حركت شایسته آقای رئیس جمهور مبنی بر زيارت مراجع عظام در قم، این تبلیغات را تا حدودی خنثي كرد و تشكر ویژه هم می‌كنم از این كه اين‌بار جناب آقای مشايی را با خودش نبرد، و این جای تشكر ویژه داردادامه . . .

 

 

خطبه‌ی اول

السلام علیكم و رحمة‌الله و بركاته

اعوذبالله من‌الشیطان‌الرجیم

بسم‌الله‌الرحیم‌الرحیم

و الحمدللَّه ربّ العالمین نحمده و نستعینه و نتوکّل علیه و نستغفره و نصلّى و نسلّم على حبیبه و نجیبه و خیرته فى خلقه حافظ سرّه و مبلّغ رسالاته بشیر رحمته و نذیر نقمته سیّدنا و نبیّنا ابى‏القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین المعصومین سیّما بقیّةاللَّه فى العالمین و السّلام على ائمّة المسلمین و حماة المستضعفین و هداة المؤمنین.

اوصیكم عبادالله و نفسی بتقوی‌الله

بندگان خدا، ای آنان كه مشكلات و گرفتاری‌های روزمره دنیایی شما را از ذكر خدا و حضور در مراسم عبادی_سیاسی نماز با بركت و دشمن‌شكن جمعه باز نمی‌دارد. شما را و خودم را به تقوای الهی دعوت می‌كنم. خدا به شما و از تصدق ايمان و اخلاص شما به این حقیر روسیاه تفضل كند و توفیق ترك گناه و انجام واجبات را پیش از پیش روزی‌مان نمايد و عیدی‌مان عطا فرمايد.

قال الصادق(ع):"من قراءالقرآن و هو شاب مؤمن، اختلط‌القران بلحمه و دوه"،  (اصول كافی جلد 2 صفحه 603) جوانانی كه در مجلس حضور دارید و عزیزانی كه بعداً این خطبه را ملاحظه خواهید كرد، بدانید امام صادق علیه‌السلام فرمود :"هر كس قرآن را بخواند در جوانی، جوان باشد. جوان از 17،18 و به عبارتی از سن بلوغ اطلاق می‌شود تا 30 سال، 35 سال و بعضی آخر جوانی را 36سالگی اعلام كرده‌اند. گفتند میانسالی از 36به بالا شروع می‌شود تا 58سالگی . و 58 سالگی به بعد پیری شروع می‌شود.

 فصل اول زندگانی بعد از كودكی جوانی است. "هر كس در این فصل قرآن بخواند و آن جوان با ایمان و با خدا و معتقد به قیامت باشد قرآن با گوشت و خون او مخلوط می‌شود". یعنی گوشت بدن او می‌شود قرآنی، خون جاری در رگ‌های او می‌شود قرآنی و بركت آفرین می‌شود. و مثل امام روح‌الله می‌شود و مثل رهبر عظیم الشأن انقلاب می‌شود كه با نور وجودیش عالمی را منور می‌گرداند .

 آیا می‌شود خونی كه در رگ‌های مثل منی جاری است را بگوییم مثل همان خونی است كه در رگ‌های نایب امام زمان و دیگر مراجع عظام جاری است؟ ابداً. آنان هر چه دارند از دولت قرآن دارند، به قول حافظ عليه‌الرحمه "هرچه دارم از دولت قرآن دارم"،. حافظ اگر دری گرانبها و قیمتی در طول تاریخ بعد از عمرش بوده است و چون شمعی فروزان شبستان علم و ادب را روشن می‌كند و چون خورشیدی منور با غزلیات ناب و كم‌نظیر و بعضاً بی‌نظیراش جای خود را در هر خانه‌ی مسلمان ایرانی و غیر ایرانی و حتی غیر مسلمان جا باز كرده است. خود فرموده ‌است: از دولت قرآن است. 14 روایت قرآن را می‌خواند و حافظ قرآن بود.

خوبی خطبه‌ی نماز جمعه این است كه اجازه داده‌اند و فرموده‌اند خطیب باید خودش و دیگران را به تقوا سفارش كند، اگر غیر از این بود بنده جرأت نمی‌كردم این حرف‌ها را بزنم. اول به خودم عرض می‌كنم كه جوانی را هدر داده‌ام و نفهمیدم. جوانان قرآن بخوانید، گفته‌اند بر مسلمان سزاوار نیست هر روز حداقل 50آیه از قرآن را در منزل‌اش تلاوت نكند. فرمود:"نوروا بيوتكم بتلاوة‌القرآن"؛ خانه‌هایتان را نورانی كنید، پر نور كنید، منور كنید به تلاوت قرآن . ان‌شاالله در این سال جدید سالی باشد كه خداوند توفیق تلاوت قرآن به همه‌ی ما پیش از پیش روزی فرماید به بركت قرآن و صلوات بر پیامبر و آل پیامبر ... .

اگر در خاطر مبارك شما باشد راجع به اصول‌گرایی بحثی را شروع كردیم و مطالبی را تقدیم داشتیم ،بر گفتمان‌های پنجگانه سه دهه نظام مبارك جمهوری اسلامی تصریح و تأكید كردیم كه عبارت‌بودند از:

1.     گفتمان خدمت در قبل از شروع جنگ تحمیلی و دفاع مقدس كه گفتمان شهید رجایی و شهید بهشتی بود كه شعارش،" ما تشنگان خدمتیم نه شیفتگان قدرت" بود.

