پرسش‌های ماه‌نامه‌ی "نسیم بیداری شماره 17 خردادماه 1390" و پاسخ‌های زادسرجیرفتی
 

زادسر:

 

مجلس چهارم، بهترین مجلس بعد از انقلاب است

 

آیا نتیجه انتخابات چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی، ریشه در ردصلاحیت­های گسترده مجلس سومی­ها داشت؟ نمایندگان مجلس چهارم که با شعار حمایت از هاشمی از مردم رای گرفتند، آیا به این شعار وفادار ماندند؟ چه عاملی سبب شد که کارگزاران نوظهور در مجلس پنجم بسیاری از کرسی­های در اختیار جریان راست را به دست بگیرند؟ و... این­ها بخشی از پرسش‌هایی­ست که در مورد علمکرد مجلس چهارم وجود دارد.

 

 علی زادسرجیرفتی، نماینده جناح اکثریت در مجلس چهارم در این بحث از کارنامه مجلس چهارمی­ها دفاع می­کند و ردصلاحیت­های پیش از انتخابات را ناشی از مشی غلط مجلس سومی­ها می­داند. نماینده مردم جیرفت در مجالس چهارم، پنجم و هفتم در این گفت­و­گو هیچ انتقادی را از مجلس چهارم  مطرح نکرد و کارنامه خود و فراکسیون­اش را قابل قبول می‌خواند. "سعید شمس".

 

*اگر به نشریات سال­های 71 و72 نگاهی داشته باشیم، شاهد خواهیم بود که در میان شعارهای نامزدهای جناح راست، شعار حمایت از هاشمی بیشتر به چشم می­خورد. آیا شما و فراکسیون اکثریت آن دوره، به این شعار  

 

بله، این حرف که مجلس چهارم با شعار «پیروی از خط امام، اطاعت از رهبری و حمایت از هاشمی» شکل گرفت، سخن درستی استی است، اما این ادعا را نیز باید پذیرفت که مجلسیان محترم در دوره‌ چهارم قانون­گذاری در جمهوری اسلامی، اجمالا به مفاد شعار مذکور عمل کردند. بهترین گواه بر این مدعا، سخنان دقیق مقام­معظم رهبری است که تمایل دارم به صورت گذرا، به سرفصل‌هایی از فرمایشات معظم‌له در سالگرد سوم مجلس چهارم، اشاره کنم. ایشان می­فرمایند: «عملکرد مجلس چهارم یعنی تبلور عملی رأی و خواست مردم ایران.» در بخش دیگری از بیانات­شان تاکید می­کنند: «مجلس چهارم برای نزدیک شدن به اهداف والای نمایندگی ملت ایران مجاهدت کرده است... مجلسیان در دوره‌ چهارم، عملاً سیاست را با اخلاق ممزوج ساختند... اکثریت حاکم بر مجلس چهارم، آرامش را به کشور بازگردانده و امید را به جامعه اسلامی ایران نوید دادند.. نظارت ناظرین ملت در دوره‌ چهارم، بر دولت‌های اول و دوم سازندگی، خداپسند بوده است... همکاری و هم­دلی مطلوب مجلس چهارم با دولت ششم قابل قبول و تأثیرگذار است... مجلس چهارم درمسایل داخلی و خارجی کشور حضوری به هنگام و قوی داشته است...  رئیس و مدیر لایقی چون حجت السلام­والمسلمین علی‌اکبر ناطق‌نوری، دوره‌چهارم قوه‌ مقننه را در جمهوری اسلامی، ممتاز ساخته است. ...برخورد جدی و مؤثر مجلس چهارم در تدوین برنامه پنج‌ساله‌ دوم، قابل ملاحظه بوده­است.»

 

هم­چنین اهتمام­داشتن مجلس چهارم به منویات و مقاصد ملت مسلمان ایران نیز از اشارات رهبر معظم انقلاب در دیدار سالیانه آن حضرت با نمایندگان ادوار مختلف مجلس، است.

 

*ذهنیتی در جامعه وجود دارد که اکثریت یافتن نمایندگان جناح راست درمجلس چهارم، ریشه در ردصلاحیت­ گسترده نمایندگان جناح خط امام توسط شورای نگهبان دارد.

 

چنین نظری را اصلا نمی­توان بر اساس منطق و واقعیت­ها فرض کرد. به نظر من، انتخاب قاطع چهره­هایی که امروزه به عنوان اصول‌گرا مطرح هستند و در آن روزگار به عنوان راستی‌ها شناخته می‌شدند، به عنوان منتخبان مجلس چهارم، به عملکرد بسیار بد اکثریت حاکم بر مجلس سوم به ریاست آقای کروبی. البته اتهام «رد صلاحیت گسترده چپ‌ها»، درانتخابات هفتم مجلس شورای اسلامی نیز مطرح شد که بازهم نادرست بود.

