زلزله اي به مراتب شديدتر از بم منطقه جيرفت را تهديد مي كند 

 

بسـم الله‌الرحمن الرحيم

 

برادر عزيز و ارجمند جناب آقاي دكتر محمود احمدي‌نژاد زيدعزه

 

رياست محترم جمهوري اسلامي ايران

 

    سلام عليكم

 

ضمن عرض تبريك به مناسبت حلول ماه مبارك شعبان‌المعظم و اعياد بزرگ و خجسته آن خصوصاً نيمه مباركه‌اش و آرزوي موفقيت روزافزون براي آن برادر عزيز و خدوم و با تشكر از لطف آن مقام مسؤول در حق مردم عزيز، شريف، شهيدپرور و ولايت مدار شهرستانهاي جيرفت و عنبرآباد كه همانا استماع انواع مشكلات آنان از زبان خدمتگزارشان در مجلس‌شوراي‌اسلامي است و صدور دستور خداپسندانه، حق‌مدارانه، مؤكد  و مشكل‌گشاي آن رئيس جمهور عدالت‌خواه به:

 

1-       وزير محترم كشور حجت‌الاسلام‌والمسلمين پورمحمدي

 

2-       مدير عامل محترم هلال احمر جناب آقاي دكتر نوربالا

 

3-       - وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكي.

 

كه نسبت به تقاضاهاي مردم عزيز شهرستان‌هاي جيرفت و عنبرآباد در خصوص:

 

اول؛ آمادگي كامل ستاد حوادث غيرمترقبه براي وقوع حوادثي احتمالي همچون زلزله.

 

دوم؛ پر بودن انبارهاي هلال احمر از انواع احتياجات ضروري در هنگامه‌ي وقوع حوادث غيرمترقبه‌ي مختلف.

 

سوم؛ تجهيز كامل بيمارستان امام خميني جيرفت و اورژانس آن زيرا سرويس دهنده‌ي به كل جنوب استان كرمان است.

 

  اقداماتي فوري و قاطع مبذول فرمايند و مردم را از نگراني و تشويش برهانند.

 

از لطف، توجه و دستورات حق مدارانه و خداپسندانه‌ي جناب‌عالي متشكرم.

 

علي زادسرجيرفتي

 

زلزله اي به مراتب شديدتر از بم منطقه جيرفت را تهديد مي كند

 

نماينده جيرفت و عنبر آباد درمجلس شوراي اسلامي درنامه اي به ستاد حوادث غيرمترقبه كشور نسبت به وقوع زلزله قريب الوقوع درجيرفت هشدار داد.

 

به گزارش «ايلنا» درنامه علي زاد سر جيرفتي خطاب به رئيس و اعضاي ستاد حوادث غيرمترقبه كشور آمده است:بنابر اظهارنظر فني وكارشناسانه خبرگان علم زلزله شناسي، احتمال وقوع زلزله دربم خيلي زياد نبود ولي احتمال وقوع زلزله اي بسيار بزرگ و به شدت مخرب درجيرفت خيلي زياد است. با عنايت به خطر احتمال وقوع زلزله اي بسيار بزرگ و به شدت مخرب درمنطقه جيرفت،پيرو مكاتبات متعدد قبلي و همچنين ملاقات حضوري مورخ 16/6/1383 با رياست محترم جمهوري اسلامي ايران، برخود فرض مي داند تا مجددا تصديع اوقات كرده و ذهن شريف شما حضرات بزرگوار را به موضوع بسيارمهم احتمال وقوع زلزله اي بسيار بزرگتر از زلزله مهيب، دهشت زا، ويرانگر ومرگبار مورخ 5/10/1382 شهرستان بم درمنطقه جيرفت جلب كرده و از آن مقامات محترم و مسئول استمداد جويد. بنابراين يادآور مي گردد.

 

اول: پژوهشكده بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله در پايگاه اطلاع رسانه اي رايانه اي خويش به نشاني: wwwiieesacir و درپاسخ به نامه شماره 1-121/110 مورخ 17/8/1383 نماينده مردم جيرفت و عنبرآباد درمجلس شوراي اسلامي كتبا و رسما ادعا كرده است كه:الف) گسل هاي بنيادي سبز وران (جيرفت) شرقي و غربي هر دو از گسل هاي جوان و بالقوه كشور به شمار مي آيند.ب) منطقه جيرفت درشرايط كنوني درخطر جدي زلزله اي شديد ومخرب قراردارد.ج) گسل هاي بنيادي سبزوران (جيرفت) شرقي و غربي هر دو از مجاورت شهرفعلي جيرفت عبور مي كنند.د) بنابر اعلام رسمي پژوهشكده زلزله شناسي پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله جمهوري اسلامي ايران در روزهاي 15/7/1383 و 16/7/1383 و همچنين طي روزهاي 21/8/1383و 22/8/1383 جمعا بيش از دوازده زلزله درمنطقه جيرفت به وقوع پيوسته است كه فقط چهار زلزله اي كه شدت آنها بالاتر از چهار بوده براي مردم مشخص شده است كه پرقدرت ترين آنها به بزرگي 1/5 بوده است. مدارك و مستندات مربوط به پيوست تقديم مي شود.