2.     گفتمان دفاع مقدس بود كه هشت سال به طول انجامید و محور و معیار دفاع جانانه ملت ایران به فرماندهی فرمانده معظم كل قوا بود و همه‌ی گفتمان‌ها بر آن مدار می‌چرخید كه جزو بهترین‌های فصل تاریخ ایران اسلامی و ایران باستانی بود.

 از اول تاریخ تا كنون بهترین فصل این سرزمین فصل دفاع مقدس است كه هشت سال ملت ایران به پشتوانه امام حسین و عاشورا با همه‌ی دنیا و با سركردگی و فرماندهی صدام ملعون جنگید، و یك وجب از این خاك مقدس را تسلیم دشمن نكرد. در حالی كه همه‌ی كسانی كه در این كشور به حكومت رسیدند این كشوری كه یك روز امپراتور بزرگ جهان بود، ایران و رم دو امپراتوری بود یكی از این‌ها ایران بود . بخشیدند، دادند، و این افتخار فقط و فقط از آن نظام مقدس جمهوری اسلامی و شهیدان والا مقام رضوان‌الله تعالی علیه اجمعین و امام روح‌الله فرماندهی معظم كل‌قوا است و بس.

3.     گفتمان سازندگی بود كه بلافاصله بعد از تخریب‌های جنگ شروع شد. بنده درست به یاد دارم كه رئیس آن دولت گفت: من افرادی را كه انتخاب كرده‌ام كه بیشتر كاری هستند چون خودم به اندازه كافی سیاسی هستم، بنابراین دولت كاری انتخاب كرده‌ام. این حرف همچجنان یادم است كه گفت: رئیس جمهور خودش سیاسی و دولتش كاری، و دولتی می‌شود سیاسی و كاری.

4.     گفتمان اصلاحات بود كه بنده به ایشان گفتم و می‌گویم كه دولت سیاسی كاری. نه سیاسی بود نه كاری، سیاسی كار بود. و آنچنان ما را ذلیل كرد كه ده‌ها ثانیه دستش را دراز كرد به سوی پاپ بی مقدار و پاپ حاضر نبود دست بدهد با رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران. كه حقیقتاً ما كه از تلویزیون می‌دیدیم خجالت می‌كشیدیم. نه سیاست داشت نه كاری از پیش برد . در دنیا ذلیل‌مان كرد و نه مسائل اقتصادی بلد بود و نه مشكلی را حل كرد.

5.     دولت فعلی، دولت عدالت یا دولت اصول‌گرایی كه به اعتقاد بنده هم دولتی سیاسی و هم كاری كه البته وزن این دو در رئیس‌اش و كابینه‌اش می‌گردد. جناب دكتر احمدی‌نژاد را رهبر معظم انقلاب به عنوان هوشمند توصیف كردند. انصافاً هم هوشمند هستند، سیاست را می‌فهمد و خوب می‌تواند در مسائل سیاسی تصمیم بگیرد و توانست مدعیان سیاست را از میدان به در كند با هوشمندی كه دارد.

در اين فرصت جا دارد كه از حضور ایشان در قم، و عرض ادب جناب ایشان به ساحت مبارك مراجع عظام تقلید كه دیروز انجام گرفت تشكر كنم و دست‌مریزاد بگوییم. آفرین به ایشان كه بعضی‌ها داشتند می‌گفتند كه این دولت دارد با مراجع فاصله می‌گیرد، از سیاست‌های  دولت، مراجع ناراضی هستند. حركت خوب و شایسته آقای رئیس جمهور این تبلیغات را تا حدودی خنثي كرد و تشكر ویژه هم می‌كنم از این كه جناب آقای مشايی را با خودش این بار نبرد به خدمت مراجع، و این جای تشكر ویژه دارد.

يك خواهش هم دارم، هم از رئیس محترم جمهور و هم از رئیس محترم مجلس و هم از رئیس محترم قوه قضایه و هم از رئیس تشخیص مصلحت نظام كه به محض رضای خدا، دیگر از یكدیگر در رسانه‌ها گله نكنند.

بد است باعث ناامیدی ملت است كه رئیس مجلس پشت تریبون از رئیس جمهور گله گند، رئیس جمهور از رئیس مجلس و مجلس‌یان گله‌مندی ابراز كند. محض رضای خدا حداقل از سال 89 به بد چنین نكنید هر بحث و جدل و هر گله‌مندی كه دارید در جلسات سران قوا كه دارید در آنجا مطرح كنید خدا را خوش نمی‌آید رئیس جمهور ما بیاید در مقابل دوربین‌ها از مجلس گله كند، رئیس مجلس ما در مقابل خبرنگاران از دولت گله كند. ما خواهش می‌كنیم ملت دوست ندارد این چنین گله‌مندی‌های رسانه‌ای را از سران قوا، شما سران قوا هستید شما باید بعد از رهبری لنگرگاه این مردم و كشور باشید ان‌شاالله هستید.

