چنانچه با چنين نگاهی به قرائت مقاله بپردازيد، تصديق می‌فرماييد كه بهترين دوست رئيس جمهور كه خواهان موفقيتش هستند، امثال نگارنده می‌باشند كه البته هميشه چوب زبان خود را خورده‌اند و باز هم، و هزينه‌ی سنگين قلم خويش را پرداخته‌اند و بعد از اين نيز. ادامه . . .

بسم الله الرحمن الرحیم

         مقدمه :

ضمن عرض تبریک به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان، به استحضار می­رساند :

در آغازين روزهای سال چهارم دولت نهم قرار گرفته‌ايم، نظر به فرمایشات حکیمانه­ی رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله‌العالی، در دیدار با رئيس معزز و اعضای محترم دولت نهم از یک سو، و تبلیغ وسیع عملکرد دولت خدمتگزار جناب آقای دکتر احمدی­نژاد توسط صدا و سیمای جمهوری اسلامی و خبرگزاری‌ها و روزنامه­های مختلف كشور خصوصا «خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران» و «روزنامه‌ی ايران» در هفته­ی دولت، از سوی ديگر، و احتمال انتخاب مجدد جناب آقای دكتر محمود احمدی‌نژاد به رياست جمهوری اسلامی ايران، این قلم بر آن شده است تا برابر رهنمودهای دلسوزانه و نقادانه­ی حضرت آیت­ا...معظم خامنه­ای کبیر دامت بركاته، نقدی گذرا را بر دولت نهم تقدیم نماید.

اين مقاله، سه فصل دارد ؛

فصل اول؛ تبيين «نقد» و تعريف «نقاد» برابر آموزه‌های دين مبين اسلام.

فصل دوم؛ عمل كرد احزاب و جناح‌های گوناگون بعد از پيروزی انقلاب اسلامی در رابطه با «نقد» و «نقادی».

فصل سوم؛ «نقد» اجمالی و مختصر رئيس جمهور محترم و عملكرد دولت نهم.

فصل اول :

آنچه كه با دانه‌های كلمه و ريسمان كلام، تسبيح اين نوشتار را تشكيل داده است، از باب نصيحت به پيشوايان مسلمين است و نه خدای ناكرده از سر گنداب حقد، منجلاب كين، عفونت غيبت و گرداب عيب جويی از مؤمنين، كه خداوند سبحان می‌فرمايد :

«لا یسخر قوم من قوم عسی ان یكونوا خیراً منهم و لا نساء من نساءٍ عسی ان یكنَّ خیراَ منهنّ» ؛ نباید گروهی از مردان شما گروه دیگر را مسخره كنند، چه بسا كه آنان از ایشان بهتر باشند، و هیچ یك از زنان حق ندارند زنان دیگر را مسخره كنند، زیرا ممكن است آنان از اینان بهتر باشند». (سوره‌ی حجرات، آیه‌ی11)

«لا تلمزوا انفسكم» ؛ یكدیگر را مورد طعن و عیب جوئی قرار ندهید». (سوره‌ی حجرات، آیه‌ی11)

«وَ لا تنابزوا بالالقاب»  ؛یكدیگر را با لقب‌های بد نخوانید.». (سوره‌ی حجرات، آیه‌ی11)

 «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثِيراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلا تَجَسَّسُوا وَلا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضاً أَيُحِبُّ أَحَدُكُمْ أَنْ يَأْكُلَ لَحْمَ أَخِيهِ مَيْتاً فَكَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحِيمٌ» .

«اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! از بسيارى از گمانها بپرهيزيد؛ زيرا پاره‏اى از گما‌‌ن‌ها گناه است. و جاسوسى نكنيد، و از يكديگر غيبت مكنيد، آيا كسى از شما دوست دارد كه گوشت برادر مرده خود را بخورد؟ پس آن را ناخوش مى‏داريد. از خدا بترسيد. همانا خداوند توبه پذير و مهربان است»(سوره‌ی حجرات، آيه‌ی آيه 12) .

و پيامبر اعظم اسلام عزيز صلی‌الله عليه و آله وسلم هم فرموده است :

قال رسول الله، صلى الله عليه وآله و سلم : لا تَطلُبوا عَثَراتِ المؤمنينَ ؛ فإنّ مَن تَتَبّعَ عَثَراتِ أخيهِ، تَتَبّعَ اللَّهُ عَثَراتِهِ ، ومَن تَتَبّعَ اللَّهُ عَثَراتِهِ،  يَفْضَحْهُ ولو في جَوفِ بَيتِهِ .

پيامبر خدا صلى الله عليه وآله : لغزشهاى مسلمانان را نجوييد كه هر كس لغزش‌هاى برادرش را پى جويد خداوند لغزش‌هاى او را پي‌گيرى كند و هر كه را كه خداوند عيب‌جويى كند، رسوايش سازد هر چند در اندرون خانه خود باشد .

