دیدار عاشقانه‌ی امام خامنه‌ای و خانواده‌های معظم شهدای جیرفت بزرگ

جیرفت سلحشور و ولایت‌مدار، کوچه‌ای عجیب است و نامدار، مزین شده است به نام نامی سه شهید سربدار، نشانشان بر سینه با کریمه‌ی «وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ ... » و لقب مبارکشان پاسدار، عجب آن، از این رو است که سه عمارت مذکور روبرو هستند و دیوار به دیوار، و متعلق‌اند به سه سردار پایدار، و عظمت آن کوچه، از 18 یتمیم صغیری است که از آن سه شهید والامقام مانده است یادگار     ادامه . . .

«چنانچه بر روی هر شماره کلیک کنید، پاورقی آن را می‌بینید و بالعکس»

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

در یکی از روزهای بهاری 1366 به محضر شریف امام خامنه‌ای[1] شرفیاب شده و خدمتشان عرض کردم که «آقا» تعداد کثیری از خانواده‌های معظم شهدای جیرفت مایل هستند تا به زیارت جناب‌عالی نائل بشوند اما به جهت عدم تمکن مالی توان دست یافتن بدین آرزوی الهی خویش را پیدا نمی‌کنند. حضرت آقا فرمودند که ای کاش من می‌توانستم به جیرفت بیایم و به محضر شریف خانواده‌های معظم شهدا نایل بشوم، بعید است که چنین توفیقی رفیق بشود، ولی می‌توانم بگویم تا مبلغی را در اختیارتان قرار بدهند و شما را در این هدف یاری کنند.

بنده با خوشحالی خاصی به جیرفت مراجعت کردم و با کمک برخی از دوستان بزرگوار، مقدمات دیدار خانواده‌های معظم شهدای عظیم‌الشان منطقه‌ی جیرفت بزرگ را با حضرت آقا که رئیس جمهور بودند فراهم کردیم. از باب احتیاط، با پیشنهاد نگارنده، در فراخوانی که از محضر مبارک خانواده‌های معظم شاهد داشتیم، از دواطلبان درخواست کردیم که جهت سفری چند روزه به قصد زیارت حضرت معصومه سلام‌الله علیها، مسجد مقدس جمکران در قم‌المقدسه، حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام در «شهر» مبارک «ری» و دیدار با حضرت آیةالله مشکینی «ره» ریاست محترم مجلس خبرگان رهبری، قائم مقام رهبری، و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله‌العالی (بنده از سال 63 آقا را با عنوان آیت‌الله، می‌گفتم و می‌نوشتم) ریاست محترم جمهوری، و بازدید از کاخ سعدآباد، می‌بایست در وقت ثبت نام، هرکدام مبلغ 2000 تومان باید بپردازید. الحمدلله دعوت مذکور به شدت مورد استقبال قرار گرفت و تا آنجا که در خاطرم مانده است مسافران جلیل‌القدر سفر زیارتی سیاحتی مورد اشاره، با ظرفیت شش یا هفت اتوبوس شدند. در طول آن سفر خطیر، به فضل الهی از جهات مختلف مادی و معنوی از چنان نظم و نسق خاصی برخوردار بود که تعجب همگان حتی مخالفان سیاسی بنده را هم برانگیخته بود. البته نتیجه‌ی تجربه‌ی بنده در مسؤولیت فرماندهی عقیدتی سیاسی لشکر 41 ثارالله، بود که چنین کاروانی دو مرتبه مدیریت کرده بودم.

خلاصه کلام همه چیز به خوبی، طبق برنامه و منظم پیش رفت تا نوبت ملاقات رئیس جمور رسید. درست سر ساعت مقرر مسافران عزیز کاروان نورانی خانواده‌های معظم شهدای منطقه‌ی جیرفت بزرگ، در محل برگزاری ملاقات‌های عمومی ریاست جمهوری منتظر استشمام رائحه‌ی خوش سیادت رئیس جمهوری بود که امام و مقتدایمان خمینی سترگ و کبیر قدس‌سره، آن حضرت‌ را، بازوی توانای جمهوری اسلامی،[2] برادر،[3] خورشید روشنی‌بخش[4] سربازى فداکار در جبهه جنگ، و معلمى آموزنده در محراب، و خطیبى توانا در جمعه و جماعات، و راهنمایى دلسوز در صحنه انقلاب،[5] آواى دعوت او به صلاح و سداد در گوش مسلمین جهان طنین‏ انداز است، خامنه‌ای عزیز، و . و [6]... لقب داده بود. سرانجام جناب ایشان تشریف فرما شدند و این قلم و حمعی دیگر از خادمان آن مسافران نورانی، در محضر انور والدین شهدای جیرفت با حضرت آقا ملاقات کردیم.