راجع به اصول‌گرایی كه الان دولت به عنوان دولت عدالت و مبنای آن اصول‌گرایی است من به سرعت و تلگرافی عرض می‌كنم. ما یاد گرفتیم كه بیش‌ترین مطالب را در كمترین زمان مطرح كنیم و البته شما مستحضرید تیتروار هم كه خدمت شما تقدیم بداریم شما مفصل آن را می‌خوانيد عاقلان را اشارتی كفایت است. شما به قول جوان‌ها "ف" را كه بگویم تا فرانسه‌اش می‌روید.

مبانی اصول‌گرایی:

1- بر مبنای قرآن و عترت باشد ولاغیر.

- اصول‌گرا نمی‌تواند دروغ بگوید.

- اصول‌گرا نمی‌تواند در بازار كم‌فروشی كند.

- جوان‌اصول‌گرا نمی‌تواند نگاه آلوده به ناموس مردم داشته‌باشد اگر چنین باشد اصول‌گرا نیست، دروغ است.دروغگویی بزرگ است .چرا؟ چون اینها نهی صریح قرآن است.

- اصول‌گرا حتماً به واجبات اهمیت می‌دهد.

-  اصول‌گرا حتماً باید روز جمعه یك ساعت وقت نماز، كسب و كار، و خرید و فروش را تعطیل كند و رها كند. حرام است آقای بازاری اگر صدای من را می‌شنوید و ادعای اصول‌گرایی داشته‌باشید، نمی‌توانید در الان كه وقت خطبه‌هااست خرید و فروش كنید، بشتابید، اصول‌گرا بر مبنای قرآن و  عترت است، برای نماز جمعه شتاب می‌كند"فاسعوا"، خريد و فروش را رها كنيد، "وذرواالبيع".

2- اصول‌گرا عدالت‌گرا است. نمی‌شود بگویی آقا فلان كار خوب را اگر فلان كس انجام دهد یا بنده خودم انجام بدهم خوب است، ولی اگر دیگری انجام بدهد، بد است. اصول‌گرا كسی است كه هر كار خوبی را هر كس در هر كجای عالم انجام دهد خوشحال بشود، و هر كار بدی را هر كس در هر جای دنیا مرتكب شود، ناراحت بشود.

مثلاً یكی از آروزوهای بزرگ بنده كه 10 الی 17 سال برایش زحمت كشیدم، استان شدن منطقه جنوب كرمان به مركزيت جيرفت بوده است.

خوب آرزو داشتم در زمان نمایندگی بنده این كار را صورت بگیرد. مقدمات‌اش هم فراهم شده 20-10 اداره كل و بانك آماده شده بود كه عمر نمايندگی بنده كفاف نداد. الان جيرفت در شرف استان شدن است ان‌شاالله. من اگر دین داشته باشم باید خوشحال بشوم. حالا چون در زمان نمایندگی من نشده پس الان من ناراحت شوم و دلم نخواهد كه آن ديار مستقل بشود، بايد در دین و ایمان خودم شك كنم. اگر من اصول‌گرا باشم و اگر جیرفت استان بشود من به آرزوی خودم رسیدم، باید خوشحال بشوم، چرا ناراحت شوم؟ چون یك نفر دیگر نماینده است؟ آيا این دین است؟ این اصول‌گرایی است؟ ابدا.

3-  اصول‌گرا باید وحدت محور باشد از وحدت جزيی و كلی باید لذت ببرد. وقتی می‌بیند مقامات اسدآباد همه با هم وحدت دارند و همه خودشان را نوكر شما می‌دانند و با افتخار بر اين نوكری همت می‌گماردند. هر اسدآبادی با هر ایده‌ای، با هر عنوانی، باید خوشحال باشد. خوب، حالا خوب بود در زمانی كه نماینده‌ای كه تو طرفدار‌اش بودی می‌شد، حالا به هر دليلی نشده است، در یك زمان دیگری چنين می‌شود، باید خوشحال بشوی، چرا ناراحت می‌شوی؟ وحدت‌گرا باید باشید.

4- اصول‌گرا آزادی‌خواه و اهل كرامت انسانی بودن است، اصول‌گرا باید از تبعیض و قشری‌گری باید بپرهیزد. این فكرهای كوچك را دور بگزارید. اسدآبادی ها شما استعداد جهانی شدن دارید. اسدآباد را جهانی كنید. اسدآباد را سیدجمال‌الدینی كنید. بنده دنبال این نیستم و نبودم كه سیدجمال را اسدآبادی مطرح كنم ، او هست بنده دنبال این بودم و هستم كه اسدآباد را سیدجمال‌الدینی كنم. باید بكوشیم اسدآباد، اسدآبادی هم شأن و سزاوار سیدجمال بشود و می‌توانیم و می‌شود اگر بخواهیم اگر با هم باشیم. اگر همدیگر را كمك كنیم، اگر اهل كرامت باشیم. اینكه من اینها را می‌گویم این گونه نیست كه فكر كنید خوشم می‌آید بنده از باب تكلیف شرعی عرض می‌كنم.

