گفتاری تخصصی از زادسرجیرفتی پیرامون:اینترنت چیست؟، چگونه به وجود آمد؟، تأثیر آن در سرنوشت بشر چه بوده است؟،وضعیت فعلی اینترنت در جهان معاصر چگونه است؟،آینده اینترنت چه خواهد بود؟ ادامه . . .

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین . . .

خدای سبحان منت نهد و در این سالروز بازگشت پیروزمندانه آزادگان سرافراز جمهوری اسلامی ایران، ما را جزو آزادگان جلیل‌القدر این دنیا و سرای آخرت قرار بدهد و مقام عالی آزادگان را متعالی بگرداند به برکت صلوات بر محمد و آل محمد صلی‌الله‌علیه وآله و سلم. 

ضمن عرض ادب و احترام، و اظهار خوشوقتی از درک حضور شریف شما عزیزان، عرضه می‌دارم که ظاهراً قرار بر این شده است که تا بنده دقایقی را از اوقات گرانبهای شما را تصدیع نموده و مطالبی را در خصوص «روش‌های پیشگیری از آسیب‌ها و تهدیدات سایبری(فضای مجازی)» به سمع و نظر شما که جملگی دارای تحصیلات عالی هستید، برسانم.

آنچه را که آماده کرده‌ام تا تقدیم بدارم، به پنج بخش تقسیم می‌شود:

بخش اول پیرامون؛ اینترنت چیست؟، چگونه به وجود آمد؟، تأثیر آن در سرنوشت بشر چه بوده است؟، وضعیت فعلی اینترنت در جهان معاصر چگونه است؟، آینده اینترنت چه خواهد بود؟.

بخش دوم شامل ؛ نظر اسلام عزیز و قرآن کریم راجع به اینترنت چیست، و آیا اینترنت در روایات اسلامی جایگاهی دارد یا خیر؟.

بخش سوم راجع ؛ شرح تاریخچه اینترنت در جمهوری اسلامی ایران، و تشریح وضعیت فعلی آن در کشور. 


بخش چهارم در خصوص ؛ دلیل جذابیت خاص اینترنت برای بشر خصوصا جوانان چیست؟، انواع آسیب‌های روحی، روانی، اجتماعی، مادی و معنوی که وارد کرده است و بعد از این نیز وارد خواهد کرد، کدامند؟.

بخش پنجم که پایانی است، قاعدتاً باید نتیجه‌گیری باشد.

بخش اول ؛

اینترنت، از دو کلمه‌ی «اینتر» و «نت» تشکیل شده است، و معنی آن عبارت است از وصل کردن چند دستگاه کامپیوتر به هم، و یا کارکردن چند دستگاه کامپیوتر به طور همزمان و تبادل اطلاعات با یکدیگر به صورت زنده و یا لحظه‌ای، که به آن «آنلاین» می‌گویند. سه حرف w در کنار هم قرارگرفتن که قبل از هر نشانی اینترنتی نوشته می‌شود، مخفف این سه کلمه‌ی انگلیسی است: world wide web ، که ما آن‌ها را به اسم دبلیو، دبلیو، دبلیو، می‌شناسیم و بکار می‌بریم، به همین معنی است، یعنی «شبکه‌ی گسترده‌ی (به هم پیوسته) جهانی»،{اینترنت}. 


شرح چگونگی آفرینش اینترنت سر دراز دارد، اما خلاصه آن این است که ارتش آمریکا برای مقابله با تهدیدات موشکی ارتش سرخ شوروی سابق در روزگار جنگ سرد، به این فکر افتاد که راهی را باید برای حفظ اطلاعات سری و غیر سری نظامی و غیرنظامی پیدا کند تا چنانچه مراکز ذخایر اطلاعاتی امریکا مورد اصابت موشک‌های دوربرد شوروی سابق قرار گرفتند، توان استفاده از دیگر منابع ذخیره شده‌ی اطلاعاتی را دارا باشند. 

شوروی سابق توانسته بود که موشکی با نام «اسپونیک» (Spotnik) را به فضا بفرستد و به امریکا نشان بدهد که می‌تواند توسط موشک‌های بالستیک خود، شبکه‌های اطلاعاتی امریکا را نابود بگرداند. 

ایده اینترنت در سال 1962 میلادی در وزارت جنگ (دفاع) آمریکا (پنتاگون) مطرح شد، و در سال 1966 برای اولین بار آقای تیلور، در مؤسسه‌ی«آرپا» موفق شد تا دو کامپیوتر را در شرق و غرب آمریکا به یکدیگر وصل کند و تبادل اطلاعات همزمان صورت پذیرد. بعد از آن بود که انقلابی عظیم در دنیای اطلاعات به وجود آمد و رشد غیرقابل توصیف و پیش‌بینی اینترنت را در جهان رقم زد. 


رشد پیشرفت اینترنت در جهان، تا سال 2000 میلادی اجمالاً چنان بود که در سراسر جهان حدود 500000000 (پانصدمیلیون) نفر کاربر پیدا کرده بود، ولیکن هم‌اینک رقم کاربران اینترنت، (سال2012) حدود 2000000000 (دومیلیارد) نفر می‌باشد و این تعداد برای خبرگان نسل پیشین، قابل پیش‌بینی نبود.