 

درادامه نامه زادسر جيرفتي آمده است: شايان ذكر است كه پژوهشگاه مورد استناد پيشنهادات ذيل را جهت مقابله با وقوع احتمالي زلزله اي شديد و مخرب درمنطقه جيرفت تقديم مقامات ذيصلاح نظام مبارك جمهوري اسلامي ايران كرده است، 1- هرچه زودتر بررسي هاي تفضيلي ديرينه لرزه شناسي جيرفت درمحدوده گسل هاي سبزوران غربي و شرقي شروع شود و با سرعت به انجام برسد.2- دراولين زمان ممكن شبكه لرزه نگاري موقت حداقل به مدت دو ماه در مركز شهر جيرفت نصب و راه اندازي شود.3- طرح قبلي پژوهشگاه در رابطه با نصب شبكه لرزه نگاري جيرفت با مسئوليت دانشگاه شهيد باهنر كرمان و يا دانشگاه آزاد اسلامي جيرفت تحت نظارت فني پژوهشكده زلزله شناسي پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله جمهوري اسلامي ايران با فوريت عملي شود.4- پهنه بندي و ريز پهنه بندي لرزه اي جيرفت در گستره منطقه جيرفت به طور تفصيل بررسي شود.5- شبكه جست وجو، نجات و امدادرساني در ابعاد مختلف و نيازهاي فوريت دار پس از وقوع زلزله در هر منطقه اي شكل گيرد و براساس آموزش هاي لازم جهت مقابله با يك زلزله احتمالي بزرگ و مخرب در جيرفت آماده شود.

 

دوم: مهندسين مشاور نونگاه معماري (فعال در منطقه زلزله زده بم) در نامه شماره 427/ن/83 مورخ 17/8/1383 خطاب به نماينده مردم جيرفت و عنبرآباد در مجلس شوراي اسلامي آورده اند كه:الف) درسال هاي 1854 و 1877 و 1926 ميلادي زلزله هايي با بزرگي ريشتر 8/6، 5/5 و 5/5 در مختصات جغرافيايي 48/57 N شمالي و 28/30- E شرقي (منطقه جيرفت) به وقوع پيوسته است كه تلفات جاني بسيار و خسارات مالي فراوان به بار آورده و برجاي گذاشته است.ب) شهر جيرفت در مركزيت منطقه اي زلزله خيز و لزره خيزي زياد قرار دارد، درحالي كه شهر بم در خط مرزي منطقه با زلزله خيزي متوسط قرار داشته و دارد.

 

سوم: روزنامه همشهري در تاريخ شنبه 6/10/1382 درست يك روز پس از زلزله مهيب، ويرانگر و مرگبار مورخ 5/10/1382 شهرستان بم به نقل از يكي از متخصصين برجسته زلزله شناسي متذكر شده است كه وقوع زلزله بم را چهارسال قبل به سمع و نظر مقامات ارشد و حاكمان كرمان رسانيده است، اما كسي توجه نكرده است؟جناب آقاي دكتر زارع؛ استاديار محترم پژوهشكده زلزله شناسي در همايشي در مركز استان كرمان به رغم اين كه گوش شنوايي از حكام استان پيدا نكرده بود، با قاطعيت خبر از وقوع زلزله اي همانند زلزله سال 75 شهرستان طبس را در منطقه بم مي دهد و درهمان وقت خطر لرزيدن شديد زمين را در منطقه جيرفت نيز گوشزد و از آن به عنوان آرامش قبل از طوفان ياد مي كند و دليل خود را وضعيت گسل هاس سبزوران طي يك صدو پنجاه سال گذشته ذكر مي كند.

 

