حضور داغدار خاندان شهید جلیل‌القدر عبدالله سلیمی رضوان‌الله تعالی علیه، و برادر برومند، هنرمند و آبرومندش مرحوم یوسف سلیمی «ره» که مغفرت الهی روزیش باد، و همچنین حضور عزادار مردم با معرفت شهرستان‌های هفتگانه‌ی فاریاب، منوجان، قلعه‌گنج، رودبار، کهنوج، عنبرآباد و جیرفت بزرگ و کهن، زیدعزهم

سلام علیکم

ضمن عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت از دست دادن سرمایه‌ای بزرگ از تبار غیرت و ولایت، و از قبیله‌ی شرف و شهادت، و از طایفه‌ی آفتاب سوختگان عرق بر جبین جنوب، و از ایل هنر و متانت، و از عشیره‌ی موسیقی ایرانیان و آواز اهل نجابت، مرحوم یوسف سلیمی «ره»، برادر شهید ارزشمند و دلاور یدالله سلیمی «ره»، که خداوند منت نهد و او را با برادر شهیدش محشور فرماید، به استحضار می‌رساند:

دقیقاً چهارشنبه اول بهمن ۱۳۹۳ برابر با ۲۱ ژانویه ۲۰۱۵ ساعت 21:47، صدای پیامک تلفن همراه، مرا همراه خود کرد که جملات ذیل را به نمایش گذاشته بود:

«حاج آقا زادسر حنجره‌ی جنوب داخل اورژانس بیمارستان جیرفت نفس می‌زند کسی بهش توجه ویژه ندارد، خواهشمندم یوسف سلیمی خواننده‌ی محلی جنوب را حمایت کنید. یوسف یک فرد عادی نیست، متعلق به همه‌ی ایران است. پیام ما را به احترام مردم جنوب، به استاندار محبوب و رزمنده برسانید.

 امضا؛ علیرضا یونس‌زاده، رئیس انجمن موسیقی شهرستان جیرفت*2015/01/21»

با زیارت متن پیامک، این خدمتگزار ناقابل و همیشگی مردم عزیز و با صفا و وفای منطقه دانستنی تلخی نصیبش شد که حکایت از وخامت حال جسمی استاد مسلم موسیقی اصیل جنوبی‌های با اصالت داشت. همو که آواز با نجابت محلی را به اهل فن در اقصی نقاط کشور شناساند و با تارهای صوتی حنجره‌اش گوشهای سنگین آن جماعت را در فنون آوازخوانی نوازش کرد و عصای دست موسیقی هفت شهرستان‌ همسایه که خویشان همند، بود. از باب ادای دین، بلادرنگ دقیقاً در ساعت 21:52، پیامک مزبور را برای جناب آقای رزم‌حسینی استاندار محترم کرمان ارسال کردم. سپس فوراً در همان دقایق به برادر عزیز جناب آقای دکتر محمدی ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ارتباط تلفنی برقرار کرده و متن پیامک را برایش خواندم. جناب ایشان گفتند آناً دستور رسیدگی می‌دهم.

بنده نیز بعد از گفتگو با ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی، ساعت 21:56، پاسخ آن پیامک را با متن ذیل تقدیم کردم: «سلام علیکم، خداوند شفا بدهد، امر جنابعالی امتثال شد». و بعد از استماع سخنان قوی و قاطع ریاست دانشگاه، پیامک بعدی را با محتوایی که در پی می‌آید به فرستنده‌ی پیامک فرستادم: «با [جناب آقای] دکتر محمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت هم صحبت کردم، گفت الساعه.» و دقایقی بعد شماره تلفن دکتر متعهد و دلسوز منطقه‌ی جیرفت بزرگ و کهن را بر نمایشگر تلفن دستی‌ام دیده که با فشردن کلید جواب، بدین مضمون فرمودند: «حاج آقا دیر شده، ضریب هوشی جناب آقای سلیمی خیلی پایین است، ضمن دعا برای شفای وی، دستور جدی و فوری دادم که او را از اورژانس، به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل کنند و هر چه در توانمان باشد دریغ نخواهیم کرد». منهم صمیمانه و خالصانه تشکر بایسته نموده و خدا حافظی کردم.