 

*یعنی پدیده­ای به نام ردصلاحیت گسترده را قبول ندارید؟

 

نه تنها من، بلکه هیچ­کس دیگری نمی­تواند چنین بحث غلطی را به عنوان یکی از اتفاق­های واقعی قلمداد کند. بنده قاطعانه عرض می‌کنم بعید است که شورای محترم نگهبان قانون اساسی که از فقها و دل­سوزان نظام تشکیل شده است، کسی را بدون دلیل مستند و خداپسند، ردصلاحیت کرده باشد و یا بعد از این چنین بکند. بله، کسانی که شرط «التزام عملی به اسلام و جمهوری اسلامی» را قبول ندارند و دنبال حذف آن نیز بوده‌اند، طبیعی است که ردصلاحیت شده و از این پس هم خواهند شد. معلوم است که من این اتهام را قبول ندارم. به باور من عملکرد بسیار بد برخی از به اصطلاح چپ‌ها، باعث ردصلاحیت­شان بوده است.

 

*می­توانید به مصادیقی در این­باره اشاره کنید؟

 

حتما، برای نمونه به سه مورد آن اشاره می­کنم. اول، ارائه طرح عجیب و اسلام­زدای حذف عبارت‌های «التزام عملی به اسلام، و التزام عملی به جمهوری اسلامی ایران» از قانون انتخابات مجلس، که جزو شرایط انتخاب شوندگان بود. این طرح حقیقتاً حیرت‌آور بود و با واکنش بسیار شدید امثال جامعه‌ محترم مدرسین قم مواجه شد. مساله دوم هم متشنج ساختن جامعه‌ اسلامی ایران با نطق‌های دشمن‌پسند بسیاری از نمایندگان جناح چپ بود که در مجلس سوم اکثریت داشتند. سومین مورد هم تحت فشار شدید قرار دادن دولت جمهوری اسلامی و رئیس­جمهور وقت، برای حمایت جدی از «صدام حسین» در جنگ خلیج فارس بود. از همه وحشتناک‌تر این­ که صدام پلید را، که دستش تا مرفق به خون جوانان ناب وطن آغشته بود، «خالدبن ولید» نامیدند و می‌خواستند جمهوری اسلامی را وادار کنند به نفع صدام عفلقی و کافر، وارد جنگ با امریکا بشود.

 

          از آن­جا که عاقلان را اشارتی کفایت است، همین سه عملکرد مجلس سوم کافی­ست تا علت اقبال گسترده‌ افکار عمومی از آنانی که شعار «پیروی از خط امام، اطاعت از رهبری و حمایت از هاشمی» را سر دادند، دریابید. این شعار در بند اول، مؤید خروج جناح چپ ازخط امام است. برای این که اساس خط امام، التزام عملی به اسلام و جمهوری اسلامی­ست. دومین بند هم، به این دلیل طرح شد که اکثریت حاکم بر مجلس سوم، مطیع مقام معظم رهبری نبودند و لاینقطع بر خلاف نظر مقام معظم رهبری، جامعه را متشنج و پرغوغا می‌خواستند تا بتوانند به حیات سیاسی خود که مبتنی بر غوغاسالاری بود، ادامه دهند. دلیل دیگر انتخاب اکثریت مجلس چهارم، در شعار «حمایت از هاشمی» نهفته است که بر همگان روشن است. بسیاری از سردمداران به اصطلاح اصلاح‌طلبِ از قدرت رانده شده‌‌ی امروز، چنان بغضی با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به عنوان رئیس­جمهور داشتند که او را عالی­جناب سرخ‌پوش، و بلا تشبیه صدام پلید را «خالدبن­ولید» می‌دیدند.

 

*همان­طور که اشاره کردید، مجلس چهارم با شعار حمایت از هاشمی رای آورد. اما بعد و در عمل، برخلاف آن عمل کرد. چرا؟

 

مجلس چهارم بهترین تعامل و همکاری را با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی داشت و دلیل آن هم وجود و حضور دو شخصیت برجسته، متدین، عاقل و فهیم در رأس دو قوه بود. عملکرد رئیس و نمایندگان دوره چهارم به­گونه­ای بود که به نظر می‌رسد تا کنون این دوره، بهترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بوده است. وجود حجت‌الاسلام ناطق‌نوری و آیت‌الله هاشمی‌ از عمده دلایل موفقیت مجلس چهارم و دولت ششم بود. به واقع می­توان گفت ریاست هم­زمان هاشمی و ناطق در راس قوه­های مجریه و مقننه، یکی از اتفاقات خوبی بود که در سال­های استقرار جمهوری اسلامی برای کشور افتاده است.