ما در اين نوشته برآنيم كه به عنوان نقادی منصف ظاهر شده و به سهم خود بكوشيم تا نقدی خداپسندانه را از عملكرد دولتمردان خود به تصوير بكشانيم و آنان را با محاسن و معايب حقوقی خودشان بيشتر آشنا بگردانيم باشد كه به خوبی‌های آنان اضافه شود و از بدي‌هايشان كاسته گردد، و خدا و رسولش شاهد و ناظر هستند كه اين عبد سراپا تقصير درگاهشان، در نگارش اين مقاله‌ با عنوان "نقد احمدی‌نژاد و دولت نهم به سبكی ديگر" ، اصلاح بهتر امور دولت نهم و موفقيت بيشتر جناب آقای دكتر احمدی‌نژاد را مطمح نظر دارد و نه خدای ناكرده تضعيف دولت و تحقير رئيس جمهور را، و همگان بدانند كه ما نقاد قدرت هستيم و گفتار و كردار شخصيت‌های حقوقی را در بوته‌ی نقد می‌گذاريم و كاری به اسم رئيس دولت و شخصيت حقيقی او و مردان در ركابش، نداريم.

چنانچه با چنين نگاهی به قرائت مقاله بپردازيد، تصديق می‌فرماييد كه بهترين دوست رئيس جمهور كه خواهان موفقيتش هستند، امثال نگارنده می‌باشند كه البته هميشه چوب زبان خود را خورده‌اند و باز هم، و هزينه‌ی سنگين قلم خويش را پرداخته‌اند و بعد از اين نيز.

«از صـحبـت دوستــی بـرنجـم

 کاخلاق بدم، حسـن نماید

عـیـبـم، هـنــر و کـمـال بـیـنـد

 خارم، گـل و یـاسمن نماید»

و يا :

«دوست دارم كه دوست عيب مرا –

همچو آئينه پيش رو گويد

نه كه چون شانه با هزار زبان

پشت سر رفته مو به مو گويد »

مطابق ديدگاه شعرای محترم اشعار فوق، اين نوشته مصداق شعرهايی مانند آنچه كه در پی می‌آيد نمی‌شود :

-        "عيب درويش وتوانگر به كم وبيش بد است

كار بد مصلحت آن است كه مطلق نكنيم"

-        "به پيرميكده گفتم كه چيست راه نجات

بخواست جام مي وگفت،عيب پوشيدن"

-        "دونصيحت كنمت بشنو وصدگنج ببر

ازدرعيش درآ وبه ره عيب مپوي"

-        "توعيب كسان هيچ گونه مجوي

كه عيب آورد برتوبر عيب جوي"

-        "چوعيب تن خويش داند كسي

زعيب كسان برنخواند بسي"

چرا؟، زيرا اين نقد محاسن و معايب را توأمان به تصوير می‌كشد، بنابراين گفتن محاسن «تملق» نيست و يادآوری معايب هم «عيب‌جويی» به حساب نايد.

آری، مرحوم دکتر محمد معین عليه‌الرحمه، در يادگار ارزنده، كم نظير و شش‌جلدی خود، برای کلمه­ی «نقد» معانی متعدد و مختلفی را مرقوم فرموده‌اند که برخی از آن­ها عبارت است از :

1-    جداکردن دینار و درهم، سره از ناسره.

2-   -تمیزدادن خوب از بد.

3-    آشکارساختن محاسن و معایب سخن> (جلد 4 صفحه 4784 فرهنگ معین)

 در حالی كه بیش از یک صفحه از فرهنگ معین در تبیین معنی دو كلمه‌ی معروف «نقد» و «انتقاد» اختصاص يافته است، ولی معنی سوم ذکرشده، مورد توجه ويژه بوده و هست، که همان «نقد» به معنی آشکار ساختن محاسن و معایب سخن و يا هر كار ديگری می‌باشد، و نقد و انتقاد مصطلح در فرهنگ سیاسی و رسانه­ای جامعه­ی امروز و دیروز ما، از عملكرد دولت‌ها و مقامات و شخصيت‌های حقوقی، بر همين مبنا پايه ريزی شده است، كه متأسفانه تاريخ پر است از نقطه‌ی مقابل آن.

بنابر آنچه كه گفته شد، نقاد به کسی، قلمی، منبری و يا مقاله­ای اطلاق می­شود که محاسن و معایب را آشکار بسازد، و نقد به چيزی گفته می‌شود كه آينه وار و مشفقانه، معايب و محاسن را برملا كرده باشد و راه حل بهتر و بيشتر شدن خوبی‌ها را به همراه مقابله با كجی‌ها و رفع كاستی‌ها را، ارائه كرده باشد. در غیر این صورت نقادی در کار نبوده است و نقدی صورت نگرفته است، زيرا ذکر محاسن به تنهایی، مداحی به معنی چاپلوسی است که در منطق دین ما سخت نکوهیده است. به قول شاعران شيرين سخن ؛

 «اين دغل دوستان كه می‌بينی

مگسانند گرد شيرينی –

-        راست خواهی سگان بازارند

-        کاستخوان از تو دوستر دارند».

و يا :

«چو دولت خواهد آمد بنده‌ای را

همه بيگانگانش خويش گردند»

و فهرست­کردن معایب، فقط، عیب­جویی است که اسلام عزیز به شدت آن را نهی و مذمت کرده است.