اکنون که بنده در خدمت شما هستم وضعیت این‌چنین است:

-         بیش از 5000000 (پنج میلیون) ترابایت اطلاعات در اینترنت وجود دارد. حجم پنج میلیون ترابایت قابل بیان نیست، فقط بدانید که مقامات مخابراتی ما گفته‌اند که تا آخر برنامه‌ی پنجم اقتصادی فرهنگی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران، پهنای باند اینترنت، به 2 (دو)ترابایت خواهد رسید.

-         هم‌اکنون ؛بیش از 260میلیون وب‌سایت اینترنتی (پایگاه اطلاع‌رسانی رایانه‌ای) در فضای مجازی سایبر فعالیت دارند. در همه زمینه‌هایی که بشر با آن‌ها سروکار دارد.

-        بیش از 153میلیون وبلاگ اینترنتی (دفتر یادداشت شخصی رایانه‌ای) وجود دارد.

-        در هر روز بیش از 250000000000 (دویست‌وپنجاه میلیارد) ایمیل رد و بدل می‌شود.

-        حدود 81% این ایمیل‌ها، اسپم (هرزنامه) هستند.

-        بیش از 600000000 (ششصدمیلیون) نفر، فقط کاربر فیس‌بوک هستند.

-        هر دقیقه از بیش از 6000000 (شش میلیون) صفحه از فیس‌بوک بازدید می‌شود.

-        الساعه تویتر 175000000 (یکصدوهفتادوپنج) نفر کاربر دارد.

-        کاربران اینترنت در هر ماه حدود 13000000000، (سیزده میلیارد) ویدئو تماشا می‌کنند.

-        در هر ثانیه قریب به 30000 (سی هزار) نفر کاربر اینترنت، توسط ویدیوهای فضای مجازی، خلاف اخلاق می‌بینند و می‌شنوند.

-        از هر 100 نفر آمریکایی، قریب 60 نفر از آن‌ها، همزمان که تلویزیون تماشا می‌کنند، از اینترنت هم استفاده می‌کنند.

-        در کره جنوبی سرعت اینترنت اینقدر بالا است که یک نفر کاربر می‌تواند ظرف فقط 10 ثانیه یک فیلم یک‌ساعته را دانلود کرده و استفاده کند.

-        دو مرورگر پرقدرت اینترنتی در حال رقابت هستند که اکسپلورر 47% و فایرفاکس 31% استفاده ‌کننده دارند.

عزیزان و سروران من، بحث اینترنت و فضای مجازی، اینک دغدغه اصلی اکثر قریب به اتفاق حکومت‌های جهان است که اگر فرصتی به دست آمد توضیح خواهیم داد.

در خصوص آینده اینترنت نیز باید بگویم که حقیقتاً نه قابل درک است و نه دقیقاً می‌شود آن را پیش‌بینی کرد. ببینید، ما نسل دوم وب هستیم. نسل اول شبکه اینترنت که از 1966 تا سال 1990 و یا تا 1996 را شامل می‌شود، تصور نمی‌کردند که در بیست سال بعد، روزی برسد که نسل دوم وب، یعنی ما، بتوانند در هر موقعیت و مکانی که هستند، به صورت زنده و آنلاین بازی‌های المپیک را به وسیله تلفن همراه تماشا کنند. هرگز فکر نمی‌کردند روزی برسد که بحث "کلود گامپیوتینگ" آنقدر جدی بشود که دیگر کاربر نیاز آنچنانی به سخت‌افزار و نرم‌افزار نداشته باشد، و فقط توسط تبلت‌ها و تلفن‌های همراه که هروز از حجم سخت‌افزاری آن‌ها کاسته می‌گردد، به صورت لحظه‌ای از اینترنت استفاده‌ی دلخواه را داشته باشد.

شما مستحضر هستید که صدها میلیون نفر، بازی‌های المپیک 2012 لندن را زنده تماشا می‌کردند. در مغازه، مترو، قطار برون‌شهری، اتوبوس، خیابان، بیابان محدودیت نداشتند، از داخل دست‌شویی گرفته، تا سوار بر هواپیما، می‌دیدند. جریان "کلود گامپیوتینگ" بسیار جدی و مهم است، دیگر سرورها خود به تنهایی نیازهای کاربران را بر طرف کرده و آنان را از تهیه‌ی سخت‌افزار و نصب نرم‌افزار، بی نیاز ساخته‌اند

حالا آیا می‌شود نسل سوم وب را که در راه است، توصیف و پیش‌بینی کرد؟. یکی از اتفاقات نسل بعدی وب این است که دیگر شما نمی‌توانید تشخیص بدهید که آن کسی که به صورت زنده توسط وب با شما صحبت می‌کند و یا تعامل دیگری دارد، آیا واقعاً یک انسان حقیقی و کاربر واقعی است، و یا یک کاربر مجازی، یعنی یوزر نرم‌افزاری که بنابر اطلاعات بدست آورده از داده‌های اطلاعاتی روحی و عملکردی کاربران، کنش‌ها و واکنش‌های کاربران را پیش‌بینی و پیش‌گویی می‌کند. به زودی یوزرهای نرم‌افزاری اینترنتی، به چنین توانمندی و بالاتر دست پیدا می‌کنند.

