قصه‌های تلخ و  شیرین دوران امامت جمعه‌ زادسرجیرفتی؛ دقیقاً چهار سال پیش در چنین روزی (1388/05/16) که مصادف بود با روز مبارک نیمه‌ی شعبان‌المعظم 1430 هـ.ق، نگارنده‌ به عنوان امام جمعه‌ی شهر تاریخی "اسدآباد" که زادگاه بزرگ بیدارگر مشرق زمین بود، منصوب شد و اولین خطبه‌‌های خود را ایراد کرد ادامه . . .

بازدید قبلی؛ 3010

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم 

مقدمه :

دهه‌ی اول شعبان المعظم 1430 هـ.ق، و دهه‌ی دوم مردادماه 1388 هـ.ش، بود که این بنده‌ی کوچک خدا، به قصد عزیمت به شهر خون و قیام، و اقامت در جوار مرقد اطهر و انور کریمه‌ی اهل‌‌بیت سلام الله علیها، مصمم، و منزلی استیجاری را در قم‌المقدس نشان کرده بود، که در آن صبح به یادماندنی، زنگ تلفن همراهش به صدا درآمد و عزیزی که در آن طرف خط سخن می‌گفت، از عنایت عزیزی بزرگوار، به او خبر داد و گفت که ... فردا بعدازظهر ساعت 17 منتظر شماست.

مطابق قرار، به زیارت آن بزگوار مورد اشاره نایل آمدم و حدود 110 دقیقه در خدمتشان بودم و از آنجایی که قویاً احتمال می‌دادم که خلاصه‌ی عرایضم را به سمع و نظر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ی مدظله‌العالی، می‌رساند فرصت را غنیمت شمرده و از هر دری سخن گفتم، از این‌که در متروی تهران چها شنیده‌ام، در تاکسی‌ها چه تیپ شایعاتی بر سر زبان‌هاست، در اتوبوس‌ها بر سر چه مطالبی بحث می‌شود، برخی از فرزندان بعضی از بزرگان چه می‌گویند، ماهواره‌ها چگونه بحران آفرینی می‌کنند، در فضای مجازی سایبر چه می‌گذرد، نقش «فیس بوک» در تشنجات، و اغتشاشات، چیست و . و . . .، و از نگرانی شدید خویش از پاره‌ای از حرف و حدیث‌ها، و خوف و اضطرابم را از غیر قابل اعتماد بودن آقای . . . ، مطرح ساختم، و گفتم من از فلانی می‌ترسم، پرسید چرا، گفتم چون استنباطم این است که . . . .،.

اما وقتی پاسخ‌های اساسی و اجمالاً مجاب کننده‌ی حضرتش را استماع کردم، و با توجه به اشرافش به مسائل تا حدودی آرام شدم. آن چه که برایم بسیار جالب و شیرین بود، عبارت از این است، که جناب ایشان بر تمام آنچه را که به صورت خیلی صریح و بدون هرگونه سانسوری گفتم، احاطه داشتند، و اطلاعاتشان به مراتب از نگارنده، اگر بیشتر و دقیق‌تر بود، کمتر نبود. در پایان آن گفتگویی که برایم تاریخی بود، آن مرد شریف که لطیف بودنشان ارثی است، گفتند که شنیده‌ام برای ادامه‌ی زندگی عازم قم هستید، پاسخ شنیدند که درست است، علت را جویا شدند و دلایل متعددی را بر این مهم استماع کردند که ذکر آن‌ها ضروری نیست.

صبح روز بعد مجدداً همان دوست دیروز، از آن طرف خط تلفن گفتند، فردا ساعت ده صبح، رئیس محترم شورای سیاستگذاری ائمه‌ی جمعه، منتظر شماست. جناب حجت‌الاسلام آقای تقوی در دوره‌ی چهارم مجلس، رئیس کمیسیون فرهنگی بود، و صاحب این قلم هم سخنگوی آن کمیسیون. در وقت دیدار ایشان، گفتند که شما مورد عنایت مقام معظم رهبری مدظله‌العالی، هستید و می‌بایست به شغل شریف و مقدس امامت جمعه  منصوب شوید. اینجانب که به شدت تحت تأثیر لطف و محبت ولی امر مسلمین و نایب شایسته‌ی امام زمان علیه‌السلام، قرار گرفته بودم، با رضایت و خرسندی تمام اعلام کردم،بنده سربازم و بدین لطف و توجه افتخار کرده و به خود می‌بالم.آن مقام محترم گفتند که باید شهرستانی را جهت عزیمت انتخاب کنید، با توجه خاص، و به دلیل اینکه هرگز تصور نمی‌کردم که مقام رفیع امامت، بنده را مورد عنایت قرار داده باشند، سرمست و شیدا از این لطف بزرگ، گفتم بنده جایی را انتخاب نخواهم کرد، شما که مرا می‌شناسید، هر شهرستانی را مشخص بفرمایید، و مناسب بدانید، بدون تأمل عازم خواهم شد. البته باور این مطلب برایشان سخت بود، که عجب، زادسرجیرفتی اینگونه تسلیم است و به هر مکانی حاضر است برود.

