جمله‌ی انبیاء صلوات‌الله عليهم اجمعين كه نوع بشر مرهون آنان است، در واقع پیامبران و خبرنگاران الهی هم بوده‌اند. تمام مصلحان جهان كه بشریت در طول تاریخ مدیون آنان بوده و هست، خبرنگارانند، و همچنين هستند سلاطين ستمكار و طواغيت جنايتكار. بلی، شیرین‌ترین تاریخ‌ساز مكتب ما «حسین(ع)» است و بهترین خبرنگار دین ما «زینب(س)» است و مستندترین دفتر مكتوب اسلام ما «عاشورا» است. به بهانه‌ی هفدهم مردادماه، «روز مبارك خبرنگار» در یك كلمه «خبرنگار» نبض طپنده‌ی تاریخ و . . . ، به يادگار گذاشته شده است و در طول تاريخ كسی راادامه‌ . . .

 

بسم الله الرحمن الرحیم

«خبرنگار كيست و خبرنگاری چيست؟»

كلمه‌ای است مركب كه مركب تندرو و قاره‌پیمای تاریخ بشر بوده و هست. از آن هنگامه‌ای كه «ابوالبشر» را بر ممنوعیت از خوردن «درخت ممنوعه» خبر داد و نمرودیان را نیز از در هم نوردیده ‌شدن بت‌هايشان توسط «ابراهیم» خلیل‌الرحمن آگه ساخت، بر تارك گیتی درخشش داشته و دارد. اسم مباركش را منظور نیست، بل رسم مقدسش را كه آگاهی بخشیدن است مقصود همی باشد و عنوان پر خیر و بركتش هم همان كلمه‌ی مركبی است كه عبارت است از «خبر» و «نگار».

            آری، هفدهم مردادماه هر سال روز خبرنگار و سالروز شهادت شهيد محمود صارمی رضوان‌الله‌تعالی‌عليه است كه خبرسازان را شاهد بود و هست و نگارش اخبارشان را مأمور بود و نیست، اين روز مهم، مبارك و تاريخی، بهانه‌ای را برای این قلم به وجود آورد تا نكاتی چند را تقدیم بدارد:

الف، خبرنگار، یعنی همان عزیزی كه در طول هزاره‌ها چندگانه‌ی حیات نوع بشر، نقشی كلیدی آفریده و رسالتی تاریخی را عهده‌دار بوده است.

            ب، از «اولین سفيران جهان هستی» كه امنای وحی هستند و از لاهوت آمدند تا پیامبران اولوالعزم حضرت حق جلت‌عظمته كه از ناسوت مأمور شدند جملگی به نوعی خبرنگار بوده‌اند، و پیش از آنان خداوند «لم‌یلد و لم‌یولد» خبرنگاری است كه خود خالق خبر است و اعزام‌كننده‌ی خبرنگاران بی‌شماری می‌باشد كه مستندترین دفتر یادداشت خبریش قرآن كریم است و مطمئن‌ترین خبرنگار اعزامیش حضرت محمد‌بن‌عبدا... صلی‌ا...علیه‌وآله‌وسلم است.

            ج، بنابراین، آنان كه خبرنگار را با چشم ربانی به تماشا می‌نشينند، «عبدالله» را زائر می‌شوند كه فرموده است، «واشهد ان محمدا عبده و رسوله»، كه پيامبر خاتم صلی‌الله عليه و آله و سلم اول بنده‌ی اوست و آنگاه فرستاده و يا خبرنگار حضرتش می‌باشد، و اگر با عینك شیطانی بدو زل بزنند او را «ابلیسی» می‌بينند كه با توجه به استعداد منفی و فوق‌العاده‌اش یكی از بزرگترین فتنه‌انگيزان تاریخ نوع بشر است كه تفنگش قلم و فشنگش وسوسه است و تيراندازانش از جن و انس هستند كه زبده‌ترینشان را خناسان افسونگر دل‌های مردمان نام نهاده‌اند كه هر قلمی از فهرست كردن جنايت‌های بی‌شمارش ناتوان و هر كاغذ از محاسبه‌ی خيانت‌های بی حسابش عاجز و شرمنده است.