 

*اما با وجود محوری بودن بحث اقتصادی در دولت هاشمی، مجلس چهارم به آقای نوربخش یکه کی از وزرای اقتصادی بود، رای اعتماد نداد. فکر نمی­کنید این تصمیم مجلس با شعار حمایت از هاشمی در تضاد بود؟

 

عدم رأی به مرحوم دکتر نوربخش، که بنده هم قبل از رأی ‌گیری یک مقاله علیه سیاست­های اقتصادی او نوشتم و منتشر کردم، نباید به معنی عدم عمل به شعار «حمایت از هاشمی» تلقی شود. اکثریت مجلس در دوره چهارم، سیاست‌های اقتصادی «تعدیل» را که می‌گفتند دکترین آن، متعلق به مرحوم نوربخش است، قبول نداشتند و به همین دلیل وزارت آن مرحوم نتوانست آرای لازم را از مجلس اخذ کند. آیت­الله هاشمی هم واکنش جالبی نشان داد و بلافاصله او را طی حکمی به عنوان معاون اقتصادی رئیس­جمهوری منصوب کرد. آن انتصاب پرپیام، آغازی بود بر ایجاد فاصله میان هاشمی‌رفسنجانی و جناح راست آن روز و اصول‌گرایان امروز که همچنان در حال عمیق‌تر شدن است.

 

بعد از روی کارآمدن مجلس چهارم، مدیران زیادی از خط امامی­ها و چپی­ها عوض شدند. این کار با چه انگیزه­هایی صورت گرفت و آیا به نظرتان اشتباه نبود؟

 

مجلس چهارم در تغییر مدیریت‌ها نمی‌توانست نقشی داشته باشد، کما این که هیچ مجلسی نمی‌تواند مدیران را تغییر بدهد. البته آقای هاشمی در دولت ششم چند وزیر راستی را به احترام اکثریت، به مجلس معرفی کرد ولی تغییر مدیران سطوح مختلف کشور به عهده دولت است و از زمان آقای خاتمی به صورت گسترده و فله‌ای شروع شد و این سنت بدفرجام، اکنون نیز ادامه دارد. ضمناً ما قبول نداشته و نداریم که چپی‌ها، خط امامی بوده و یا هستند. هر کس مطابق سیاست‌های ولایت فقیه عمل کند، از نظر بنده خط امامی است.

 

* مجلس چهارمی­ها نتوانستند در مجلس پنجم به توفیق قبل برسند به طوری­که حزب جدیدالتاسیس کارگزاران با وجود محدودیت­ها و بی­تجربگی­ها، آرای خوبی به دست آورد. چرا ؟

 

شرح تأسیس حزب کارگزاران سازندگی، سر دراز دارد که لازم است به صورت جداگانه­ای در مورد آن بحث شود. مجلس چهارم پدیدآورنده حزب کارگزاران نبود، بلکه کسانی آن را تأسیس کردند که می‌توان جریان منحرف فعلی کشور را به نوعی به آن تشبیه کرد. آرای مردم در انتخابات‌ متعدد شوراها، ریاست­جمهوری، خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، بیشتر با مواضع حضرت امام و رهبر معظم انقلاب رقم خورده است و از قاعده‌ خاص حزبی پیروی نداشته و ندارد تا بگوییم به این دلیل و آن عملکرد مربوط بوده. مردم احساس کرده‌اند این شخص یا آن شخص خوب هستند و رأی داده‌اند. البته که شعارها و تبلیغات هم نقش کلیدی برای آحاد نامزدها ایفا کرده‌است.

 

* چهره­ای چون فائزه هاشمی توانست رای بسیار خیره­کننده­ای در پایتخت کسب کند.

 

 آرای خانم فائزه هاشمی هم که رأی اول تهران بود، دلایل خاص خود را دارد که پرداختن به آن‌ها هیچ منفعتی برای جامعه‌ فعلی ما ندارد. اگر مصر هستید به مناسبتی دیگر موکول بکنیم.

 

* با توجه به تجربیات چند دوره نمایندگی مجلس، می­خواستم بپرسم که مهم­ترین چالش­های نمایندگان مجلس را چه می­دانید؟

 

         نمایندگان مجلس بیشتر تدارکات‌چی حوزه‌های انتخابیه خود در مرکز کشور بوده­اند تا نماینده‌ مجلس شورای اسلامی که قانون اساسی تعریف کرده است و امام و جانشین فرزانه‌اش طالب آن هستند.

 

  ماهنامه نسيم بيداري ماهنامه سياسي، فرهنگي  سال دوم، شماره 17، خرداد 1390 148  صفحه  پایان  

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...