اشيايي كه به حراج گذاشته شده، تنها اشياء قيمتي نيستند بلكه هويت تاريخي و فرهنگي ايران اسلامي را نشان مي‌دهند كه هم‌اكنون به يغما برده شده است و اين‌ها جزو حقه‌بازي‌هاي انگليس است.

زادسر با اشاره به حكم دادگاه لندن براي حراج اشياي ايراني:

 

اين حكم عاقل پسند و محكمه پسندنيست

چرا گروه ايراني نتوانستند مالكيت ايران را به اين اشياء ثابت كنند؟

سرويس: مجلس  1386/01/17   04-06-2007   14:33:54   8601-03614: کد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران . سرويس: مجلس

نماينده جيرفت و عنبرآباد با محكوم كردن حكم دادگاهي در لندن براي حراج اشياي زير خاكي جيرفت در اين كشور گفت: انگليس بايد نظر كارشناسان خبره و برجستگان باستان‌شناس ايران و حتي ساير كشورها را بپذيرد و اين اشياء را به ايران تحويل دهد.

حجت‌الاسلام علي زادسر در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، افزود: اوج قاچاق اشياء و عتيقه‌جات جيرفت از نيمه دوم سال 80 و سال 81 شروع شد و با حفاري‌هاي غيرمجاز، اشياء زيادي به دليل سهل‌انگاري مسوولان وقت قاچاق شد.

وي افزود: حتي مطابق رأي رييس وقت دادگاه انقلاب جيرفت در آن سال‌ها كه حكم اعدام براي قاچاقچي عتيقه‌جات صادر كرده بود، عنوان شد كه بين 600 هزار تا يك ميليون شيء قيمتي از جيرفت قاچاق شده است كه البته ديوان عالي كشور آن را نقض كرد.

وي با طرح اين سوال از سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به ويژه مسوولان قبلي اين سازمان در بخش حقوقي و بين‌المللي، گفت: شما طي اين 15 سال كه در جريان قاچاق عتيقه‌جات جيرفت هستيد چه كرده‌ايد؟ چگونه شما نتوانستيد مالكيت ايران را بر اين اشياء كه مربوط به تمدن جيرفت بوده و در جيرفت كشف شدند ثابت كنيد. حتي معتقدم طي اين 15 سال اين قاچاق به روش‌هاي مختلف احتمالا ادامه داشته و دارد چراكه باندهاي قاچاق عتيقه‌جات باندهاي مافيايي هستند كه نمي‌توان به آساني ردپايي از آنها پيدا كرد.

زادسر در ادامه تصريح كرد: سازمان ميراث فرهنگي چرا در اين مدت كه اين اشياء قاچاق شده كاري انجام نداد؟ و چرا اين سازمان و بخش حقوقي آن حافظ ميراث فرهنگي كشور نبوده است؟ 

اين نماينده مجلس با اشاره به دستگيري 15 نظامي انگليسي به دليل تجاوز به آب‌هاي سرزميني ايران، گفت: در اين رابطه انگليس را مجبور كرديم كه با مدارك مستند بپذيرد به آب‌هاي ما تجاوز كرده است، پس چرا سازمان ميراث فرهنگي نتوانست در اين مدت 10 الي 15 سال ثابت كند كه اشياء موجود در انگليس از آن ايران است؟ تا جايي كه دادگاهي در لندن به استناد قوانين داخلي انگلستان حكم حراج تعداد 28 قطعه از عتيقه‌جات جيرفت را صادر مي‌كند.

وي خاطرنشان كرد: اين كه چنين دادگاهي بر اساس قوانين داخلي خود چنين حكمي صادر كرده و قطعا و يقينا نمي‌تواند هيچ مستندي كه عاقل پسند و محكمه پسند باشد را ارائه دهد، جزء حقه‌بازي‌هاي تاريخي انگليسي است كه در نزد همگان مشهود و معروف است.

عضو كميسيون حقوقي و قضايي با اشاره به اين‌كه اكثراشياء قاچاق شده جيرفت منحصر به فرد است، گفت: تمدن كشف‌شده جيرفت قبل از تمدن سومري‌ها و بين‌النهرين بوده است. همه كارشناسان رسما اعلام كرده‌اند مهد تمدن شرق جهان جيرفت است. لذا انگلستان كه مدعي است به علم و دانش و خبرگان احترام مي‌گذارد و حداقل نظر كارشناسان علم باستان‌شناسي را از هر كشوري كه قبول دارد، را در مورد اين اشياء كه حكم حراج آنها داده شده را جويا شود.

