آن «شب قدری» كه اهل خلوت گفته‌اند و در آن ليله‌ی مباركه، سرنوشت آدمی طی يك سال آينده، در كليه‌ی امور زندگانی، از جمله : 1-، عبادات و معنويات، 2-، معاملات و ماديات، 3-، خوراك و پوشاك، 4-، اشتغال و مسكن، 5-، سلامت و مرض، 6-، تولد و وفات، 7-، حضر و سفر، 8-، فقر و ثروت، 9-، مشی و مركب، 10،زيارت و سياحت، و . و . . .، رقم می‌خورد و قطعيت پيدا می‌كند و در حقيقت «شب سرنوشت»در خير و شر انسان است، يعني چه؟. شبی كه احترام، تكريم و زنده‌داری آن، مورد توجه و وفاق همه‌ی اديان الهی و مذاهب اسلامی بوده و هست ادامه . . .

بازدید تا تاریخ 28 خرداد 1395 : 6533

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ * وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ * لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ * تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ * سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ * .

«شب قدری» كه اهل خلوت گفته‌اند و در آن ليله‌ی مباركه، سرنوشت آدمی طی يك سال آينده، در كليه‌ی امور زندگانی، از جمله :

1-، عبادات و معنويات، 2-، معاملات و ماديات، 3-، خوراك و پوشاك، 4-، اشتغال و مسكن، 5-، سلامت و مرض، 6-، تولد و وفات، 7-، حضر و سفر، 8-، فقر و ثروت، 9-، مشی و مركب، 10، زيارت و سياحت، و . و . . .، رقم می‌خورد و قطعيت پيدا می‌كند و در حقيقت «شب سرنوشت» در خير و شر انسان است، يعني چه؟. شبی كه احترام، تكريم و زنده‌داری آن، مورد توجه و وفاق همه‌ی اديان الهی و مذاهب اسلامی بوده و هست :

خوانندگان عزيز و جليل‌القدری كه دقت و تيزبيني شما هم، از الطاف الهي است، مطمئناً از كساني هستيد كه در رابطه‌ي با «شب قدر» منبرهاي بسيار ديده‌ايد و خطبه‌هاي غرا استماع فرموده‌ايد، و خواندني‌هاي مختلف اعم از كتاب، مقاله، شعر و . و . . را، ملاحظه فرموده‌ايد، و بعد از اين نيز.

بيش از هزاروچهارصد سال است كه مبلغان نامي و شهيري چون خداي سخن و خواجه‌ي منبر«فلسفي قدس‌سره»، با فصاحت و بلاغت از «قدر»، «تقدير»، «شب قدر»، «نزول قرآن در شب قدر» و «ارتباط شب قدر با امام عصر عج» و «نقش انسان در شب قدر» سخن‌ها فرموده‌اند، اهل قلم نوشتني‌ها به يادگار گذاشته‌اند و شاعران، قصيده‌ها، غزل‌ها، مثنوي‌ها و رباعی‌ها سرائيده‌اند كه شمارش و به‌رخ‌كشيدن آن‌ها، در توان هيچ كس و هيچ چيز نبوده و نيست.

به طرق مختلف گفته‌اند و به صور گوناگون نوشته‌اند و با انواع سبك‌هاي شعري، سرائيدند كه:

1-، چرا قرآن در «شب قدر» نازل شده است.

2-، كدام شب ماه مبارك رمضان، «شب قدر» است.

3-، نزول قرآن در «شب قدر»، به چه صورت بوده است، آيا اجمالاً بوده است و يا تفصيلاً؟.

4-، روح چيست و ملائك كيانند كه در «شب قدر»، به اذن پروردگار نازل بر «من كل امر»، هر شی‌ای می‌شوند.

5-،«شب قدر» چيست؟.

6- «شب قدر»، از هزار ماه بهتر است يعنی چه و چرا چنين است.

7-، دليل اين‌كه خدا به پيامبر فرموده است كه : «و تو چه می‌دانی كه «شب قدر» چيست، چيست؟.