به قول حافظ ؛

«عيب می جمله بگفتی هنرش نيز بگوی

نفی حکمت مکن از بهر دل عامی چند»

و يا به قول پروين اعتصامی :

"ماعيب خود هنر نشمرديم هيچگاه

درعيب خويش ننگرد آن كس كه خود ستاست"

و باز به قول پروين :

" هرگلي علت وعيبي دارد

گل بي علت وبي عيب خداست"

نقل است که یکی از بزرگان و اولیای الهی فرموده است:

"خذ الحق من اهل الباطل و لاتأخذ الباطل من اهل الحق و کونوا نقاد الکلام" یعنی اگر بر خلاف توقع آقای بوش جنایتکار و پلید هم سخنی درست و تجربه­ای مفید را مطرح کرد، باید قبول کرد و مورد توجه قرار داد، و چنانچه خدای ناكرده و بلاتشبیه، جناب آقای دکتر احمدی­نژاد، کلام نسنجیده‌ای گفت و يا کار غیرحکیمانه­ای انجام داد، می‌بايست قاطعانه آن را رد کرد و در مقابلش ایستاد.

 حالا ببینیم که ما مدعیان پیروی از احکام الهی و شریعت مقدس اسلام، چقدر در مقام نقادی خداپسندانه عمل کرده­ایم و در موضع نقد، عاشورايی بودن خود را به نمايش گذاشته‌ايم.

فصل دوم :

 عمل كرد احزاب و جناح‌های گوناگون بعد از پيروزی انقلاب اسلامی در رابطه با نقد و نقادی.

نگارنده شخصاً تاکنون با پنج دولت و سه رئیس­جمهور تعامل داشته است و با جرأت ادعا دارد که تنها کسانی که در رابطه با عملکرد دولت­های مختلف بعد از پيروزی انقلاب اسلامی، «نقادی» به معنی صحیح کلمه را داشته­اند، حضرت امام خمینی قدس سره و رهبر معظم انقلاب اسلامی حفظه‌الله، بوده­اند.

چنانچه تعامل بنیان­گذار جمهوری اسلامی را با اولین دولت بعد از انقلاب اسلامی (دولت موقت)، اولین رئیس­جمهور جمهوری اسلامی ایران (آن فراری كذايی)، و نخست­وزیری آقای مهندس میرحسین موسوی را، از نظر بگذرانید، می‌ببینید كه آن پير خراباتی با چه شیوه­ای الهی و اسلامی نقادی ­کرده است و چگونه محاسن را به رخ ­کشیده است و معایب را با چه ظرافت و حکمتی آشکار ­ساخته است، و چگونه راه­حل مرتفع­ساختن آن‌ها را نيز بعضاً مستقيم و يا غیرمستقیم بیان فرموده‌ است. و همچنین نقادی خلف صالح و فرزند برومند آن امام همام «حضرت آقا»، را ملاحظه بفرماييد، كه چگونه با همان سبک و سیاق، مشی و منش و خلق و خوی، نقادی الهی و اسلامی خود برای دولت­های آیت­ا... هاشمی رفسنجانی، حجت­الاسلام خاتمی و دکتر احمدی­نژاد، به تصوير كشيده‌اند که آخرین آن‌ها، نقد آن حضرت از دولت نهم در اول شهریور 1387 صورت پذيرفت.

با عرض معذرت از دیگر مقامات محترم که معمولا در رأس جناح و احزابی هم قرار داشته و دارند، با ضرس قاطع اعلام می­دارد که دولتمردان ديگر چنین نبوده­اند و این قلم شواهدی تجربی و غیرقابل انکار را از هر پنج دولت دارد که در عمل، همان تز معروف "هر کس که با ما نیست، بر ماست"، را بها داده و عمل كرده‌اند.

در کمال تأسف و تأثر بايد اذعان كرد كه دولت­ها و مقامات ما آنچنان سیاست­زده و ضدنقادی بوده و هستند که همه چیز را یا سفیدِسفيد و يا سياه‌ِسياه می­دیده و می­بینند و به همین جهت است كه هیچ کدام نتوانسته‌اند یکدیگر را تحمل بكنند و آنچنان دایره­ی تغییر مقامات را وسیع دیده و می­بینند که ای بسا بعضاً آبدارچی­ها هم در آن دایره قرار گرفته و بگيرند.

مثلا در بین مدعيان به اصطلاح اصلاح­طلبی، ناكسانی بوده و هستند كه اگر کسی مثل حجت­الاسلام ناطق‌نوری هم سخنی را حتی در تأیید دولت مشهور به اصلاحات بیان می‌كرد، برنمی­تابيدند و می‌گفتند از سر ناچاری است، سیاسی­کارانه است و . و . . . ، از سویی دیگر در میان مدعيان به اصطلاح اصول­گرایی هم بودند و هستند اشخاصی كه حتی كارهای خوب خاتمی را نيز بر نمی‌تابيدند. مثلاً حاضر نبودند و نشدند از ورود ايشان به سرزمين بس مقدس بقيع با پای برهنه، تجليل بكنند و آن كار بی‌نظير و تاريخی را تأييد نمايند.