نماينده جيرفت و عنبرآباد مي افزايد: در كمال تاسف و تاثر بايد اذعان كنيم كه بي توجهي به هشدارهاي كارشناسان دلسوز و خبره درخصوص وقوع زلزله در بم موجب شد كه:1- ده ها هزار نفر از مردم عزيز شريف و فرهيخته بمي جان خود را از دست بدهند. 2- شهري تاريخي و مطرح در جهان به كلي نابود شود و به يك تل خاك تبديل گردد. 3- رهبر معظم انقلاب اسلامي داغدار و حزين و ملت عظيم الشأن ايران اسلامي عزادار و محزون شوند و طوايف مختلف بمي جامه سيه بپوشند و هنوز هم در غم از دست دادن عزيزانشان سياه پوش باشند. 4- هزاران نفر از فرزندان معصوم مسلمانان بمي در سنين مختلف كه سخت محتاج سرپرستي پدر و مادر بودند به درد بي درمان يتيمي مبتلا شوند و از محبت والدين محروم گردند. 5- احداث مكان هايي مناسب براي اسكان موقت حادثه ديدگاه احتمالي در دستور كار مقامات مربوط قرار بگيرد6.- ستادهاي حوادث غيرمترقبه در وزارت كشور استانداري كرمان و فرمانداري جيرفت به اتخاذ تصميماتي عاجل و عملياتي در ابعاد مختلف جهت مقابله با حوادثي از قبيل زلزله و سيل و... مكلف شوند. 7- وزارت مسكن و شهرسازي و بنياد مسكن براي شناسايي دقيق كليه منازل خشت و گلي و غيراستاندارد منطقه و يافتن راه هايي مناسب و سهل الوصول تخريب آنها و احداث ساختمان هايي مقاومت در برابر زلزله هايي حداقل با بزرگي هفت موظف گردند. 8- سازمان مديريت و برنامه ريزي نسبت به تامين اعتبار موردنياز خود را ملزم بداند و به هر طريق ممكن و ميسور، اقدام فوري و جدي به عمل بياورد كه سرنوشت موفقيت آميز بودن و نبودن بندهاي هفت گانه فوق بستگي همه جانبه به عملكرد سازمان مديريت و برنامه ريزي دارد. 9- با توجه به جميع جهات و نظرات كارشناسان و تعداد و نوع پيش لرزه هاي ثبت شده در پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله به نظر مي رسد كه منطقه از جهت لرزيدن زمين و فعاليت خطرناك گسل ها از حالت عادي خارج شده است و مي توانيم آن را همان تعبير جناب آقاي دكتر مهدي زارع، استاديار برجسته زلزله شناسي، آرامش قبل از طوفان تلقي كرده و منطقه جيرفت را نسبت به وقوع زلزله اي بزرگ و مخرب، منطقه اي فوق العاده و بحراني اعلام كرد.

 

زادسر در پايان توجه مقامات مسئول را به بخش اول نطق قبل از دستور خود در مورخ 26/7/83 در مجلس شوراي اسلامي جلب كرده و آورده است: جناب آقاي رئيس جمهوري! قطعاً از اوضاع اسفناك معيشتي قاطبه مردم عزيز متدين و سلحشور جيرفت و عنبرآباد اطلاع كافي و نسبت به وضعيت سخت و تلخ بيش از پانزده هزار منزل مسكوني آنان كه با باران هاي زمستاني دير و يا زود برسرشان آوار مي شود، اخبار وافي داريد.خشكسالي ممتد ساليان اخير مردم باسخاوت و آبرومند آن ديار شهيدان را با فقر زجرآور و تنگدستي وصف ناشدني مواجه گردانيده است و زلزله هاي هفت گانه متناوب روزهاي اخير و زلزله مهيب، دهشت زا و مرگبار دي ماه 82 شهرستان بم، صاحبان حداقل 15000 خانه را كه آسيب جدي ديده اند، مجبور به رهاكردن منزل هايشان و پناه آوردن به پارك ها و حيات خانه ها ساخته است، يعني همان منازلي كه تصاوير تعدادي از آنها را در ملاقات حضوري كه خدمتتان رسيده بودم، تقديم داشته و ملاحظه فرموديد.

 

جناب حجت الاسلام والمسلمين خاتمي! اولاً؛ از دستوري كه دراين خصوص به وزير محترم كشور، وزير محترم مسكن و شهرسازي و رياست محترم سازمان مديريت و برنامه ريزي صادر فرموده ايد متشكرم و استدعا دارم كه تا حصول نتيجه مراقبت فرماييد تا فردا و فرداها كسي در كشور و استان نتواند سخن از بي خبري وغيرمترقبه بودن برزبان جاري سازد. ثانياً؛ دستور فرماييد تا حداقل يك پنجم سيصد و چهل و دو ميليارد توماني را كه جهت بازسازي بم ويران شده تخصيص داده اند و حتي يك پنجم حق و حقوق بمي هاي عزيز مصيبت ديده و داغدار را هم ادا نكرده اند، دراختيار مردم شريف و سخت كوش جيرفت و عنبرآباد قرار دهند تا خودشان هرچه زودتر بتوانند يك فضاي حداقل 50متري مقاوم در برابر زلزله احداث كنند تا اگر خداي ناكرده با بلاي ويرانگر زلزله روبه رو شوند، هم جانشان سالم بماند و هم مالشان تباه نشود و برآنان نرود آن چه كه بر مردم عزيز و صبور بم رفته است و مي رود.ثالثاً؛ فرمان دهيد تا سرپرست محترم وزارت راه و ترابري به شركت آسمان دستور دهد تا پروازهاي خويش را به فرودگاه جيرفت ازسر بگيرد و يا شركت آريا آن فرودگاه را تحت پوشش خدمات هوايي خود قرار بدهد و بيش از اين مردم عزيز و محروم چهار شهرستان جنوبي استان كرمان را منتظر نگذارند.

 

در ادامه نامه زادسر جيرفتي آمده است: فقط بيش از بيست هزارنفر از حدود 250هزارنفر موكلين بنده بيكار هستند كه تحصيلات عالي دارند، حالا بايد درصد بيكاران مورداشاره را به علاوه بيسوادان بيكار را سازمان مديريت و برنامه ريزي معين فرمايد كه آمار بيكاران جيرفت و عنبرآباد در آخرين سرشماري 8/6 (شش و هشت دهم) اعلام كرده است و اكنون مشخص نيست كه پاسخ گوي اين دروغ بزرگ كه باعث ظلم بزرگي به منطقه شده است، كيست؟ 

 

زلزله جيرفت پيش بيني شده بود...