8-، در «شب قدر» چه اتفاقاتي رخ مي‌دهد؟

9-،روح و ملائك پروردگار، چگونه به زمين اجلال نزول مي‌فرمايند؟

10-، خود انسان چه تأثيري در سرنوشت سال بعد خود دارد؟

11-، اعمال، ادعيه و اذكار شب قدر چيستند و كيفيت انجام آن‌ها به چه صورت است؟ ، و تأثيری كه بر روح و جان اهل ايمان و اسلام، می‌گذارند، معنوی است و يا مادی؟، و يا هر دو.

12-، ارتباط «شب قدر»، با حجت بن‌الحسن‌العسكری عجل‌الله تعالی فرجه‌الشريف و ارواحناه فداه، چيست و كيفيت آن به چه شكل است و آن حضرت چگونه از سرنوشت شيعيانش و ديگر اتفاق‌های جهان مطلع می‌شود.

و . و . . .

آری در باره‌ی مطالب دوازده‌گانه‌ا‌ی كه مورد اشاره قرار گرفتند و نمونه‌ی آن‌ها، گويندگان، نويسندگان و شعراي متعدد و در سطوح مختلف، از مراجع عالي‌مقام و عظيم‌الشأني همانند امام خميني قدس‌سره، و آيت‌الله‌العظمی خامنه‌‌ای مدظله، و علماي اعلام و جليل‌القدري چون علامه‌ي طباطبايي و استاد مطهري، نورالله مرقدهم‌الشريف و شعراي گرانسنگ و بزرگواري مثل حافظ و مولوي، رضوان الله‌عليهما، گرفته تا بچه‌طلبه‌هايي چون نگارنده، در رابطه با «شب قدر» كوشيده‌اند تا به وسع خويش، كلامي را بر زبان جاری بگردانند و يا جمله‌اي را به رشته تحرير بسپارند و يا متن و يا منظوری را منظوم تقديم بدارند.

 لاجرم صاحب مسكين اين قلم فقير و كم‌بضاعت هم، به خود نهيب مي‌زند كه تو قلم به دست بگير و بنويس، و از نوشتن نهراس. اگر چه قبل از تو هزاران هزار، چنين كرده‌اند و تو مي‌بايست آنچه را ديگران نوشته‌اند، تكرار كني، اما اين كار را بكن كه ارزشمند است، آخر همه جا و همه وقت كه تكرار مذموم نيست و در بعضي از مكان‌ها و برخي از اوقات، تكرار بسيار بسيار ممدوح و پر خير و با بركت هم هست. البته سعی بر اين خواهد بود كه بيشتر به مواردی عنايت شود كه كمتر بدان‌ها پرداخته‌اند.

 بنابراين، اين كمترين بنده خدا هم از حضور مباركتان اجازه مي‌خواهد تا نكاتي چند را پيرامون شب مبارك قدر، تقديم نمايد، باشد كه مشمول دعاي خير شما و مرضي حضرت پروردگار، واقع بشود.

نكته‌ي اول: حتما جناب‌عالي هم اي خواننده‌ي محترم اين جملات را خطاب به ديگران بسيار فرموده‌ايد:

- قدر خودت را بدان.

- تو قدر پدر و مادر را نمي‌داني.

- قدر جواني‌ات را نفهميدي.

- قدر جوانيم را ندانستم.

-- قدر خود را نمی‌دانم.

- قدر زر زرگر بداند، قدر گوهر گوهري.

- تقدير ما هم اينچنين بود.

- از قضا و قدر الهي نمي‌شود فرار كرد.

- براي ما هم چنين مقدر شده بود.

- از قضا اينطوري شد.

- قدر عمرت را بدان.

- قيمت اين چيز چقدر است.

- تو چقدر خواهی.

و چه بسيار است كلمات و جملاتي از اين دست كه حتي روزانه، مرتب به كار مي‌بريد و به خدمت مي‌گيريد و ناخواسته اعتقاد راسخ خود را به قدر و تقدير و قضا و قدر الهی، فرياد مي‌كنيد.