بخش دوم

نظر اسلام عزیز و قرآن مجید در رابطه با اینترنت، همان نظر این مکتب الهی و کتاب آسمانی مربوط به علم است. قرآن مجید در سوره‌ی مبارکه‌ی زمر آیه‌ی 9 می‌فرماید: «قل هل یستوی الذین یعلمون والذین لایعلمون». ای پیامبر بگو، این یک دستور است و مطلق هم هست، نمی‌فرماید به مؤمنین بگو. امر می‌کند که بگو، یعنی به همه بشریت بگو، یا به عبارت روشن‌تر، از بشریت بپرس که آیا دانایان، با نادانان برابرند؟، یعنی این‌که علم‌داران، و دانشمندان، با جاهلان، و بی‌دانش‌ها یکی نیستند؟، مسلم است که فرق دارند.

باز قرآن کریم در سوره‌ی مبارکه طه آیه‌ی 114 می‌فرماید:«و قل رب زدنی علماً» ای پیامبر گرامی ما، بگو خدایا علم مرا زیاد بگردان، ببینید پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم، عقل کل است، شهر علم است، خود حضرتش فرمودند که «انا مدینة العلم» خدا به او می‌فرماید بگو، یعنی دستور می‌دهد که از خداوند بخواه که دانش تو را افزون کند.

همچنین در آیه‌ی 60 سوره‌ی انفال دستور اکید صادر می‌کند که:«واعدوا لهم مااستطعتم من قوة و من رباط الخیل ترهبون به عدوالله . . .» که نشان ملکوتی سینه پاسداران سبزپوش سپاه اسلام هم همین آیه‌ی شریفه است. امر می‌کند که هر چه در توان دارید یعنی تمام قوای خود را بکار ببندید و در مقابل دشمنان دین مجهز باشید تا آن‌ها از شما حساب ببرند. خوب مسلم است که تا علم نداشته باشیم و عالم نباشیم نمی‌توانیم با دشمنان خدا که از تمام امکانات پیشرفته برخوردارند، مقابله کنیم و پیروز بشویم.

شما اگر ملاحظه می‌فرمایید که حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای کبیر دامت برکاته، در برابر استکبار جهانی مانند کوه محکم و استوار ایستاده‌اند، و دشمنان اسلام و جمهوری اسلامی را به استیصال کشانیده‌اند، حاصل علم اوست. حضرت آقا حفظه‌الله تعالی بدین مضمون فرموده‌اند که بیش از 7000 کتاب رمان فقط خوانده‌ام. بعضی‌ها گفته‌اند که هیچ کتاب نیست که در کشور رسماً چاپ بشود و بعد از مدت زمان کوتاهی مقام معظم رهبری آن کتاب را نخوانند. شما ملاحظه می‌کنید که ولی امر مسلمین در ملاقات با صنوف مختلف سیاسی، اقتصادی، حوزوی، دانشگاهی، نظامی، انتظامی، مدیریتی، شعر و شاعری، جانبازی و آزادگی و . و . . .، همه ساله حرف نو دارند و ایده‌ی جدید می‌دهند و تمام اهل خبره، از تسلط و اشراف حضرتش، خیره می‌شوند، برای این است که عالم است، مسلح به علوم مختلف قدیم و جدید هستند. حقیقتاً بنده اعتقاد دارم و ادعا می‌کنم که در این زمان در جهان اسلام و تشیع، کسی اعلم به امور مسلمین، از حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مدظله، وجود ندارد.

قرآن مجید باز در آیه‌ی شریفه‌ی 36 سوره‌ی اسراء دستور می‌دهد که:«ولا تقف ما لیس لک به علم، ان السمع و البصر و الفؤاد کل اولئک کان عنه مسؤولا». آنچه را که علم ندارید، نگویید، دستور اکید است، نهی شدید بکار رفته است، نگویید، فرمان است، چه چیزی را بر زبان نرانید؟، آنچه را که به آن دانش ندارید.

نتیجه‌ای که از این آیات به دست می‌آید این است که عالم شدن یک وظیفه و واجب است. زیرا گفته‌اند که علم قدرت است، سلطنت است، «العلم سلطان» دانش، دانایی، قدرت است، حکومت است. خوب آیا علم خوب و علم بد داریم، خیر، علم، علم است، مانند چاقو است. مانند هواپیماست، استفاده‌ی خوب و بد دارد. کسی نمی‌تواند بگوید چاقو نباشد، چاقو نیاز زندگی بشر است، ولی چاقو شکم آدم هم پاره می‌کند. استفاده‌ی بد از علم بد است. کسی نمی‌تواند بگوید هواپیما نسازید، هواپیما سوار نشوید. هواپیما راه ده‌ساعته‌ی با اتومبیل را، یکساعته طی می‌کند، اما بمب اتمی هم بر سر مردمان هیروشیما و ناکازاکی فرو می‌ریزد. آیا می‌توان گفت که چرا هواپیما ساخته شد؟.