 این اقدام و تسلیم بودن بنده، ناشی بود از دیدگاهی خاص، و اعتمادی مطلق به جناب حجت‌الاسلام تقوی و مجموعه مدیریتی ایشان. البته بعداً فهمیدم که کاش چنین نمی‌کردم، آخر من در یک دنیای خاص و روحانی سیر می‌کردم، به همین دلیل چشم بسته تسلیم پیشنهاد معاونت محترم ایشان آقای . . .، که خودش استخاره گرفته بود، شده و راهی شهرستان اسدآباد که زادگاه عشق من، حضرت استاد سیدجمال‌الدین اسدآبادی قدس‌سره‌الشریف بود، شدم.

          آری اینجانب با شور و شوق پذیرفتم و با توجه به آن که امام جمعه محترم سابق آن دیار، در هفته‌ی قبل از نیمه‌ی مبارکه‌ی شعبان‌المعظم، غیرمترقبه خداحافظی کرده بود، و همگان را به بهت و حیرت واداشته بود. امام جمعه جدید که حکم انتصاب او در روز 1388/05/12(درست روز تنفیذ حکم رئیس جمهور دهم) صادر شده بود، در روز ولادت باسعادت خاتم الاوصیاء، بقیه الله الاعظم حجت ثانی عشر عجل الله تعالی فرجه الشریف بود، (چهار روز بعد) معرفی شد و اولین دوخطبه‌‌ی زادسرجیرفتی به عنوان خطیب جمعه در آن روز مقدس  ایراد گردید.

آری؛ صبح پنجشنبه چهاردهم شعبان‌المعظم یکهزار و چهارصد و سی هجری قمری (1388/05/15) جهت تشرف به محضر انور و اقدس کریمه‌ی اهل بیت سلام الله علیها، عازم  قم‌المقدسه شده و نماز ظهر و عصر را در آن مکان پرخیر و برکت اقامه کردم، و خطاب به خانم فاطمه معصومه سلام الله علیها، عرض کردم: خانم، تو خودت چنین راهی را پیش رویم قرار دادید و بدین موقعیت مقدس نائل گردانیدید، پس بی‌بی، تو را بحق فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها، سلام‌الله علیها و علیهم اجمعین، مرا هدایت کن و از انواع خطرات متصور و غیر قابل پیش‌بینی، مصونم بدار، که آبرویم را از شما حضرات عالی مقام سلام الله علیکم اجمعین، و روحانیت معظم، و شهدای عالی‌قدر هشت سال دفاع مقدس،  بدست آورده‌ام.

آنگاه به همراه خانواده به سوی همدان حرکت کردیم، و پنجشنبه شب با هماهنگی رابط شورا، در مهمانسرای استانداری همدان اقامت کردیم،  و صبح روز مبارک جمعه 1388/05/16، با جمعی از بزرگان اسدآباد که زحمت کشیده بودند و جهت استقبال از امام جمعه‌ جدیدشان به همدان تشریف فرما شده بودند، ملاقات کرده و سپس در حالی که معاونت محترم بازرسی شورای سیاستگذاری، و نماینده‌ی وقت اسدآباد در مجلس، و بزرگان مورد اشاره، تشریف داشتند روانه‌ی دیار تاریخی و ولایتمدار سیدجمال الدین اسدآبادی رحمه الله علیه شدیم. بعد از طی 45 الی 48 کیلومتر از همدان، و پیمودن گردنه‌ی معروف اسدآباد، شهری زیبا را در دامنه‌ی کوه به تماشا نشستیم، و لحظاتی بعد خود را در میان جمع کثیری از مستقبلین اسدآبادی، اعم از مردم شریف و مسؤولین محترم آن شهرستان قرار گرفتیم. عزیزی که فرزند یکی از جانبازان رشید و سلحشور اسدآبادی بود، به ما خیرمقدم گفت و دسته گلی که سنت است را، در دستمان قرار داد و پس از احوالپرسی و روبوسی با عزیزان و سرورانی که در دامنه‌ی کوه مشرف بر اسدآباد منتظرمان بودند، راهی سرزمین مقدس، مبارک و منور 400 شهید والامقام اسدآباد شدیم و خود را در محضر شهدا یافته و از آنان خواستیم که عاقبتمان را ختم به خیر بفرمایند و ما را برای اسدآبادی‌ها تجربه‌ای شیرین قرار بدهند.

سپس به حوزه ی علمیه برادران رفتیم که حدود یکصد طلبه را در خود پذیرفته بود. پس از بازدید از آن مکان پرخیر و عالم پرور، به دفتر امام جمعه و حسینیه‌ی آیت الله معظم خامنه‌ای کبیر مدظله، عزیمت کردیم و دقایقی را در خدمت مقامات محترم و مستقبلین بودیم، که وقت اذان ظهر نزدیک شد و همگی دسته جمعی به سوی مسجد جامع که مصلای نماز جمعه نیز هست، روانه شدیم.

