الآن در جهان هفت میلیارد آدم تشنه‌ی احكام الهی است و بعضی افراد از این تشنگی سوء استفاده كرده و به آنان آب شور و گنداب می‌نوشانند. دریغ از آن كه ما قطره‌ای از آب زلال الهی را در گلوی آنان نريخته‌ايم. و باز هم به اعتقاد بنده، مراجع عظام تقلیدبه همان اندازه كه در ساخت مدارس تلاش دارند باید در راه‌اندازه سایت‌های تبلیغی و ماهواره‌ای تلاش نمایندتا نیاز شدید مردم برطرف شود. البته بعضی از مراجع و آیت‌الله‌ها سایت دارند اما كافی نیست . ضمن اینكه باید حوزه علمیه قم و روحانیت باید به خانه‌های مردم راه یابند. همانطور كه الآن دشمن از طریق كانال‌های ماهواره‌ای و اینترنت به خانه‌ها و حریم‌های خصوصی وارد شده است. و اینكه اكتفا شود به منبر رفتن در ماه‌های رمضان، محرم و صفر این كفایت نمی‌كند. این برنامه مربوط به 100 سال پیش است و جوابگوی نیاز مردم نیست و كمتر از حدود 2% نیاز مردم برطرف شده است.الآن باید هركس وارد حوزه علمیه شود يك دوره وبلاگ‌نویسی و .... را نيز بگذراند. ادامه . . .

 

 

مصاحبه با امام جمعه محترم شهرستان اسدآباد 

به رسم ادب و به قصد تبرك در اولین شماره‌ی نشریه به محضر امام جمعه محترم شهرستان اسداباد شرفیاب شدیم. توجه شما را به اين گفت‌وگو جلب می‌كنیم.

« بسم الله الرحمن الرحيم »

* ضمن عرض سلام به محضر امام جمعه شهرمان، از شما می‌خواهیم علاوه بر معرفی كامل خود، سوابق اجرایی و كاریتان را مختصراً توضیح بفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحيم

ـ بنده هم متعاقبا عرض سلام و خسته نباشید دارم.

اینجانب علی زادسرجیرفتی فرزند (مرحوم مغفور) صفر در سال 1337 هـ . ش در روستای «زوار و جلگه» از توابع بخش بزرگ ساردوئیه در منزل مردی كشاورز و مردم‌دار و در دامان پاك بانوی پرهیزگار دیده به جهان گشودم.

من از هفده ـ هجده سالگی در خدمت اهداف مقدس و متعالی امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامیشان بوده‌ام. و جزء اولین انقلابیون و مبارزین به شمار می‌آیم. دوبار دستگیر شده‌ام و در زمان تبعید رهبر معظم انقلاب اسلامی به جیرفت، خدمتگزار آن حضرت و بقیه‌ی تبعیدیان بوده‌ام.

از مهرماه 1357 تا مهرماه 1368 در قم به تحصیل علوم دینی مشغول بوده و اكنون نیز در درس خارج فقه حضرت آیت‌ا... العظمی حاج سید علی خامنه‌ای (مد ظله العالی) شركت دارم و تا قبل دوره‌ی هفتم مجلس شورای اسلامی هم در درس خارج اصول حضرت آیت‌ا... حاج سید محمود هاشمی شاهرودی شركت می‌كردم.

بنده در طول دفاع مقدس هشت ساله‌ی ملت مجاهد ایران در دوازده عملیات جنگی و تاریخی نظیر آزادسازی گیلان غرب، فتح‌المبین، والفجر8 و ... شركت نموده و پا به پای رزمندگان اسلام با متجاوزین بعثی جنگیده‌ام و همچنین به تدوین مجلات متعدد با عنوان «خاطرات یك طلبه از جبهه‌های جنگ» پرداخته‌ام. همچنین اینجانب طی سه دوره (چهارم، پنجم و هفتم) نماینده‌ی مردم شریف جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی بوده‌ام.

در كنكور سال 68ـ 67 شركت كرده و از آنجا راهی جبهه شدم و از نتیجه آن در اهواز مطلع شده و دانستم در رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه شهید باهنر كرمان قبول شده‌ام. لذا به محضر حضرت آقا (روحی فداه) شتافته و كسب تكلیف كردم و با تشویق و ترغیب معظم‌له راهی دانشگاه شدم. (البته آن زمان دوازده سال از اخذ مدرك دیپلمم می‌گذشت) و تا سال 1371 مشغول تحصیل در رشته‌ی مورد اشاره بودم.

(بخش فوق را مصاحبه‌گر محترم از زندگی‌نامه‌ی زادسرجيرفتی مندرج در پايگاه اطلاع‌رسانی www.zadsar.ir  استخراخ، و اقدام به نشر آن كرده است).

* نظر حضرتعالي در رابطه با روحانيت و جايگاه آنان و رسالتشان چيست؟

ـ رسالت روحانیون را خدا در قرآن مشخص كرده آنجا كه می‌فرماید: « الذین یبلغون رسالات الله .... » وظیفه‌ی آنان تبلیغ دستورات و فرامین الهی و تلاش برای اجرای آن‌هاست. و همچنین ترویج اسلام، تبلیغ شیعه در ابعاد مختلف گفتاری و كرداری (قول وفول) .