            د، ذكر مختصر آنچه كه مورد توجه قرار گرفت، در این مقال نشاید و ارائه‌ی مصادیق مستند تاریخی آن‌ها نیز در این مجال ناید. آن به كه به وصف حال پرداخته شود و با بضاعتی مزجات، سخنی را در باب خبرنگار و رسالت او در این الفاظ گنجانده شود كه طریق صواب اين است ولی مشروط به آن كه با نیت ثواب انجام پذيرد. با عنایت به ضیق وقت و سرعت زمان، بهتر آن است كه حوصله‌ی خوانندگان را به سر نياورد و حلاوت نثری سلیس و فشرده را با نوشتاری غامض و دراز تلخ‌ نكرد كه به بصیرت نزديك‌تر است و به عقل نیز.

            ه، «خبرنگار»، فقط یك واژه نیست بلكه يك راه است و شخصیت واقعی او حقوقی است نه حقیقی و «خبرنگاری»، تنها یك شغل شريف و يا سخيف نیست، بلكه شخصیتی است جریان‌ساز كه دارای قدمتی به بلندی عمر آدمی و خاصيتی به بلندای اعلی‌عليين و يا به پستی اسفل سافلين می‌باشد كه دوران‌های متمادی تلخ و شيرين و زشت و زيبای زندگانی نوع بشر را نگارش كرده و به ودیعه گذاشته است.

            و، «خبرنگار»، به معنی درست كلمه، عنصری است كه زبانش می‌تواند شمشیری باشد كه قداره‌بندان روزگاران و قدرتمندان دوران‌ها را عاصی بگرداند و كجی‌ها و كاستی‌هایشان را بر ملا سازد و ای بسا كه بسياری از آنان را به صراط مستقيم  هم رهنمون باشد و بالعكس و ايضاً قلمش می‌شود كه تبری ستبر و قدر باشد كه ناپاكی‌های گذشته‌ی ساكنين زمين را از حال و هوا، قول و فعل و گفتار و كردار آدم‌های حال و آينده، قطع كند و كجی‌ها و كاستی‌های هر عصر و هر نسلی را بعد از خودش، به راستی و صافی مبدل كرده و صيقلی نمايد.

            ز، «مرّكب» سبز و سياه و آبی مركبی كه بر سه انگشت هر یك از دستان «خبرنگاران» سوار بوده و هست، آنچنان مهم، سرنوشت‌ساز و تأثیرگذار بوده است كه تاريخ را داستان‌گونه پرداخته و وقايع آن را به ما و آيندگان منعكس كرده و مورد عنايت خاص صاحب قلم است كه خداوند سبحان به آن سوگند ياد كرده و یكی از یكصدوچهارده سوره‌ی قرآن مجيدش را به آن اختصاص داده است.

            ح، «خبرنگار»، همو است كه تاریخ را به رشته‌ی تحریر درآورده و به اوراق سپرده است و همو است كه انواع قصه‌های قبلی‌ها را به ودیعه‌ی كتابخانه‌ها نهاده‌اند و تشنگان سرگذشت پیشینیان را سیراب گردانیده است.

            ط، در یك كلمه «خبرنگار» نبض طپنده‌ی تاریخ و روح پرسشگر جوامع بشری بوده و هست، و بشريت فعلی به هر چيز و هر كس كه در حال و گذشته كه استناد كند، مطمئناً اثاری است كه توسط يك خبرنگار، روزنامه‌نگار، گزارشگر، مستندساز، عكاس، فيلم‌بردار، فيلم‌نامه‌نويس، كارگردان، مصاحبه‌گر و . و . . .، به يادگار گذاشته شده است و در طول تاريخ كسی را پيدا نخواهيد كرد كه بتواند چنين حقيقت آشكاری را پنهان كند كه نشايد.

 

            ی، جمله‌ی انبیاء صلوات‌الله عليهم اجمعين كه نوع بشر مرهون آنان است، در واقع پیامبران و خبرنگاران الهی هم بوده‌اند. تمام مصلحان جهان كه بشریت در طول تاریخ مدیون آنان بوده و هست، خبرنگارانند، و همچنين هستند سلاطين ستمكار و طواغيت جنايتكار. بلی، شیرین‌ترین تاریخ‌ساز مكتب ما «حسین(ع)» است و بهترین خبرنگار دین ما «زینب(س)» است و مستندترین دفتر مكتوب اسلام ما «عاشورا» است.

            ای كاش فرصت می‌بود كه در مناقب خبرنگار و خصال خبرنگاری بیش از این می‌نگاشت، دریغا كه فرصت اندك است و مطلب مستند در این مسیر بسیار، لاجرم باید بگذاشت و بگذشت.

