امروزه عده‌ای از «خبرنگاران»،ابزار دست‌ برخی از فرصت‌طلبان موقعيت‌های اجتماعی واقع شده‌اند كه مترصد سوار شدنبر قاطر چموش قدرت نشسته‌اندمع‌الاسف و با عرض معذرت بايد گفت و نوشت كه تعدادی از خبرنگارانكه اميدواريم زياد نباشند، می‌بايست سوژه‌هايی را پردازش كنند كه سردبيران امرمی‌كنند، جريان‌هايی را تطهير نمايند كه مديران مسؤول می‌پسندند، سطوری را به اوراقبسپارند كه قدرتمندان فرمان می‌دهند، اخباری را منتشر كنند كه وزيران و وكيلان و ازاين قبيل، خوششان می‌آيد، كسانی را تخريب و يا تضعبف كنند كه ممكن است روزی و ياروزگاری رقيب باشند و يا حريف بشوند و از اين گونه ...، چرا؟، چونكه دخلشان نوزدهاست و خرجشان بيست. ادامه . . .

 

چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۸۶   ۱۰:۲۷    شماره‌ خبر : 152581

به بهانه هفدهم مردادماه، روز خبرنگار : ن والقلم و ما يسطرون / خبرنگارانی كه خون‌نگار شدند

گروه خبرنگاران افتخاري / علي زادسرجيرفتي: هفدهم مردادماه، با عنوان روز «خبرنگار»، روز جهادگران عرصه‌ اطلاع‌رسانی نام نهاده شده است، در يك كلمه خبرنگار نبض تپنده‌ی تاريخ و روح پرسشگر جوامع بشری بوده و هست. ادامه‌ی مطلب 

 

«خبرنگار كيست و خبرنگاری چيست؟»

بسم الله الرحمن الرحيم

كلمه‌ای است مركب كه مركب تندرو و قاره‌پيمای تاريخ بشر بوده و هست. از آن هنگامه‌ای كه «ابوالبشر» را بر ممنوعيت از خوردن «درخت ممنوعه» خبر داد و نمروديان را نيز از در هم نورديده ‌شدن بت‌هايشان توسط «ابراهيم» خليل‌الرحمن آگه ساخت، بر تارك گيتی درخشش داشته و دارد. اسم مباركش را منظور نيست، بل رسم مقدسش را كه آگاهی بخشيدن است مقصود همی باشد و عنوان پر خير و بركتش هم همان كلمه‌ی مركبی است كه عبارت است از «خبر» و «نگار».

آری، هفدهم مردادماه هر سال روز خبرنگار و سال‌روز شهادت شهيد «محمود صارمی» (رضوان‌الله‌تعالی‌عليه) است كه خبرسازان را شاهد بود و هست و نگارش اخبارشان را مأمور بود، اين روز مهم، مبارك و تاريخی، بهانه‌ای را برای اين قلم به وجود آورد تا نكاتی چند را تقديم بدارد:

الف، خبرنگار، يعنی همان عزيزی كه در طول هزاره‌ها چندگانه‌ی حيات نوع بشر، نقشی كليدی آفريده و رسالتی تاريخی را عهده‌دار بوده است.

 «اولين سفيران جهان هستی»

از «اولين سفيران جهان هستی» كه امنای وحی هستند و از لاهوت آمدند تا پيامبران اولوالعزم حضرت حق جلت‌عظمته كه از ناسوت مأمور شدند جملگی به نوعی خبرنگار بوده‌اند و پيش از آنان خداوند «لم‌يلد و لم‌يولد» خبرنگاری است كه خود خالق خبر است و اعزام‌كننده‌ی خبرنگاران بی‌شماری است كه مستندترين دفتر يادداشت خبريش قرآن كريم است و مطمئن‌ترين خبرنگار اعزاميش حضرت محمد‌(ص) است.

ب، از «اولين سفيران جهان هستی» كه امنای وحی هستند و از لاهوت آمدند تا پيامبران اولوالعزم حضرت حق جلت‌عظمته كه از ناسوت مأمور شدند جملگی به نوعی خبرنگار بوده‌اند و پيش از آنان خداوند «لم‌يلد و لم‌يولد» خبرنگاری است كه خود خالق خبر است و اعزام‌كننده‌ی خبرنگاران بی‌شماری است كه مستندترين دفتر يادداشت خبريش قرآن كريم است و مطمئن‌ترين خبرنگار اعزاميش حضرت محمد‌(ص) است.