به عبارت دیگر در منطق حزب‌گرايی و جناح‌بازی، اگر عناصری از جریان معروف به چپ کار خوب و اقدام خیری انجام بدهند، بد است، چون چپی­ها فاعل آن بوده­اند ولو زیارت ثامن­الحجج علیه­السلام باشد، و اگر عده‌ای از جریان مطرح­شده به عنوان راست، کار بد و قبیحی مرتکب بشوند (هر كار بدی)،  آن کار خوب است، چون راست‌ها انجام داده‌اند و البته راجع به جناح‌ها، عكس آنچه كه گفتيم نيز صادق است.

 از اين رو است كه اگر كسانی با ديدگاه عاشورايی و بسيجی كه داشته و دارند، در دولت اصلاحات از خاتمی انتقاد بکنند و عملكرد اكثريت مجلس ششم را محكوم كرده و با آنان مطابق اعتقادات درست خود، مبارزه داشته باشند، خوب هستند و پیشانی آنان بوسیدنی است و زبانشان هم ابوذری است. اما وای بر آن روزگاری كه همين زبان ابوذری‌ها در دوران براريكه قدرت سوارشدن رقيبان چپ‌ها ، نقصی از نقائص اكثريت مجلس هفتمی‌ها و ضعف‌های فلانی و تخلفات بهمانی، كلامی بر زبان برانند و يا جمله‌ای را به قلم بسپارند، آن وقت است كه بلافاصله غیراصول­گرا می‌شوند، تهمت پانصد ميليون تومان پول از هاشمی‌رفسنجانی‌ گرفته‌اند تا تبليغ بكنند، به آنان زده می‌شود، و خلاصه مستحق هر نوع تهمت و تحقيری خواهند بود و سزاوار سخت‌ترين توبيخ‌ها و . و. . . .، می‌شوند.

بدين جهت بوده است كه منتقدين به معنی صحيح كلمه از قدرتمندان، در دوران قدرتمند بودن به اصطلاح چپ­ها، سخت مورد احترام و اکرام قدرتمندان فعلی قرار داشتند و زمانی هم که در خصوص عملكرد اكثريت  مجلس هفتم چند انتقاد را مطرح ساختند، به شدت مورد اقبال مدعیان «اصلاح­طلبی»، واقع شدند.

آنچه مسلم است و به تجربه به دست آمده است عبارت از اين واقعيت بسيار تلخ و شوم است كه بسيجيان آزاده و غير جناحی و نقاد قدرت‌ها را، هيچ يك از جناح‌هايی كه بر اريكه‌ی قدرت سوار بوده‌ و هستند، بر نتابيده‌ و تحمل نكرده‌اند.

 برای نمونه اگر كسی بنا بر تشخيص مستند خود و از باب تكليف خدايی خود از رقيب رئيس جمهور پيروز و يا فلان مقام ديگر پيروز، حمايت بكند و بعد از انتخابات نيز بنا بر انجام وظيفه‌ی الهی خويش، برای موفقيت رئيس جمهور و يا نماينده‌ی منتخب ملت، تلاش نمايد و از عملكرد او دفاع كند، كمترين مزد او عبارت می‌شود از؛ منافق است، از دولت امكانات گرفته است، زيگزاز می‌رود، به فكر آينده خودش می‌باشد، معامله كرده است و . و ... ، يعنی آنچه را خود آنان انجام داده و می‌دهند در حق اين بسيجيان مظلوم روا می‌دارند و احتمالاً توجيه آنان اين‌چنين باشد كه:

"زاهد از کوچه رندان به سلامت بگذر –

 - - تا خرابت نکند صحبت بد نامی چند"

 البته بنابر فرمول‌های حزبی و تناسب‌های جناحی امثال ذكر شدگان محكوم‌اند و كمترين سزای عمل مجرمانه‌ی (!) آنان، سركوب شدن توسط هر دو جريان قدرتمند است، تا مردان بسيجی عملاً، ميدانی را در اختيار نگيرند چرا؟، چون كه خطرناك هستند و بی ملاحظه، سياسی‌كاری را نمی‌فهمند و ممكن است كه كار دستمان بدهند، مماشات را ياد نگرفته‌اند و معلوم نيست كه تا كجا دستورات ما را (كه مافوق هستيم)، اجرا بكنند.آری به قول ظريف شاعر؛

 "چون سخنم نمی‌زند زنگ ريا به گو‌ش‌ها - -

 - كس نتواند آورد طاقت همزبانيم ".

بلا تشبيه دولتمردان ما، قدرتمندان به مجيزگويی بشقاب دورقاب چين‌ها عادت كرده‌اند و در حضور و غياب آنان، فقط و فقط بايد از عملكردشان ولو اين كه جنايت هم باشد، تعريف و تمجيد كرد، و متأسفانه در مقاطع مختلف تاريخ، اين چاپلوسان بوده‌اند كه غير مستقيم قدرت را در اختيار داشته‌اند و سياست‌گذاران دولت‌ها بوده‌اند.