 

    ۸۴/۱۲/۱۰ - ۹:۴۲ - میراث خبر -

 

احتمال زلزله در جيرفت و مناطق اطراف آن سال گذشته در گزارش دو عضو پژوهشكده زلزله شناسي پيش بيني شده بود

 

تهران -ميراث خبر  . گروه استان ها :دو عضو پژوهشکده زلزله شناسي پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله پيش از اين در گزارش خود از زلزله سال گذشته جيرفت احتمال وقوع زلزله در اين منطقه و مناطق اطراف آن را احتمال داده بودند . در گزارش دکتر مهدي زارع و دکتر غلام جوان دولوئي آمده است: زمين لرزه هاي متعددي در روزهاي15 تا 25مهر 83 در ناحيه جيرفت در جنوب شرق استان کرمان در شبکه لرزه نگاري باند پهن پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله ثبت شده است. فوج ديگري از اين زمين لرزه ها در تاريخ پنج شنبه 21آبان ماه1383و جمعه 22 آبان ماه 83 رخ داد. براساس اطلاعات به دست آمده در سه ايستگاه کرمان، بندر عباس و زاهدان نسبت به تعيين کانون و رومرکز اين زلزله ها در فاصله کمتر از يک ساعت بعد از رخداد آنها اقدام شد. بزرگترين زلزله ها در مهرماه در ساعت 46: 14 به وقت محلي چهارشنبه 15/7/83 با بزرگاي1/5، در ساعت 47: 10 بامداد به وقت محلي پنج شنبه 16مهرماه83 با بزرگاي 3/4 و در ساعت 24: 16 به وقت محلي در روز پنج شنبه 16مهرماه83 با بزرگاي 0/5 رخ داده است. بزرگترين زلزله ها ي آبانماه در عصر پنج شنبه 21آبان ماه1383 در ساعت 23:36:00 به وقت محلي با بزرگاي 5/4 و 4:00:00 بامداد جمعه 22آبان ماه1383 به وقت محلي با بزرگاي 1/4 رخ داد. اين سري از زمين لرزه ها در غرب جيرفت رويداده اند. عمق اين زلزله ها به ترتيب از 10 تا 17 کيلومتر تعيين شده است .شهرستان جيرفت: شهرستان جيرفت در جنوب شرق ايران با جمعيت 208 هزارنفر و شهر جيرفت با جمعيت حدود 60هزار نفر (براساس سرشماري عمومي نفوس و مسکن 1375) از قطب هاي مهم کشاورزي ايران است که همچنين سازه مهم سد جيرفت در نزديکي شهر جيرفت واقع است. تاريخچه جيرفت : تپه باستاني جيرفت را مي توان بر اساس بررسي هاي باستانشناسي متعلق به ميانه يا پايان هزاره سوم پيش از ميلاد دانست. اين تپه به زيگورات هاي سومري شباهت دارد. در بين‌النهرين، اين گونه سازه‌ها معمولاً در مرکز يک معبد قرار داشته‌اند. در اين منطقه تاکنون هيچ آزمايش راديوکربني انجام نشده است و ديگر شيوه رايج تعيين سن (مقايسه با آثار سفالي) هم در اين منطقه که بخش اعظم آن مورد کاوش قرار نگرفته تاکنون انجام نشده است (لاولر ، خبرگزاري ميراث فرهنگي 1383)حفاري هاي انجام شده در منطقه تپه يحيي در نزديکي دولت آباد نيز نمايانگر وجود تمدن با آثار دوره نوسنگي با سفال خشن در 3800 تا 4500 سال پيش از ميلاد مسيح است. (ملک شهميرزادي، ايران در پيش از تاريخ، 1378)لرزه خيزي تاريخي جيرفت: زلزله هاي 1854 و1877 ميلادي در شمال و شمال غرب جيرفت (با بزرگاي به ترتيب 8/5 و 6/5) مهمترين زلزله هاي تاريخي گزارش شده از پهنه گسل سبزواران غربي هستند (جدول-2). در سده بيستم نيز زلزله هاي 1909، 1911، 1934، 1962تا 2002 نيز با بزرگاي 0/5 تا 6/5 در منطقه عمومي جيرفت رخ داده اند. اين زلزله ها نمايانگر لرزه خيزي بالاي منطقه در 150 سال اخير است. از سوي ديگر از ميان رفتن تمدن در منطقه جيرفت با سابقه 6000 تا 5000 سال پيش مي تواند به دليل رخداد زمينلرزه (به عنوان يکي از احتمالات موجود) باشد. لذا لازم است تا با انجام بررسي هاي ديرينه لرزه شناسي روي گسل هاي سبزواران شرقي و غربي دوره بازگشت زلزله هاي مهم منطقه مشخص گردد. دريافت دقيق دوره بازگشت زلزله هاي مخرب راهگشاي دريافت دقيقتري از خطر زمينلرزه در منطقه جيرفت است.جمع بندي . زلزله هاي ناحيه جيرفت در محدوده گسل هاي بنيادي سبزواران شرقي و غربي که روند عمومي شمالي- جنوبي داشته و از غرب و شرق جيرفت (سبزواران) عبور مي نمايند، اتفاق افتاده است. گسل هاي ياد شده هر دو به عنوان گسل هاي جوان و بالقوه فعال کشور شناخته مي شوند. بديهي است که ناحيه کرمان در جنوب شرق ايران همواره به عنوان منطقه اي بسيار لرزه خيز شناخته شده و رخداد زلزله هاي پياپي در اين ناحيه به ويژه پس از زمين لرزه 5 دي ماه 1382 بم نمايانگر فعال بودن پوسته در پهنه ياد شده مي باشد. اطلاعات کسب شده پس از جمع آوري کليه داده هاي لرزه اي شبکه لرزه نگاري پژوهشگاه و بررسي هاي دقيقتر تدقيق خواهدشد. همانطور که در گزارش شناسايي پژوهشگاه از زلزله 1382 بم آمده بود وقوع اين زلزله ها نشانگر آن است که منطقه جيرفت در شرايط کنوني در خطر رخداد زلزله هاي مخرب با شدت زياد قرار دارد، چرا که با رخداد زلزله هاي اخير احتمال اينکه قطعات بزرگتري از گسل هاي سبزواران غربي و شرقي فعال شوند (به ويژه در ناحيه اي که از مجاورت شهر جيرفت مي گذرند) وجود دارد، و به اين سبب احتمال وقوع زلزله شديدتر، بالا است. جهت انجام بررسيهاي ضروري پيشنهادهاي زير ارائه مي شود. پيشنهاد:بر اساس وضعيت حاضر در جيرفت تصميم گيري فوري براي انجام موارد زير پيشنهاد مي شود: - آغازبررسي هاي تفضيلي ديرينه لرزه شناسي در جيرفت در محدوده گسل هاي سبزواران غربي و شرقي. - نصب شبکه لرزه نگاري موقت به مدت 2 ماه به مرکزيت جيرفت - پيگيري طرح پژوهشگاه در مورد نصب شبکه لرزه نگاري به مسئوليت دانشگاه کرمان و هدايت فني پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله - بررسي هاي تفصيلي پهنه بندي و ريزپهنه بندي لرزه اي در گستره شهر جيرفت - تقويت شبکه جستجو، نجات و امداد با برنامه ريزي بر اساس توانمنديهاي نيروي انساني در منطقه جيرفت (جهت کسب آمادگي در مقابل رخداد يک زلزله احتمالي بزرگ و مخرب در آينده)- تقويت فوري و بهسازي سامانه هاي شهري، امداد رساني، بهداشتي و درماني در شهر جيرفت

