زادسرجیرفتی: چرا آن امضا را مظلومترین صحنه تاریخ می‌دانیم؟، چون كه اگر تأثیر امضای آن صلح‌نامه نبود، اسلام در همان روزگار به كلی نابود می‌شد، و حتی ممكن بود اسمی هم از آن به درستی در تاریخ یافت نشود، و هرگز و هرگز، نوبت به امام حسین علیه‌السلام و نه فرزند برومند و معصومش صلوات‌ا...علیهم‌اجمعین، نمی‌رسید خصوصاً، نوبت بقیت‌الله‌الاعظم عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف و ارواحنا لتراب مقدمه‌الفدا، و امثال امام خمینی كبیر، آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای بزرگ، نمی‌شد. یعنی در حقیقت همه‌ی ائمه‌ی معصومین اسلام‌الله‌علیهم اجمعین،و به عبارت دیگر اسلام و قرآن و بقای آن‌ها، مدیون صلح‌نامه‌ی امام حسن علیه‌السلام، است كه علت مبقیه‌ی اسلام و دلیل اصلی انقلاب مقدس عاشورا، و رمز استمرار تشیع، و عزت شیعه بوده است، ولی متأسفانه، كمتر به این مهم پرداخته شده است. آری؛ به چند دليل امام حسن مجتبي عليه‌السلام مظلوم‌ترين مظلومان تاريخ جهان خلقت است كه به برخي از آن‌ها اشاره مي‌گردد، از شهادت آن حضرت شروع مي‌كنيم  : img/daneshnameh_up/f/f8/imamhassan1.jpgادامه . . .

 

بازدید تا تاریخ 28 خرداد 1395 : 9265

 

بسم الله الرحمن الرحيم

            آه ، آه، از انواع مظلوميت امام حسن مجتبي عليه‌السلام

          خداوند سبحان عنایتی فرموده و توفیقی را رفیق گردانید تا در چهاردهمین شب ماه مبارك رمضان، ساعاتی را پیرامون زندگانی سراسر نور، حكمت و پرمظلومیت تنها معصومی كه در ماه رمضان دیده به جهان گشوده است، تحقیق و یا كنكاشی داشته باشم.

          الحق و الانصاف اندیشمندان بزرگ و علمای كباری راجع به امام مجتبی علیه‌السلام از تولد تا شهادت محققانه و مستند قلم زده‌اند و قطره‌ای از دریای مظلومیت آن امام همام را نسل به نسل منتقل و منعكس كرده‌اند.

          با توجه به توفیق بزرگی كه روزی گردید، این مطلب در ذهن خطور كرد كه تقدیم شما شیعیان ناب و خالص آن حضرت سلام‌ا...علیه، می‌گردد.

          قبل از آن اذعان می‌شود كه نگارنده چنین صلاحیتی ندارد، ولی حلم امام حسن علیه‌السلام كه با یك شاخه‌ی گل اهدایی آن كنیزك برده، او را، آزاد می‌سازد، به این قلم، این جرأت را می‌دهد تا به ساحت اقدس و محضر انور آن حجت خدا، جسارت كند كه از درگاه باعظمتش پوزش می‌طلبم.

          به اعتقاد این قلم در تاریخ اسلام كه مالامال از مظلومیت ائمه‌ی هدی صلوات‌ا...علیهم‌اجمعین، است. سه امام معصوم و عظیم‌الشأن از همه مظلوم‌تر هستند و در میان آن پدر مظلوم كه قلم توان ترسیم مظلومیتش را در خود نمی‌بیند و این دو پسر مظلوم كه از همه جهت علوی و نبوی، حسنی و حسینی، بودند سبط اكبر مصطفی (ص) مظلوم‌ترین است، اگرچه همه‌ی حضرات معصومین صلوات‌ا...علیهم اجمعین‌، مظلوم هستند.

 

          به چند دلیل امام حسن مجتبی علیه‌السلام مظلوم‌ترین مظلومان تاریخ جهان خلقت است كه به برخی از آن‌ها اشاره می‌گردد :

          1- یكی از دلایل مهمی كه مظلومیت امام حسن علیه‌السلام را مضاعف ساخته است، مصادف‌شدن روز شهادتش، با روز شهادت جد مكرمش محمدبن‌عبدا... صلی‌ا...علیه‌وآله‌وسلم، می‌باشد. و بدین سبب است كه خطیبان و سخنوران، كمتر از آن حضرت، گفته و می‌گویند و حتی علماء می‌نویسند. مسلم است كه این نقیصه به امثال بنده برمی‌گردد و نه به آن هم‌زمانی، و البته كه این اتفاق، قطعاً بدون حساب نیست، اما حكمتش چیست،بر ما معلوم نیست.