پس از این ماجراها رأس ساعت 22:54، این پیامک از فرستنده‌ی اولی موضوع رسید که: «تشکر ما هنرمندان و دعای خیرمان برای شما»، که چنین پاسخی را از ناحیه‌ی نگارنده دریافت کرده است: «اللَّهُمَّ اشْفِ كُلَّ مَرِيضٍ؛ مخصوصاً به قول دوستانش "حنجره‌ی جنوب" را. آمین یا رب العالمین». با خواندن پیامک مورد اشاره یقین پیدا کردم که فرمان ریاست دانشگاه اجرایی شده است، و مرحوم مغفور یوسف سلیمی را مورد توجه ویژه قرار داده‌اند. لاکن تقدیر پروردگار مقتدر، علیم و حکیم چیز دیگری را مقدر فرموده بود، خدایش بیامرزد. اما آیا استاندار محترم آن پیامک را خواند و اقدامی را دستور داد یا خیر؟ بنده نمی‌دانم.

در این فرصت مغتنم، کاتب که طلبه‌ای بسیجی است، چنین میلی دارد که یادآور گردد که خداوند کریم فرموده است: «كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ وَنَبْلُوكُم بِالشَّرِّ وَالْخَيْرِ فِتْنَةً وَإِلَيْنَا تُرْجَعُونَ؛ هر كسى چشنده مرگ خواهد بود، و شما را با بدى و خوبى (مرض و صحت و فقر و ثروت) مى‏آزماييم، و به سوى ما بازگردانده مى‏شويد.[1]» حالا که ما در مجلس یادبود مرحوم یوسف سلیمی «ره» که یکی از ۳۶ استاد بزرگ موسیقی نواحی کشور بود، و از خدمات آن به رحمت حق پیوسته می‌گوییم و می‌نویسیم، و به سمع و نظر دیگران می‌رسانیم که بارها در جشنواره های نواحی به عنوان بهترین خواننده نواحی از وی تجلیل شده است، و چهار آلبوم؛1- کویرانه، 2- حیرت آهنگ، 3- خواننده‌ی موسیقی فیلم بانوی گل سرخ، با آهنگسازی محمد رضا درویشی و 4- فیلم سینمایی پهلوان با آهنگسازی فواد توحیدی از آثار این هنرمند برجسته‌ی زاده‌ی فاریاب است که سالها در هفته‌های فرهنگ رضوی جنوب کرمان و در گرمای بالای ۴۰ درجه این منطقه پا به پای کاروان فرهنگ رضوی و به عشق امام رضا علیه آلاف التحیةوالثناء، برنامه اجرا می‌کرده است. و فیلمی به نام ‘راست پنجگاه’ به کارگردانی جناب آقای امیر عابدین‌پور، از زندگی این هنرمند پیشکسوت ساخته و اکران شده است[2]، بدانیم که:

پیامبر اعظم و اکرم اسلام صلى الله عليه و آله و سلم فرموده‌اند:

«زُورُوا مَوتَاکُم وصلوا عليهم وَ سَلِّمُوا عَلَیهِم فَإِنَّ لَکُم فِیهِم لَعِبرَه؛ مردگانتان را زیارت کنید و بر آنان نماز بگذارید و بر آنان سلام بدهید پس به راستی که در (اوضاع و حالات) ایشان برای شما عبرت است[3].»، و همچنین امیرالمؤمنین علی علیه السّلام هشدار داده‌اند که: «الیَوم یَومُ العَمَلِ وَ لاَ حِسَابٍ وَ غَداً یَومُ الحِسَابِ وَلاَ عَمَلٍ»؛ امروز، روز عمل کردن است و روز حساب رسی نیست و فردا روز حساب رسی است و روز عمل کردن نیست.[4]»

آری؛ اکنون که فرصت عمل داریم چاره‌ای اندیشه کنیم که در هنگامه‌ی قرار گرفتن در موقعیت فعلی مرحوم یوسف سلیمی«ره» که دیروز حنجره‌ی جنوب بود، دیگر اجازه هیچ کاری نخواهیم داشت. خداوند علی علیه‌السلام را به فریاد ایشان و همه‌ی ما برساند.