ج، بنابراين، آنان كه خبرنگار را با چشم ربانی به تماشا می‌نشينند، «عبدالله» را زائر می‌شوند كه فرموده است، «واشهد ان محمدا عبده و رسوله»، كه پيامبر خاتم صلی‌الله عليه و آله و سلم اول بنده‌ی اوست و آنگاه فرستاده و يا خبرنگار حضرتش می‌باشد و اگر با عينك شيطانی بدو زل بزنند او را «ابليسی» می‌بينند كه با توجه به استعداد منفی و فوق‌العاده‌اش يكی از بزرگ‌ترين فتنه‌انگيزان تاريخ نوع بشر است كه تفنگش قلم و فشنگش وسوسه است و تيراندازانش از جن و انس هستند كه زبده‌ترينشان را خناسان افسونگر دل‌های مردمان نام نهاده‌اند كه هر قلمی از فهرست كردن جنايت‌های بی‌شمارش ناتوان و هر كاغذ از محاسبه‌ی خيانت‌های بی‌حسابش عاجز و شرمنده است.

د، ذكر مختصر آنچه كه مورد توجه قرار گرفت، در اين مقال نشايد و ارائه‌ی مصاديق مستند تاريخی آن‌ها نيز در اين مجال نايد. آن به كه به وصف حال پرداخته شود و با بضاعتی مزجات، سخنی را در باب خبرنگار و رسالت او در اين الفاظ گنجانده شود كه طريق صواب اين است ولی مشروط به آن كه با نيت ثواب انجام پذيرد. با عنايت به ضيق وقت و سرعت زمان، بهتر آن است كه حوصله‌ی خوانندگان را به سر نياورد و حلاوت نثری سليس و فشرده را با نوشتاری غامض و دراز تلخ‌ نكرد كه به بصيرت نزديك‌تر است و به عقل نيز.

ه، «خبرنگار»، فقط يك واژه نيست بلكه يك راه است و شخصيت واقعی او حقوقی است نه حقيقی و، «خبرنگاری»، تنها يك شغل شريف و يا سخيف نيست، بلكه شخصيتی است جريان‌ساز كه دارای قدمتی به بلندی عمر آدمی و خاصيتی به بلندای اعلی‌عليين و يا به پستی اسفل سافلين می‌باشد كه دوران‌های متمادی تلخ و شيرين و زشت و زيبای زندگانی نوع بشر را نگارش كرده و به وديعه گذاشته است.

و، «خبرنگار»، به معنی درست كلمه، عنصری است كه زبانش می‌تواند شمشيری باشد كه قداره‌بندان روزگاران و قدرتمندان دوران‌ها را عاصی بگرداند و كجی‌ها و كاستی‌هايشان را بر ملا سازد و ای بسا كه بسياری از آنان را به صراط مستقيم هم رهنمون باشد و بالعكس و ايضاً قلمش می‌شود كه تبری ستبر و قدر باشد كه ناپاكی‌های گذشته‌ی ساكنين زمين را از حال و هوا، قول و فعل و گفتار و كردار آدم‌های حال و آينده، قطع كند و كجی‌ها و كاستی‌های هر عصر و هر نسلی را بعد از خودش، به راستی و صافی مبدل كرده و صيقلی نمايد.

 خبرنگار»، فقط يك واژه نيست...

جمله‌ی انبياء صلوات‌الله عليهم اجمعين كه نوع بشر مرهون آنان است، در واقع پيامبران و خبرنگاران الهی هم بوده‌اند. تمام مصلحان جهان كه بشريت در طول تاريخ مديون آنان بوده و هست، خبرنگارانند، و همچنين هستند سلاطين ستمكار و طواغيت جنايتكار.

ز، «مرّكب» سبز و سياه و آبی مركبی كه بر سه انگشت هر يك از دستان «خبرنگاران» سوار بوده و هست، آنچنان مهم، سرنوشت‌ساز و تأثيرگذار بوده است كه تاريخ را داستان‌گونه پرداخته و وقايع آن را به ما و آيندگان منعكس كرده و مورد عنايت خاص صاحب قلم است كه خداوند سبحان به آن سوگند ياد كرده و يكی از يكصدوچهارده سوره‌ی قرآن مجيدش را به آن اختصاص داده است.