            در روزگار ما كه هر ثانیه‌ای یك «خبرنگار» در فضای مجازی سایبر قد علم می‌كند و عزم را جزم می‌سازد كه خود را در جرگه‌ی پرافتخار خیل عظیم و غیرقابل شمارش «خبرنگاران» قرار بدهد، مواردی ضروری را قابل یادآوری می‌داند كه عبارتند از :

            1- «خبرنگار» تیغی دو لب است كه می‌تواند جوامع بشری را به صلاح و سداد برساند و یا خدای ناكرده همنوعان خویش را به تباهی بكشاند و به روز سیاه بنشاند، زیرا پیامبران، اولیاء، صالحان، عارفان، حكیمان، شهیدان، فرماندهان، پادشاهان و همه‌ی فرهیختگان و خواص جهان هستی علاوه بر تخصص اصلی و اولیشان بطور عام «خبرسازان» و «خبرنگاران» نیز بوده‌اند و در حقیقت هر صلاح و فسادی در گذشته، حال و آینده به اینان مربوط بوده، هست و خواهد بود.

            2- «خبرنگار»، به صورت خاص كه مطمح نظر این سطور است، در شرایط فعلی جهان هستی كه به «دهكده‌ی جهانی» و «انفجار اطلاعات» نام گرفته است و اطلاع‌رسانی ثانیه‌ای و بلكه كمتر از لحظه، انجام می‌گیرد و مسابقه‌ای بس نفس‌گیر و بی‌وقفه میان خداجویان شرق و غرب و شیطان‌صفتان اقطار عالم برگزار است، نقشش بسی كلیدی‌تر و قلمش بسيار سرنوشت‌سازتر و زبانش جداً تأثیرگذارتر شده است.

            3- با توجه به نقش بسیار مهم و اساسی «خبرنگار» كه بعضاً مسیر تاریخ را دگرگون ساخته است و احتمالاً كه بعد از این نیز چنین كند، متأسفانه و با تأثر بايد گفت كه عده‌ای از حكام و سیاستمداران و تصمیم‌سازان جمهوی اسلامی ايران بزرگ، تاريخی و متمدن كه بعضاً آهسته، آهسته از «سایت‌بازان»‌ هم می‌شوند، عنایت لازم را به «خبرنگاران» نكرده‌اند. آیا سزاوار است كه عناصری چنین مؤثر و شغلی چنان خطیر و موقعیتی بدین رفعت، مورد غفلت قرار بگیرد!؟. خوب است كه دولتمردان جمهوری اسلامی ايران در گذشته و حال نگاهی اجمالی به این قشر عظیم بیفكنند تا بدانند كه كسانی كه تا بدینسان مهم و اساسی هستند، چگونه با انواع مشكلات مادی و معیشتی دست و پنجه نرم می‌كنند و گریبان آنان در دست چه گروه‌هایی است و چگونه چاك می‌گردد!؟.

            4- امروزه عده‌ای از «خبرنگاران»، ابزار دست‌ برخی از فرصت‌طلبان موقعیت‌های اجتماعی واقع شده‌اند كه مترصد سوار شدن بر قاطر چموش قدرت نشسته‌اند. مع‌الاسف و با عرض معذرت بايد گفت و نوشت كه تعدادی از خبرنگاران كه اميدواريم زيادنباشند، می‌بایست سوژه‌هایی را پردازش كنند كه سردبیران امر می‌كنند، جریان‌هایی را تطهیر نمایند كه مدیران مسؤول می‌پسندند، سطوری را به اوراق بسپارند كه قدرتمندان فرمان می‌دهند، اخباری را منتشر كنند كه وزیران و وكیلان و از این قبیل، خوششان می‌آيد، كسانی را تخريب و يا تضعبف كنند كه ممكن است روزی و يا روزگاری رقيب باشند و يا حريف بشوند و از اين گونه . . .، چرا؟، چونكه دخلشان نوزده است و خرجشان بیست.

در حالی كه همگان می‌دانند كه خبرنگاران را می‌بايست آنچنان تأمين كرد و آسوده خاطر گذاشت تا با اعصابی آرام،  و مطايق «ن والقلم و ما يسطرون» آن بنويسند كه خود می‌بينند و تصويری را ترسيم كنند كه با چشمان خود به تماشا نشسته‌اند.