كما اين‌ كه خدای‌ناخواسته برخی چاپلوسان راست‌نما كه از مخالفان اصلاح­طلبان بوده‌اند، حاضر می‌شدند که هر كاری را بكنند تا به قول خودشان از شر رقیبان قدرتمند رهایی یابند، و نعوذبالله ممكن است شاهد و ناظر باشيم که بعضی از متملقين كه خود را حامی عده‌ای از مدعیان اصلاح­طلبی معرفی می‌كنند، تلاش بکنند که نستجيربالله جمهوری مبارك اسلامی را كه حاصل زحمات بيش از هزار سال كبار شيعه و خون‌بهای چندصد هزار شهيد والامقام و جانباز بزرگوار كه شهيدان زنده هستند و ارمغان هفتاد سال زحمات بی‌شائبه و شبانه‌روزی، امام خمينی بت شكن و سترگ است، بشکنند و در مقابل آمریکا ذلیل بگردانند، تا اينان بتوانند دکتر احمدی­نژاد و دولت نهم را از پای درآورند.

اگر پناه بر خدا چنين بشود، به راستی كه اين پرسش را چه كسی پاسخ خواهد داد كه این چه جور اصلاحات و چگونه اصولی است که به پيروانش اجازه می‌دهد كه برای از میدان بدر کردن حريف، به جمهوری مقدس اسلامی، آسیب ­برسانند.

شايان ذكر است كه نويسنده، بين اصول‌گرايان واقعی و اصلاح‌طلبان حقيقی، فرقی قائل نيست و معتقد است كه هيچ اصلاح طلبی غير اصول‌گرا نيست و بر عكس نيز صادق است، يعنی هر اصول‌گرايی اصلاح‌طلب هم هست. بقيه‌ی قضايا و ماجراها، دكان است، دكان. دعوا بر سر خدمت در جمهوری مقدس اسلامی و نهضت امام خمينی و اطاعت از فرامين نايب امام زمان عليه‌السلام، رهبر معظم انقلاب اسلامی دامت‌بركاته، و اصلاح امور مردم نيست، دعوا بر سر صدارت و وكالت و از اين قبيل است و بس، وگر نه اين همه جدال و دعوا در بين مدعيان اصول‌گرايان و اصلاح‌طلبان اصطلاحی وجود نداشت، چون كه اين دو در حقيقت بايد يكی باشند و مكمل يكديگر، كه چنين نيست.

بنا بر آنچه که گذشت صاحب این قلم همیشه سعی داشته و دارد تا همانند آینه عمل کند، هم خوبی­ها را منعکس نمايد و هم بدی­ها را يادآور بشود. و چنین نيز کرده است و بهترین و مستندترین مدارک مثبته این مدعا، ده‌ها نطق­ قبل از دستور و ده‌ها مقاله، صدها مصاحبه و مواضع جدی و قوی  او در سه دوره‌ی مجلس شورای اسلامی، هستند، اگر چه رسانه‌های دو طرف، در تخريب چهره‌ی مستقل و منتقد او همگام عمل كرده‌اند و چه بسا كه در خصوص اين مقاله نيز، چنان كنند كه ما را باكی نيست.

بسيار است اتفاقاتی كه روزانه برای اين قلم پيش می‌آيد كه از او می‌پرسند تو همان . . . معروف هستيد؟! ، آنگاه كه مستمع جواب آری قرار می‌گيرند، بلافاصله می‌فرمايند "لااله الاالله، آنچه كه ما از روزنامه‌ها فهميدم و خيال می‌كرديم، با آنچه كه اينك ملاحظه و استماع می‌كنيم، به شدت در تضاد هستند.

فصل سوم :

 نقد اجمالی و مختصر رئيس جمهور محترم عملكرد دولت نهم.

بعد از تقديم دو فصلی كه نسبتاً طولانی هم بودند، وارد حوزه‌ی «نقد احمدی‌نژاد و دولت نهم به سبكی ديگر»شده و مطالب خود را تقديم كرده و اشعار می‌دارد كه عنوان اين مقاله، بعد از قرائت مطالبی كه در پی می‌آيد، روشن خواهد شد.

الف - اقدام خوب احمدی­نژاد و دولت نهم بازگشت عملی به شعارهای اصلی انقلاب اسلامی و امام خمينی رضوان‌الله‌تعالی عليه، بود كه قدرتمندان قبل از او، به تدريج نه فقط آن شعارها را رها كرده بودند بلكه سعی داشتند كه به همه بباورانند كه آن‌ها مختص روزگار امام بوده‌اند و رعب و وحشت از غرب را مجدداً بر دل‌ها مستولی ساخته بودند چون خودشان بريده بودند و متأسفانه مقام و تشريفات آثار خود را بر جای گذاشته بود و نياز به توضيح ندارد كه اكثر دولتمردان قبل از احمدی‌نژاد، عملاً دست از امام و شعارهای انقلاب اسلامی كشيده بودند ولو اين‌كه در بعضی از موارد، با زبان يادی از بنيان‌گذار جمهوری اسلامی می‌كردند و ذكری از شعار "استقلال ، آزادی ، جمهورر اسلامی" بر لب می‌آوردند و در كمال تأسف كار به جايی رسيد كه در يكی از مجله‌های دولتی رسماً نوشتند؛ "استقلال ، آزادی ، جمهوری خاتمی". اما احمدی‌نژاد به اين شعار معروف و مطرح عمل كرد كه "همدلی از هم زبانی بهتر است" و همراهی ايشان با رهبر معظم انقلاب اسلامی و اطاعت كردن او و دولتش از اوامر دينی و اسلامی، واضح و روشن است.