علم تیغ دو لب است، می‌توان از آن استفاده بد هم کرد. انگور، خرما و از این قبیل نعمت خدا هستند و برای سلامتی انسان مفید و لازم می‌باشند، اما از آن‌ها شراب نیز می‌سازند و عقل مردمان را از کار می‌اندازند، آیا می‌شود گفت که چرا خداوند این‌ها را خلق کرده است. صدها مثال دیگر را می‌شود برای این مبحث ذکر کرد.

در خصوص اینترنت، بهترین سند فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی دام عزه می‌باشد که خلاصه‌ای از آن را جهت استحضار شما عرض می‌کنم.

حضرت آیت‌الله معظم خامنه‌ای کبیر در تاریخ  26/09/1381 در دیدار با اعضای شورای انقلاب فرهنگی فرموده است:

«اینترنت یکی از نعم بزرگ الهی است، اما در عین حال یک نقمت بزرگ هم هست، یعنی یک چاقوی دو دم و خطرناک .....، اینترنت الان یک جریان افسارگسیخته است. این مثل این است که کسی یک سگ وحشی را بیاورد، بگویند قلاده‌اش کو؟، بگوید سفارش کرده‌ایم آهنگر قلاده را بسازد».

رهبر معظم انقلاب اسلامی، بارها و بارها، شاید بشود گفت ده‌ها بار راجع به اینترنت صحبت کردند و حتی "شورای عالی فضای مجازی" را مشخص کردند، و دستور دادند که این شورا باید "مرکز ملی فضای مجازی" کشور را تأسیس کند.

مضمون دو تعبیر امام خامنه‌ای، اصل اینترنت را توصیف، تصویر و ترسیم کرده است.

1-      اینترنت یک نعمت بزرگ الهی است. در عین حال یک نقمت بزرگ است.

2-      اینترنت چاقوی دو دم و خطرناکی است.

چرا چنین فرموده‌اند، چون اینترنت علم است. علم قدرت است، قدرت هم می‌تواند عدالت‌گستر باشد و هم فسادپذیر است. و بسیار است از این نمونه مطالب.

و اما اینترنت چه جایگاهی در روایات اسلامی ما دارد؟

علی‌بن‌ابیطالب علیهماالسلام می‌فرماید:«لاتقسروا اولادکم علی آدابکم، فانهم مخلوقون لزمان غیر زمانکم» نهج‌البلاغه ابن‌ابی‌الحدید ج 20 ص 267.

می‌فرماید فرزندان خود را مانند خود تربیت نکنید. زیرا آنان برای زمان دیگری خلق شده‌اند.

باز مولی‌الکونین علیه‌السلام می‌فرمایند: «خیر لباس کل زمان، لباس اهله» میزان‌الحکمه ج 11 ص 238.

 بهترین پوشش هر زمان، پوشش کسانی است که در آن زمان زندگی می‌کنند. یعنی ما باید زمان‌شناس باشیم و همراه زمان جلو برویم و حرکت کنیم.

امام حسن مجتبی علیه آلاف التحیة والثناء، نیز فرموده‌اند : «و اعمل لدنیاک کانک تعیش ابداً و کن لاخرتک کانک تموت غداً»، یعنی برای زندگی این دنیا چنان برنامه بریز که گویی عمری جاودانه داری، و برای آخرت آنچنان آماده باش که گویی هر لحظه، غداً، به نظر بنده یعنی هر لحظه، خواهی مرد.

بخش سوم ؛

تاریخچه اینترنت در ایران:

ظهور اینترنت در ایران در سال 1372 رخ داده است، یعنی فاصله زمانی چگونگی اینترنت بین جمهوری اسلامی ایران، و ایالات متحده آمریکا که اولین کشور اینترنتی جهان بوده و اکنون نیز هست، 31 سال است، اما دانشمندان جوان ما به فضل الهی و هوش سرشار خدادادی، در مقام عمل، این فاصله‌ی 31 ساله را تقریباً دارند از بین می‌برند و نزدیک به صفر خواهند کرد. اکنون هکرهای بسیار قوی ارتش سایبری آمریکا و صهیونیزم بین‌الملل، در مقابل عناصر قدرتمند و رزمنده‌ی ارتش سایبری جمهوری اسلامی ایران، کم می‌آورند. الحمدلله ما توانسته‌ایم توسط اهل خبره در این فن و علم، اعم از نهادهای اطلاعاتی و امنیتی خصوصا جنگجویان سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در فضای مجازی، به مصاف دشمن برویم و در بسیاری از میدان‌ها یا پیروز بشویم، و یا قدرت عمل را از آنان سلب کنیم.

در این زمینه سخن بسیار است که در مجال مجلس ما نیست.