* حضرتعالي براي پيشرفت حوزه‌هاي علميه چه پيشنهادي داريد؟

ـ الحمدا... وضعیت حوزه‌های علمیه قبل از انقلاب و بعد از انقلاب اصلاً قابل مقایسه نیست. ضمن اینكه در طول 1000 سال گذشته روحانیت شیعه حافظ و پاسدار اصلی و اساسی دین خدا بوده و شیعه را در سخت‌ترین شرایط سربلند و پیروز كرده است و باعث پیروزی انقلاب شده و مثل امام خمینی‌ها تحویل داده است.

اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، رشد روحانیت در ابعاد مختلف چشمگیر بوده است. مثلاً قبل از انقلاب اگر كسی انگلیسی می‌دانست مورد سوءظن واقع می‌شد و روحانیت از مسائل سیاسی كاملاً جدا بود، و در بسياری از اماكن و برخی از علما، تز استعماری انگلیس (جدایی دین از سیاست) حكم فرما بود. و بعضی از علماء و ائمه جماعات از دور دستی بر آتش داشتند، در اداره‌ی امور مردم اعتقادی به دخالت نداشتند، از اتفاقات روز بی‌اطلاع بودند و نسبت به علوم روز مانند علم فیزیك، شیمی، طب و.... آگاهی نداشتند.

اما به لطف انقلاب اسلامی، امروزه طلاب به زبان‌های عربی، انگلیسی، فرانسه، آلمانی و .... تسلط دارند و به راحتی منبر می‌روند و سخنرانی می‌كنند. بسیاری از طلاب، الآن در فضای مجازی سایبر و اینترنت فعالیت دارند و وبلاگ نویس هستند و بسیاری از كسانی كه الآن دكترای شیمی، طب و .... دارند با لباس مقدس روحانیت در حال خدمت هستند. الآن روحانیت سرآمد هستند و بعضاً گوی سبقت را از دانشگاهیان ربوده‌اند. اما به اعتقاد بنده حوزه‌های علمیه در آن جایگاهی كه باید باشند قرار نگرفته‌اند. حوزه‌های علمیه باید چند كانال ماهواره‌ای جهانی از متخلق‌ترین افراد و اساتید فلسفه، فقه و كلام و .... راه‌اندازی كنند و در جهان معاصر پنج قاره را تحت الشعاع و پوشش صوتی و تصویری قرار دهند.

الآن در جهان هفت میلیارد آدم تشنه‌ی احكام الهی است و بعضی افراد از این تشنگی سوء استفاده كرده و به آنان آب شور و گنداب می‌نوشانند. دریغ از آن كه ما قطره‌ای از آب زلال الهی را در گلوی آنان نريخته‌ايم. و باز هم به اعتقاد بنده، مراجع عظام تقلید به همان اندازه كه در ساخت مدارس تلاش دارند باید در راه‌اندازه سایت‌های تبلیغی و ماهواره‌ای تلاش نمایند تا نیاز شدید مردم برطرف شود. البته بعضی از مراجع و آیت‌الله‌ها سایت دارند اما كافی نیست. ضمن اینكه باید حوزه علمیه قم و روحانیت باید به خانه‌های مردم راه یابند. همانطور كه الآن دشمن از طریق كانال‌های ماهواره‌ای و اینترنت به خانه‌ها و حریم‌های خصوصی وارد شده است. و اینكه اكتفا شود به منبر رفتن در ماه‌های رمضان، محرم و صفر این كفایت نمی‌كند. این برنامه مربوط به 100 سال پیش است و جوابگوی نیاز مردم نیست و كمتر از حدود 2% نیاز مردم برطرف شده است.الآن باید هركس وارد حوزه علمیه شود يك دوره وبلاگ‌نویسی و .... را نيز بگذراند.

مسأله‌ی دیگر این كه باید به شدت روحانیت را (كسانی كه لباس مقدس روحانیت را به تن می‌كنند) مورد ارزیابی قرار گیرند و در گزینش‌ها دقت لازم صورت گیرد تا خدایی نخواسته شكارچی‌های انگلیسی نتوانند طلبه‌ها را شكار كنند و تحت كنترل خود در بیاورند. البته الحمدلله چنین چیزی نبوده یا كم بوده است. و از همه مهم‌تر اجرایی كردن دیدگاه‌ها و نظرات مقام معظم رهبری است كه ایشان از مراجع تقلید جامع و مانع و تمام عیار هستند.