مسلم است كه نواقصی نيز وجود دارد كه يك مورد مستند از آن‌ها را فرمانده‌ی تيم سابق حفاظت رئيس جمهور ادعا كرده بود و گفته بود احمدی‌نژاد اصلاً و ابداً توجهی به برنامه‌ريزی‌های حفاظتی نمی‌كند و بدين سبب ما مجبور شديم به مقام معظم رهبری متوسل بشويم كه به رغم دستور (خصوصی) صريح حضرت ايشان، باز هم احمدی‌نژاد، تيم حفاظت را همراهی نمی‌كرد.

ب- اولین اقدام ناخوشايند این دولت هم آن بود که همانند دولت‌های قبل رقيبان انتخاباتی را دشمن تلقی كرد و دست به یک پاکسازی بسیار گسترده زد و حاضر نشد از مقامات قبلی حتی آنانی را که خط و جناح برایشان مهم نيست و تابع دستور مافوق هستند و سرشان به كار خودشان گرم است، استفاده بکند. احتمالاً برخی از آنان در اثر بيكاری، يك سری اقداماتی عليه دولت هم انجام بدهند كه اگر مشغول بودند، چنين نمی كردند.

ج - برپایی نماز اول وقت توسط رئیس­جمهور و اکثر وزیران قدم مبارک و مقدس بعدی اين دولت مورد نظر می­باشد که یکی از آرزوهای بزرگ و همیشگی متدینین بوده است که ببینند دولت­مردان آنان در اجرای احکام الهی از بقیه جلوتر هستند.

 د- افراط در تظاهر عمل به شعائر دينی، راه را برای برخی از ناكسان در كمين نشسته باز می‌كرد تا پاره‌ای از خرافات را مطرح كرده و دامن بزنند.

ه - اقدام خوب ديگر احمدی­نژاد و دولت او، مقاومت در مقابل استکبار بود كه با فریادی رسا و صاعقه‌وار بر سر آمریکا و صهيونيزم بين‌الملل فرود آمد که ای مستكبرين از خدا بی خبر از برج عاج و شیشه­ای خود بیرون بیایید و ببینید که دوران زورگویی شما رو به اتمام است.

و - عدم استفاده از ادبیات روز جهان سياست و اقدامات مقتدرانه‌‌ی دیپلماسی در برابر صهیونیزم بین­الملل، نقصی بود كه به آن ناپاکان شقی فرصت‌ می­داد تا بتوانند عليه اسلام و جمهوری اسلامی، تبليغات منفی راه بيندازند. به نظر می‌رسد كه اكنون وضع بهتر شده است و رئيس جمهور با تجاربی كه آموخته است، با دقت بيشتر سخن گفته و با توجه بهتری موضع می‌گيرد و با تأمل حركت می‌كند.

ز - از بهترين، تاريخي‌ترين و مهم‌ترين اقدامات دولت نهم، مقاومت جانانه در برابر تهديدات استكبار جهاني و صهيونيزم بين‌الملل است كه دانشمندان جوان ما را با انگيزه‌ا‌ي بيشتر به تلاش واداشت تا آنجا كه اينك جمهوری اسلامی بعد از گذشت حدود سه سال توانسته ‌است بيش از 4000 سانتريفيوژ را راه‌اندازي كند و چشم جهانيان را خيره ساخته و روی ناپاك استكبار و غرب را كم كند.

ح - يك كلام بدون تأمل رئيس دولت حتي اگر محتواي آن درست هم بود مانند «غني‌سازي اورانيوم توسط يك بچه محصل در منزل شخصي پدرش»، آنچنان حربه‌‌اي تبليغاتي به دست دشمنان اسلام و ايران اسلامي داد كه نگو و نپرس.

ط - يكي از حالات خوب پنجمين رئيس‌جمهور كه نهمين دولت بعد از پيروزي انقلاب اسلامي را تشكيل داده است، خوف و نگراني مديران ارشد و مياني از كم‌كاري، بي‌توجهي و يا خداي ناخواسته تخلف، می‌باشد. درست برعكس دولت‌هاي سازندگي و اصلاحات كه بعضی از وزيران، استانداران و فرمانداران آن‌ها از هيچ ارگان نظارتي حساب نمي‌بردند و پشتيباني بی حساب و كتاب رئيس‌جمهور باعث می‌شد كه آنان از عدم مؤاخذه و پی‌گيری، خاطرجمع باشند. مقامات اين دولت از بي‌ملاحظگي و قاطعيت رئيس‌جمهور حسابي، حساب مي‌برند و ظاهراً در بين دولت‌های سركار آمده در جمهوری اسلامی، كمترين تخلفات قانوني و مالي، در اين دولت صورت گرفته است.

ی - ضد اين حسن، آن است كه هيچ مقامي نمي‌داند تا چند روز ديگر و يا چند ماه و سال ديگر مسئووليت دارد، لاجرم در برنامه‌ريزي كلان و غيرروزمره آن‌گونه كه شايسته بود است موفق نشده‌اند و كار را به آنجا رسانيد كه رهبر معظم انقلاب اسلامي، در مقام نقد اين مطلب بفرمايند كه "فرض را بر اين بگذاريد كه تا پنج سال ديگر مسئول هستيد".