آمار کاربران اینترنت در جمهوری اسلامی ایران :

حتماً مستحضر هستید که آمار کاربران اینترنتی را مختلف ذکر کرده‌اند، از 12میلیون کاربر مرکز آمار، تا 33 میلیون کاربر وزارت ارتباطات ذکر شده است. سرعت اینترنت را نیز بسیار پایین گفته‌اند تا آنجا که در بین 168 کشور استفاده کننده از اینترنت، سرعت اینترنت ما یکی مانده به آخر است. با این وصف مقام کاربران اینترنتی جمهوری اسلامی ایران در جهان، ظاهراً رتبه هفدهم است، این در حالی است که بالای 95% کاربران از خط تلفن معمولی استفاده می‌کنند، و فقط حدود یک ‌میلیون نفر از اینترنت پرسرعت (ای ـ دی ـ اس ـ ال) استفاده می‌برند، یعنی فقط 5% ، حتی برخی مقامات گفته‌اند که هنوز 86% مردم ایران اسلامی سالی یک بار هم به اینترنت وصل نمی‌شوند.

حالا آماری را از وضعیت جرائم اینترنتی فقط در سال 2011 در جهان ملاحظه بفرمایید:

-         فقط در سال 2011 میلادی جنایت‌های اینترنتی 388 میلیارد دلار هزینه در پی داشته است.

-         431 میلیون نفر از حدود دو میلیارد نفر کاربر اینترنتی، قربانی جنایت‌ها و جرایم اینترنتی شده‌اند.

-         بیش از یک میلیارد نفر (54%) کاربر اینترنتی مورد انواع حمله‌های اینترنتی قرار گرفته‌اند.

-         در سال 2011 فقط 114 میلیارد دلار پول از حساب کاربرهای اینترنتی سرقت شده است.

این آمار وحشتناکی است.

حالا آماری را از کشور خودمان بشنوید:

دبیر همایش دولت الکترونیک گفته اس

-         67% کاربران حقیقی از جرایم و جنایت‌های اینترنتی آسیب دیده‌اند. 
-         33% کاربران حقوقی از جرایم و جنایت‌های اینترنتی آسیب دیده‌اند. 
-         جرایمی مانند؛ کلاهبرداری، توهین و نشر اکاذیب، هک شدن، تکثیر غیرمجاز و . و . . -         در سال 1385 ، 79 (هفتادونه) مورد جرم اینترنتی ثبت شده است. 
-         سال 1386 ، 98 (نودوهشت) مورد جرم اینترنتی ثبت شده است. 
ظرف یکسال 20 مورد جرم اینترنتی افزایش پیدا کرده است، و این زنگ خطر جدی است، حالا تصور بکنید جرایم فعلی اینترنتی را در سال 1390 1391 ، چقدر رشد کرده است، شما بهتر از من می‌دانید. و از این زمان تصور بکنید زمانی را که 70% مردم ما کاربر اینترنت بشوند. با این وصف، تکلیف پلیس، خصوصا پلیس فتا، روشن است.

در اینجا بد نیست که بنده نتیجه‌ی یک جستجوی اینترنتی را که به زبان فارسی راجع به کلماتی چند انجام شده است، تقدیم شما بنمایم، کلماتی چون:

1-                ناهنجاری‌های فضای مجازی؛ 233,000 نتیجه.

2-                جرایم اینترنتی ؛  1,670,000,000 نتیجه. 

3-                انواع جرایم اینترنتی ؛  584,000,000 نتیجه.

4-                پلیس وجرایم اینترنتی؛ 1,090,000,000 نتیجه.

5-                هک؛ 12,000,000 نتیجه. 

6-                هکر؛ 331,000,000 نتیجه. 

7-                سارقان اينترنتي ؛  6,760,000 نتیجه. 

8-                سارقان اينترنتي چگونه عمل مي‌كنند؛ 1,250,000 نتیجه. 

9-               جرایم اینترنتی . . . 1,080,000 نتیجه. 

10-           سرقت اینترنتی بانک ملت جمکران 57,400 نتیجه. 

11-           سرقت 20 میلیاردتومانی توسط یک نابغه‌ی کامپیوتر؛ 61,300 نتیجه. 

12-           پلیس فتا 1,360,000 نتیجه. 

آنچه را که گفتیم در رابطه با نسل دوم وب می‌باشد. حالا در نظر بگیرید چگونگی ماجرا را در روزگار نسل سوم وب که شروع شده است که اشاره کردیم. 

نظر به این که وقت گذشت مابقی آنچه را که تقدیم می‌کنم فقط فهرست و سرفصل مباحثی است که هر کدام شرح مفصل دارند: 

بخش چهارم

یا جذابیت‌ها، و خطرات فضای سایبر که ناشی از اینترنت است.

سایبر یعنی سکاندار و راهنما.

فضای سایبری یعنی مجموعه‌ای از ارتباطات درونی انسان‌ها بدون عبور از مرزهای جغرافیایی، به اصطلاح، جهان بدون مرز، و یا جهان لحظه‌ای. یا همان دهکده جهانی که نیم قرن قبل مک‌لوهان کانادایی ادعا کرد.