ح، «خبرنگار»، همو است كه تاريخ را به رشته‌ی تحرير درآورده و به اوراق سپرده است و همو است كه انواع قصه‌های قبلی‌ها را به وديعه‌ی كتابخانه‌ها نهاده‌اند و تشنگان سرگذشت پيشينيان را سيراب گردانيده است.

ط، در يك كلمه «خبرنگار» نبض تپنده‌ی تاريخ و روح پرسشگر جوامع بشری بوده و هست و بشريت فعلی به هر چيز و هر كس كه در حال و گذشته كه استناد كند، مطمئناً آثاری است كه توسط يك خبرنگار، روزنامه‌نگار، گزارشگر، مستندساز، عكاس، فيلم‌بردار، فيلم‌نامه‌نويس، كارگردان، مصاحبه‌گر و . و . . .، به يادگار گذاشته شده است و در طول تاريخ كسی را پيدا نخواهيد كرد كه بتواند چنين حقيقت آشكاری را پنهان كند كه نشايد.

ی، جمله‌ی انبياء صلوات‌الله عليهم اجمعين كه نوع بشر مرهون آنان است، در واقع پيامبران و خبرنگاران الهی هم بوده‌اند. تمام مصلحان جهان كه بشريت در طول تاريخ مديون آنان بوده و هست، خبرنگارانند، و همچنين هستند سلاطين ستمكار و طواغيت جنايتكار. بلی، شيرين‌ترين تاريخ‌ساز مكتب ما «حسين(ع)» است و بهترين خبرنگار دين ما «زينب(س)» است و مستندترين دفتر مكتوب اسلام ما «عاشورا» است. ای كاش فرصت می‌بود كه در مناقب خبرنگار و خصال خبرنگاری بيش از اين می‌نگاشت، دريغا كه فرصت اندك است و مطلب مستند در اين مسير بسيار، لاجرم بايد بگذاشت و بگذشت.

در روزگار ما كه هر ثانيه‌ای يك «خبرنگار» در فضای مجازی سايبر قد علم می‌كند و عزم را جزم می‌سازد كه خود را در جرگه‌ی پرافتخار خيل عظيم و غيرقابل شمارش «خبرنگاران» قرار بدهد، مواردی ضروری را قابل يادآوری می‌داند كه عبارتند از:

 زينب(س)؛بزرگ‌ترين‌خبرنگاردين‌اسلام

بلی، شيرين‌ترين تاريخ‌ساز مكتب ما «حسين(ع)» است و بهترين خبرنگار دين ما «زينب(س)» است و مستندترين دفتر مكتوب اسلام ما «عاشورا» است. ای كاش فرصت می‌بود كه در مناقب خبرنگار و خصال خبرنگاری بيش از اين می‌نگاشت، دريغا كه فرصت اندك است و مطلب مستند در اين مسير بسيار، لاجرم بايد بگذاشت و بگذشت.

1- «خبرنگار» تيغی دو لب است كه می‌تواند جوامع بشری را به صلاح و سداد برساند و يا خدای ناكرده همنوعان خويش را به تباهی بكشاند و به روز سياه بنشاند، زيرا پيامبران، اولياء، صالحان، عارفان، حكيمان، شهيدان، فرماندهان، پادشاهان و همه‌ی فرهيختگان و خواص جهان هستی علاوه بر تخصص اصلی و اوليشان بطور عام «خبرسازان» و «خبرنگاران» نيز بوده‌اند و در حقيقت هر صلاح و فسادی در گذشته، حال و آينده به اينان مربوط بوده، هست و خواهد بود.

2- «خبرنگار»، به صورت خاص كه مطمح نظر اين سطور است، در شرايط فعلی جهان هستی كه به «دهكده‌ی جهانی» و «انفجار اطلاعات» نام گرفته است و اطلاع‌رسانی ثانيه‌ای و بلكه كمتر از لحظه، انجام می‌گيرد و مسابقه‌ای بس نفس‌گير و بی‌وقفه ميان خداجويان شرق و غرب و شيطان‌صفتان اقطار عالم برگزار است، نقشش بسی كليدی‌تر و قلمش بسيار سرنوشت‌سازتر و زبانش جداً تأثيرگذارتر شده است.