وي با تأكيد بر اين‌كه حكمي كه دادگاهي در لندن صادر كرده خلاف قانون است، است، مالك اين اشياء دولت جمهوري اسلامي ايران است. از بخش حقوقي سازمان ميراث فرهنگي مي‌خواهم اگر قانون در اين زمينه نقص دارد و دقيقا مالكيت اشياء زير خاكي در آن مشخص نيست، به طور مستند طي يك لايحه دوفوريتي به تصويب دولت برساند و هرچه سريع‌تر اين مسأله را تقديم مجلس كند تا مشكل قانوني آن را برطرف كند و اگر نمي‌توانند، مستندات‌شان را به ما منعكس كنند تا مجلس در اين راستا طي يك طرح دوفوريتي چاره‌جويي كند تا اين بهانه را كه از دست دادگاه انگلستان كه يكي از ادله آن‌ها عدم مشخص بودن مالكيت اشياء زير خاكي در قانون ايران است را بگيرد.

زادسر هم‌چنين با طرح اين سوال از سازمان ميراث فرهنگي كه گفته‌اند كارشناسان حقوقي برجسته مدافع حق و حقوق ميراث فرهنگي تمدن جيرفت در دادگاه لندن بوده‌اند اين افراد چه كساني هستند؟‌ افزود: اگر منظور آن سرپرست تيم كاوشگر است كه ما اصلا به وي مشكوك هستيم. چراكه مردم جيرفت نيز وي را قبول ندارند.

وي با اشاره به علل اين ادعا تصريح كرد: اين فرد حتي به جاي واژه تمدن جيرفت از نام مجعول تمدن هليل‌رود نام مي‌برد كه مورد قبول مردم جيرفت نيست. اگر غير از وي افراد ديگري به عنوان مدافع حق و حقوق ميراث فرهنگي جيرفت در دادگاه لندن بوده‌اند، به ما معرفي كنند تا ببينيم چرا آن‌ها نتوانستند مالكيت ايران را به اين اشياء ثابت كنند.

زادسر، خاطرنشان كرد: در اوج قاچاق اشياء عتيقه، دولت آقاي خاتمي مصوب كرد و شوراي عالي امنيت ملي دخالت كرد و توانستند جلوي موج گسترده حفاري‌ها و قاچاق زير خاكي‌هاي قيمتي جيرفت را تا حدودي مهار كنند؛ لذا بحث مواريث فرهنگي جيرفت اين ارزش را داشت كه هيأت دولت وارد معركه شود.

نماينده جيرفت و عنبرآباد گفت: بايد يك تيم ويژه در اين رابطه وارد عمل شود و به رياست وزير امور خارجه و دستگاه ديپلماسي در بخش حقوقي وزارت امور خارجه با تمام توان پا در ركاب كنند و انگلستان را مجاب كنند كه اشياء زير خاكي جيرفت از آن ايران است.

وي وارد عمل شدن هيأت دولت در اين رابطه را خواستار شد و گفت: بايد از مشايي رييس سازمان ميراث فرهنگي سوال شود كه جريان قاچاق 600 هزار تا يك ميليون اشياء قاچاق شده و ادعاي 30 هزارتايي سرپرست تيم كاوشگر جيرفت چيست و ثانيا سفارت ايران در لندن و دستگاه وزارت خارجه چه اقداماتي در اين خصوص انجام داده است؟

زادسر يكي از دلايل عدم موفقيت ايران را در دادگاه‌هاي بين‌المللي و عدم توانمندي در اثبات حق و حقوق‌مان راجع به تمدن جيرفت را وجود سرپرست مشكوك تيم كاوشگر جيرفت دانست و گفت: علت حمايت مسوولان ميراث فرهنگي در مركز و در استان كرمان از اين شخص مشخص نيست. چرا از باستان‌شناسان قدري كه در كشور حضور دارند در اين راستا استفاده نمي‌شود؟

انتهاي پيام .  کد خبر: 8601-03614

منبع : ایسنا

 اخبار مرتبط از خبرگزاری ایسنا که صمیمانه از  ایسنا تشکر می نماییم.

1-     رييس كانون وكلاي دادگستري مركز: ابهامي در مالكيت اشياي عتيقه وجود ندارد و مالكيت آنها عمومي است

2-     يك وكيل دادگستري: راي دادگاه لندن درباره اشياي تاريخي جيرفت فاقد اعتبار است . بايد موضوع را از طريق يونسكو تعقيب و عدم صلاحيت دادگاه انگليسي را اثبات كرد.