جذابیت‌های دنیای سایبر:

1-    جهانی‌ بودن و در یک لحظه در هر کجای دنیا سیر و سفر کردن.

2-    دست‌یابی بسیار سریع به آخرین اطلاعات فنون، و علوم مختلف در سراسر جهان.

3-    دسترسی فوری و بدون تکلف به انواع شنیدنی‌های و دیدنی‌های حلال و حرام.

4-    آزادی اطلاعات در فضای مجازی که شما معنی آن را می‌دانید.

5-    انتقال ذهنیت‌ها، ایده‌ها و نوشته‌های شخصی در سراسر جهان با یک کلیک کردن.

آسیب‌های خطرناک و جدی اینترنت:

آسیب‌های فرهنگی مانند:

- کم‌رنگ شدن ارزش‌های دینی و بومی.

- تضعیف فرهنگ‌های کم حضور درفضای مجازی. 

- تضعیف اعتقادات دینی و ملی ملت‌ها در دنیای سایبر. 

- غالب شدن مکتب لیبرالیسم افسارگسیخته غربی بر مکاتیب الهی و غیر الهی. 

- شبیخون فرهنگی و روحی بر روح، روان و فرهنگ ایرانی مسلمان. 

- حضور آنی و لحظه‌ای دشمن در منازل ما مسلمانان، حتی بعضاً در اتاق خواب فرزندانمان، با دسترسی بچه‌ها به اینترنت. 

رواج سطحی‌نگری در جوامع بشری با وقت‌کشی وحشتناک اینترنت که توان و زمان فکرکردن و اندیشیدن را از کاربر می‌گیرد.

-  سردرگم شدن کاربر از این مکاره هزارتوی افسونگر.

- تضییع حق و حقوق مادی و معنوی نویسندگان و دانشمندان با جریان کپی کردن و چسباندن اطلاعات به نام کس دیگر.

- سرقت‌های فراوان و متداول ادبی، صنعتی، پولی، و . و . . .، با اینترنت در انواع علوم و هنرهای معاصر.

آسیب‌های روانی اینترنت: 

-    افسردگی روحی تولید کردن، و کاربر را به انزوا کشاندن.

-    غیرحقیقی شدن ارتباط با کاربرهای ناشناخته در فضای سایبر. 

-    بی‌هویت شدن کاربر در فضای مجازی. زن هست خودش را مرد معرفی می‌کند و بالعکس. 

-    آشفتگی شدید در غذا و خواب و استراحت. 

-    میل به انواع انحرافات جنسی. 

-    سرگرم شدن به اغواگری‌ها سایبری، و گریختن از واقعیت‌های موجود زندگی فردی و جمعی. 

-    اعتیاد وحشتناک اینترنتی که بعضاً باعث مرگ کاربر شده است و می‌شود 

-    پرخاشگری و خشونت ناشی از تأثیرات اینترنت. 

-    قماربازی‌های اینترنتی. 

-    هرزه‌نگاری‌های اینترنتی. 

-    حملات ویروسی اینترنتی. 

-    هک کردن‌های اینترنتی. 

-    پول‌شویی‌های اینترنتی. 

و ده‌ها و بلکه صدها نوع آسیب دیگر که در این مقال نمی‌گنجد. 

بخش پنجم، 

نتیجه‌گیری مبحث که "روش‌های پیشگیری از آسیب‌ها و تهدیدات سایبری"(فضای مجازی)، می‌باشد خواهد بود : 

از آنچه که گفتیم و شنیدید نتیجه می‌گیریم : 

1-    باید از اینترنت نهایت استفاده را برای تبلیغ اسلام، ترویج انقلاب اسلامی و قدرتمندساختن ایران اسلامی، ببریم.

2-    باید خطرات این چاقوی دولب را خوب بیاموزیم، و به فرزندانمان آموزش بدهیم تا این تیغ بران و زبان نفهم، گرفتارمان نکند. 

3-    اینترنت علم است و باید با علم، با آن برخورد شود، یعنی خوبی‌ها آن را استفاده کنیم و بدی‌های آن را دور بریزیم. 

4-    اینترنت جهان را به دهکده تبدیل کرده است، ما باید کاری بکنیم که بتوانیم اسلام و شیعه را کدخدای این دهکده بگردانیم. 

5-    به کاربران اینترنتی خود بیاموزیم تا کدهای زیر را مراعات کنند: 

الف ؛ احترام به کرامت انسان‌ها در فضای مجازی مانند دنیای واقعی

ب ؛ نفی ضرر رساندن به خود و دیگران، طبق شرع مقدس اسلام.

ج ؛ اجتناب از گمراه کردن دیگران و اثبات حرمت تضلیل.

د ؛ عمل به احتیاط در استفاده کردن از آنچه مباح و حلال است در فضای مجازی سایبر. 

ه ؛ شناخت محرمات اینترنتی و دوری جستن از آن‌ها.