3- با توجه به نقش بسيار مهم و اساسی «خبرنگار» كه بعضاً مسير تاريخ را دگرگون ساخته است و احتمالاً كه بعد از اين نيز چنين كند، متأسفانه و با تأثر بايد گفت كه عده‌ای از حكام و سياستمداران و تصميم‌سازان جمهوی اسلامی ايران بزرگ، تاريخی و متمدن كه بعضاً آهسته، آهسته از «سايت‌بازان»‌ هم می‌شوند، عنايت لازم را به «خبرنگاران» نكرده‌اند. آيا سزاوار است كه عناصری چنين مؤثر و شغلی چنان خطير و موقعيتی بدين رفعت، مورد غفلت قرار بگيرد!؟. خوب است كه دولتمردان جمهوری اسلامی ايران در گذشته و حال نگاهی اجمالی به اين قشر عظيم بيفكنند تا بدانند كه كسانی كه تا بدينسان مهم و اساسی هستند، چگونه با انواع مشكلات مادی و معيشتی دست و پنجه نرم می‌كنند و گريبان آنان در دست چه گروه‌هايی است و چگونه چاك می‌گردد!؟.

 4- امروزه عده‌ای از «خبرنگاران»، ابزار دست‌ برخی از فرصت‌طلبان موقعيت‌های اجتماعی واقع شده‌اند كه مترصد سوار شدن بر قاطر چموش قدرت نشسته‌اند. مع‌الاسف و با عرض معذرت بايد گفت و نوشت كه تعدادی از خبرنگاران كه اميدواريم زياد نباشند، می‌بايست سوژه‌هايی را پردازش كنند كه سردبيران امر می‌كنند، جريان‌هايی را تطهير نمايند كه مديران مسؤول می‌پسندند، سطوری را به اوراق بسپارند كه قدرتمندان فرمان می‌دهند، اخباری را منتشر كنند كه وزيران و وكيلان و از اين قبيل، خوششان می‌آيد، كسانی را تخريب و يا تضعبف كنند كه ممكن است روزی و يا روزگاری رقيب باشند و يا حريف بشوند و از اين گونه ...، چرا؟، چونكه دخلشان نوزده است و خرجشان بيست.

 در حالی كه همگان می‌دانند كه خبرنگاران را می‌بايست آنچنان تأمين كرد و آسوده خاطر گذاشت تا با اعصابی آرام، و مطايق «ن والقلم و ما يسطرون» آن بنويسند كه خود می‌بينند و تصويری را ترسيم كنند كه با چشمان خود به تماشا نشسته‌اند.

 پر واضح است كه بسياری از آنان به رغم ميل باطنی خود، برابر «ن والقلم و ما يسطرون» نمی‌توانند بنويسند و بنگارند، زيرا كه حداقل نيازهای معيشتی «خبرنگاران» را تأمين نكرده و حتی بعضاً ابزار كارشان را نيز، (از قبيل: ضبط‌صوت، دوربين، لپ‌تاپ و تلفن‌همراه) تهيه نكرده‌ايم و عجيب اين است كه از آنان انتظار داريم كه انواع توطئه‌های مكتوب، مصور و صوتی و مونتاژ خبرنگاران تايم لندن، ليبراسيون پاريس، يو.اس.تودی واشنگتن، رويترز اينتليجنت، آسوشيوتدپرس امريكا، فاكس‌نيوز پنتاگون، هاارتص موساد و سی.ان.ان و بی.بی.سی صهيونيزم بين‌الملل را خنثی كنند كه البته تا حدی چنين می‌كنند.

شغل خبرنگاری: اولاً، سخت است و زيا‌ن‌آور. ثانياً، صاحبش را به انواع امراض روحی و جسمی مبتلا می‌سازد. ثالثاً، جزو ده (10) شغل پرخطر جهان است. رابعاً، ميانگين عمر آنان 15 سال كمتر از بقيه‌ی مردم است. خامساً، اكثر قريب به اتفاقشان گرفتار گردن‌درد، دست‌درد، گزگز انگشتان، فراموشی و كم‌بينايی شده و می‌شوند. سادساً، بسياری از آنان تحت فشارهای روانی قرار دارند. سابعاً، جمع كثيری از اين قشر مهم، گرفتار مشكلات و اختلافات خانوادگی می‌شوند. ثامناً، تقريباً همه‌ی آنان به زخم‌معده، مشكلات ديگر گوارشی، ناراحتی‌های عصبی و خستگی‌های مفرط مبتلا می‌گردند. تاسعاً، 92% از خبرنگاران از كمبود درآمد ماهيانه رنج می‌برند و شرمنده اهل و عيال خويشند. عاشراً، به اعتقاد اين قلم شخصيت خبرنگاری در جامعه‌ی ما ناشناخته و شخص خبرنگار مورد بی‌مهری هستند و حق و حقوق مادی و معنوی آنان ادا نشده است كما اينكه خلبانان كشور نيز ...،.