* حاج آقا ديدگاه شما در رابطه با فعاليت‌هاي حوزه‌ي علميه شهرستان چيست؟

ـ اعتقاد و دیدگاه بنده نسبت به حوزه‌های علمیه شهرستان همان اعتقاد و دیدگاهم نسبت به سایر مسائل از قبیل نمازجمعه و .... است. در این شهرستان همه چیز باید نمونه و مضاعف باشد. علتش این است كه اسدآباد دیار سیدجمال‌الدین است. او كه مایه‌ی مباهات اندیشمندان است. تمام اندیشمندان و بزرگان سید جمال را می‌شناسند و به تبع آن اسدآباد را هم می‌شناسند. اسدآباد باید در تمام جوانب برای دیگران الگو باشد. مثلاً در یك شهر شصت‌هزار نفری اگر   مردم به نماز جمعه می‌آیند، در اسدآباد باید این مقدار دوبرابر باشد. و حوزه علمیه اسدآباد نه فقط در همدان بلكه باید در غرب بدرخشد و حوزه علمیه الآن باید جایگاهی بالاتر و والاتر از این كه هست باشد. بالاتر از یزد و كاشان و .... چرا چنین نیست ؟ و چنین جایگاهی ندارد ؟ علتش را باید خود مردم اسدآباد جوابگو باشند.

شما ببینید بعضی از طلبه برای تحصیل به یزد و .... می‌روند. یزد یك شهر كویری است. حرف من این است كه اسدآباد باید حوزه‌های علمیه‌ای داشته باشد كه از شهرهای دیگر كشور به این جا عزیمت كنند و این شهر را برای ادامه تحصیل انتخاب كنند. البته از آن چه تا كنون انجام گرفته سپاسگزارم و دست بوسم. اما نسبت به آن چه كه باید باشد فاصله بسیار است.

* حاج آقا با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در مورد هجمه‌های فرهنگی آیا حوزه‌های علمیه توانسته‌اند گام‌های لازم را برای مقابله با این هجمه‌ها بردارند. ؟

ـ گام‌های خوبی برداشته شده است. اما مناسب با مقتضای زمان و مكان نبوده است. حوزه‌های علمیه رسالت خیلی سنگین‌تری دارند. در مقابله با جنگ نرم اگرچه حوزه‌های علمیه پیشتاز بوده و گام‌های بلند برداشته اما با توجه به دیدگاه‌ها مقام معظم رهبری و با توانمندی جمهوری اسلامی انتظار بیشتری می‌رود و فاصله خیلی زیاد است باید بكوشیم فاصله را كم و كم‌تر كنیم . البته روحانیت علاوه بر وبلاگ‌نویسی وارد جایگاه هنری نیز بشود و مسائل هنری را سروسامان بدهد و با زبان هنر و تصویر با مردم سخن بگوید مثلاً سریال «یوسف پیامبر» شب‌های جمعه می‌توانست ده‌ها میلیون آدم را پای تلویزیون بكشاند. حال اگر كارگردان آن یك آیت‌ا....  مرجع تقلید بود ببینید واقعاً چه تأثیر شگرفی داشت.

* به عنوان آخرین سؤال به نظر حضرتعالی آیا هزینه‌ها و بودجه‌های فرهنگی حوزه‌های علمیه برای ترویج و تبلیغ مسائل فرهنگی و دینی كافی است؟

ـ بودجه‌ای كه قرار داده شده حتی یك درصد نیازها را هم برطرف نمی‌كند.شما یك دبیرستان 200 نفره را در این شهر درنظر بگیرید. در این دبیرستان حقوق و حق‌الزحمه‌ی مدیر، معلمان و .... چقدر است؟ هزینه‌های فرهنگی مدرسه و .... چقدر است؟ آن وقت آن را مقایسه كنید با كل هزینه‌های جاری حوزه‌های علمیه خواهران و برادران اسدآباد. اصلاً قابل مقایسه نیست.و علت این كه هزینه در اختیار حوزه‌ها كم است این است كه اقتصاد دان‌های ما آشنایی لازم (كه بماند!) آشنایی اجمالی هم با آموزه‌های اسلامی و .... ندارد و احساس نیاز نمی‌كنند.

هر كار خوبی اعم از صنعتی، كشاورزی، تولیدی‌های تكونولوژی و ... ریشه‌اش فرهنگی است. اگر فرهنگ تولید درست نهادینه شود، اگر فرهنگ واردات به حداقل و فرهنگ صادرات به حداكثر نهادینه شود، اگر فرهنگ هشت ساعت كار خدا پسندانه نهادینه شود، اگر فرهنگ درستی و طهارت نهادینه شود، 90% مشكلات فعلی از فقر و بیكاری‌های مضمن و اعتیاد و .... حل خواهد شد. این مسائل نهادینه نیست بنابراین هرچه برنامه‌ریزی اقتصادی بشود به آن نتیجه‌ی دلخواه و مطلوب نخواهیم رسید.شما ببینید چه پول‌های كلانی صرف و هزینه‌ی طرح‌های اقتصادی شده و یك دهم آن چه كه باید می‌بود و می‌شد نشده است علت چیست؟علت این است كه مسائل فرهنگی، اعتقادی و .... نهادینه نشده است اگر برایشان نهادینه می‌شد كه این مال كه هزینه شود مال بیت‌المال است و حاسب و كتاب دارد، نتیجه چیز دیگری می‌شد.

* در پایان از حاج آقا زادسر نهایت تقدیر و تشكر را داریم كه وقت گران‌بهایشان را در اختیار ما قرار دادند و از محضرشان مرخص می‌شویم و برایشان آرزوی سلامتی و تندرستی می‌نماییم.

مصاحبه‌گر: محمودی

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...