          2- هنگامه‌ای كه بدن مطهر، مقدس امام حسن مجتبی علیه‌السلام را ( نقل است كه حدود 70 تیر، به آن پیكر اقدس و اطهر، اصابت كرده بود)، به حرم مطهر پیامبر صلی‌ا...علیه‌وآله‌وسلم، می‌آورند تا در كنار پیامبر اعظم و اكرم اسلام، صلی‌ا...علیه‌وآله‌وسلم، ، دفن كنند و مقدمات تدفین فراهم شده بود ناگهان سر و كله‌ی یك زن قاطر سوار، به همراه جمعی دیگر پیدا شد و در كمال بهت و حیرت حاضران در آن صحنه، گفت اینجا خانه‌ی من است و كسی حق ندارد كه جنازه‌ (مطهر امام حسن علیه‌السلام)، را در منزل من دفن كند!. سرانجام آن مظلومترین را مظلومانه و غریبانه در بقیع به خاك سپردند كه همچنان مظلوم و غریب مانده است كه مانده است و تا كی بماند؟، الله اعلم.

          آن زن كه تاریخ اسلام ماجراها را از او ثبت و ضبط كرده است، در جنگ جمل سوار بر اشتری نر شده و چه كارها كه بر علیه اولین امام مظلوم ما انجام نداده است؟!. حالا در لحظه‌ی دفن مجتبای مرتضی سلام‌ا...علیهما هم، سوار بر قاطر، آن ستم بی‌نظیر و تاریخی را مرتكب شده است و بدین سبب بود كه شاعری عرب بسیار بس زیبا سروده است كه :

          في يوم الحسن الهادي، علي البغل اسرعتي

            و في بيت رسول ا... بظلم تحكمتي

            لك تسع من الثمن و بالكل تملكتي

            تجملتي، تبغلتي و ان عشت تفيلتي

          مضمون شعر مذكور این معنی را می‌دهد، كه ای زن تو دیگر كه هستی؟

          الف- در جنگ جمل كه سوار بر اشتری نر، وارد معركه شدی و فتنه به پا كردی و حقیقتاً از دین استفاده‌ی ابزاری كردی و چه بلاها كه بر سر اسلام نیآوردی.

          ب- حالا هم كه سوار بر این قاطر اینچنینی شده‌ای و در سرزمین وحی ظالمانه حكم می‌كنی و این در حالی است كه تو یكی از نه زن پیامبر خاتم صلی‌ا...علیه‌وآله‌وسلم هستی و اگر هم بخواهند كه اینجا را مطابق قوانین ارث تقسیم بكنند، یك‌هشتم اینجا را می‌بایست بین نه نفر تقسیم كنند كه معلوم است سهم تو بسیار بسیار ناچیز است، ولی تو همه آن را غاصبانه تصاحب كردی و تصرف نمودی.

          ج - تو با این اوضاعی كه داری، اگر زنده بمانی، ای بسا كه فیل هم سوار بشوی و یك فتنه‌ی بزرگتر دیگری را بر ضد اسلام و ولایت، به راه بیاندازی. آری ؛ تجملتی(شترسواری)، تبغلتی(قاطر سواری) و ان عشت تفیلتی(فیل سواری). شترسواری كه كرده‌ای، الان هم كه قاطرسواری و اگر زنده بمانی فیل‌سواری هم خواهی كرد.

          بزرگان دین احتمالا به جهت پاره‌ای از ملاحظات، از این بزرگترین مظلومیت امام حسن كه آخرین آن‌ها هم هست، كمتر سخن گفته‌اند.

          به راستی آیا می‌توانید تصور بكنید كه بر بدن مطهر و بی‌جان نوه‌ی پیامبر هم رحم نكردند و ده‌ها تیر به آن شلیك كردند و نگذاشتند در كنار جد مطهرش، او را به خاك بسپارند.