پس شب قدر بهترين دوست و آشناي قديمی همه‌ي ما و شما و رفيق شفيق تمام عمر شما و ما، بوده و خواهد بود.

نكته‌ي دوم: سخن دوم اين است كه خداوند تبارك و تعالي، با توجه به ماه‌هاي قمري، با چنان ظرافتی بی‌نظير و حكمتی بی‌بديل مقدر فرموده است، آن‌هم بسيار رندانه و عاشقانه، كه تمام شب‌هاي سال، «شب قدر» بشوند. يعني«شب قدر» هر سال، يك شب خاص خودش هست، مثلاً اگر اولين «شب قدر»پارسال، دوشنبه 09/07/1386 ، آن هم از فصل پاييز بوده است، اولين شب قدر امسال، يك شب ديگر از فصل تابستان است، كه همانا جمعه 29/06/1387 ، كما اين‌كه هر سي‌وچند سالي يك بار، تكرار مي‌گردد. درست يادم هست كه بيش از سي‌وپنج سال پيش، كه نوجوان بودم، بخشي از ماه مبارك رمضان را در شهريور روزه گرفتيم، مثل حالا، و قسمتي از آن هم در پاييز روزه دار بوديم مانند امسال.

پس «شب قدر» نوبتي به هر كدام از شب‌هاي سال مي‌رسد و چنين افتخار بزرگي نصيب تك‌تك شب‌هاي سال مي‌گردد.

مانند اذكار مبارك «الله اكبر»، «اشهد ان لا اله الا الله» و «اشهد ان محمداً رسول‌الله» و «اشهد ان علياً ولي‌الله» در لحظه لحظه‌ي شبانه‌روز از شرق عالم تا غرب جهان و از شمال دنيا تا جنوب گيتی، توسط مؤذنين عظيم‌القدر، در فضای لايتناهی، طنين‌انداز است.

لطفاً توجه كرده و به اوقات اذان صبح، ظهر و عصر و مغرب و عشا در همين كشور خودمان ايران، دقت بفرماييد، از شرق و شمال به سوي غرب و جنوب لحظه به لحظه اذان مي‌گويند، تا از حد و مرز ايران بگذرد و به عراق برسد و همانطور تا اقصي نقاط جهان، در جايي نماز صبح مي‌خوانند و در جايي ديگر در همان لحظه نماز ظهر و عصر را به پا می‌دارند و در مكاني ديگر در همان وقت نماز مغرب و عشا را اقامه مي‌كنند. يعني حتي براي يك لحظه فضاي بي‌انتهاي جهان هستي، از ذكر بزرگ «خدا بزرگ‌تر است» خالي نمي‌شود. شما ملاحظه فرموده‌ايد كه اذان زاهدان با كرمان، كرمان با يزد، يزد با نائين، نائين با تهران، تهران با كرمانشاه، كرمانشاه با قصر شيرين، قصر شيرين با كربلا، كربلا با مدينه، مدينه با مكه و.و. فرق دارد، يعني تا اذان مؤذنين در زاهدان تمام مي‌شود، در كرمان شروع مي‌شود و قس علي هذا ... .

خلاصه‌ي كلام اين كه، اگر چه در طول هر سال فقط يك شب، «شب قدر» است، اما تاكنون هر يك از 357 شب از شب‌هاي سال‌های قمري صدها بار و بلكه بيشتر «شب قدر»  بوده‌اند و از اين نعمت بزرگ خدا بهره‌مند شده‌اند، يعني هر شب از شب‌هاي سال، هر سي‌وشش و يا سي‌وهفت سالي يك بار، نوبتش فرا مي‌رسد كه «شب قدر» باشد و اين نكته‌اي است كه كمتر بدان پرداخته‌ شده است.