سرانجام، آيا سزاوار است كه فقط به روز 17 مرداد هر سال كه به عنوان «روز خبرنگار» نام گرفته است، بسنده كنيم؟. و درصدد رفع انواع مشكلات خبرنگاران كه پاره‌ای از آن‌ها را برشمرديم، نباشيم.

خدای رحمت كند شهيد بزرگوار محمود صارمی عزيز و عظيم‌القدر را كه خبرنگار مستقر ايرنا در مزار شريف افغانستان بود {و روز 17 مرداد 1377، به همراه 8 نفر از كاركنان سركنسولگری ايران در مزار شريف توسط عوامل گروه امريكايی طالبان به شهادت رسيدند. اين شهيدان عبارت بودند از: 1ـ ناصر ريگی سرپرست 2ـ مجيد نوری تباركی مسئول امور مالی 3ـ محمدناصر ناصری كارشناس امور فرهنگی 4ـ كريم حيدريان كارشناس امور كنسولی‌ 5ـ محمدعلی قياسی كارشناس امور كنسولی 6ـ رشيد پاريا و فلاح كارشناس امور كنسولی 7ـ نورالله نوروزی كارشناس امور كنسولی 8ـ حيدرعلی باقری كارمند فنی 9ـ محمودصارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی،} كه باعث و بانی اين خير بزرگ شد و او را به همراه همراهان به شرف شهادت نائل آمده‌اش و ده‌ها همكار خبرنگار ديگر شهيدش كه با پرواز C-130 به آسمان‌ها پرواز كردند غريق غفران بی‌كران خويش بگرداند.

شهيدان عرصه اطلاع‌رسانی

آری، خبرنگاران شهيد و جليل‌القدر و والامقامی چون: شهيد آوينی، شهيد صارمی، شهيد عمرانی، شهيد نيلی، شهيد قريب و شهيد ... كه «رضوان‌ من‌الله‌ اكبر» روزيشان و «ادخلوها بسلام آمنين» منزلشان باد، حق و حقوق مادی و معنوی خود را از دلبر شيدا و دلربای هستی دريافت كردند و اينك در جوار رحمت حق آرميده‌اند و اعمال و گفتار ما را با دقت تمام زيرنظر دارند كه دعا می‌كنيم شرمنده‌ی آنان نشويم و موجبات رضايت خاطرشان را رقم بزنيم ان‌شاءالله.

آری، خبرنگاران شهيد و جليل‌القدر و والامقامی چون: شهيد آوينی، شهيد صارمی، شهيد عمرانی، شهيد نيلی، شهيد قريب و شهيد ... كه «رضوان‌ من‌الله‌ اكبر» روزيشان و «ادخلوها بسلام آمنين» منزلشان باد، حق و حقوق مادی و معنوی خود را از دلبر شيدا و دلربای هستی دريافت كردند و اينك در جوار رحمت حق آرميده‌اند و اعمال و گفتار ما را با دقت تمام زيرنظر دارند كه دعا می‌كنيم شرمنده‌ی آنان نشويم و موجبات رضايت خاطرشان را رقم بزنيم ان‌شاءالله.

متنی را كه ملاحظه فرموديد، بعد از تلفن خبرنگار محترم دفتر ايرنا در جيرفت مبنی بر مصاحبه پيرامون «روز خبرنگار»، به رشته تحرير درآمد و با اجازه ايشان بدين‌سان به اصحاب محترم رسانه‌ها و خبرنگاران عزيز آنها، تقديم گرديد.