 پر واضح است كه بسياری از آنان به رغم ميل باطنی خود، برابر «ن والقلم و ما يسطرون» نمی‌توانند بنويسند و بنگارند، زيرا كه حداقل نيازهای معيشتی «خبرنگاران» را تأمين نكرده و حتی بعضاً ابزار كارشان را نيز، (از قبيل : ضبط‌صوت، دوربين، لپ‌تاپ و تلفن‌همراه) تهيه نكرده‌ايم و عجيب اين است كه از آنان انتظار داريم كه انواع توطئه‌های مكتوب، مصور و صوتی و مونتاژ خبرنگاران تايم لندن، ليبراسيون پاريس، يو.اس.تودی واشنگتن، رويترز اينتليجنت، آسوشيوتدپرس امريكا، فاكس‌نيوز پنتاگون، هاارتص موساد و سی.ان.ان و بی.بی.سی صهيونيزم بين‌الملل را خنثی كنند كه البته تا حدی چنين می‌كنند.

شغل خبرنگاری :

 اولاً، سخت است و زیا‌ن‌آور.

            ثانیاً، صاحبش را به انواع امراض روحی و جسمی مبتلا می‌سازد.

            ثالثاً، جزو ده (10) شغل پرخطر جهان است.

            رابعاً، ميانگين عمر آنان 15 سال كمتر از بقیه‌ی مردم است.

            خامساً، اكثر قریب به اتفاقشان گرفتار گردن‌درد، دست‌درد، گزگز انگشتان، فراموشی و كم‌بینایی شده و می‌شوند.

            سادساً، بسياری از آنان تحت فشارهای روانی قرار دارند.

            سابعاً، جمع كثيری از اين قشر مهم، گرفتار مشكلات و اختلافات خانوادگی می‌شوند.

            ثامناً، تقريباً همه‌ی آنان به زخم‌معده، مشكلات دیگر گوارشی، ناراحتی‌های عصبی و خستگی‌های مفرط مبتلا می‌گردند.

            تاسعاً، 92% از خبرنگاران از كمبود درآمد ماهیانه رنج می‌برند و شرمنده اهل و عيال خويشند.

            عاشراً، به اعتقاد این قلم شخصیت خبرنگاری در جامعه‌ی ما ناشناخته و شخص خبرنگار مورد بی‌مهری هستند و حق و حقوق مادی و معنوی آنان ادا نشده است كما اینكه خلبانان كشور نيز . . .،.

            سرانجام، آیا سزاوار است كه فقط به روز 17 مرداد هر سال كه به عنوان «روز خبرنگار» نام گرفته است، بسنده كنیم؟. و در صدد رفع انواع مشكلات خبرنگاران كه پاره‌ای از آن‌ها را برشمرديم، نباشيم.

            خدای رحمت كند شهید بزرگوار محمود صارمی عزيز و عظيم‌القدر را كه خبرنگار مستقر ايرنا در مزار شريف افغانستان بود {و روز 17 مرداد 1377، به همراه 8 نفر از كاركنان سركنسولگري ايران در مزار شريف توسط عوامل گروه امريكايی طالبان به شهادت رسيدند.

 اين شهيدان عبارت بودند از: 1ـ ناصر ريگي سرپرست 2ـ مجيد نوري تباركي مسئول امور مالي 3ـ محمدناصر ناصري كارشناس امور فرهنگي 4ـ كريم حيدريان كارشناس امور كنسولي‌ 5ـ محمدعلي قياسي كارشناس امور كنسولي 6ـ رشيد پاريا و فلاح كارشناس امور كنسولي 7ـ نورالله نوروزي كارشناس امور كنسولي  8ـ حيدرعلي باقري كارمند فني 9ـ محمودصارمي خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي،} كه باعث و بانی این خیر بزرگ شد و او را به همراه همراهان به شرف شهادت نائل آمده‌اش و ده‌ها همكار خبرنگار ديگر شهیدش كه با پرواز C-130 به آسمان‌ها پرواز كردند غريق غفران بی‌كران خويش بگرداند.

آری، خبرنگاران شهيد و جليل‌القدر و والامقامی چون : شهید آوينی، شهيد صارمی، شهيد عمرانی، شهید نیلی، شهید قریب و شهید ... كه «رضوان‌ من‌الله‌ اكبر» روزیشان و «ادخلوها بسلام آمنین» منزلشان باد، حق و حقوق مادی و معنوی خود را از دلبر شیدا و دلربای هستی دریافت كردند و اينك در جوار رحمت حق آرميده‌اند و اعمال و گفتار ما را با دقت تمام زير نظر دارند كه دعا می‌كنيم شرمنده‌ی آنان نشويم و موجبات رضايت خاطرشان را رقم بزنيم ان‌شاءالله.