حق شب قدر است در شب‌ها نهان

تا كند جان هر شبى را امتحان

نه همه شب‌ها بود قدر اى جوان

نه همه شب ها بود خالى از آن

قراردادن «شب قدر» كه به غير از ذات اقدس احديت كسي به طور كامل از راز و رمز آن باخبر نشده و نخواهد شد، در هر سال از الطاف خاصِ خاص خدا به جمله‌ي بندگانش مي‌باشد، آن گونه كه انزال قرآن كريم اين گونه است، «هدي للناس»، ولي اين مهم مغفول مانده است كه اي آدم دوپا و اي انسان باشرف و اي مسلمان متدين، «شب قدر»  شب تجديد قواي روحي و معنوي است كه اين قلم نام آن را مي‌نهد «مرمت خانه‌ی روح و روان» و يا بلاتشبيه «تعميرگاه»، چرا؟ زيرا همان‌گونه كه قواي جسماني مستهلك مي‌شوند و آسيب‌پذير هستند و براي علاج آن‌ها حكيم و پزشك و دوا و داروخانه وجود دارد، حكيم رفع استهلاك‌هاي روحي و امراض رواني خداست و داروخانه‌اش شب قدر است و دواي آن هم قرآن بر سر گرفتن و جوشن‌كبير خواندن و ابوحمزه سمالي را زمزمه‌كردن است.

چطور يك ساختمان بعد از چند سال بايد مرمت بشود، چگونه يك ماشين هر از چند گاهي مي‌بايست تعمير بشود و چه جور هر انساني بارها و بارها نيازمند به طبيب جسماني و مصرف داروهاي مختلف گياهی و شيميايی مي‌گردد، البته كه روح هم كه كسي نمي‌داند چيست به غير از خدا، آن هم آلوده مي‌شود، آن هم مورد تخريب قرار مي‌گيرد،«شب قدر»،  شب مرمت روح و ازدياد ايمان و اكتساب اخلاق بهتر و بيشتر است. اما آدم‌هايي مانند بنده، مثل آن بيماري است كه ساليان سال به بيماري خاصي مبتلا بوده است ولي توجه نكرده و در پي معالجه برنيامده است، وقتي كه به سرطان تبديل شده است و حتي با شيمي‌درماني هم قابل علاج نيست، مي‌فهمد كه ديگر كاري نمي‌تواند بكند و به عنوان يك بيمار سرطاني بايد اين دنيا را ترك مي‌كند.

«شب قدر»، را لطف كرده‌اند تا من بيمار، قبل از اين كه گناهان بزرگ و بي‌شمارم، روح و روان مرا به سرطان گناهان كبيره‌ي غيرقابل ‌بخشش مبتلا بكنند، نسبت به شفاي آن‌ها با دوايي به نام «شب قدر»، بكوشم تا به سرطان روحي تبديل نشود كه خدا به پيامبرش فرموده است اگر براي اين‌ها هفتاد مرتبه هم استغفار كني، اينان را نخواهم بخشيد.

امشب شب بخشايش و انعام و عطاست

امشب شب آن است كه همراز خداست

و اين هم نكته‌ي ديگري است كه اكثر مسلمانان نسبت به آن توجيه نيستند، و گرنه احدالناسي پيدا نمی‌شد كه جرأت بكند شب قدر بخوابد، و يا به غير از استغفار، نماز، دعا و راز و نياز به كار ديگري مشغول بشود، ولي چون مانند آن سرطاني كه بيماري جسمي خود را درك نكرد تا به مرگش منجر شد، ما نيز امراض روحي خود را نشناخته‌ايیم، يعنی كه نمي‌خواهيم كه بشناسيم، بنابراين نسبت به شب قدر كوتاهي مي‌كنيم. و پيامبر فرمود :

من ادرك ليله القدر، فلم يغفر له فابعده الله :

 از خداوند به دور باد كسى كه به شب قدر برسد و آمرزيده نشود. (بحار الانوار , ج 94, ص 80, ح 47).