ارادتمند و دعاگو؛ علی زادسرجيرفتی

مقاله‌ای را كه ملاحظه فرموديد، تجلی نقش مثبت و منفی خبرنگار و خبرنگاری در انديشه‌ی چو منی بود و مصاديق مستند عملی آن‌هم برای هردو شكل آن موجود است. اين نماينده‌ی مجلس حقيقتاً خبرنگاران را به معنی درست كلمه همانند نمايندگان مجلس شورای اسلامی، چشم، گوش و زبان جامعه می‌داند و از آنان به عنوان بازويی قوی و مؤثر در امور نمايندگی‌اش استفاده‌ها برده است كه شرح آن‌ها سر دراز دارد، وليكن مواردی بر عكس اين ادعا هم، وجود دارد كه به يك نمونه از آن‌ها اشاره می‌گردد:

 وقتی كه برخی از خبرنگاران محترم بعضی از رسانه‌های سنتی و رايانه‌ای كشور، مشی و منش «ژورناليستی» جوامع غيراسلامی را بر می‌گزيند و به فكر بالا بردن شمارگان و افزايش تعداد خوانندگان خود هستند، چه بايد كرد؟!. آنچه كه نماينده‌ی مردم شريف جيرفت و عنبرآباد در جمع خبرنگاران امور مجلس اظهار كرد عبارت بود از : «عزيزان مسؤول در ارتفاعات كوه‌های جبالبارز در شهرستان عنبرآباد مردمانی را پيدا كرده‌اند كه از هر نوع امكان زندگی روزمره محروم بوده‌اند و در حقيقت همانند انسان‌های غارنشين زندگی می‌كرده‌اند»، كه متأسفانه بعضی از خبرگزاری‌ها و مطبوعات سوژه‌سازی‌هايی مختلف داشتند و كلماتی از قبيل، «قبيله‌ای غارنشين . . . پيدا شد»، «كشف انسان‌های نخستين ....» و را در جامعه مطرح ساختند و سپس تعدادی از آنان به منطقه رفتند و دنبال آدم‌هايی با موهايی به طول 2 متر با ناخن‌هايی بلند كه زبان آدميزاد نمی‌فهمند و در جنگل‌هايی شبيه جنگل‌های آمازون زندگی می‌كنند، می‌گشتند و چون چنين موجوداتی را پيدا نكردند، وجود آن مردم محروم پيداشده را كه از هيچ كس و هيچ جا خبر نداشتند و همانند ساكنين ده‌ها سال قبل روستاهای ايران زندگی می‌كردند، تكذيب كردند، از جمله «اعتماد ملی» و «بازتاب» و اين در حالی بود كه «روزنامه‌ی جمهوری اسلامی»، «همشهری» و «خبرگزاری مهر» شرح حال و وضعيت زندگی آنان را مستند به اسناد مكتوب و تصاوير واقعی منتشر ساخته بودند كه مستندات مذكور را به صورت كامل می‌توانيد به نشانی: www.zadsar.ir & http://http://www.zadsar.net/? در بخش «برای مردم» با عنوان «ماجرای مردم پيداشده‌ی پيدنكوئيه . . . » ملاحظه بفرماييد

ن والقلم و ما يسطرون / خبرنگارانی كه خون‌نگار شدند

در یك كلمه «خبرنگار» نبض طپنده‌ی تاریخ و روح پرسشگر جوامع بشری بوده و هست، و بشريت فعلی به هر چيز و هر كس كه در حال و گذشته كه استناد كند، مطمئناً اثاری است كه توسط يك خبرنگار، روزنامه‌نگار، گزارشگر، مستندساز، عكاس، فيلم‌بردار، فيلم‌نامه‌نويس، كارگردان، مصاحبه‌گر و . و . . .، به يادگار گذاشته شده است و در طول تاريخ كسی را پيدا نخواهيد كرد كه بتواند چنين حقيقت آشكاری را پنهان كند كه نشايد. ادامه‌ی مطلب

نوشتن دیدگاه
تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید

روز عید فطر كدورت‌ها را دور بریزید زادسرجیرفتی: مردم مسلمان با حضور یك‌پارچه در عید فطر تمام كدورت‌ها را دور ریخته و پس از یك ماه عبادت ، دل‌هایشان آماده یك زندگی مملو از معنویت و شادابی می‌شود ادامه . . . گروه استانها / حوزه همدان...

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل

در پاسخ به نامه‌ی پویش مردمی آوای هلیل تمدن های تاریخی و مانا، در کنار آب ها و رودخانه‌ها، توسط کسانی که محل استقرار خود را، موطن همیشگی برگزیده اند، ساخته، پرداخته، و عالم گیر شده‌اند. بنابراین استعمال کلمه تمدن هلیل، غلط، غیرراست، و جیرفت زدا خواهد بود. احتمالآ در خاطر مبارکتان باشد که سال های سال...