 خدمت رهبر معظم انقلاب روحی‌فداه بوديم در سال‌ها قبل، ائمه محترم جمعه استان گیلان در محضر ایشان شرفیاب بودند، بنده هم آنجا حضور داشتم. مرحوم آیت‌الله احسان‌بخش امام جمعه رشت گزارشی از امور دنیایی استان گیلان را دقیق خدمت آقا مطرح كرد. آقا وقتی شروع كرد به صحبت، فرمود: حض كردم از تسلط آقای احسان‌بخش بر امور معیشت مردم. بعد یك مزاح هم كرد شاید اینجا خوب نباشد. بعضی از من گله كردند گفتند: امام جمعه چرا در خطبه‌هایش شوخی نمی‌كند ، جك نمی‌گوید؟ آخر خطبه نماز جمعه، وقت عبادت است وقت جك گفتن كه نیست. حالا آقا یك مزاح هم كرد من دلم می‌خواهد بگویم، ولی شاید قداست نماز جمعه بالاتر از خنديدن مستمعين باشد.

 از تسلط خوب آقای احسان‌بخش خوشحال شد و آنجا فرمود: امروز آن روحانی و طلبه‌ای می‌تواند دین مردم را حفظ كند كه دنیای مردم را آباد كند چرا؟، چون می‌گویند حكومت، حكومت روحانیت است. گذشت آن زمانی كه در زمان شاه، برویم در مساجد مسأله بگوییم و دین مردم را حفظ كنیم " بنده وقتی می‌توانم دین مردم اسدآباد را حفظ كنم ، مردم اسدآباد را به نماز جمعه تشویق كنم، كه ببینند من آرزومند رفاه دنیای آنان هم هستيم. بین دین و دنیای مردم فرقی قائل نیستم . دین و دنیا باید متعالی و آباد شود.

5-  اصول‌گرا باید درك درست از اسلام و قرآن داشته باشد.

6- اصول‌گرا باید اهل نقد عالمانه و دلسوزانه باشد.

7- اصول‌گرا باید تحمل مخالف را داشته باشد.

8-  اصول‌گرا باید حافظ ارزش‌های اسلام و مقام معظم رهبری و امام روح‌الله باشد. كار به امام جمعه نداشته باشد. كار به نماز جمعه داشته باشد. چون من از امام جمعه خوشم نمی‌آید، دیگر نماز جمعه نروم ، آيا این اصول‌گرایی است؟

شاخص‌های اصول‌گرایی در كلام رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله‌معظم خامنه‌ای كبیر:

1.     دین و هویت اسلامی و انقلابی د اشته باشد.

2.     ایمان به دین، انقلاب، نظام، مردم ، استقلال، وحدت ملی با آینده روشن داشته باشد.

4.     دوری گزینی از اختلاف، اصول‌گرایان اسدآباد فرمایش آقا، دوری گزینی از اختلاف. چرا بعضی‌ها می‌خواهند دو روحانی را به هم بدبین كنند. دورغ است روحانیون عاقل‌تر از این حرفها هستند . چرا بعضی از ما از اختلاف گريزان نيستيم.

5. پرهیز از افروختن آتش تعصب جاهلی. اگر بنده روی مسئله سید جمال تأكید می‌كنم این تعصب، تعصبی مقدس است. این حق اسدآباد است، این حق سید جمال است. نمی‌خواهم خدای ناكرده حس ناسياليستی را تقويت بكنم، بنده مطالعه كردم دیدم  آنچه كه الان این اسدآبادی‌ها گم كرده‌اند گنج پر قیمت و پر آبادانی‌سازی به نام سید جمال است. مردم اسدآباد این گنج را گم كرده بودند، این گنج را باید پیدا كنیم و با این گنج اسدآباد را آباد كنیم. سید جمال نیازی به ما ندارد، سید جمال نیازی به خطبه‌ی ما ندارد. سید جمال اصول‌گرایی اصلاح‌طلب به معنی واقعی كلمه است. آن اصول‌گرای اصلاح‌طلبی كه رهبر معظم انقلاب معرفی فرمودند، مصداق بارز و تاریخی آن و یا یكی از آن مصاديق روشنش سید جمال ‌الدین اسدآبادی است. خوب مثل او باشیم، شبیه او باشیم. بچه همین‌جا است، در همین جا به دنیا آمد در همین جا بزرگ شد، نمی‌توانیم؟ چه طور او توانست؟ ما هم می‌توانیم.

6.     برافراشتن پرچم برادری امت اسلامی؛ همه‌ی ملت مخصوصاً سید جمال‌الدینی‌ها، مخصوصاً اسدآبادی‌ها .7.     رشد اقتصادی.8.     عدالت خواهی.9.      رفع فاصله طبقاتی10. ایجاد فرصت‌های برابر. 11. تشویق بر درست‌كاری. 12. مهار كردن متجاوزان به ثروت‌های ملی. 13.  مبارزه واقعی با ویژه‌خواری. 14. رواج عدالت در بدنه و عزل و نصب‌ها.‌    15. توجه به قشر محروم. 16. كنار گذاشتن تعارفات. 17. ارتباط با مردم. 18. ساده‌زیستی. 19. مردمی بودن. 20. خودسازی و تهذیب.

هر كس در این محور و مدار حركت نكند اصول‌گرا نیست. اصول‌گرا نیست، اصول‌گرا نیست. دروغگويی بزرگ است. اصول‌گرا، طبق دستورات دین عمل می‌كند، طبق توصیه‌های عترت عمل می‌كند. طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب عمل می‌كند و در حقیقت یك مبارزه‌گر جدی با هوای نفس است كه ان‌شاالله همه‌ی شما و همه‌ی اسدآبادی‌ها این‌چنین اصول‌گرایانی بوده و هستند.