طبق سنت حسنه‌ی این‌گونه دیدارها، قبل از سخنرانی معظم‌له، بنده گزارشی را از رزم و جنگ سلحشوران خطه‌ی خونین جیرفت بزرگ و کهن تقدیم داشته و مطلبی را گفتم که «آقا» سخت متأثر شده و گریه کردند. خلاصه‌ای از آن بیان حزن‌آور بدین مضمون بود:

سیدنا و مولانا در شهر میزبان حضرت مستطاب عالی، یعنی جیرفت سلحشور و ولایت‌مدار، کوچه‌ای عجیب است و نامدار، مزین شده است به نام نامی سه شهید سربدار، نشانشان بر سینه با کریمه‌ی «وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّةٍ ... »[7] و لقب مبارکشان پاسدار، عجب آن، از این رو است که سه عمارتمذکورروبرو هستند و دیوار به دیوار، و متعلق‌اند به سه سردار پایدار، و عظمت آن کوچه، از 18 یتمیم صغیری است که از آن سه شهید والامقام مانده است یادگار ....

 آری حضرت آقا، در جیرفت کوچه‌ای وجود دارد که سه منزل از سه سردار پاسدار دارد به یادگار مانده است. در این منازل جمعاً 18 یتیم شهید که هنوز بالغ نشده‌اند زندگی می‌کنند. شش یتیم از سردار شهید سیدمنصور حسینی، چهار یتیم از سردار شهید محمد رودباری (مشایخی)، و 8 یتیم دیگر نیز از سردار شهید رمضان فاریابی رضوان‌الله علیهم اجمعین، با ذکر مبارک شکراً لله، در کنار هم زندگی می‌کنند، البته با عسرت و تنگدستی.

در ملاقاتی که مورد اشاره قرار گرفت، نگارنده گزارشی مختصر را تقدیم داشته و به استحضار حضرت ایشان رساند که عزیزان والامقامی چون صفرعلی معناصری، سعدالله فاریابی و سیدجلیل افضلی که از یاران حضرت‌عالی در دوران تبعید بودند، به فیض عظیم شهادت نائل آمده و به آن فیروزی بزرگ دست یافتند. جیرفت بزرگ، سلحشور و قهرمان، سیصد (300) شهید جلیل‌القدر تقدیم امام خمینی و انقلاب اسلامی کرده است که 14 نفر از آنان جزو سرداران سترگ و فرماندهان دلیر  و بطل لشکر 41 ثارالله بودند، قریب به دویست (200) نفر جانباز و آزاده جیرفتی خود را مفتخر به دفاع از جمهوری اسلامی ایران و سربازی راه امام خمینی می‌دانند. به عرض «آقا» رساندم، مردم جیرفت برای سفر شما به جیرفت لحظه شماری می‌کنند و عذرخواهی خود را از عدم ادای حق بزرگ حضرت‌عالی در زمان میزبانی‌شان تقدیم نموده‌اند. و موارد دیگری را عرضه داشته و آنگاه اجازه خواستم تا عرایض پایانی خویش را با استمداد از حضرات بزرگوار و كم نظيری چون سعدی علیه‌الرحمه، و اقبال لاهوری رحمت‌الله عليه، که به نوعی وصف‌الحال گوینده می‌باشند، تقدیم نمایم که ساحتش فرمودند، خواهش می‌کنم، بفرمایید. عرض کردم:

عیب جویانم حکایت پیش جانان گفته‌اند

من خود این پیدا همی گویم که پنهان گفته‌اند

پرده بر عیبم نپوشیدند و دامن بر گناه

جرم درویشی چه باشد تا به سلطان گفته‌اند   

دشمنی کردند با من، لیک از روی قیاس    

دوستی باشد که دردم پیش درمان گفته‌اند  

 ذکر سودای زلیخا پیش یوسف کرده‌اند

حال سرگردانی آدم به رضوان گفته‌اند

پیش از این گویند سعدی دوست می‌دارد تو را

بیش از آنت دوست می‌دارم که ایشان گفته‌اند[8]

و با استمداد از اقبال لاهوری، ادامه دادم:

 خامنه‌ای جان؛

رمز عشق تو به ارباب هوس نتوان گفت

سخن از تاب و تب شعله به خس نتوان گفت

تو مرا ذوق بیان دادی گفتی که بگوی

هست در سینه‌ی من آنچه به کس نتوان گفت

از نهان‌خانه‌ی دل خوش غزلی می‌خیزد

که حدیث تو در این یک دو نفس نتوان گفت[9]

و آخرين كلام زادسرجيرفتی در آن حضور محترم، شعار كوبنده و خداپسندانه‌ی مردم مسلمان ايران در آن دوران و اين دوران بود كه :

خامنه‌ای خامنه‌ای خدا نگهدار تو

 بمیرد بمیرد دشمن خون‌خوار تو.

        بعد از گزارش این نویسنده، حضرت آقا، مستوفی سخن گفتند و میهمانان خویش را که به غیر از نگارنده، مابقی جزو بندگان شایسته خدا و وسیله مباهات ذات اقدس پروردگار، بر فرشتگان بودند، مشمول لطف و عنایت خاص خود قرار دادند و ارادت و احترام و اخلاص ویژه خویش را به خانواده های معظم شهدا، ابراز داشته و برتری آنان را اذعان کردند. از جیرفت به عنوان وطن (وطن دوم) یاد کردند و میهمان نوازی جیرفتی‌ها را مورد ستایش قرار داده و موجبات تسلی خاطر مادران شهدای عالی مقام و مایه‌ی مباهات پدران آنان را فراهم گردانید. البته به این بنده‌ی کوچک پروردگار نیز، لطف خاص ابراز داشتند که لایق آن نبوده و نیستم.

       خاطره جالب آن ملاقات که برای همه خانواده‌های معظم شهدا بسیار جالب و طرب انگیز بود، این است: درست وسط سخنرانی «آقا» یعنی زمانی که سخنران بر سر ذوق آمده، و به اصطلاح سخنرانی گل کرده بود، به ناگه در کمال بهت و حیرت همه‌، مادر یکی از سه شهید جهادگری که در روستایی به نام «گوِر» به ضرب ده‌ها گلوله‌ی فرد یا افراد نامعلومی، به رحمت حق پیوسته بودند، شروع کرد به داد و فریاد که  «آقا» بچه‌ام را کشتند، نازنیم را شهید کردند، قاتل‌ها را دستگیر نکردند و . و ...[10](پاورقی را بخوانید که پیام‌ها دارد).

        به مجرد این که این مادر دل شکسته که محرک او برای اعتراض، برخی از عناصر سیاسی جریان چپ در جیرفت بودند، شروع کرد به سر و صدا، محافظان آقا و مأموران مربوط، به سرعت برای ساکت کردن آن مادر شهید اقدام کردند و سعی بر ساکت کردن سرکار ایشان داشتند، که حضرت آقا سخنرانی خویش را قطع کرد و فرمود (مضمون) بگذارید بگوید، بگذارید هر چه که دل‌اش می‌خواهد بگوید، آنگاه حضرت امام خامنه‌ای رو کرد به سوی مادر شهید (صفیه خانم) و خطاب به وی فرمود: بگو مادر، بگو، درد دل بکن. هر چه که دوست داری بگو. آن خانم شروع کرد به سخن گفتن و جماعت حاضر به همراه آقا، در سکوت مطلق، سخنان او را که با دست‌پاچگی ایراد می‌شد و ظاهراً مطالبش هم به یکدیگر مربوط نمی‌شد، استماع کردند.

آنقدر آن مادر عزیز سخن گفت و این سکوت ادامه پیدا کرد تا آن مادر شهيد سرانجام ساکت شد و دیگر حتی یک کلمه هم بر زبان جاری نکرد. بعد از آن حضرت آقا با آرامش کامل، ادامه بحث خود را چنان به صورت دقیق و کامل پی گرفتند که گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است. و آنجا بود که همگان دانستند که «آقا» چقدر «آقاست».