متنی را كه ملاحظه فرموديد، بعد از تلفن خبرنگار محترم دفتر ايرنا در جيرفت مبنی بر مصاحبه پيرامون «روز خبرنگار»، به رشته تحرير درآمد و با اجازه ايشان بدين‌سان به اصحاب محترم رسانه‌ها و خبرنگاران عزيز آنها، تقديم گرديد.

 ارادتمند و دعاگو؛ علی زادسرجيرفتی

 

مقاله‌ای را كه ملاحظه فرموديد، تجلی نقش مثبت و منفی خبرنگار و خبرنگاری در انديشه‌ی چو منی بود و مصاديق مستند عملی آن‌هم برای هردو شكل آن موجود است. اين نماينده‌ی مجلس حقيقتاً خبرنگاران را به معنی درست كلمه همانند نمايندگان مجلس شورای اسلامی، چشم، گوش و زبان جامعه می‌داند و از آنان به عنوان بازويی قوی و مؤثر در امور نمايندگی‌اش استفاده‌ها برده است كه شرح آن‌ها سر دراز دارد ، وليكن مواردی بر عكس اين ادعا هم، وجود دارد كه به يك نمونه از آن‌ها اشاره می‌گردد :

وقتی كه برخی از خبرنگاران محترم بعضی از رسانه‌های سنتی و رایانه‌ای كشور ، مشی و منش «ژورنالیستی» جوامع غیراسلامی را بر می‌گزیند و به فكر بالا بردن شمارگان و افزايش تعداد خوانندگان خود هستند ،چه باید كرد؟!.

آنچه كه نماینده‌ی مردم شریف جیرفت و عنبرآباد در جمع خبرنگاران امور مجلس اظهار كرد عبارت بود از : «عزيزان مسؤول در ارتفاعات كوه‌های جبالبارز در شهرستان عنبرآباد مردمانی را پيدا كرده‌اند كه از هر نوع امكان زندگي روزمره محروم بوده‌اند و در حقيقت همانند انسان‌های غارنشين زندگی می‌كرده‌اند»، كه متأسفانه بعضی از خبرگزاری‌ها و مطبوعات سوژه‌سازی‌هایی مختلف داشتند و كلماتی از قبیل، «قبیله‌ای غارنشین . . . پيدا شد»، «كشف انسان‌های نخستین . . . » و . و . را در جامعه مطرح ساختند و سپس تعدادی از آنان به منطقه رفتند و دنبال آدم‌هایی با موهایی به طول 2 متر با ناخن‌هایی بلند كه زبان آدمیزاد نمی‌فهمند و در جنگل‌هایی شبیه جنگل‌های آمازون زندگی می‌كنند، می‌گشتند و چون چنین موجوداتی را پیدا نكردند، وجود آن مردم محروم پیداشده را كه از هیچ كس و هیچ جا خبر نداشتند و همانند ساكنین ده‌ها سال قبل روستاهای ایران زندگی می‌كردند، تكذیب كردند، از جمله «اعتماد ملی» و «بازتاب» و این در حالی بود كه «روزنامه‌ی جمهوری اسلامی»، «همشهری» و «خبرگزاری مهر» شرح حال و وضعیت زندگی آنان را مستند به اسناد مكتوب و تصاویر واقعی منتشر ساخته بودند كه مستندات مذكور را به صورت كامل می‌توانید به نشانی: www.zadsar.ir  &  http://www.zadsar.net/? در بخش «برای مردم» با عنوان «ماجرای مردم پیداشده‌ی پیدنكوئیه . . . » ملاحظه بفرمایید. ادامه‌ی مطلب  :

 ==============

شنوندگان عزیز توجه فرمایید این صدای...

شنوندگان عزیز توجه فرمایید این صدای...وه، که چه دیدنی، و به، که چه شنیدنی است آن صوت و صورت، که صدا صدای خدا، و صورت، تجلی رخ دلبر دلدار است. خدا کند که این قلم کم بضاعت، و این خبرنگار غیرحرفه‌ای هم بیننده آن صورت زیباتر از زیبا، و آن لحن خوش بلبل قرآن، بشود...
 

قلم به دستان «همشهری» و امثالهم...

قلم به دستان «همشهری» و امثالهم...قلم به دستان « همشهری » و امثالهم، چگونه با عرض و آبرو و شخصيت مخالفان خود، رفتار می کنند و چه جوری با ابزار امپراطوری رسانه ای خويش، آنان را ملکوک کرده و ذهن خوانندگان محترمشان را نسبت به شخصيت حقيقي آنان، به انحراف می‌کشانند. ادامه . . .
 

شمشیر قلم را از نیام واژگان بیرون کشیم...