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388

جنایات سبزِ سیا،موساد،ام آی ۶، 1388 بنده‌ شك ‌ندارم ‌كه ‌جریان ‌نفاق، ‌كه ‌دست‌ نیاز به سوی ‌ترامپ ‌دراز كرده ‌است، هیچ آخوندی چه خوب و چه بد مثل خاتمی را، هیچ وقت قبول نداشته و ندارد، طراحان طرح آشتی ملی، به‌ چیزی ‌كمتر از سرنگونی نظام جمهوری ‌اسلامی ‌ایران و تسلط مجدد امریکا، رضایت ‌نخواهند...

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را

نوکر دربست ترامپ، الهی خدا بکشد تو را تو در کمین نشسته‌ای تا انتقام ناکامی‌های چهل ساله‌ات را، از تار، تنبور، وافور، کاباره، رقاصه‌ها، قمار، شراب، مستی‌ها شبانه، خوردن و بردن شاهانه، و . و ...، همه و همه را، از امام و مولا و مقتدای مؤمنان و شهیدان و آزادگان، حضرت امام خامنه‌ای مدظله‌العالی، بگیری، که مثل...

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری

بوی خوش عصیان حزب‌الله، علیه اشرافیگری قلم و بیان زادسرجیرفتی, [21.07.17 17:35] https://www.instagram.com/p/BWzzK9djf_b/ زادسرجیرفتی: از عید سعید فطر و شعر حماسی دکتر میثم مطیعی، و سخنان امروز نماینده محترم دانشجویان، قبل از خطبه‌های نماز جمعه، بوی خوش انقلاب و عصیان اهل ولاء، علیه اشرافیگری و کداخداپرستی استشمام می‌شود. به گمانم طولی نکشد که شعار "روحانی امریکایی،...

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره

به امید تودهنی زدن به ترامپ بدکاره ما که جزو انقلابیان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، به راه، آمان و اهدافمان، آگاه، مؤمن، مصمم و جدی بودیم، و اکنون نیز، و تا زنده هستیم ان‌شاءالله چنینیم. بنده و مانند نگارنده، یقین و ایمان داشتیم که شکنجه دیدن در راه خدا، ثواب دارد، سرباز امام زمان علیه‌السلام...

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش

امریکا که ایران نیست که رئیس جمهورش امریکا که مثل کشور ما که نیست که رئیس جمهور بتواند حتی خدای‌ناکرده ساز مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران را هم، کوک کند. یا عناصر مخالف اصل نظام را، مسؤولیت بدهد. یا مقابل حکومت پنهان (رهبری) امریکا بایستد، هرگز، کما...

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2)

دغدغه‌هایی از فضای مجازی کشور(2) اغلاط املایی تا دلتان بخواهد. زیاد خوانده و می‌خوانیم که "خواهش می‌کنم"، را خواهشاً می‌نویسند؟ "ثانیا"، را دوماً، "ثالثاً" را سوماً، ...، "تاسعاً"، را نهماً، و قس علی هذا. حالا هرچه بگویید آقا، در زبان فارسی تنوین نداریم. شما دکتر شدید، فوق لیسانس گرفتید، نماینده مجلس بوده‌اید، باید...

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان

طنز کمدین ها، و عصبی شدن اصلاح‌طلبان در استخر اختصاصی فرح دیبا در کوشک، و در حال شنا و در کمال سلامت جسم و تن، دعوت حق را لبیک گفته است، و اینک کسی نمی‌تواند به سبب مرگ اینچنینی آن مرحوم، بر نظام مردمسالاری دینی، انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای عظیم‌الشأن مدظله‌العالی، انقلابیون ولایتمدار، حزب‌الله راستین، اصول‌گرایان...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ...

بگویند ... آقازاده جاسوس است تعجب ... كسانی در انگلستان موفق شدند دكترا بگیرند كه تز دكتراشان را آنان برایشان معین كرده‌اند و اطلاعات ریز را از اینان گرفته‌اند، مثلاً گفته‌اند شما تز دكترایت را راجع به ایلات و قبایل ایرانی، شما راجع به ساخت و ساز مسكن در ایران، شما راجع به عملكرد سپاه پاسداران از...