          3-، هیچ‌یك از مظلومین تاریخ تشیع، همانند امام حسن مجتبی علیه‌السلام مظلوم نبودند كه حتی در خانه مسكونی و منزل شخصیشان هم مظلوم واقع شده باشند، و بدترین جنایت را در حق آنان كسی مرتكب بشود كه قاعدتاً می‌بایست بهترین یار، همسر، همسنگر و یاور و حامیانشان باشد، آنقدر مظلوم بود كه زن او كه شریك زندگیش بود، او را مظلومانه به شهادت رساند، آن‌هم به دستور معاویه كه بر آن مظلومیت می‌افزاید.

          4-، مظلوم‌ترین صحنه‌ی تاریخی نیز مربوط به امام حسن مجتبی است و آن صلح‌نامه‌ای است كه با معاویه لعنه‌ا...علیه، امضا فرمود، و از همان ساعات اولیه با عدم اجرا توسط آن ملعون كثیف یعنی معاویه‌ی جنایتكار كه اشقی‌الاشقیای تاریخ است، مواجه شد.

           چرا آن امضا را مظلومترین صحنه تاریخ می‌دانیم؟، چون كه اگر تأثیر امضای آن صلح‌نامه نبود، اسلام در همان روزگار به كلی نابود می‌شد، و حتی ممكن بود اسمی هم از آن به درستی در تاریخ یافت نشود، و هرگز و هرگز، نوبت به امام حسین علیه‌السلام و نه فرزند برومند و معصومش صلوات‌ا...علیهم‌اجمعین، نمی‌رسید خصوصاً، نوبت بقیت‌الله‌الاعظم عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف و ارواحنا لتراب مقدمه‌الفدا، و امثال امام خمینی كبیر، آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای بزرگ، نمی‌شد. یعنی در حقیقت همه‌ی ائمه‌ی معصومین اسلام‌الله‌علیهم اجمعین،و به عبارت دیگر اسلام و قرآن و بقای آن‌ها، مدیون صلح‌نامه‌ی امام حسن علیه‌السلام، است كه علت مبقیه‌ی اسلام و دلیل اصلی انقلاب مقدس عاشورا، و رمز استمرار تشیع، و عزت شیعه بوده است، ولی متأسفانه، كمتر به این مهم پرداخته شده است.

           كما اینكه پذیرش قطعنامه‌ی 598 سازمان ملل هم توسط امام خمینی قدس‌سره، چنین سرنوشتی دارد. و شاید به چنین دلایلی بود كه جام زهر را نوشید و قطعنامه را قبول كرد.

          5-، سران ارتش و سپاه امام مظلوم ما(ع)، توسط پیك‌های مطمئن كه اكثراً جاسوس دشمنان آن حضرت بودند، تعهدنامه‌ی كتبی برای معاویه فرستادند و گفتند تو حمله بكن، ما خودمان امام حسن (علیه‌السلام) را دست‌بسته تحویل می‌دهیم و اگر نتوانیم او را می‌كشیم و این‌گونه در درون حكومتش نیز تنها بود.

          6-، پیروان آن حضرت كه اكثراً اهل كوفه بودند، رسمی و علنی در مقابل آن امام مظلوم ایستادند و شعار دادند كه «البقیه، البقیه»، می‌خواهیم زندگی كنیم، نمی‌خواهیم بجنگیم و تو ای امام حسن باید با معاویه صلح كنی.

          7-، در حالی كه ده‌ها و بلكه صدها قول، فعل و تقریر مستند از آن حضرت به یادگار مانده است، اهل قلم و منبر، خیلی به آن‌ها نپرداخته‌اند و كمتر كسی از خواص و عوام پیدا می‌شوند كه چندین حدیث از فرمایشات آن امام همام را حافظ باشند و یا بدانند كه آن‌ها را امام مجتبی فرموده  و یا انجام داده است؟!. مشی، منش، سیر و سلوك آن حضرت هم مانند سایر ابعاد حیات طیبه و پر بركتش، مظلوم مانده است. مثلا كدام شیعه به خوبی حال و هوای عملی امام حسن علیه‌السلام را می‌داند و عمل می‌كند و بسیار اندك هستند آن كسانی كه بدانند كه امام مجتبی علیه‌السلام در طول عمر مباركشان چندین بار تمام ثروت و دارایی خود را در بین بندگان خدا تقسیم كردند. و بارها امكانات و داشتنی‌های مادی خود را دو قسمت كردند و یك قسمت آن را در راه خدا بخشیدند.