مجری محترم که رئیس ستاد نماز جمعه بودند، خیرمقدم گفته و یک پیام تلفنی از امام جمعه‌ی سابق که ظاهراً در منطقه حضور داشت ولی توفیق شرکت در نماز جمعه رفیق‌اش نشده بود، پخش کرد که هیچ مناسبتی به حال و هوای حاکم بر مجلس نداشت، و عدم رضایت نمازگزاران، از وقتی را که مصروف آن پیام تلفنی شده بود، کاملاً قابل درک بود. بعد از آن از نماینده‌ی وقت مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی دعوت کردند تا مطالب خود را بیان کنند، که او هم که شرح کامل چگونگی امام جمعه شدن زادسرجیرفتی را می‌دانست، بطور مفصل بیان کردند، و گفتند امام جمعه‌ی جدید اسدآباد بنابر نظر و توجه امام خامنه‌ای، به شغل مقدس امامت جمعه مفتخر گردیده است.

آنگاه معاونت محترم بازرسی شورای سیاستگذاری، ضمن تأیید مطالب نماینده‌ی مجلس وقت، نکات مورد نظر خویش را بیان داشتند و سپس حکم انتصاب علی زادسر را به سمت امامت جمعه‌ی اسدآباد قرائت کردند و سرانجام از علی زادسرجیرفتی که هرگز فکر امام جمعه شدن حتی در ذهنش خطور نکرده بود، دعوت کردند تا به ایراد خطبه بپردازد. که مختصری از حال و هوای او و مطالب دو خطبه نامبرده، چنین است:

به فضل الهی در خطبه‌ی اول حدود بیست دقیقه راجع به امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشريف و ارواحنا لتراب مقدمه‌الفداء، مطالبی را به سمع و نظر نمازگزاران محترم رساندم که در بر گیرنده‌ی خلاصه‌ مقاله‌ای را که قبلاً با عنوان :

«ای عاشقان بگوئيد «او» عجل ‌الله ‌تعالی ‌فرجه‌ الشريف، كه  می‌آيد، كيست؟»،  قلمی کرده بودم، می‌بود و نشانی اینترنتی آن را نیز بیان کرده و خطبه‌ی اول را به پایان بردم. چنانچه مایل هستید تامباحث خطبه‌ی اول اولین نماز جمعه‌ی عمر زادسرجیرفتی را، مستحضر بشوید،"اینجا"را کلیک کنید.

و اما مطالب خطبه‌ی دوم که باعث شگفتی اکثریت مؤمنین شنوده شده بود عبارتند از :

:

طلبه‌ی بسیجی؛ علی زادسرجیرفتی

قم‌المقدسه،(شروع نگارش 1392/05/16)

================

==============

ان‌شاءالله در آینده‌ای نزدیک ماجراهای خواندنی نگارنده را در اسدآباد، و دلایل برگشت وی به قم و سکونتش در جوار کریمه‌ی اهل بیت سلام‌الله علیها، ملاحظه خواهید فرمود.

فرصت را غنیمت شمرده و از مردم عزیز اسدآباد و ستاد نماز جمعه درخواست دارم تا چنانچه خاطره‌ای چه تلخ و چه شیرین، و یا نظری و پیشنهادی دارند، در انتهای این صفحه مرقوم فرموده و بر روی کلمه‌ی "ارسال"(send) کلیک کنند، و یا به نشانی: Zadszr14@gmail.com،و  a_zadszrjirofti@yahoo.com،بفرستند.

==============

مطالبی از دوران نمایندگی و امامت جمعه‌ی زادسرجیرفتیادامه . . .

==============

احکام مراجع عظام و جلیل‌القدر تقلید

احکام چهار مرجع تقلید عظیم‌الشأن و جلیل‌القدر جهان تشیع  ادامه . . .

 =====

بخش‌هايی از كارنامه‌ی زادسرجيرفتی در دفاع جانانه و همه جانبه از مردم شريف و جيرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی (حافظ سخن بگوی که بر صفحه جهان --- این نقش ماند از قلمت یادگار عمر) قسمت اول تا پنجم، ادامه . . .

==============

سماجت جدی يك امام جمعه برای آنچه كه    

سماجت امام جمعه(زادسرجيرفتی)برای آنچه  را كه حق مردم اسدآباد می‌دانستادامه . . .

==============

زادسرجیرفتی و 18 تیر

يافته گوگل در باره‌ی زادسر و 18 تیر 1378  حدود  7,350 ، ادامه . . .

نظر اول ... | بازدید: 2093

ادامه مطلب...

  

دیدگاه‌ها   

#1 محست 1395-05-03 11:32

عالی و خواندنی بود مطالب شما ادمی را خسته نمیکند و حقیقتا باید افرین گفت به این قلم زیبا
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...