یک بار دیگر تسلیت عمیق خود را جهت فقدان هنرمندی که در 56 سالگی به دیار دیگر سفر کرد، به محضر خانواده، فرزندان، اقوام، عشیره، و جنوبی‌ها خصوصاً "فاریابی‌ها" ابلاغ کرده و از درگاه ذات اقدس احدیت جلت عظمته، غفران الهی را برای او، و صبر زیبا و مزد بزرگ را، برای بازماندگانش مسألت دارم.

غفرالله لنا و لکم

شریک غم بزرگتان، طلبه‌ی بسیجی؛

پژوهشگر و نویسنده؛

نماینده‌ی مردم شریف جیرفت و عنبرآباد در

دوره‌های چهارم، پنجم و هفتم مجلس شورای اسلامی

قم‌المقدسه؛ 1393/11/06


[1] . قرآن مجید، سوره الانبياء آیه  35؛ (ترجمه از مرحوم آیةالله مشکینی قدس‌سره).

[2] . "دقیانوس" 3 بهمن ,۱۳۹۳ ساعت: ۱۷:۰۱، کد مطلب : 39887.

[3] . سيد محمد حسينى شيرازى، من فقه الزهراء عليها السلام، رشيد، قم، چاپ اول، 1428 ه‍ ق؛ ج‌2، ص: 265.

[4] . شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج 2، باب 42، ص 318.

=====

تسلیت‌نامه‌‌های زادسرجیرفتیادامه . . .

دیدگاه‌ها   

#9 Guest 1393-11-09 00:06

ای کاش مسولین کمی مثل شمادلسوزواقعی بودند.علیرضا
نقل قول کردن

#8 احمدی 1393-11-07 23:34

سلام خدمت شما علی زادسرجیرفتی و همه ی شما مردم نجیب و قدرشناس جنوب .
روی صحبت به مسولین جنوب بویژه فرماندار شهر ... جناب اقای ... است . یوسف سلیمی یک فرد عادی و فقیر جامعه بود اما حنجره ی یوسف گنجینه ای از مقام و منزلت بود،برای اینکه یوسف با صدای گرم ، نرم و لطیف خود لحظات بسیاری مردم دیارش را آرامش داد و این لحظه ها کم کم با هم جمع شدند تا یک برج بزرگ احساس و هنر را تشکیل دادند و یوسف ساده و مظلوم فرزند برومند فاریاب را به حنجره طلایی جنوب تبدیل کرد. این یعنی اینکه سلیمی متعلق به سلول به سلول وجود مردم است . جا داشت قبل از زادسر دلسوز ، فرماندار ... با یک حس وظیفه شناسی پیگیر بیماری حنجره جنوب شود اما دریغ از این همه بی توجهی ، به نظر من همه ی مسولین استانی و شهرستان کم لطفی کردند شاید آمدنشان کاری برای یوسف نمیشد اما در کنار یوسف سلیمی و خانواده اش بودن باعث میشد ابشاری از امید و انرژی در جمع هنرمندان جاری شود و نشاط و طراوت را به ارمغان بیاورد خلاصه یوسف رفت و یادش همیشه در ترانه گیس گو باقی میماند روانش شاد و ارام باد
نقل قول کردن