و ؛ روش برخوردهای قهری را نیز، قانون جرائم اینترنتی مشخص کرده است.

این را هم بگویم که مسیحیان برای کاربران اینترنت کدهای خاصی را داده‌اند که آنان در استفاده ازاینترنت رعایت کنند، مانند؛

-    یک مسیحی واقعی، در روابط آنلاین خودش مراقبت‌های لازم را خواهد کرد.

-    در دیدنی‌ها و شنیدنی‌ها، حافظ ارزش‌های دین حضرت مسیح خواهد بود.

-    در نوشته‌های خود، جایگاه مسیح تأثیرگذار خواهدبود. 

-    یک مسیحی واقعی، وقت اضافی در فضای مجازی مصرف نخواهد کرد. 

و مطالب مفصل دیگر که بماند برای زمانی دیگر 

والسلام علیکم و علی جمیع عبادالله الصالحین

والعاقبه للمتقین.

طلبه‌ی بسیجی؛

علی زادسرجیرفتی

،قم‌المقدسه، تابستان 1391

=====

=====

استفاده از این مطلب، از نظر شرعی و اخلاقی،  با ذکر منبع، آزاد است

=====

زادسر : با وجود اينترنت ديگر هيچ چيز محرمانه در دنيا وجو    

حجت الاسلام والمسلمين علي زادسرجيرفتی : .با وجود اينترنت و سايت هاي مختلف ديگر چيز محرمانه در دنيا كمتر وجود داردادامه‌ ...

=====

 
 

حجت‌الاسلام‌ علی زادسر، نماينده مردم جيرفت و عضو كميسيون قضائی ـ حقوقی مجلس شورای اسلامی، ضمن بازديد از غرفه خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) در چهاردهمين جشنواره مطبوعات، به خبرنگار ما گفت: برای كسی مثل من كه آشنايی با حوزه اينترنت دارد، كاملا واضح است كه ايكنا در بعد دينی، انصافاً خوب عمل كرده است. ولی نسبت به آنچه كه بايد باشد عقب است و فاصله‌مان نسبت به ساير رسانه‌های دنيا عميق است.

حجت‌الاسلام‌ زادسر، فضای ارتباطی جهان امروز و گسترش اينترنت را زمينه‌ساز انسجام رسانه‌های اسلامی و جهان اسلام دانست و گفت: چون حرف انقلاب حرف فطرت است، حرف فطری در دل هر انسان پاكی جا‌ می‌افتد. انشاءالله گوش جهانيان به شعار معنويت اسلام باز ادامه ...

 =====

هشدار زادسر درباره تبليغ اينترنتی فرق ضاله
 
 
  

آفتاب: «علی زادسر» نماینده جیرفت با تاکید بر اینکه وزارت ارشاد باید برای بحث دنیای دیجیتالی و عصر الکترونیک فکری اساسی داشته باشد، از دولت خواست برای تهیه رایانه‌، وام در اختیار مردم بگذارند . ادامه ...

=====

زادسر: استفاده از فن‌آوری ديجيتال در حوزه‌های علميه رو به گسترش است

گروه وبلاگ: در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علميه مانند؛ حوزه علميه مشهد و حوزه علميه قم استفاده از فن‌آوری ديجيتال به‌سرعت رو به گسترش است و با هوشمندی ايرانيان، در آينده سرآمد اين فن‌آوری نوين در دنيا خواهيم‌شد. ادامه ...

=====

زادسر

: مراجع تقليد شبكه‌های ماهواره‌ای وحدت‌بخش تأسيس كنند ادامه ...

 =====

 حجت‌الاسلام والمسلمين «علي زادسر»، نماينده سابق مردم جيرفت و عنبرآباد در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران(ايكنا)، درباره فضاي مجازي گفت: در شرايط جهاني تمام گروه‌ها، مكاتيب و تمام مدعيان طول تاريخ حداكثر استفاده را از اين فضا مي‌برند به جز مسلمانان و خصوصاً شيعيان و ما آرزومنديم كه روزي برسد كه هر مسلماني يك وبلاگ داشته باشد. ادامه‌ي مطلب

=====

 

حجت‌الاسلام والمسلمين «علی زادسر»، نماينده سابق مردم جيرفت و عنبرآباد در مجلس

 مرز رفتارهای اخلاقی در اينترنت مشخص نيست

گروه وبلاگ و IT: عضو كميسيون قضايی و حقوقی مجلس هفتم با اشاره به اينكه مرز بين فعاليت‌های اخلاقی و غيراخلاقی در اينترنت مشخص نيست، گفت: قبح بسياری از فعاليت‌های غيراخلاقی در فضای مجازی مانند «هك» هنوز برای كاربران فضای مجازی مشخص نشده‌است ادامه ...

=====

مراجع تقليد بايد سايت تبليغي و ماهواره‌اي راه‌اندازي كنند‌

حجت‌الاسلام والمسلمین علی زادسر جیرفتی در گفتگو با خبرنگار فارس در همدان در خصوص جایگاه روحانیت و رسالت آن اظهار داشت:ادامه ...