هر كه از تن بگذرد جانش دهند

هر كه در جان باخت جانانش دهند

هر كه درسجن ریاضت سر كند

 یوسف آسا مثل عرفانش دهند.

هر كه نفس بت صفت را بشكند

در دل آتش گلستانش دهند.

همچون ابراهيم عليه‌السلام كه از اولين اصول‌گرايان تاريخ بشر است.

بسم‌الله‌الرحیم‌الرحیم

وَالتِّینِ وَالزَّیتُونِ ، وَطُورِ سِینِینَ ، وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِینِ ، لَقَدْ خَلَقْنَا ، الْإِنسَانَ فِی أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ ، ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِینَ ، إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ ، أَجْرٌ غَیرُ مَمْنُونٍ ، فَمَا یكَذِّبُكَ بَعْدُ بِالدِّینِ، أَلَیسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِینَ

خطبه‌ی دوم

بسم‌الله‌الرحیم‌الرحیم

والحمدللَّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام على سیّدنا و نبیّنا ابى‏القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطیبین الأطهرین المنتجبین الهداة المهدیّین المعصومین سیّما علىّ امیرالمؤمنین و حبیبته فاطمة الزّهراء و الحسن و الحسین سیّدى شباب اهل الجنّة و علىّ‏بن‏الحسین و محمّدبن‏علىّ و جعفربن‏محمّد و موسى‏بن‏جعفر و علىّ‏بن‏موسى و محمّدبن‏علىّ و علىّ‏بن‏محمّد و الحسن‏بن‏علىّ و الخلف القائم المهدىّ صلواتک علیهم اجمعین و صلّ على ائمّة المسلمین و حماة المستضعفین و هداة المؤمنین.

اوصیكم عبادالله و نفسی بتقوی‌الله و نظم امركم

بندگان خدا، عزیزان نماز‌گذار، شما را و خودم را به تقوای الهی توصیه می‌كنم. خدا ما را اصول‌گرا به معنی متقی. كه متقیان اصول‌گرایان راستین‌اند قرار بدهد ان‌شاالله. قال‌الصادق(ع):"من قرأ القرآن في المصحف متع ببصره ، وخفف عن والديه وإن كانا كافرين ..."؛ امام صادق فرمود:" قرائت قرآن از روی قرآن یعنی قرآن را باز كنید و از روی قرآن، قرآن را بخوانید، تخفیف می‌دهد عذاب پدر و مادر را. عذاب پدر و مادر را كم می‌كند، حتی اگر كافر باشند. حتی اگر فرزند یك كافر مسلمان بشود و قرآن را از رو بخواند خداوند عذاب آن پدر و مادر كافر را هم كم می‌كند چه برسد به مسلمان.

عيد نوروز در پیش است و من تبریك عرض می‌كنم عید باستانی نوروز را كه از عیادی است كه اسلام عزيز و حكيم آن را تأیید كرده است، امضا كرده است و رد نكرده است.

یك مقاله مفصلی در این زمینه دارم تحت عنوان "نوروز باستان در یك نگاه" كه الان بر روی پایگاه اصلاع رسنا امام جمعه اسدآباد  به نشانی :

WWW.ZADSAR.IR    و   WWW.ZADSAR.NET

موجود و قابل كپی گرفتن نيز هست، اگر دوستان ستاد نماز جمعه مایل بودند می‌توانند تكثیر كنند و در اختیار شما قرار بدهند.

 اما مباحثی كه اینجا مطرح می‌كنم اكثر آن به دلایلی در آن مقاله نیامده است یعنی ضرورتی نداشته است كه ما بحثی كه تالان انجام می‌دهیم یك بحث خاص برای شما و نماز جمعه است، اما بدانید كه اجمالاً نوروز، روز مباركی است، عید و سنت حسنه‌ای است كه اسلام آن را رد نكرده است. روایات موافق بسیار دارد كه معروف‌ترین آن روایت معلی است كه بنده به آن اشاره كردم در آن مقاله. و روایت مخالف هم دارد.

 اسلام سنت باستانی عید را تأیید كرده كما اینكه خیلی از سنت‌های جاهلیت را اسلام تأكید كرده است كه من مطالعه می‌كردم تا خطبه‌هایم را آماده كنم برای خود من هم تازگی داشت و جالب بود. و برای شما هم فكر می‌كنم تازه باشد.

- سنت دیه در زمان جاهلیت 100شتر بود. پیامبر 100شتر را امضا كرد. سنت جاهلی را گفت كه این سنت خوبی است. اگر چه عرب جاهل عمل می‌كرد اما دید خوب است تأیید كرد.

- زنان حائض در زمان جاهلیت آنان حق نداشتند به مساجد بروند و به مراكز قربانی بروند اسلام آن را تأیید كرد؛ اجازه نمی‌دهد زن حائض به اماكن متبرك و مقدس برود. این سنت جاهلیت بود اما قرآن تأیید كرده.

- هفت دور بودن طواف كعبه را عبد المطلب و برخی دیگر از عرب‌های روزگار جاهلیت انجام می‌دادند؛ چون می‌دانید كه خداپرستی از قدیم الایام در ایرانی‌ها بود كه در آن مقاله اشاره كردم و خوهش می‌كنم آن مقاله را بخوانید. 7دور طوافی كه الان دارند انجام می‌دهند و ابراهیم انجام داد این از قبل بوده.