پس از انجام ملاقات، به طبقه‌ی اول کاخ ریاست جمهوری رفته و در دفتر کارشان قول ایشان را مبنی بر مبلغی که جهت تأمین بخشی از هزینه‌ی این سفر بود، یادآوری کردم که در کمال تعجب و دور از انتظار بنده، فرمودند نظر من تغییر کرده است و دیگر نمی‌توانم بگویم بابت هزینه‌ی این سفر، به شما کمک کنند!. علت این تغییر تصمیم را جویا شدم که پاسخ روشنی ندادند. اینجانب از محضرشان خداحافظی کرده و از اتاق کارش بیرون آمدم و بعد از دقت و کنکاش، به این نتیجه رسیدم که احتمالاً دلیل این تغییر موضع آقا بر می‌گردد به ملاقات روز قبل نماینده‌ی وقت جیرفت در مجلس به حضرت آقا، که بعد از کشته شدن آن سه جهادگر خودش را به صندلی قرمز رسانده بود. تحلیل بنده این شد که احتمالاً آقای اسحق جهانگیری کوهشاهی به عنوان نماینده‌ی جیرفت، به آقا گفته باشد که آقا، زادسرجیرفتی از ملاقات خانواده‌های شهدا با حضرت‌عالی بهره برداری تبلیغاتی داشته و دارد[11]، و «آقا» به دلیل این که برای سماحت‌اش شبهه پیش آمده که نکند خدای ناکرده زادسر، بهره برداری سیاسی از این سفر و ملاقات انجام داده باشد(نعوذ بالله)، دیگر حاضر نشدند از ناحیه‌ی بیت‌المال مبلغی ناچیز به ما کمک کنند و نظر مبارک‌شان را تغییر دادند. الله اکبر از این همه ورع، احتیاط، و توجه که منشأ آن تقوای الهی است. بله، «... اللّهُ أَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَلُ رِسَالَتَهُ...؛ خداوند داناتر است كه رسالت خود را در كجا قرار دهد ...[12]»

بعد از اتمام ملاقات رسمی خانواده‌های معظم شهدا و عزیمت آنان از محل ساختمات ریاست جمهوری به سوی اتوبوس‌ها، یکی از محافظان آقا، خطاب به زادسرجیرفتی فرمود که «آقا» با شما کار دارد، فوری برگشتم و عرض کردم با من فرمایشی داشتید؟ «آقا»؟ فرمودند داستان آن غزل (مرحوم) سعدی چه بود؟ عرض کردم وصف‌الحال بود آقا. آقا هم چیزی نفرمود، قطعاً منظور بنده را دریافت کرد.[13]

والسلام علی عبادالله الصالحین

اللهم اجعل عواقب امورنا خیراً

با تشکر؛ 

محقق و نویسنده، طلبه‌ی بسیجی؛ 

علی زادسرجیرفتی

قم‌المقدسه؛ 1393/09/16

دو شبهه‌ی یک کاربر؛ لطفاًکلیک کنید


[1] . ریاست جمهوری وقت.

[2] . صحیفه امام، ج‏20، ص: 451 و 452 و 455 و 456؛ «... جنابعالى را یکى از بازوهاى تواناى جمهورى اسلامى مى‏ دانم و شما را چون برادرى که آشنا به مسائل فقهى و متعهد به آن هستید و از مبانى فقهى مربوط به ولایت مطلقه فقیه جداً جانبدارى مى‏ کنید، مى ‏دانم و در بین دوستان و متعهدان به اسلام و مبانى اسلامى از جمله افراد نادرى هستید که چون خورشید، روشنى مى‏ دهید. ...  روح اللَّه الموسوی الخمینى‏، 21 دى ماه 2366 ه- ش.

[3] . همان

[4] . همان.

[5] . صحیفه امام، ج‏14، ص: 503 و504؛ پیام امام؛ 6 تیر 1360؛ «ما در پیشگاه خداوند متعال و ولى بر حق او حضرت بقیة اللَّه- ارواحنا فداه- افتخار مى ‏کنیم به سربازانى در جبهه و در پشت جبهه که شبها را در محراب عبادت و روزها را در مجاهدت در راه حق تعالى به سر مى ‏برند. من به شما خامنه ‏اى عزیز، تبریک مى ‏گویم که در جبهه ‏هاى نبرد با لباس سربازى و در پشت جبهه با لباس روحانى به این ملت مظلوم خدمت نموده، و از خداوند تعالى سلامت شما را براى ادامه خدمت به اسلام و مسلمین خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته. روح اللَّه الموسوی الخمینى‏».

[6] . همان.