 

گزارش فوري و مقدماتي زمين لرزه 4 اسفند 1383 شرق- جنوب شرق زرند کرمان 

 

بسم‌ا...‌الرحمن‌الرحيم

 

برادر عزيز و ارجمند جناب آقاي دكتر رهبر زيدعزه

 

معاون محترم رئيس جمهور و رياست سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور 

 

          ســلام عليكم، تقبل‌ا... اعمالكم

 

با احترام و ضمن تشكر از وقتي را كه در اختيار اين نماينده‌ي‌مجلس‌شوراي‌اسلامي قرار داديد به استحضار مي‌رساند كه نامه‌اي را ذيلاً تسليم مي‌نمايد در اولين ملاقات حضوري خود با رياست محترم جمهوري تقديم داشته‌ام كه بدين وسيله از حضرت‌عالي نيز استدعا دارد كه عنايت لازم را مبذول فرموده و دستورات مشكل‌گشاي خويش را در آمادگي مقامات مسؤول در رابطه با حوادثي چون زلــزلـه در منطقه، صادر فرماييد.مردم عزيز شهرستان‌هاي جيــرفت، عنبــرآباد و جنوب استان كرمان منتظر بي‌صبرانه و هميشه منتظر لطف و توجه خاص حضرت مستطاب عالي هستند.صدور دستور جهت ابلاغ نتيجه‌ي دستورات آن مقام محترم به اينجانب موجب امتنان مضاعف استجزاكم الله عن‌الاسلام و القرآن احسن‌الجزاءباتشكر؛ علي زادسرجيرفتي «نامه‌ي مورد اشاره»:برادر عزيز و ارجمند جناب آقاي دكتر محمود احمدي‌نژاد زيدعزهرياست محترم جمهوري اسلامي ايرانسلام عليكمضمن عرض تبريك به مناسبت حلول ماه مبارك شعبان‌المعظم و اعياد بزرگ و خجسته آن خصوصاً نيمه مباركه‌اش و آرزوي موفقيت روزافزون براي آن برادر عزيز و خدوم و با تشكر از لطف آن مقام مسؤول در حق مردم عزيز، شريف، شهيدپرور و ولايت مدار شهرستان‌هاي جيرفت و عنبرآباد كه همانا استماع انواع مشكلات آنان از زبان خدمتگزارشان در مجلس‌شوراي‌اسلامي است و صدور دستور خداپسندانه، حق‌مدارانه، مؤكد  و مشكل‌گشاي آن رئيس جمهور عدالت‌خواه به:1-وزير محترم كشور حجت‌الاسلام‌والمسلمين پورمحمدي.2- مدير عامل محترم هلال احمر جناب آقاي دكتر نوربالا.3-وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكي.كه نسبت به تقاضاهاي مردم عزيز شهرستان‌هاي جيرفت و عنبرآباد در خصوص:اول؛ آمادگي كامل ستاد حوادث غيرمترقبه براي وقوع حوادثي احتمالي همچون زلزله.دوم؛ پر بودن انبارهاي هلال احمر از انواع احتياجات ضروري در هنگامه‌ي وقوع حوادث غيرمترقبه‌ي مختلف.سوم؛ تجهيز كامل بيمارستان امام خميني جيرفت و اورژانس آن زيرا سرويس دهنده‌ي به كل جنوب استان كرمان است.  اقداماتي فوري و قاطع مبذول فرمايند و مردم را از نگراني و تشويش برهانند.