ك - ممانعت از حج مستحبی رفتن (تمتع و عمره) مقامات سطوح مختلف و مقابله با معطل ماندن يك‌ماهه‌ی كار بسياری از مردم خوب كشورمان، یکی از بهترین مواضع و عمل­های پسنديده‌ی دولت ارزشمدار نهم بوده است.

ل - نقطه مقابل آن این بود که رئیس محترم و پرتلاشش در مقابل دوربین­های داخلی و خارجی گفت اگر حکام غاصب سرزمین مقدس حجاز مرا دعوت بکنند، به حج (مستحبی) خواهم رفت. چون چنين شد، در كمال تأسف در اجرای آن مصوبه‌ی خوب، موفق نشد كه از قديم گفته‌اند كه "رطب خورده كی منع رطب كند". در خصوص سفره‌های افطاری از كيسه‌ی بيت‌المال هم اوضاع همين است، راجع به اجتناب از كاخ نشينی نيز وضعيت چنين است كه البته به مناسبت‌هايی در كاخ نشستن، اجتناب ناپذير است.

م - از ديگر اقدامات میمون و مبارک دولت عدالت­محور نهم، سفرهای پی­درپی استانی بوده و هست که حقیقتاً دهان بسیاری از مخالفین را بسته است و همگان در برابر اين همه كار و سفر كم آورده‌اند و البته كه خیرات و برکات فراوانی در پی داشته است.

ن - ضد آن هم بسيار موفق عمل كرده است و آن تورمی بوده است که از اختصاص آن همه پول برای هزاران طرح­ به اجرا درآمده در اين دولت و دولت‌های قبل صورت گرفته است که وضعیت معیشت را بر مردم حقيقتاً سخت کرده است. اگر چه برای تعدادی هم شغل ایجاد کرده است ولی دولت بايد فوراً و جداً برای مهار تورم و تأمين نيازهای اساسی جامعه كاری بكند، زيرا عواقب آن واقعاً قابل پيش‌بينی نيست.

در اينجا يادآوری بخشی از نطق پيش از دستور مورخ 18/9/1386 علي زادسرجيرفتی را از جهات مختلف مفيد ‌دانسته و تقديم می‌دارد :

"جناب آقاي رئيس جمهور؛ شجاعت، سماجت و تحرك و تلاش حضرت‌عالي ستودني و مثال‌زدني است. از اين‌كه در مقابل استكبار عالمي به سر كردگي امريكاي جهانخوار اينچنين مردانه و دلاورانه ايستاده‌ايد و از حق و حقوق هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران دفاع داشته و خواهيد داشت صميمانه و خالصانه سپاسگزاريم.

جناب آقاي دكتر احمدي نژاد؛ از اين‌كه از تهديد به تصويب قطعنامه سوم و احتمال حمله‌ي نظامي دشمن، خوفي بدل راه نداده‌ايد، همه ملت بسيجي ايران اسلامي اذعان دارند كه كاري درست است و عاشورايي. اما يادتان باشد كه تورم افسار گسيخته و وضعيت سهميه‌بندي بنزين اعصاب قاطبه‌ي ملت را در‌هم ريخته است و ما به هر كجا كه مي‌رويم با اعتراض جدي روبرو هستيم و متأسفانه دفاع موجه و مردم‌پسندي نداريم، لطفاً اين موضوعات را جدي بگيريد و از عواقب آن بترسيد كه اصلاً قابل پيش‌بيني نيست و مطمئن باشيد اگر دولت جناب‌عالي بر غول بيكاري و اژدهاي تورم و عقرب سياه سهميه‌بندي بنزين فائق آيد، دولتي تاريخي و به ياد ماندني و اسطوره‌اي در تاريخ دولتهاي قبل و بعد از انقلاب اسلامي ايران خواهد شد". (نطق قبل از دستور مورخ18/9/1386)

س - تغییر بدون ملاحظه برخی از وزیران مثل وزير آموزش و پرورش و بعضی استانداران مانند استاندار کرمان بسيار بجا است.

 ع - حمایت حيرت‌انگيز و باورنكردنی رئيس دولت از آقای مشایی كه به غير از نمايندگان مجلس و ديگر سياسيون كشور، مراجع عاليقدر تقليد نيز موضع گرفتند، فايده‌ی آن تغييرات سودمند را به زيان غيرقابل جبران مبدل كرده است و القای پديده شوم فاميل سالاری را در اين دولت نيز به رخ می‌كشد.

ف - سر و سامان دادن به اقتصاد کشور و خطرپذیری غیرقابل توصیف و حقیقتاً قابل ستایش اين دولت در اجرای طرح‌های سهمیه­بندی بنزین و تحول اقتصادی از کارهای مثال­زدنی این دولت نهم است که فقط و فقط از عهده یک رئیس­جمهور شجاع، مانند احمدی­نژاد برمی­آمد.