[7] . سوره : الانفال آیه : 60؛ ترجمه: مشکینی «ره»:

«... وَمِن رِّبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدْوَّ اللّهِ وَعَدُوَّكُمْ وَآخَرِينَ مِن دُونِهِمْ لاَ تَعْلَمُونَهُمُ اللّهُ يَعْلَمُهُمْ وَمَا تُنفِقُواْ مِن شَيْءٍ فِي سَبِيلِ اللّهِ يُوَفَّ إِلَيْكُمْ وَأَنتُمْ لاَ تُظْلَمُونَ؛ و در برابر آنها آنچه توانستيد از نيرو (ى انسانى، سلاح‏هاى روز و هزينه نبرد) و اسبان بسته و آماده شده (وسايط نقليه مناسب) آماده سازيد كه بدين وسيله دشمن خدا و دشمن خود و دشمنان ديگرى را غير آنها كه شما آنها را نمى‏شناسيد، خداوند آنها را مى‏شناسد، بترسانيد. و هر چيزى كه در راه خدا انفاق كنيد (در روز جزا) به طور كامل به شما داده خواهد شد و بر شما هرگز ستم نمى‏رود (از حقتان كاسته نمى‏شود)».

[8] . دیوان اشعار سعدی، بخش غزلیات، غزل: غزل ۲۲۳. http://ganjoor.net/saadi/divan/ghazals/sh223/.

[9] . اقبال لاهوری، زبور عجم؛ «... رمز عشق تو به ارباب هوس نتوان گفت ... http://ganjoor.net/iqbal/zaboor-ajam/sh47

[10] . . یادآوری این مطلب مهم، لازم که شما خوانندگان محترم خصوصاً نسل‌های دوم، سوم و آیندگان مستحضر باشید و مسؤولین نیز که عقبه‌ی همان مقامات آن روزگار بسی تلخ و زجرآور و ... هستند، فراموش نکنند که هنوز که هنوز است، قاتل یا قاتلان آن سه جهادگر زحمت‌کش، بی‌آزار، و غیرسیاسی‌کاری که مظلومانه و بی‌خبر از توطئه کشته شدند، هرگز شناخته نشده‌اند، یا اگر شناخته شده‌اند، افشا و معرفی نشده‌اند، یا کسانی هستند که نمی‌گذارند آن قاتل‌ها مشخص و معرفی شوند. بنده در زمان نمایندگی‌ام در مجلس چهارم، موضوع را به جد دنبال کردم تا حقیقت ماجرا روشن بشود و جنایت به وقوع پیوسته آشکار گردد اما . . . !؟ علت انگیزه‌ی جدی نگارنده از پی‌گیری آن فاجعه این بود که آن جنایت و آدم‌کشی دقیقاً مدتی قبل از برگزاری انتخابات میان دوره‌ای دوره دوم مجلس شورای اسلامی که به علت تقلب و ارسال گزارشات مستند ...، و آمدن بازرس ویژه از تهران، توسط شورای محترم نگهبان ابطال شده بود، به وقوع پیوست و ماشین آنان که جای ده‌ها گلوله شلیک شده بر بدنه‌ی آن مانده بود، در خیابان و مقابل در ورودی اداره‌ی جهادسازندگی جیرفت، به نمایش گذاشته شد، و مردم در حال عبور و مرور انگشت حیرت را به دهان می‌گرفتند و با گزیدن لب خود و فرستادن لعن و نفرین به آدم‌کشان، برای جهادی‌ها که 100% حامی آقای اسحق جهانگیری‌کوهشاهی در انتخابات بودند، و با تمام امکانات آن روزگار که اکثر قریب به اتفاق مایحتاج مردم روستاها در اختیار ارگان جهاد بود، بدین وسیله و وسیله‌ی ... دو مرتبه وی را به مجلس فرستادند. و با آن مظلوم نمایی از صحنه‌ی قتل سه نفر جهادگری که در گور به طرز مشکوکی به رگبار مسلسل بسته شده بودند، به افکار عمومی مستقیم و غیر مستقیم القا می‌کردند که این جنایت، زیر سر طرفداران رقیب آقای اسحق‌ جهانگیری‌کوشاهی (معاون اول فعلی رئیس جمهور) اتفاق افتاده است. همه‌ی اهالی شریف منطقه به یاد دارند که رقیب این آقای جهانگیری‌کوهشاهی که اهل سیرجان یا بافت است، رئیس حوزه‌ی علمیه‌ی جیرفت بود که از یزد آمده بود و اکثریت مردم وی را می‌خواستند، حذف شد.