حرام بودن زن پدر بر فرزند؛ این یك سنت جاهلی بوده و اسلام آن را تأیید كرده است.

- حرمت ماه‌های حرام؛ چهار ماه حرام داریم در اسلام اینها را عرب‌جاهل حرمت‌آنها را اعلام كرده بوده است و اسلام آن را تأیید كرده‌است.

- حق وصیت در یك سوم مال؛ شما می‌دانید هر نفری از ما حق وصیت در یك سوم مال را بیشتر نداریم. این یك رسم جاهلی بوده اسلام تأیید كرده است.

-تحریم لباس شهرت؛ عرب جاهل لباس شهرت را ممنوع می‌دانسته‌است. لباس شهرت یعنی اینكه خدای ناكرده شما یك مرتبه می‌بینید امام جمعه اسدآباد با لباس سرهنگی وارد مسجده شده و می‌خواهد خطبه بخواند این لباس شهرت است و حرام است. لباس سرهنگی حرام نیست ولی این كار ربطی به امام جمعه ندارد، لباس امام جمعه لباسی است كه الان در تن دارد.

-  مقدار نفقه - استطاعت در حج - زكات.

سنت‌های سیه را هم رد كرده است برای مثال:

صلیب انداختن به گردن؛ كه  متاسفانه بعضی از جوان‌های این مملكت نمی‌فهمند صلیب یعنی چه و پیامبرب آن را به عنوان بت تعبیر فرموده است. فرمود: دور بیاندازید این بت را . علامت به علاوه كه پایین آن یكم بزرگ‌تر است. این علامت صلیب نشانه اهل گمراهی و اهل تباهی است. به عنوان اینكه این تهمت‌هایی كه به حضرت عیسی(ع) می‌زنند . خوب مسلمان اصلاً نمی‌فهمند آویران می‌كند.

- ترویج خرافه و بستن مهره؛ و این فلان برای این چیز خوب است. پیامبر به شدت نهی كرد.

- ممنوعیت ازدواج با زن پسر خوانده؛ در زمان جاهلیت ممنوع بود پیامبر آمد خودش عملاً انجام داد و فرمود: این سنت غلط است.

احادیث موافق و مخالف بسیار است از فقیهانی چون كلینی در كافی ، شیخ صدوق در من لایحضر‌الفقیه، محمد نمیمی در دعائم‌الاسلام؛ شیخ طوسی در مصباح المجتهد، ابن فهد حلی در . . .، علامه مجلسی در بحار الانوار، محدث‌ نوری، و از اهل علمای اهل سنت بخاری، ابن ندیم. اینها همه نوروز را تأیید كرده اند و همه استناد كرده اند به امام صادق‌(ع) و نوروز را امضا كرده اند اینان فقیه‌هان بزرگ و برجسته‌ای هستند. این بزرگان و كتاب‌های مورد اشاره كه شوخی نیستند، همه از فقیهان بزرگ و موثق و مستنداتشان كتب منبع و مأخذ شیعه هستند.

مخالفانی برجسته داشته است نوروز چون "قطب راوندی" در لب‌اللباب، "ابن شهر آشوب" در المناقع، بخاری در اتاریخ‌الكبیر، و "آلوسی" این‌ها مخالفت كردند، احادیثی را آوردند، مخالفان گفتند احادیث راجع ‌به موافقت نوروز، ضعف سند دارد، تناقض دارد. روایت معلا در كتب قدیم نیامده. معلوم نبودن نوروز ایرانی و نیز ترویج سنت مجوس است.

 كه این‌ها هیچكدام واقعاً پایه و اساس ندارد. یعنی حقیقت این است كه نوروز هم موافقان برجسته وبسیار دارد هم اجمالا مخالفان دارد، اما آنچه مسلم است نوروز و دستوراتی كه راجع  به آن آمده بسیار بسیار خدا پسندانه و دستورت اسلامی است حتی اگر مؤیدی، هم نداشته باشد، یك سنت حسنه خوب كه باید خوب از آن استفاده شود مثل ؛

 غسل كردن

 وضو گرفتن

 نماز مخصوص نوروز خواندن،

روزه گرفتن

،دعای یا مقلب القلوب و الابصار خواندن،

دعای یا ذالجلال و الكرام خواندن،ب

زرگان را احترام كردن،

لباس نو پوشیدن،

عطر زدن ،

صله‌ی رحم ،

سجده شكر

،هدیه به یكدیگر،دید

 و به زيارت بزرگان رفتن،

این ‌ها همه چیزهای خوبی است.

حسن ختام اين مبحث، كلام امير‌الكلام باشد، كه فرمود :

 قال علی عليه‌السلام :"كل يوم لايعصی‌الله فيه، فهو عيد"، هر روزی كه در آن معيت خدا نباشد ، آن عيد است. خداوند متعال همه‌ی روزهای ما را عید قرار بدهد.

عید ما روز بود كز ظلم آثاری نباشد

در جهان دیگر ستم‌كاری نباشد.

خدا آن روز را برساند ان‌شاالله.

         و اما مناسبت‌ها:

روز ملی شدن صنعت نفت است.