 

از لطف، توجه و دستورات حق مدارانه و خداپسندانه‌ي جناب‌عالي متشكرم.

 

علي زادسرجيرفتی

 

رونوشت:حضور شريف برادر مكرم جناب آقاي دكتر محمود احمدي‌نژاد رياست محترم جمهوري‌اسلامي‌ايران جهت استحضار و صدور دستور قاطع و مشكل‌گشا به رياست محترم سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور.

 

كيهان: زلزله اي به مراتب شديدتر از بم منطقه جيرفت را تهديد مي كند

 

نماينده جيرفت و عنبر آباد درمجلس شوراي اسلامي درنامه اي به ستاد حوادث غيرمترقبه كشور نسبت به وقوع زلزله قريب الوقوع درجيرفت هشدار داد

 

نسبت به وقوع زلزله قريب الوقوع درجيرفت هشدار داد

 

به گزارش «ايلنا» درنامه علي زاد سر جيرفتي خطاب به رئيس و اعضاي ستاد حوادث غيرمترقبه كشور آمده است:

 

بنابر اظهارنظر فني وكارشناسانه خبرگان علم زلزله شناسي، احتمال وقوع زلزله دربم خيلي زياد نبود ولي احتمال وقوع زلزله اي بسيار بزرگ و به شدت مخرب درجيرفت خيلي زياد است. با عنايت به خطر احتمال وقوع زلزله اي بسيار بزرگ و به شدت مخرب درمنطقه جيرفت،پيرو مكاتبات متعدد قبلي و همچنين ملاقات حضوري مورخ 16/6/1383 با رياست محترم جمهوري اسلامي ايران، برخود فرض مي داند تا مجددا تصديع اوقات كرده و ذهن شريف شما حضرات بزرگوار را به موضوع بسيارمهم احتمال وقوع زلزله اي بسيار بزرگتر از زلزله مهيب، دهشت زا، ويرانگر ومرگبار مورخ

 

5/10/1382 شهرستان بم درمنطقه جيرفت جلب كرده و از آن مقامات محترم و مسئول استمداد جويد. بنابراين يادآور مي گردد.

 

اول: پژوهشگر بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله در پايگاه اطلاع رسانه اي رايانه اي خويش به نشاني: wwwiieesacir و درپاسخ به نامه شماره 1-121/110 مورخ 17/8/1383 نماينده مردم جيرفت و عنبرآباد درمجلس شوراي اسلامي كتبا و رسما ادعا كرده است كه:

 

الف) گسل هاي بنيادي سبز وران (جيرفت) شرقي و غربي هر دو از گسل هاي جوان و بالقوه كشور به شمار مي آيند.

 

ب) منطقه جيرفت درشرايط كنوني درخطر جدي زلزله اي شديد ومخرب قراردارد.

 

ج) گسل هاي بنيادي سبزوران (جيرفت) شرقي و غربي هر دو از مجاورت شهرفعلي جيرفت عبور مي كنند.

 

د) بنابر اعلام رسمي پژوهشكده زلزله شناسي پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله جمهوري اسلامي ايران در روزهاي 15/7/1383 و 16/7/1383 و همچنين طي روزهاي 21/8/1383و 22/8/1383 جمعا بيش از دوازده زلزله درمنطقه جيرفت به وقوع پيوسته است كه فقط چهار زلزله اي كه شدت آنها بالاتر از چهار بوده براي مردم مشخص شده است كه پرقدرت ترين آنها به بزرگي 1/5 بوده است. مدارك و مستندات مربوط به پيوست تقديم مي شود.