[11] . چون در همان ایام تازه این سخن برخی از حزب‌اللهی‌ها وقت جیرفت مبنی بر: «می‌خواهیم برای انتخابات دوره‌ی سوم مجلس شورای اسلامی، رادسرجیرفتی را در مقابل این جهانگیری‎‌کوهشاهی سیرجانی، نامزد کنیم». از همان وقت و به همین دلیل بود که پسوند جیرفتی را به فامیل بنده اضافه کردند و در انتخابات هم شعار می‌دادند که زادسرجیرفتی حمایتت می‌کنیم.

[12] . سوره: الانعام آیه : 124، ترجمه مشکینی «ره»:

    «وَإِذَا جَاءتْهُمْ آيَةٌ قَالُواْ لَن نُّؤْمِنَ حَتَّى نُؤْتَى مِثْلَ مَا أُوتِيَ رُسُلُ اللّهِ اللّهُ أَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَلُ رِسَالَتَهُ سَيُصِيبُ الَّذِينَ أَجْرَمُواْ صَغَارٌ عِندَ اللّهِ وَعَذَابٌ شَدِيدٌ بِمَا كَانُواْ يَمْكُرُونَ؛ و چون آيه و معجزه‏اى بر آنها (كفار قريش) بيايد مى‏گويند: ما هرگز ايمان نمى‏آوريم تا به ما نيز آنچه به فرستادگان خدا داده شده (از نبوت و كتاب و معجزه) داده شود خداوند داناتر است كه رسالت خود را در كجا قرار دهد به زودى كسانى را كه گناه كرده‏اند ذلّت و خواريى در نزد خدا، و عذابى سخت به سزاى مكرى كه انجام مى‏دادند خواهد رسيد».

[13] . داستان ملاقات روز قبل آقای جهانگیری‌کوهشاهی که شرح آن گذشت، منظور بود، که ظاهراً تشخیص بنده نادرست نبود.

دیدگاه‌ها   

#3 اسفندیار صفری 1393-10-13 19:18

با سلام خدمت جناب حاج آقای زادسر(زید عزه)
تشکر می کنم که دست کم احتمال آشنایی ما را با آموزه های اسلام داده اید. واقعیت این است هیچ یک از پاسخها هنوز برای بنده اقناع وجدانی نیاورده است. به ویژه پاسخ نخست، زیرا توقف در جایی است که شبهه باشد و پابرجا نیز بماند در حالی که به راحتی با اندک تحقیقی این شبهه قابل رفع بود. در ضمن اگر به هر شبهه ای توقف شود شاید در مسائل شخصی خوب باشد اما در امور حکومتی و کمک به خانواده شهدا چندان مؤثر به نظر و مفید نمی رسد.
نقل قول کردن