حمله آمریكا به عراق و اشغال آن.

آغاز سال 89 و عید نوروز باستانی.

هجوم مزدوران پهلوی به مدرسه فیضیه قم در سالروز شهادت امام جعفر صادق است در سال 1342.

ترور شیخ احمد یاسین رهبر جنبش انقلابی حماس در سال 1383.

روز جهانی آب.

ولادت حضرت امام حسن عسگری است.

روز هواشناسی.

اما من چند دستاورد سال 1388 را برای شما می‌خوانم:

1.     ركورد شركت در انتخابات ریاست جمهوری‌ها و مجالس هشتگانه از دستاوردهای سال88 بود كه از 46 میلیون رأی دهنده واجد شرایط رأی دادن، 40 میلیون نفر آن رفت پای صندوق و رأی داد.

2.     حماسه 9 دیماه كه در تاریخ این كشور خواهد درخشید .

3.     حماسه 22 بهمن كه دست خدا را بالای سر این ملت به همه نشان داد و حقیقتاً این ملت ثابت كرد كه دستش بوسیدنی است و امثال ما اين دست را غرق بوسه می‌كنیم آری دست ملت ایران بوسيدنی است، و به این بوسه باید افتخار كنیم.

4.     دستاوردهای هسته‌ای. خصوصاً غنی‌سازی 20درصد. یعنی روی استكبار را كم كردن. یعنی ایران را به اوج عظمت و قدرت رسانیدن، یعنی اینكه ای استكبار جهانی به سركردگی آمریكا، فضولی موقوف. جرأت دارید به ایران بگویی بالای چشمتان ابروست .

5.     دستاوردهای ژنتیكی. خصوصاً تولد دو بزغاله كه برای درمان بیماران هموفیلی بسیار موثر خواهد بود در آینده.

6.     دستاوردهای نظامی؛ مثل ناوشكن جماران كه از پیچیده‌ترین تكنولوژی و های‌تكنولوژی روز نظامی دنیا در او به كار رفته است.

 قوی‌ترین و مخرب‌ترین موشك دریایی جهان با 300 كیلومتر برد.

 ما در بحث موشكی حرف برای گفتن داریم وگرنه آمریكا جرأت كرده بود و اگر نبود این قضایا یك لحظه هم در حمله به ما درنگ نمی‌كرد . همان طور كه به افغانستان و عراق درنگ نكرد.و پیشرفته‌ترین موشك‌های نظامی جهان در روزگار الان هستند.

 موشك ماهواره‌بر طلوع جدیدترین موشك ضد تانك.

7.      اقتدار امنیتی ایران كه حقیقتاً استكبار عالمی و سازمان‌های جاسوسی صهیونیست انتلی‌جنت‌سرويس، موساد، CIA كم آوردند در مقابل عظمت كاری دستگیری معجزه آسای این رهبر كثیف و خبیث اختلاف نداز بین شیعه و سنی. همه‌ی دنیا كم آورده در مقابل عظمت كار بچه‌های ما، سربازان گمنام امام زمان عليه‌السلام.

8.     مطالبات عمومی از دستاوردهای امسا است مثل؛

 بحث اصلاح الگوی مصرف و مقامات دولتی باید بیایند جواب بدهند ان‌شاالله و یك روزی مقامات مسؤول و عزیز شهرستان اسدآباد بیایند برای مردم بگویند كه در سال اصلاح الگوی مصرف، چه صرفه‌جویی هایی انجام داده‌اند. از فرماندار تا بقیه ادارت یك گزارشی به مردم اسدآباد بدهند تا ببینیم در بحث اصلاح چقدر موفق بوده‌اند. همه باید پاسخگو باشند حتی امثال بنده راجع به وقت مردم، راجع به مسائل دیگر مردم.

مبارزه با فقر و تبعیض و تلاش برای تحقق عدالت.

مباره با مفاسد اقتصادی.

رسیدگی به وضعیت معیشتی مردم. آقای رئیس جمهور ما دوستت داریم به خدا دلمان می‌خواهد موفق باشی. و دعا می‌كنیم از ته دل‌مان اما بدان وضع اقتصادی مردم خوب نیست برخی از گزارشاتی كه به شما می‌دهند خیلی آنها را باور نكن.

تحقق گام‌های از چشم‌انداز 20 ساله.

رفع مظلومیت از فرهنگ، كه بنده در اين زمينه خيلی حرف دارم.

پیگیری جنبش نرم‌افزاری و تولید قانون گرایی.

برخورد با فتنه‌گران. كه همین جا، جا دارد تقاضا كنیم و بگوییم قوه محترم قضایه دیگر پرونده این آقازاده‌ها كه الان سال‌های سال است كه در كشور مطرح است . واقعاً حرف این مردم این است كه بحث این آقا زاده‌ها را دیگر تمام كنید هرچه باید بكنید بكنید. اگر مقصرند مجازات كنید اگر مقصر نیستند این پرونده را دیگر هر روز هر كس به هر طریقی مطرح نكند.

چند نكته هم درباره‌ی امام جمعه‌ی اسدآباد نوشته‌ام كه در سال 88 از روزی كه آمدم شاهد بودم برای شما عرض می‌كنم. كارهایی كه امام جمعه‌ی اسدآباد انجام داد و اهالی شریف و تیزبین و نكته‌سنج اسدآباد گفتند برای اولین بار است:

- رفت و آمد به مسجد جامع همانند سایر مردم.