ص -  بلبشوی به­وجودآمده در قیمت مایحتاج عمومی بالاخص لبنيات، حبوبات، ميوه‌جات و حمل و نقل و همچنين مسکن، ضمن اين‌كه اعصاب مردم را بهم ريخته است موجب شده است تا کار مهم و ضروری تحول اقتصادی در نزد افکار عمومی مخدوش بشود و جامعه را نسبت به آينده نگران بسازد.

ق - يكي از زيباترين كارهاي معنوي و سمبليك جناب آقاي دكتر احمدي‌نژاد، بوسه‌زدن بر دستان مبارك معلم دوران ابتدائيش بود كه انصافا چشم‌نواز و روح‌افزا بود .

ر - وقتي رفتار جناب ايشان را با رقيب خويش كه از اركان جمهوري اسلامي بوده و هست و حاصل زحمات نيم قرن امثال او ارمغان آور رئيس‌جمهور شدن چون احمدي‌نژادی بوده است، ملاحظه مي‌شود، آن زيبايي، چشم‌نوازي و روح‌افزايي، در ذهن آدمی، مسأله‌دار مي‌شود.

ش - تعامل جناب رئيس‌جمهور با مجلس هشتم اجمالاً جالب، مؤثر و حتماً مفيد خواهد بود و معرفي وزيري همانند جناب آقای علی كردان كه از پايه‌هاي اصلي ستاد انتخاباتي يكي از رقيبانش بوده است، كاملا غيرمترقبه، عجيب ولي پرفايده است.

ت - رفتار و گفتار همين دولت نهم با مجلس هفتم و معرفي بعضي از وزيران جداً مضر و نوميدكننده بود. رأي‌نياوردن چهار وزير معرفی شده و معرفی كردن چند وزير برای يك وزارتخانه، و ادبيات گفتاري جناب احمدي‌نژاد در رابطه با مجلس هفتم به هيچ وجه قابل مقايسه با مجلس هشتم و استفاده از عناصر خوبي مثل جناب آقای محمد رضا رحيمي، نمي‌باشد.

 قابل ذكر است كه بنده به هيچ وجه تعامل اكثريت و اقليت مجلس هفتم را با دولت نهم و رئيس جمهور، قبول نداشتم و مدعی هستم كه عدم تعامل صحيح بين مجلس هفتم و دولت نهم دو طرفه بود.

ث - توجه اين دولت به شعائر ديني درست نقطه مقابل دولت قبلي بوده و هست. دولت اصلاحات جگر همه‌ي متدينين را خون كرد و چنان كرد كه كساني كه معلوم‌الحال بودند و هستند جرأت پيدا كردند كه فجايعي چون 18 تير 78 را به وجود بياورند. خوشبختانه اكنون خيال جمله‌ی اهل ايمان و اسلام مخصوصاً رهبر معظم انقلاب اسلامي از اين جهت آسوده است.

خ - آنچه ممكن است موجب نگراني بشود، سخت‌گيري احتمالاً بدون سببی باشد كه خداي ناكرده باعث دين‌گريزي برخي از جوانان بشود.

ذ- شتاب‌زدگی اين دولت در پاره‌ای از امور مانند برخورد با مقامات بانك خصوصی پارسيان، يكی ديگر از معايب رفتاری رئيس دولت نهم می‌باشد كه اكنون خيلی كم شده است.

ض - جبران فوری بعضی از بی‌توجهی‌ها و يا خطاها، يكی ديگر از محاسن جناب آقای دكتر احمدی‌نژاد است كه نمونه آن دل‌جويی به مورد از جناب آقای دكتر طالبيان مدير عامل سابق بانك مورد اشاره، می‌باشد.

ظ - سخنرانی بسيار خوب و خدايی احمدی‌نژاد در سازمان ملل و بحث مفيد و به هنگام او در خصوص ظهور حضرت حجت‌بن‌الحسن‌العسكری عجل‌الله تعالی‌فرجه‌الشريف، از شاهكارهای به ياد ماندنی جناب ايشان از روزگار صدارتش خواهد بود.

غ - انعكاس مطالبی چون هاله‌ی نور و از اين قماش، متأسفانه آن همه شيرينی را به تلخی مبدل ساخت.

و بسيار است از اين قبيل كه در اين مقال نشايد.

با تشكر؛ علی زادسرجيرفتی

نماينده‌ی مردم شريف جيرفت و عنبرآباد در

دوره‌های چهارم، پنجم و ‌‏هفتم مجلس شورای اسلامی

تهران؛ شهریور 1387

بازنشر، قم‌المقدسه؛ 1394/04/02

نظر به اين‌كه قصد بر اين است تا ان‌شاءالله در آينده، نقدهای ديگری را نيز تقديم حضور شريف شما خوانندگان بزرگوار، بنماييم، چنانچه در انتهای همين صفحه برای بهتر شدن آن نقد‌ها، ما را راهنمايی بفرماييد، موجب امتنان مضاعف خواهد بود.«خاطر نشان می‌كند كه می‌توانيد اسم مباركتان را مرقوم نفرماييد و يا از اسم مستعار، استفاده كنيد». ضمناً مستحضر هستيد كه فرمايشات شما و عرايض ما، به صورت عمومی و علنی خواهد بود. بديهی است كه اين مديريت در انتشار مطالب و يا عكس آن، خود را مجاز می‌داند. با تشكر و ابراز ارادت

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...