 =====

اخلاق در فضای سايبر/ 53

پايگاه اصلی اخلاق مجازی منطبق بر گرايش‌های عمومی جامعه است

گروه وبلاگ و IT: از آنجا كه انسان فصل مشترك بين فضای مجازی و واقعی بوده، طبيعی است كه گرايش‌های عمومی كه او در جامعه دارد و بر اخلاق در دنيای واقعی تأثيرگذار است، اخلاق مجازی وی را نيز تحت‌الشعاع خود قرار دهد.

=====

  شیاطین دیجیتال به جای دوستان واقعی/ تاراج اطلاعات با حداکثر سرعت ادامه ...

از این پس دیگر نمی‌توانید در مورد ماهیت شبکه دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی مطمئن باشید، چون به تدریج جای برخی از آنها را موجوداتی خیالی و خطرناک می‌گیرند.

 ==============

 

دیدگاه‌ها   

#9 عزیزالله کریمدا 1392-04-03 19:46

سلام خداقوت عالیست
نقل قول کردن

#8 ميلاد بيگ زاده 1391-09-06 13:48

سلام عرض خسته نباشي به حجت السلام زادسر جيرفتي
مطالب اموزنده وزيبايي در اختيار ما گذاتتيد و من از شما كمال تشكر دارم اميد وارم موفق و سربلد باشيد در پناه حق
نقل قول کردن

#7 حامدامیری 1391-07-27 18:51

سلام وعرض ادب محضر حاج آقا زادسر
واقعأ ازمطالب زیبا وپرمحتوا والبته سرشاراز ظرافت ها ونکته سنجی های شما استفاده کردیم.
مطالب نوشته شده توسط شما برخلاف خیلی ازمقالات ومطالب که دیدی سطحی نگر دارند،سرشاراز توجه به عمق واقعیت ودرعین حال همراه با ارائه ی راهکار است که این درنوع خود نه کم نظیر بلکه بی نظیر است.
جیرفت وجیرفتی به شما می بالد......پیروز وموفق باشید.
نقل قول کردن

#6 nazari 1391-06-23 17:06

با سلام و عرض ادب خدمت امام جمعه سابق شهرم
خوش و خرسندم که با روحیه ای بالا به این مسائل میپردازید و ازطرفی هم ناراحتم که مردمان این شهر قدر شما را ندانستند و بنده با وجود داشتن اما جمعه در این شهر اما جای شما را دراین شهر خالی میببینم و ای کاش در اینجا میماندید تا بیشتر از وجودتان بهره ببریم. قطع به یقین این بازگو شدن این مساول از سوی یک روحانی تاثیرگذا است چرا که واقعا\" برخی ها نحوه استفاده از اینترنت را نمیدانند.و این موضوع که شما آن را دنبال کردید بنده را بیاد آن زمان انداخت که در حوزه علیه به طلاب سفارش به ایجاد وبلاگ و وبلاگ نویسی کردید.و امیدوارم با خواندن این مطالب بر دیگران نیز تاثیرگذار باشد.با تشکر
نقل قول کردن

#5 maryam 1391-06-23 13:56

موفق باشید جالب بود از شما بعید بود
نقل قول کردن

#4 hamid 1391-06-23 13:54

با سلام
در کل جنبه مثبت اینترنت بیش از جنبه منفی آن است
حال با هر خاستگاهی شروع شده باشد و هر هدفی در نهایت جنبه مثبت آن بر منفی غالب شده است .البته نه با این سرعت اینترنت در ایران چون سرعت کم اثرات مخربی دارد که شما در مقاله به آن اشاره نکرده اید شاید در این زمینه مطالعه تطبیقی نفرمودید پیشنهاد میکنم مطالعه فرمایید
نقل قول کردن

#3 MOSTAFA 1391-06-19 20:51

با سلام و ادب
محضر استاد عالیقدرحجت الاسلام والمسلمین زادسر
جدا باید به این همه تلاش و همت حضرتعالی احسنت گفت
انشالله باشد که از این قبیل مطالب جهت استفاده کاربران در سایت خود ارائه نمایید.هرچند که مطالب دیگر سایت به حق آمزنده ،خواندنی و جالب می باشد.والسلام
نقل قول کردن

#2 MOSTAFA 1391-06-19 20:43

با سلام و عرض ادب محضر استاد عالیقدر حجت الاسلام والمسلمین زادسر جیرفتی
این شیوه اطلاع رسانی و ارائه مطالب مفیدوآموزشی قطع به یقن سازنده می باشد.از خداوند متعال دوام توفیقات روز افزون را برای حضرتعالی خواستارم.باشد که انشاالله با تمام توان جهت مشاهده و استفاده کاربران در سایت خود از این گونه مطالب ارائه نمایید.هرچند که مطالب دیگر نیز به حق بسیار جالب و خواندی می باشد.
نقل قول کردن

#1 منم 1391-06-17 23:02

خیلی عالی بود خیلی هم پر محتوا خیلی هم تعریف زیادی داشت .بگیر چه گفتم
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...