- اقامه نماز جماعت‌های سه‌گانه در صبح، ظهر و عصر و مغرب و عشاء.

- قرائت یك جز از قرآن كریم با بهترین استاد، در هر روز از صبح ماه رمضان.

- به زیارت شهیدان شتافتن در هر پنج‌شنبه‌ای كه در اسدآباد حضور داشته است.

- اهمیت به نظافت مسجد جامع و پاك كردن آن از لوس پاركینك موتور سیكلت‌ها.

- دعای توسل 20-15 دقیقه.

-  دعای كمیل 25-20 دقیقه.

-  خطبه‌های نماز جمعه حداكثر 45 تا50 دقیقه.

- پیاده روی در بعضی اوقات برای نماز.

- خرید كردن، سوار تاكسی شدن، رانندگی امام جمعه.

- جرأت مطرح كردن بحث اقامت مدیران.

- ایجاد الفت بین مدیران و مقامات مسئول شهرستان.

- تأكید شدید بر نیازمندی مردم اسدآباد به سید جمال تا آنجایی كه در آینده نزدیك زادگاه آن دلاور در اسدآباد شايسته‌ی شأن آن عظيم‌الشأن و جليل‌القدر ببينيم.

- مهار كردن گروه‌های سیاسی.

- عمل به آنچه كه تا كنون گفته است.

- شفاف‌سازی كم نظیر مالی.

- مطرح كردن اسدآباد در رسانه‌های ملی در صدا و سیما و خبرگذاری ایرنا، فارس در ایران و جهان.

- و طی این 7 ماه بیش از 5هزار عنوان زادسر – اسدآباد، در گوگل یافت می‌شود.

- و مطالب ز این قبیل كه دیگر وقت نیست... .

همدیگر را حلال كنیم ببخشیم آخر سال است و نزدیك می‌شویم به سال آینده با هم رفیق باشیم، باهم مهربان باشیم ، هر كسی با دیگری قهر است آشتی كند. سال نو را با اخلاق نورانی و قرآنی شروع كنیم.

 این را هم عرض كنم كه بین بنده و امام جمعه محترم سابق هیچ گونه اختلافی نبوده و نيست، هر چه كه هر كس بر اين اختلاف گفته است دورغ بوده است و باور نكنيد. كافی بود یك كلمه می‌فرمود كه می‌خواهم بیایم، من خودم هم به استقبال ایشان می‌آمدم. الان هم هر وقت بخواهد بیاید، من می‌گویم قدمت بر چشم. هر چه كه در این زمینه گفته‌اند دروغ گفتند، و اگر روزی، روزگاری كسی، گروه‌هایی ، هیئت‌هایی از خمینی شهر اصفهان ا،ز امام جمعه اسدآباد نيز دعوت بكنند كه احتمالش هم هست، بنده حتماً و حتماً با هماهنگی با امام جمعه محترم خمینی شهر به آن دیار خواهم رفت.

السلام علیك یا بقیة الله

دو دلم اول خط نام خدا بنویسم

یا كه رندی كنم اسم تو را بنویسم

همه‌ی يك گفتم و دینم همه یكتایی بود

با كدامین قلم امروز دوتا بنویسم

ای كه با یاد تو هر مسأله‌ای حل ‌شدنی‌ست

به خدا خود تو بگو نام كه را بنویسم

صاحب قبله و قبله، دو عزیز ند ولی

خوش‌تر آن است كه من از قبله‌نما بنویسم.

قلمم جوهرش از جوش جاری جاری

پست باشم كه پی نام و نوا بنویسم.

عشق آن روز كه اين لوح قلم دستم داد

گفت هر شب غزل چشم شما بنویسم

یا بقیة الله

بسم‌الله‌الرحیم‌الرحیم

والعصر....

دیدگاه‌ها   

#1 لسد آبادی 1388-12-29 16:27

سلام حاج آقا/خطبه های نماز این هفته را از بلن گ در بیرون میشنیدم اما برای اطمینان متن را نیز خواندم بسیار خوشحال شدم از حر فهای تازه شما این که بین دو روحانی اختلاف نمیشود و...از دو سر باز رهبر جز این انتظار نیست. من از حرفهای خودم که گفتم بهئ رهبر و... بی اعتقاد شده ام با این موضع تازه شما بر میگردم /اما امام جمعه عزیز آن که گفتم شما چپ را تقویت کرده اید شاید کار شما نا خواسته باشد اما باور کنید اکنون نتیجه این است آقایا خوشحال از این که توانسته اند بیت امام جمعه اسد آباتد را بعد از 30 ساتل قبضه کنند!!!گفتم و باز هم میگویم که ریز ریز مسایل دفتر شما به کسانی که در این زمینه مسئلیتی ندارند گزارش میشود شما نیت خوب دارید که فلان آقارا بدون احتساب وابستگی به فغلان جا به کار گرفته اید اما نتیجه همان است که گفتم/در ضمن بر نامه های نماز بجز خطبه های شما در همینه زمینه ها نسبت به گذشته افت کرده است از قبیل نظم مجریان اعلام بر نامه ها بر نامه قبل از خطبه ها و...
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...