3-     خادم با اشاره به حراج اشياء عتيقه جيرفت به حكم دادگاه لندن: تيمي حقوقي و ديپلماتيك براي حل اين مساله بايد تشكيل شود.

4-      كارشناس امور حقوق بين‌الملل: مجموعه حقوقي بين‌المللي زير نظر رييس‌جمهور بايد حراج آثار تاريخي جيرفت را پيگيري كند

       مديركل دفتر حقوقي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري: حكم پرونده‌ي اشياي جيرفت در لندن صددرصد برخلاف قوانين ايران است

6-   در پي صدور حكم دادگاهي در انگليس براي حراج آثار تاريخي جيرفت، آيدين آغداشلو: اين حكم عجيب و احمقانه است

قاضقاضي ديوان عالي كشور درگفت‌وگوباايسنا: تيم حقوقي انگلستان از استحكام برخوردارنيست . راي دادگاه لندن درحراج آثارجيرفت خلاف قانون است؛ مي‌توان تجديدنظرخواهي كرد

جندقجندقي: حكم دادگاه انگليسي مبني برحراج آثارتاريخي جيرفت سياسي است . طبق مصوبات بين‌المللي آثار باستاني موجود در جهان متعلق به كشور مبدا است

       بشيري؛ حقوقدان: ادعاي سپري‌شدن 25 سال از نگهداري آثار تاريخي جيرفت در انگلستان احمقانه است . وزارت امور خارجه بايد موضوع را به طور جدي پيگيري كند

گزارش مديركل حقوقي سازمان ميراث فرهنگي درخصوص پرونده‌اشياي تاريخي جيرفت

چشم گريان جيرفت پاره‌هاي وجودش را در حراجي‌ها مي‌جويد. راي دادگاه لندن خلاف قانون است اما چه كسي آن را اثبات خواهد كرد؟

واکنش يک نماينده مجلس به حراج آثار تاريخي جيرفت در لندن

تلاش براي جلوگيري از حراج اشياي باستاني جيرفت در انگلستان/
زادسر خبر داد: مساله از سوي وزراي امور خارجه و دادگستري پيگيري مي‌شود
 

نماينده جيرفت و عنبرآباد گفت: مساله حراج اشياي باستاني جيرفت كه به حكم دادگاهي در لندن قرار است به حراج گذاشته شود، در كميسيون حقوقي و قضايي مطرح شد و رييس اين كميسيون طي نامه‌يي به وزراي دادگستري و امور خارجه، دستور رسيدگي به اين مساله را صادر كرد و عنوان داشت نتيجه به كميسيون ارايه شود.

حجت‌الاسلام علي‌زادسر در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: گزارش مختصري در اين رابطه به رييس كميسيون حقوقي وقضايي نوشتم و در آن رسيدگي جدي و فوري به اين مساله را خواستار شدم كه رييس كميسيون حقوقي و قضايي در نامه‌اي به وزراي دادگستري و امور خارجه، خواستار پيگيري مساله شد.

وي به حضور حدادعادل ـ رييس مجلس ـ و وزير امور خارجه در كميسيون امنيت ملي نيز اشاره كرد و گفت: از اين فرصت استفاده شد و مساله حراج اشياي جيرفت در انگلستان در كميسيون امنيت ملي مطرح شد كه رييس مجلس و وزير امور خارجه، بررسي اين قضيه را مورد تاكيد قرار دادند و حدادعادل نيز از وزير امور خارجه پيگيري جدي اين مساله را خواستار شد.

زادسر، خواستار بررسي فوري اين مساله شد و گفت: فرصت كم است، چون طبق تحقيقاتي كه بنده انجام داده‌ام، تنها وزارت امور خارجه از طريق ديپلماسي مي‌تواند در اين رابطه اقدام عاجل داشته باشد كه يا اين حكم دادگاه لندن را از طريق ديپلماسي به تعويق بيندازد و يا مانع از تشكيل چنين دادگاه غيرقانوني شد تا حق و حقوق جمهوري اسلامي ايران بازگردانده شود.

او ادامه داد: اشيايي كه به حراج گذاشته شده، تنها اشياء قيمتي نيستند بلكه هويت تاريخي و فرهنگي ايران اسلامي را نشان مي‌دهند كه هم‌اكنون به يغما برده شده است و اين‌ها جزو حقه‌بازي‌هاي انگليس است.

وي تصريح كرد: وزير امور خارجه و معاون امور پارلماني اين وزارتخانه، قول قطعي دادند كه هرچه سريع‌تر به اين مساله رسيدگي شود.

انتهاي پيام

کد خبر: 8601-05326
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...