در روايت ما آمده است كه رسول خدا(ص) شب بيست و سوم، به صورت افراد آب مى پاشيد تا آن‌ها را خواب نگيرد. كما اين‌كه حضرت فاطمه زهرا(س) همه اعضاى خانواده را وادار مى كرد، روز بخوابند، شب كم غذا بخورند تا بتوانند شب بيست و سوم را بيدار بمانند، و مى فرمو : انسان محروم كسى است، كه از خير و فضيلت اين شب محروم بماند. (بحارالانوار, ج 94, ص 10)

اى دل دو سه شام تا سحرگاه مخسب

هنگام تضرع و نياز است مخسب

بيدارى ما چراغ عالم باشد

يك شب تو چراغ را نگه دار مخسب

خدايا مرا و ما را ببخش، خطا كرديم، غلط كردم، العفو، العفو، العفو.

رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم، انك انت‌العلی‌الاعظم

چون خدا خواهد كه مان يارى كند

ميل مان را جانب زارى كند

ز ابر گريان شاخه سبز و تر شود

زان كه شمع از گريه روشن‌تر شود

والسلام عليكم و علی جميع عبادالله‌الصالحين و رحمة‌الله و بركاته

ارادتمند و ملتمس دعای خير شما؛

طلبه‌ی بسيجی؛ علی زادسرجيرفتی

رمضان‌المبارک 1429 ه - ق

تابستان 1387

با توجه به اين‌كه قصد بر اين است تا ان‌شاءالله در آينده، نوشتنی‌های ديگری را نيز تقديم حضور شريف شما خوانندگان بزرگوار، بنماييم، چنانچه در انتهای همين صفحه برای بهتر شدن محتوی و همچنين نثر و ادبيات آن‌ها، ما را راهنمايی بفرماييد، موجب امتنان مضاعف خواهد بود.«خاطر نشان می‌كند كه می‌توانيد اسم مباركتان را مرقوم نفرماييد و يا از اسم مستعار، استفاده كنيد». ضمناً مستحضر هستيد كه فرمايشات شما و عرايض ما، به صورت عمومی و علنی خواهد بود. بديهی است كه اين مديريت در انتشار مطالب و يا عكس آن، خود را مجاز می‌داند. با تشكر و ابراز ارادت.

 ==============

شب قدر از ديدگاه مقام معظم رهبری :  حضرت آيت‌الله خامنه‌ای، در مناسبت‌های مختلفی در مورد ماه مبارك رمضان و نزول قرآن و تقدير سرنوشت انسان‌ها، به اهميت و فضيلت ليالی قدر، اشارات متعددی داشته‌اند. كه شمه‌ای از تصريحات مهم ايشان درباره شب قدر را تقديم می‌دارد  : ادامه . . .

 

 شاعران شيرين سخن و حال و هوای آنان با شب قدر . شب قدر با ضربت خوردن علی(ع) شرف بيش‌تری يافته است ، ادامه . . .  

 

   ==============

شب ز اسرار علی (ع) آگاه است  شهادتش زمين و آسمان‌ها را عزادار كرده است ، ادامه . . .

 ==============

  

 
راز سكوت علي عليه‌السلام، و ويژگيهاي شب قدر
 
 

الف _ راز سكوت علي(ع)

مهمترين علل سكوت علي(ع) را در برابر غصب خلافت در محورهاي زير مي توان بيان كرد:

1-               سفارش پيامبر اعظم(ص)

ب - ويژگيهاي شب قدر : آيه شريف (و ما ادرئك ما ليله القدر؛ و تو چه داني كه شب قدر چيست؟)، به روشني بر اين نكته دلالت دارد كه دست يافتن به معناي حقيقي شب قدر، بسيار دشوار و فراتر از سطح ادراك توده هاي مردم است. ادامه . . .

 

چرا نام امامان(ع) در قرآن نيامده است؟ ، ادامه . . ..http://drahmadinezhad.persiangig.com/monasebat/hazrat-ali01.jpg" alt="" width="125" height="94" data-mce-src="http://tbn0.google.com/images?q=tbn:-ll2bmY-JC_PJM:http://drahmadinezhad.persiangig.com/monasebat/hazrat-ali01.jpg" data-mce-style="border: 1px solid;" style="border-width:1px;border-style:solid"> 

=====

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...