#2 اسفندیار 1393-10-10 10:23

با سلام یک شبهه برای من پیش آمد آقا که در اوج بزرگواری و بخشش هستند، چرا ابتدا قول دادند مبلغی را بپردازند ولی بعد به صرف یک احتمال یا شبهه این کار را نکردند؟ به فرض شما مبلغ دو هزار تومان را نمی‌گرفتید ممکن بود کلی مشکلات هزینه‌ای پیش بیاید؟ در ضمن با کمترین تحقیق روشن می‌شد که شما به قصد تبلیغات آنها را نیاورده‌اید به ویژه که آقا از قبل شما را می شناخت؟
شبهه دیگر این که حضرت آقا به حرفهای آن مادر گوش داده اند و می توانستند به راحتی با توجه به قدرت ریاست جمهوری که داشتند داد مظلوم را از ظالم بستانند ولی معلوم می شود صرفاً تشریفاتی به حرفشان گوش کرده اند و بعد یا دستور نداده اند یا اگر دستور داده اند تا نتیجه تعقیب نکرده اند و الا به نظر می رسد که پیدا کردن قاتلان مذکور با دستور ویژه ریاست جمهور چندان کار دشوار ی بوده باشد...
=====
========
دو شبهه یک کاربر؛
باسمه تعالی
شهادت مظلومانه‌ی امام حسن‌بن علی‌العسکری علیه‎السلام را تسلیت و تعزیت عرض کرده و پیشاپیش آغاز نورانی امامت نور مطلق، و طلوع خورشید عالم‌افروز ولایت حجت‌بن‌الحسن‌العسکری عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف، را تبریک گفته و در پاسخ به این برادر محترم عرضه می‌دارد:
از ظاهر نظر به نظر می‌رسد که نویسنده‌ی این دو شبهه، با آموزه‌های دین مبین اسلام آشنایی داشته باشند که ان‍شاءالله چنین است، و اما در خصوص شبهه‌ی اول جناب ایشان به این حدیث گران‌سنگ امام یازدهم علیه‌آلاف‌التحیةوالثناء، توجه بفرمایند تا ورع و تقوای الهی حضرت امام خامنه‌ای را واقف گردند، زیرا دستور صریح امام است که به مجرد ایجاد شبهه، توقف کن. و حضرت رهبری معظم انقلاب اسلامی و ولی امر مسلمین جهان مدظله‌العالی، به رغم این‌که این مرید خودشان را از نزدیک می‌شناختند و اجمالاً میدانستند که اهل سوءاستفاده نیستم، معذالک احتیاط کردند و در آن هنگامه هم به مجرد وقوع شبهه توقف کردند و از پرداخت کمک‌هزینه‌ی موعود اجتناب فرمودند. ای بسا به جهت رعایت این‌گونه مسائل، توفیق امامت امت اسلامی روزی و نصیب‌شان شده باشد:
1-و اما آن حدیث نورانی:
«روی عن حسن‌بن‌علی العسکری عليه السلام قال: «اَوْرَعُ النَّاسِ مَنْ وَقَفَ عِنْدَ الشُّبْهَهِ، اَعْبَدُ النَّاسِ مَنْ اَقَامَ عَلَی الْفَرَائِضِ، اَزْهَدُ النَّاسِ مَنْ تَرَکَ الْحَرَامَ، اَشَدُّ النَّاسِ اجْتِهَاداً مَنْ تَرَکَ الذُّنُوبَ». (بحارالانوارج75 ص373 – تحف العقول ص489)
روايت از امام حسن عسگری صلوات الله عليه منقول است که حضرت فرمودند: باورع ترين مردم کسی است که وقتی به يک عمل و کاری رسيد که نمی داند حرام است يا حلال، آن کار را انجام ندهد. اورع الناس من وقف عند الشبهه. وقتی به يک عملی می رسی که شبهه ناک است، يعنی نمی دانی اين کار باطل است يا صحيح، حرام است يا حلال، اينجا توقف کن! آن کار را انجام نده! باورع ترين مردم اين شخص است.
ادامه‌ی حدیث نورانی امام عسکری علیه‌السلام را بعد از پاسخ به شبهه‌ی دوم ملاحظه بفرمایید.
2- و در رابطه با شبهه‌ی دوم جناب نویسنده، بدانند که در آن روزگار تلخ و فراموش ناشدنی، قدرت در اختیار رئیس جمهور نبود. ریاست جمهوری یک مقامی تشریفاتی بود و هیچ‌گونه اختیار قانونی نداشت. تمام قدرت در اختیار میرحسین موسوی نخست‌وزیر تحمیل شده به معظم‌له بود. بهره‌برداری از کشتن مظلومانه آن سه جهادگر مشغول به کار سازندگی در روستای دورافتاده «گَوِر»، نصیب حکام وقت جیرفت و عنبرآباد شد که اکثر قریب به اتفاق آنان طرفدران آقای اسحق جهانگیری‌کوهشاهی بودند و با به نمایش گذاشتن خودروی سوراخ سوراخ شده‌ی آن سه جهادگر مظلوم، و حداکثر استفاده از تشییع، ختم، چهلم آنان نامزد خود را به مجلس داخل کردند و نامبرده هم از طرفداران و نوچه‌های سرسخت میرحسین در آن زمان قدرتمند بود.