          8-، شیعیان از یتیم‌نوازی و فقر زدایی علی علیه‌السلام، كم و بیش شنیده و خوانده‌اند و اجمالاً می‌دانند كه چگونه بچه‌های یتیم را بر دوش مبارك خود سوار می‌كرد و یا با چه وضعیتی در نخلستان‌ها به سختی و جدیت تمام كار می‌كرد . اما یكی دیگر از مظلومیت‌های امام حسن علیه‌السلام این است كه در ترویج همت شدید امام حسن در نوازش یتیمان، و غمخواری جدی حضرتش در رفع نیازهای مستمندان، و تبلیغ مصروف شدن تمام هم و غمش، برای حفظ شیعیان و بقای شیعه، كوشش نشده است و كمتر گفته و ن.شته‌اند. این بعد زندگانی امام حسن مجتبی علیه‌السلام نیز مانند دیگر ابعاد زندگی آن حضرت مكشوف نشده است و همچنان مظلوم مانده و مانده‌اند.

ولادت مباركش، مباركتان باد

والسلام عليه و عليكم و علی جميع عبادالصالحين و رحمة‌الله و بركاته

طلبه‌ی بسيجی؛

علی زادسرجيرفتی

تابستان 1387

==============

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) فردا پانزدهم ماه مبارك رمضان، سالروز ميلاد مبارك سبط اكبر و كريم اهل بيت، حضرت امام حسن مجتبی(ع) است، لذا مطالبی پيرامون زندگانی سراسر نور، حكمت و پرمظلوميت تنها معصومی كه در ماه رمضان ديده به جهان گشوده است، را به قلم حجت‌الاسلام والمسلمين علی زادسرجيرفتی . . . . . . تقديم مخاطبان می‌شود

مهم ترین بخش زندگی امام حسن علیه السلام ماجرای صلح او با معاویه است؛ صلحی که می‌توان آن را «انقلاب سبز حسنی» یا آتش بس امامت در برابر دشمن به منظور حفظ ارزش‌ها و نیروها نامید.  این ماجرای پیچیده، در طول تاریخ گرفتار تحلیل‌های ناروای بسیاری شده است. تحلیل صحیح و اجمالی این جریان تاریخی به بررسی چهار امر نیازمند استimg/daneshnameh_up/6/6d/imamhassan.jpg : ادامه . . .  

با توجه به اين‌كه قصد بر اين است تا ان‌شاءالله در آينده، نوشتنی‌های ديگری را نيز تقديم حضور شريف شما خوانندگان بزرگوار، بنماييم، چنانچه در انتهای همين صفحه برای بهتر شدن آن محتوی و همچنين نثر و ادبيات آن‌ها، ما را راهنمايی بفرماييد، موجب امتنان مضاعف خواهد بود.«خاطر نشان می‌كند كه می‌توانيد اسم مباركتان را مرقوم نفرماييد و يا از اسم مستعار، استفاده كنيد». ضمناً مستحضر هستيد كه فرمايشات شما و عرايض ما، به صورت عمومی و علنی خواهد بود. بديهی است كه اين مديريت در انتشار مطالب و يا عكس آن، خود را مجاز می‌داند. با تشكر و ابراز ارادت

==============

امام حسن مجتبی(ع)؛ از ولادت تا شهادتhttp://img.tebyan.net/big/1386/12/1974283262312331192175613020611211769126.jpgادامه . . .

=====

در هفتم ماه صفر عزاداری کنیم یا شادی؟

   

سابقه این موضوع در شهر قم از زمان حضرت آیت الله حائری یزدی است و هنوز هم علما و مراجع بر اساس همان سنت، روز هفتم صفر را روز شهادت امام حسن مجتبی علیه‌السلام می دانندخبرگزاری فارس: هفتم صفر؛ ولادت امام کاظم (ع) است یا شهادت امام مجتبی (ع)ادامه . . .

=====

دلايل صلح امام حسن عليه‌السلام، حضرت آيه الله خامنه‌اىhttp://najva.persiangig.com/image/najva%207/IMAM%20HASAN.jpgادامه . . .

=====

چهل حدیث از امام حسن مجتبی علیه السلام

   

   ادامه . . .

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...