#7 salam 1393-11-07 22:10

پناه بر خدا
نقل قول کردن

#6 Guest 1393-11-07 21:59

سلام، خدا رحمتش کند. خدا با برادر شهیدش محشورش بگرداند.
نقل قول کردن

#5 H 1393-11-07 19:16

سلام. یوسف سلیمی هنرمندی اصیل بر خاسته از یک فرهنگ ریشه دار و با روحیاتی ساده و ناب . روستایی زاده ای که چاپلوسی ، ریا، کبر ،حسادت و حرص که راست کار پیشرفت کاذب در این روزکار شده رانداشت این بی آلایشی باعث شد که در جامعه پیچیده امروزی دیده نشودو مظلومانه زندگی کند و در اوج شهرت اما بی کسی دار فانی را وداع کند.مسولان به ویژه اداره کل فرهنگ ارشاد جنوب استان درمقابل این بی توجهی به این هنرمند به مردم جنوب استان کرمان مدیونند و باید پاسخگو باشند. و دیگر چون یوسف سلیمی ها زاده نخواهد شد فقط در حسرت این نوای اصیل باید ماند.کاش خواننده پاپ بود شاید رسانه ها و سایرین به دادش میرسیدند و این جور مظلومانه ......
نقل قول کردن

#4 dust 1393-11-07 11:57

سلام، خدایش بیامرزد. الآن هم اگر در رسانه‌ها مطرح نشده بود، همین نوش‌داروی بعد از مرگ سهراب هم پیدا نمی‌شد. البته آقای زادسر جنابعالی کوتاهی نکردی، ولی ارشادی‌ها چی؟!
نقل قول کردن

#3 حسین 1393-11-07 11:14

بنده یک روز با ایشان جایی همرا شدم. از مشکلات مالی شدید رنج می برد.بطوریکه وی مجبور بود در جاهایی که در شان مقام یک هنرمند نبود هنر نمایی کند .برای مثال در یک مدرسه یادم هست مدیر با رفتاری تحقیر آمیز بیست هزار تومان به اوداد.آیا اداره کل فرهنگ ارشاد بودجه نداشت و ندارد که به ایشان یک وام بدهد تا دچار مشکل درمانی نشود و در یک بیمارستان مجهز در تهران مداوا شود این همه پول حیف میل می شود اما برای اسطوره موسیقی محلی بی پول می شودند. و واکنشهای فعلی نوش داروی بعد از مرگ سهراب است
نقل قول کردن

#2 محسن 1393-11-06 17:21

سلام بر هنر و زادسر مهربان و دوستداشتنی ،
حاج اقا مطلب شما را با دقت لازم و کامل خواندم که دلتنگی ام دوچندان شد . که جا دارد از شما بابت لطف و محبت بیکرانتان سپاسگزاری کنم و همچنین از زحمات اقای دکتر محمدی رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت قدردانی نمایم و ازاقای رزم حسینی استاندار مجبوب کرمان بابت توجه به هنر و حس لطیف مردم نجیب جنوب که مطمئنم پیامک شما و احساس هنرمندان جنوب را پی گیری کرده اند تشکر فراوان کنم از انجایی که همه ی ملت و خود اقای رزم حسینی میدانند زادسر اهل دروغ نیست و دنبال حق است و از مظلوم و مظلومیت دفاع میکند قطعا پیگیر بوده اند . بنده از طرف خودم به خانواده یوسف سلیمی حنجره گرم جنوب و همه ی مردم جنوب تسلیت عرض میکنم و برای تمامی دوستدارانش آرزوی صبرجمیل را از پروردگار بلند مرتبه خواستارم
نقل قول کردن

#1 لیلا نظری فرهودی 1393-11-06 14:59

سلام و عرض ادب و ارادت خدمت شما
بنده هم به نوبه خودم تسلیت عرض میکنم خدمت همه اهالی موسیقی
و همچنین خانواده جناب مرحوم اقای سلیمی
همه اهالی موسیقی بدانند که جناب اقای زادسر درزمانی که امام جمعه شهر اسداباد هم بودند از هیچ تلاشی برای هرکسی که به ایشان مراجعه کرده دریغ نکردند و اینکه برخی برای کمک به این مرحوم، با اقای زادسر تماس گرفته نمونه ای از کمک صادقانه جناب اقای زادسر است
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...