 

درادامه نامه زادسر جيرفتي آمده است: شايان ذكر است كه پژوهشگاه مورد استناد پيشنهادات ذيل را جهت مقابله با وقوع احتمالي زلزله اي شديد و مخرب درمنطقه جيرفت تقديم مقامات ذيصلاح نظام مبارك جمهوري اسلامي ايران كرده است،

 

1- هرچه زودتر بررسي هاي تفضيلي ديرينه لرزه شناسي جيرفت درمحدوده گسل هاي سبزوران غربي و شرقي شروع شود و با سرعت به انجام برسد.

 

2- دراولين زمان ممكن شبكه لرزه نگاري موقت حداقل به مدت دو ماه در مركز شهر جيرفت نصب و راه اندازي شود.

 

3- طرح قبلي پژوهشگاه در رابطه با نصب شبكه لرزه نگاري جيرفت با مسئوليت دانشگاه شهيد باهنر كرمان و يا دانشگاه آزاد اسلامي جيرفت تحت نظارت فني پژوهشكده زلزله شناسي پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله جمهوري اسلامي ايران با فوريت عملي شود.

 

4- پهنه بندي و ريز پهنه بندي لرزه اي جيرفت در گستره منطقه جيرفت به طور تفصيل بررسي شود.

 

5- شبكه جست وجو، نجات و امدادرساني در ابعاد مختلف و نيازهاي فوريت دار پس از وقوع زلزله در هر منطقه اي شكل گيرد و براساس آموزش هاي لازم جهت مقابله با يك زلزله احتمالي بزرگ و مخرب در جيرفت آماده شود.

 

دوم: مهندسين مشاور نونگاه معماري (فعال در منطقه زلزله زده بم) در نامه شماره 427/ن/83 مورخ 17/8/1383 خطاب به نماينده مردم جيرفت و عنبرآباد در مجلس شوراي اسلامي آورده اند كه:

 

الف) درسال هاي 1854 و 1877 و 1926 ميلادي زلزله هايي با بزرگي ريشتر 8/6، 5/5 و 5/5 در مختصات جغرافيايي 48/57 N شمالي و 28/30- E شرقي (منطقه جيرفت) به وقوع پيوسته است كه تلفات جاني بسيار و خسارات مالي فراوان به بار آورده و برجاي گذاشته است.

 

ب) شهر جيرفت در مركزيت منطقه اي زلزله خيز و لزره خيزي زياد قرار دارد، درحالي كه شهر بم در خط مرزي منطقه با زلزله خيزي متوسط قرار داشته و دارد.

 

سوم: روزنامه همشهري در تاريخ شنبه 6/10/1382 درست يك روز پس از زلزله مهيب، ويرانگر و مرگبار مورخ 5/10/1382 شهرستان بم به نقل از يكي از متخصصين برجسته زلزله شناسي متذكر شده است كه وقوع زلزله بم را چهارسال قبل به سمع و نظر مقامات ارشد و حاكمان كرمان رسانيده است، اما كسي توجه نكرده است؟

 

جناب آقاي دكتر زارع؛ استاديار محترم پژوهشكده زلزله شناسي در همايشي در مركز استان كرمان به رغم اين كه گوش شنوايي از حكام استان پيدا نكرده بود، با قاطعيت خبر از وقوع زلزله اي همانند زلزله سال 75 شهرستان طبس را در منطقه بم مي دهد و درهمان وقت خطر لرزيدن شديد زمين را در منطقه جيرفت نيز گوشزد و از آن به عنوان آرامش قبل از طوفان ياد مي كند و دليل خود را وضعيت گسل هاس سبزوران طي يك صدو پنجاه سال گذشته ذكر مي كند.

 

نماينده جيرفت و عنبرآباد مي افزايد: در كمال تاسف و تاثر بايد اذعان كنيم كه بي توجهي به هشدارهاي كارشناسان دلسوز و خبره درخصوص وقوع زلزله در بم موجب شد كه:

 

1- ده ها هزار نفر از مردم عزيز شريف و فرهيخته بمي جان خود را از دست بدهند. 2- شهري تاريخي و مطرح در جهان به كلي نابود شود و به يك تل خاك تبديل گردد. 3- رهبر معظم انقلاب اسلامي داغدار و حزين و ملت عظيم الشأن ايران اسلامي عزادار و محزون شوند و طوايف مختلف بمي جامه سيه بپوشند و هنوز هم در غم از دست دادن عزيزانشان سياه پوش باشند. 4- هزاران نفر از فرزندان معصوم مسلمانان بمي در سنين مختلف كه سخت محتاج سرپرستي پدر و مادر بودند به درد بي درمان يتيمي مبتلا شوند و از محبت والدين محروم گردند. 5- احداث مكان هايي مناسب براي اسكان موقت حادثه ديدگاه احتمالي در دستور كار مقامات مربوط قرار بگيرد6.- ستادهاي حوادث غيرمترقبه در وزارت كشور استانداري كرمان و فرمانداري جيرفت به اتخاذ تصميماتي عاجل و عملياتي در ابعاد مختلف جهت مقابله با حوادثي از قبيل زلزله و سيل و... مكلف شوند. 7- وزارت مسكن و شهرسازي و بنياد مسكن براي شناسايي دقيق كليه منازل خشت و گلي و غيراستاندارد منطقه و يافتن راه هايي مناسب و سهل الوصول تخريب آنها و احداث ساختمان هايي مقاومت در برابر زلزله هايي حداقل با بزرگي هفت موظف گردند. 8- سازمان مديريت و برنامه ريزي نسبت به تامين اعتبار موردنياز خود را ملزم بداند و به هر طريق ممكن و ميسور، اقدام فوري و جدي به عمل بياورد كه سرنوشت موفقيت آميز بودن و نبودن بندهاي هفت گانه فوق بستگي همه جانبه به عملكرد سازمان مديريت و برنامه ريزي دارد. 9- با توجه به جميع جهات و نظرات كارشناسان و تعداد و نوع پيش لرزه هاي ثبت شده در پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله به نظر مي رسد كه منطقه از جهت لرزيدن زمين و فعاليت خطرناك گسل ها از حالت عادي خارج شده است و مي توانيم آن را همان تعبير جناب آقاي دكتر مهدي زارع، استاديار برجسته زلزله شناسي، آرامش قبل از طوفان تلقي كرده و منطقه جيرفت را نسبت به وقوع زلزله اي بزرگ و مخرب، منطقه اي فوق العاده و بحراني اعلام كرد.