شمشیر قلم را از نیام واژگان بیرون کشیم...بنابراین هرکس یک جو غیرت مسلمانی، و تعصب فاریابی، رودباری، منوجانی، قلعه‌گنجی، عنبرآبادی، کهنوجی و جیرفتی دارد، باید مایه‌ی عزت و آبروی این فرمانده‌ی شایسته و مجرب جنوبی بشود، و نه خدای ناکرده بالعکس.علیاً؛ بیاییم و شمشیر قلم را از نیام واژگان بیرون کشیم و با تسبیح کلمات و...
 

قلم خوش‌بين به دشمن در صف اوست...

قلم خوش‌بين به دشمن در صف اوست...زادسرجيرفتی : شخصيت‌هايي كه روزي در پست‌هاي مختلف نظام حضور داشته و اكنون در دامان ضد انقلاب، عليه اسلام، قلم‌فرسايي مي‌كنند، گفت: قلمي كه به دشمن و مكتب ليبراليسم خوش‌بين باشد قطعاً در صف دشمنان قرار گرفته است و اگر هم روزي براي انقلاب مي‌نوشته از آدميت و عاشورايي بودن...
 

زادسر: قلم‌فروشی، بدتر از تن فروشی...

زادسر: قلم‌فروشی، بدتر از تن فروشی...زادسرجيرفتي قلم‌فروشي را زشت‌تر از خودفروشي خواند و ابراز داشت: به نظر بنده بدترين و حرام‌ترين ارتزاق آن است كه نان جمهوري اسلامي خورده شود ولي به صورت مستقيم و غيرمستقيم در زمينه‌هاي مختلف عليه آن قلم‌فرسايي شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان.
 

آخرین فریادهای یک خبرنگار جیرفتی 3...

آخرین فریادهای یک خبرنگار جیرفتی 3...به رغم دوازده سال نمایندگی اش در مجلس شورای اسلامی هنوز در خانه اجاره ای در قم زندگی می کند،اهل پارتی بازی نیست و تا کنون مشاهده نشده است که ایشان به عنوان پارتی شخص یا اشخاصی در محاکم عمومی یا ادارات دولتی حاضر شود و یا کسی را تحت...
 

آخرین فریادهای یک خبرنگار جیرفتی 2...

آخرین فریادهای یک خبرنگار جیرفتی 2...ظاهرا یکی از افرادی که اکنون به عنوان مدعی در مقابل زادسر جیرفتی ایستاده است می گوید دلیل این انتخاب آن بوده است در سفرش به مکه مکرمه نیت کرده بود که کاندیدایی متعهد و دلسوز را جهت انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه جیرفت پیدا نماید .این شخص...
 

آخرین فریادهای یک خبرنگار جیرفتی...

آخرین فریادهای یک خبرنگار جیرفتی...کوتاه سخن آن که روحانی چون حجت الاسلام والمسلمین زادسرجیرفتی پس از کسب سال ها تجربه به فراست دریافته بود که تنها عامل رفع محرومیتهای جنوب کرمان، استقلال جنوب کرمان و تشکیل استانی به نام استان جیرفت می باشد. این مطالبه ی زادسر از دولتمردان، کرمانی ها را سخت به...
 

دفاع زادسر از حقوق قانونی خبرنگاران نه از...

دفاع زادسر از حقوق قانونی خبرنگاران نه از...نماینده‌ی مردم شریف جیرفت و عنبرآباد در مجلس، هرگز از شخص خاصی، خبرنگار مشخصی، رسانه‌ی معینی دفاع نكرده است(به‌جز از بسیاری از مواضع كیهان)، به چنان دفاعی نیز معتقد نبوده است و نیست، ولیكن از «آزادی بیان و قلم»، «مطابق قانون تصمیم گرفتن»، «قانون را اجرا كردن»، «بین «بد» و...
 

سالگرد شهادت خبرنگار شهيد عمرانی...

سالگرد شهادت خبرنگار شهيد عمرانی...حجت الاسلام علي زادسر نماینده مردم جیرفت و عنبراباد در مجلس شوراي اسلامي در اين مراسم با گراميداشت یاد و خاطره خبرنگاران شهید به ويژه اسماعیل عمراني خبرنگار پرتلاش ایسنا، خبرنگار را چشم و گوش آگاه و بينا مردم دانست.ادامه . . . . کد خبر : 86091711325933...
 

خبرنگاران متعهد در جنگ نرم نیز نقشی...