بنده نمی‌دانم که آیا از طرف رئیس جمهور تشریفاتی وقت (قبل از بازنگری قانون اساسی) در این خصوص پی‌گیری شده است یا نه؟ متأسفانه الساعة حضور ذهن هم ندارم، اما می‌دانم که اگر هم پی‌گیری می‌شد به نتیجه‌ی خداپسندانه منتج نمی‌شد چون همه‌ی قدرت در استان کرمان در اختیار باندی بود که دوستان نخست‌وزیر بودند. بنده قبلاً در پاورقی اشاره کرده‌ام که بعد از به قدرت نمایندگی مجلس رسیدن پی‌گیری کردم و از بازماندگان خواستم که اگر مایل به روشن شدن قضایا هستند ... !.
والسلام علی عبادالله الصالحین
=====
ادامه‌ی آن حدیث نورانی امام عسکری علیه‌السلام؛
اعبد الناس من اقام علی الفرائض. عابدترين مردم کسی است که واجباتش را انجام بدهد. واجباتش را اقامه کند. اين عابدترين مردم است. خوب توجّه کنيد! اصلاً در آن نه مستحباتی دارد و نه چيز ديگری غير از واجبات. هيچ چيز نيست. کسی که فقط واجباتش را انجام دهد، از عابدترين مردم است. حالا بعضی خيال می کنند عابدترين مردم کسی است که شب تا به صبح بايستد و نماز بخواند. يا روزه مستحبی بگيرد. نخير . کسی که مقيد باشد واجباتش را انجام دهد، اين عابدترين مردم است.
ازهد الناس من ترک الحرام. زاهدترين مردم کسی است که مرتکب حرام نشود. به اين معنا که حرام را ترک کند.
در باب زهد چون غالباً جنبه های مالی پيش می آيد، فقط همين امور به ذهن آدم می آيد. يعنی معمولاً ما از زهد اين را مي‏فهميم که انسان مقيد باشد مال حرام را ترک کند. ما اين فرد را زاهد ترين مردم مي‏دانيم.
امّا حضرت مي‏فرمايد: زاهدترين مردم از حرام خودداری مي‏کند چه مال باشد و چه غير مال. يعنی مرتکب حرام نمي‏شود.
حضرت نفرمود که زاهدترين مردم آن کسی است که مثلاً نان خشک بخورد! اصلاً و ابداً. يا مثلاً کسی است که زيرش فرش نياندازد و روی مقوا بخوابد! زير سرش بالش و متکا نگذارد و مثلاً آجر بگذارد! مرحوم پدرم مي‏فرمود: هيچ وقت از اين ادا و اطوارها در نياوريد! اين عين تعبير پدرم بود که گفتم. ايشان می فرمود: از اين ادا اطوارها در نياور! اينها کار شيطانی است. اينها کار الهی نيست. در اين کارها خدا نيست. اين حرف ايشان است. ازهد الناس من ترک الحرام. کسی که کار حرام انجام ندهد، زاهدترين مردم است.
اشد الناس اجتهادا من ترک الذنوب. ما در باب به اصطلاح طاعات و عبادات و امثال اينها مي‏بينيم که اين تعبيرات را مي‏کنندکه انسان بايد کوشش کند و اجتهاد در اطاعت و عبادت داشته باشد. تعبير «کوشش» و «اجتهاد» در باب طاعات و عبادات مطرح مي‏شود. در روايات ما هم همينطور است.
حضرت عسکری در اينجا مي‏فرمايند: می دانيد سخت‏کوش‏ترين مردم از نظر کوشش کردن نسبت به اطاعات الهی و عبادات الهی، کيست؟ آن کسی است که مقيد باشد، گناه نکند. گناه نکن! نه اينکه اشد الناس اجتهادا کسی است که روزها روزه باشد و شبها هم تا به صبح بيدار باشد. کسی که اين کارها را شروع کند خيلی سخت‏کوش نيست.
اينکه مقيد باشی که گناه نکنی خيلی سخت است. اگر اين‏گونه باشی، تو را جزء افرادی می نويسند که کوشش زياد برای اطاعت و عبادت خدا کرده‏ای.
اشد الناس اجتهادا من ترک الذنوب. يعنی گناه را ترک کن، تمام مستحبات پيش‏کش! با مستحبّات کاری نداشته باش! مکروهات خيلی مهم نيست. اصلاً اين حرفها تا زمانی که تو آلوده به گناه هستی، مطرح نيست.
به تعبير ديگر، مي‏دانی از اوّل تا آخر روايت چه در می آيد؟ اينکه کسی که مقيد باشد به واجباتش عمل کرده و محرمات را ترک کند، باورع ترين، عابدترين، زاهدترين و باکوشش ترين مردم در راه اطاعت الهی است.
منبع: پايگاه اطلاع رسانی مرحوم حضرت آيت الله العظمی حاج آقا مجتبی تهرانی. برای شادی روح حضرت آيت الله العظمی تهرانی صلوات
نقل قول کردن

#1 mostafa 1393-09-17 22:14

با سلام و عرض ادب
محضر مبارک استاد ارجمند
خوش به سعادت حضرتعالی و اهالی فهیم جیرفت که به دیدار امام زمان خود نائل شدید ای کاش روزی برسد اینجانب به همراه مردم فرهیخته اسدآباد چهره بس مبارک امام خامنه ای رو دسته جمعه ای زیارت کنیم.
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...