 

زادسر در پايان توجه مقامات مسئول را به بخش اول نطق قبل از دستور خود در مورخ 26/7/83 در مجلس شوراي اسلامي جلب كرده و آورده است: جناب آقاي رئيس جمهوري! قطعاً از اوضاع اسفناك معيشتي قاطبه مردم عزيز متدين و سلحشور جيرفت و عنبرآباد اطلاع كافي و نسبت به وضعيت سخت و تلخ بيش از پانزده هزار منزل مسكوني آنان كه با باران هاي زمستاني دير و يا زود برسرشان آوار مي شود، اخبار وافي داريد.

 

خشكسالي ممتد ساليان اخير مردم باسخاوت و آبرومند آن ديار شهيدان را با فقر زجرآور و تنگدستي وصف ناشدني مواجه گردانيده است و زلزله هاي هفت گانه متناوب روزهاي اخير و زلزله مهيب، دهشت زا و مرگبار دي ماه 82 شهرستان بم، صاحبان حداقل 15000 خانه را كه آسيب جدي ديده اند، مجبور به رهاكردن منزل هايشان و پناه آوردن به پارك ها و حيات خانه ها ساخته است، يعني همان منازلي كه تصاوير تعدادي از آنها را در ملاقات حضوري كه خدمتتان رسيده بودم، تقديم داشته و ملاحظه فرموديد.

 

جناب حجت الاسلام والمسلمين خاتمي! اولاً؛ از دستوري كه دراين خصوص به وزير محترم كشور، وزير محترم مسكن و شهرسازي و رياست محترم سازمان مديريت و برنامه ريزي صادر فرموده ايد متشكرم و استدعا دارم كه تا حصول نتيجه مراقبت فرماييد تا فردا و فرداها كسي در كشور و استان نتواند سخن از بي خبري وغيرمترقبه بودن برزبان جاري سازد. ثانياً؛ دستور فرماييد تا حداقل يك پنجم سيصد و چهل و دو ميليارد توماني را كه جهت بازسازي بم ويران شده تخصيص داده اند و حتي يك پنجم حق و حقوق بمي هاي عزيز مصيبت ديده و داغدار را هم ادا نكرده اند، دراختيار مردم شريف و سخت كوش جيرفت و عنبرآباد قرار دهند تا خودشان هرچه زودتر بتوانند يك فضاي حداقل 50متري مقاوم در برابر زلزله احداث كنند تا اگر خداي ناكرده با بلاي ويرانگر زلزله روبه رو شوند، هم جانشان سالم بماند و هم مالشان تباه نشود و برآنان نرود آن چه كه بر مردم عزيز و صبور بم رفته است و مي رود.

 

ثالثاً؛ فرمان دهيد تا سرپرست محترم وزارت راه و ترابري به شركت آسمان دستور دهد تا پروازهاي خويش را به فرودگاه جيرفت ازسر بگيرد و يا شركت آريا آن فرودگاه را تحت پوشش خدمات هوايي خود قرار بدهد و بيش از اين مردم عزيز و محروم چهار شهرستان جنوبي استان كرمان را منتظر نگذارند.

 

در ادامه نامه زادسر جيرفتي آمده است: فقط بيش از بيست هزارنفر از حدود 250هزارنفر موكلين بنده بيكار هستند كه تحصيلات عالي دارند، حالا بايد درصد بيكاران مورداشاره را به علاوه بيسوادان بيكار را سازمان مديريت و برنامه ريزي معين فرمايد كه آمار بيكاران جيرفت و عنبرآباد در آخرين سرشماري 8/6 (شش و هشت دهم) اعلام كرده است و اكنون مشخص نيست كه پاسخ گوي اين دروغ بزرگ كه باعث ظلم بزرگي به منطقه شده است، كيست؟

 
 

كيهان: زلزله اي به مراتب شديدتر از بم منطقه جيرفت را تهديد مي كند

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...