خبرنگاران متعهد در جنگ نرم نیز نقشی...با اشاره به فرا رسيدن روز خبرنگار، نخستين خبرنگار عالم را خداوند متعال، قوي‌ترين خبرنگار اعزامي را پيامبر اكرم(ص) و قرآن كريم را دفتر تاريخي اطلاع‌رساني الهي خواند و گفت: خبرنگار به عنوان ستاره آسمان بقاي جهان و بشريت است كه نقش كليدي و رسالتي تاريخي را عهده‌دار هستند. ادامه...
 

دل‌نوشته‌های خواندنی دو خبرنگار اسدآبادی...

دل‌نوشته‌های خواندنی دو خبرنگار اسدآبادی...یک روز از آن روزهای که شما در اسدآباد بودید و قصد رفتن به مسجد شهر را داشتید، آن سمت خیابان شاهد یکی از کارهای شایسته و تحسین برانگیزتان بودم. به چشم دیدم که چطور پیکانی که در وسط خیابان خاموش شده بود را به کمک دو نفر هل دادید...
 

متن لوح تقدیر زادسر از خبرنگاران اسدآباد...

متن لوح تقدیر زادسر از خبرنگاران اسدآباد...الهي به فداي آن زبان آتشيني كه‌در كام«فرزدق»، گرداگرد كعبه چرخيد و آن حماسه‌ي بي‌نظير شاعران را،به‌سمع حجاج بيت‌الله‌الحرام رسانيد، و اخبار قبل و حين و بعد،بزرگ حاجي كم نظير تاريخ طواف را،با هنر خبرنگاري در الفاظ گنجانيد وبه اوراق سپرد.. . گفت هر شب غزل چشم شما بنويسم...
 

خبرنگار نبض تپنده تاریخ و روح پرسشگر...

خبرنگار نبض تپنده تاریخ و روح پرسشگر...زادسرجیرفتی شغل خبرنگاری را جزو مشاغل سخت و زیان‌آور و جزو 10 شغل پرخطر جهان دانست و عنوان داشت: اكثر قریب به اتفاق خبرنگاران به مشكلات متعدد جسمی و روحی دچار می‌شوند و با كمبود درآمد ماهیانه، میانگین عمر آنان 15 سال كمتر از بقیه جامعه است كه می‌طلبد دولتمردان...
 

«خبرنگار كيست و خبرنگاری چيست؟»...

«خبرنگار كيست و خبرنگاری چيست؟»...جمله‌ی انبیاء صلوات‌الله عليهم اجمعين كه نوع بشر مرهون آنان است، در واقع پیامبران و خبرنگاران الهی هم بوده‌اند. تمام مصلحان جهان كه بشریت در طول تاریخ مدیون آنان بوده و هست، خبرنگارانند، و همچنين هستند سلاطين ستمكار و طواغيت جنايتكار. بلی، شیرین‌ترین تاریخ‌ساز مكتب ما «حسین(ع)» است و بهترین...
 

خبرنگارانی كه خون‌نگار شدند 17 مرداد...

امروزه عده‌ای از «خبرنگاران»،ابزار دست‌ برخی از فرصت‌طلبان موقعيت‌های اجتماعی واقع شده‌اند كه مترصد سوار شدنبر قاطر چموش قدرت نشسته‌اند. مع‌الاسف و با عرض معذرت بايد گفت و نوشت كه تعدادی از خبرنگارانكه اميدواريم زياد نباشند، می‌بايست سوژه‌هايی را پردازش كنند كه سردبيران امرمی‌كنند، جريان‌هايی را تطهير نمايند كه مديران...

=========

زادسر با اشاره به روز خبرنگار: خبرنگاران در جامعه مورد بي‌مهري قرار مي‌گيرند / آيا سزاوار است كه فقط 17 مرداد به خبرنگاران بينديشيم؟ادامه‌ی. . . .

به گزارش خبرگزاري پانا، پيام حجت الاسلام زادسر به اين شرح است:

خبرنگار کیست و خبرنگاری چیست؟علی زادسر، نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد. (خانه‌ی ملت )

داخلي. اجتماعي. فرهنگي. روز خبرنگار. يكي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي گفت: خبرنگار نبض تپنده تاريخ و روح پرسشگر جامعه است.

