خدا می‌داند.

شاید یكی از بالاترین راز و رمز قربانی، سیر كردن شكم گرسنگان در سرزمین مقدس حجاز و ديگر بلاد اسلامی باشد، اگر حكام انگلیسی آل‌سعود عرضه داشتند، با این قربانی‌ها چند میلیونی، شكم میلیون‌ها گرسنه را در سراسر عالم، سیر می‌كردند

بسم‌الله‌الرحیم‌الرحیم

 قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ، اللَّهُ الصَّمَدُ ، لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ ، وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ ،

خطبه دوم:

بسم‌الله‌الرحیم‌الرحیم

«الحمدللَّه ربّ العالمين والصّلاة والسّلام على سيّدنا و نبيّنا ابى‏القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطيبين الأطهرين سيّما علىّ اميرالمؤمنين و الصّديقة الطّاهرة سيّدة نساء العالمين والحسن والحسين سيّدى شباب اهل الجنّة و على بن الحسين و محمدبن على و جعفربن محمد و موسى بن جعفر و على بن موسى و محمد بن على و على بن محمد والحسن بن على والخلف القائم الحجّة.

اوصیكم و نفسی بتقوی الله و نظم امركم

ماحصل آنچه را كه در خطبه‌ی اول عرض كردیم، خلاصه می‌شود برای متقی شدن و تقوای الهی را بدست آوردن. آدم با تقوا باید بین خوف و رجاء زندگی كند، از قهر و عظمت الهی خوفناك باشد و به مهر و رحمت پروردگار امیدوار باشد. هم می ترسد ، هم امیدواراست ، هم هراس دارد و هم رغبت.

مولای ما امام سجاد علیه السلام خطاب به مولای خودش و مولای جهان می‌فرماید: « اذا رایتُ مولای ذنوبی فَزِعْتُ ؛. و اذا رایت کَرَمَکَ طَمِعْتُ »، خدای من وقتی به گناهان خود نگاه می‌كنم، می‌ترسم، جزع و فزع می‌كنم ولی وقت به رحمت بی منتهای تو نظر می‌اندازم، طمع می‌ورز  و امیدوار می‌شوم. آری مؤمن با تقوا هم امید دارد و هم بیم.

 تقوای الهی از دو راه به دست می‌آید:

1.         فرار كردن از مقدمات گناه و موجبات معصیت خدا، چگونه از كسی كه جزام دارد، فرار می‌كنید و به او نزدیك نمی‌شوید، چون مرض‌اش مسری و خطرناك است، اینچنین باید از مجالس گناه و آدم‌های جانی و خطرناك فرار كرد.

2.         تربیت نفس: آن گونه كه دیگر به فكر گناه كردن نیفتد كه از توان امثال بنده خارج است.

همانند این فقیر كه باید سعی كنیم كه به سوی مجالس گناه نزدیك نشویم.

یك نكته دیگری در خصوص «نفس» عرض كنم كه:

«نفس» به چند نوع است:

1.         نفس اماره؛ كه به بدی فرمان می‌دهد كه توضیح داده شد.

2.         نفس لوامه؛ كه آدمی را به جهت نافرمانی از خدا ملامت می‌كند كه اسم دیگر آن "وجدان" است.

3.         نفس مطمئنه؛كه پیامبر الهی صاحب آن هستند.

4.         نفس راضیه؛ كه مصادق بارزش سیدالشهداعلیه‌السلام است كه فرمود: راضی هستم به رضای خدا و تسلیم قضای الهی می‌باشم.

5.         نفس مرضیه؛كه این نیز شامل حسین‌علیه‌السلام است كه بسیاری از مفسران قرآن فرموده‌اند:"آیات پایانی سوره مباركه «فجر» در شأن امام حسین علیه‌السلام نازل شده‌ است".

در این بخش و با اشاره با انواع «نفس‌ها» اجازه بدهید كه چند كلمه را نيز معنا بكنیم كه خالی از لطف نیست:

1.         كریم؛ كسی است كه خودش امساك می‌كند و به دیگران می‌بخشد.

2.         سخی؛ كسی كه خودش استفاده می‌كند و به دیگران هم بهره می‌رساند.

3.         بخیل؛ كسی كه خودش حداكثر استفاده را می‌برد ولی مانع خیر رسیدن به دیگران می‌گردد.

4.         لئیم؛ كسی است كه نه خودش می‌خورد و نه می‌گذارد دیگران بخورند.

بعضی از مدیران متدین كه مانع حیف و ميل بیت‌المال می‌شوند و از دستبرد به بیت‌المال و چپاول آن، جلوگیری می‌كنند، توسط بعضی از فرصت‌طلبان، به لئامت متهم می‌كنند و آنان را لئیم می‌دانند و می‌گویند فلان مدیر نه خودش می‌خورد و نه می‌گذارد كه دیگران بخورند.نه این لئیم نیست، این امین است كه خداوند امثال اینچنین مدیرانی را زیاد بگرداند.

یك كلمه هم به برخی از كسانی كه مانند بنده نتوانستند نفس اماره را قربانی كنند و خودشان متأسفانه قربانی نفس اغواگر شده‌اند، عرض می‌كنم :

 از خدا پروا كنید با نفس اماره مخالفت كنید، باور كنید كه بسیاری از این كارهایی را كه بعد از انتخابات كردید تبعیت از هوای نفس بوده است، نفس خود را كنترل كنید، قربانی كنید هوای نفستان را، نفس قوی است، نفس قدرتمند است، ای كسانی كه گذشته‌ی پر افتخاری داشته‌اید، ای كسانی كه از امام حكم داشته‌اید، از نفس پیروی نكنید، این راه كج را ادامه ندهید، برگردید به دامن اسلام، به دامن قرآن، برگردید به دامن جمهوری اسلامی و از رهبر عزیز كه ولی امر و نایب امام زمان‌علیه‌السلام است، انفیاد داشته باشید و تبعیت كنید.

خداوند همه‌ی ما را عاقبت به خیر بگرداند، خداوند به همه‌ی ما توفیق قربانی كردن نفس را مرحمت كند، خداوند امام زمان علیه‌السلام از همه‌ی ما راضی بگرداند.

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ ،  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ ،  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ  

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...