به بهانه هفدهم مردادماه، روز خبرنگار ، ايكنا

ن والقلم و ما يسطرون / خبرنگارانی كه خون‌نگار شدند

گروه خبرنگاران افتخاري /گروه خبرنگاران افتخاري / علي زادسرجيرفتي: هفدهم مردادماه، با عنوان روز «خبرنگار»، روز جهادگران عرصه‌ اطلاع‌رسانی نام نهاده شده است، در يك كلمه خبرنگار نبض تپنده‌ی تاريخ و روح پرسشگر جوامع بشری بوده و هست. ادامه‌ی مطلب

  ==============

زادسر به رييس مجلس شوراي اسلامي : شيوه‌ي برخورد با خبرنگار اخراجي حتي اگر مقصر باشد، اشتباه بوده است و ادامه‌ي آن اشتباه بزرگ‌تر ادامه . . .

زادسر: آيا يك عضو هيات رييسه مي‌تواند براي اخراج يك خبرنگار تصميم بگيرد؟. 04-05-2005- 1384/01/16 ادامه . . .

خداحافظی زادسرجيرفتی به روايت يك خبرنگار جيرفتی.

1- جيرفتی‌ها عزيز و عنبرآبادی‌های شريف و مردم عظيم‌الشأن اسدآباد و جنوب كرمان، بخوانند؛ زادسر حلاليت طلبيد و مردم گريه كردندادامه . . .

2-    مردم اسداباد صداقت امام جمعه را به معنای واقعی . .

راستش من به عنوان یک خبرنگار در طول این مدت 10 ماه تمام حرکات، رفتار، صحبت ها، و برخورد امام جمعه را به صورت دقیق زیر نظر دارم و بعد از این مدت و با بررسی  تمام جوانب و کارهایی که ایشان در طول این مدت کوتاه برای شهرستان انجام داده است واقعا به این نتیجه رسیدم تنها کسی که بتواند این شهرستان را از این وضعیت نجات دهد همین امام جمعه است ادامه . . .

3 - اقدامی خواندنی، از يك خبرنگار اسدآبادی

اقدامی خواندنی، از يك خبرنگار اسدآبادی برای امام جمعهادامه. . . 

===============

خبرنگار نبض تپنده تاریخ و روح پرسشگر جوامع

زادسرجیرفتی شغل خبرنگاری را جزو مشاغل سخت و زیان‌آور و جزو 10 شغل پرخطر جهان دانست و عنوان داشت: اكثر قریب به اتفاق خبرنگاران به مشكلات متعدد جسمی و روحی دچار می‌شوند و با كمبود درآمد ماهیانه، میانگین عمر آنان 15 سال كمتر از بقیه جامعه است كه می‌طلبد دولتمردان جمهوری اسلامی نگاهی اجمالی به این قشر بزرگ داشته و بدانند كه آنان چگونه با مشكلات مادی و معیشتی دست و پنجه نرم می‌كنند ادامه . . .

================

  دفاع قاطع زادسر، از شخصيت حقوقی خبرنگاران 

زادسر : شیوه‌ی برخورد با خبرنگار اخراجی حتی اگر مقصر باشد، اشتباه بوده است و ادامه‌ی آن اشتباه بزرگ‌تر خواهد بود ادامه . . .

================

 زادسر و نمايشگاه چهاردهم مطبوعات

 حجت االاسلام و المسلمين علي زادسر گفت : مقامات و دولت مردان ما خيلي با مطبوعات آشنا نيستند زيرا كه مقامات خبرنگاران را مزاحم خود مي دانند در صورتي كه اگر وارد دنياي آنها شوند مي توانند در اصلاح عملكرد رسانه ها به آنها كمك كنند و بزرگترين مروج كارهاي آنها باشند ،اما در حقيقت به جايگاه مطبوعات ميدان نمي دهند . ادامه‌ی مطلب

================

زادسر : کریستین امانپور یک جاسوس زبده است

زادسر با انتقاد از آزادی بی حد خبرنگار شبکه CNN گفت: یک جاسوس زبده است که به واسطه شهرت و استعداد بالا در قالب یک خبرنگار حرفه‌ای از جانب سیا برای تخریب جمهوری اسلامی ایران در اذهان عمومی جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد ادمه . . .

  =================

خبرنگاران در جنگ نرم نقش كليدي و رسالتي

خبرنگاران در جنگ نرم نقش كليدي و رسالتي تاريخي را عهده‌دار هستند ادامه . . .

دیدگاه‌ها   

#1 mostafa 1393-05-16 18:59

سلام و عرض ادب
محضر مبارک استاد ارجمند
به راستی چه زیباست اندیشه ای که در مقابل قلم زانو زند و واژه هایی که در خدمت بیان حق برآید. روز خبرنگار بر خبر نگاران حقیقت طلب مبارک.
نقل قول کردن
نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...